Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.01.2011, 08:17:29
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Am mai vazut genul acesta de pedagogie.Da faliment in multe situatii.Eu totusi consider ca nu este normal si nici nu am auzit de vreo prevedere ortodoxa care sa recomande/permita asa ceva.Iar aprecierea cu plesnitul si umilirea publica le poti aprecia cel mai bine cand esti tu in situatia aceea.Poate acel baiat a gresit,sau nu a stiut,sau a vrut sa se dea mare.Dar nu-l umilesti si nu-l lovesti,mai ales in acel moment.Daca nu-l intereseza,cu atat mai mult.De ce sa-l lovesti daca oricum nu-l va afecta(in varianta in care crezi ca actiunea ta ar avea un efect)?

Eu totusi as dori sa vad ce fundamentare din ortodoxism a avut acel preot pentru metoda sa.
sunt de acord. nu a fost o atitudine potrivita.
si eu mergeam o vreme la biserica ca la discoteca si daca mi s-ar fi intamplat un eveniment asemanator:ciao! in veci nu as mai fi calcat pe acolo.
Domnul mi-a scos in cale un parinte special, cu o atitudine potrivita, care m-a determinat sa iubesc biserica si sa ma schimb.
si nu o faceam din rea vointa ci ptr ca nu mi-a explicat nimeni de ce nu e bine.nici macar nu stiam ca ar trebui sa exista o anumita tinuta in biserica.
pare ciudat, dar biserica nu era un sb care sa ma intereseze prea mult si de aceea nu m-am informat.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #22  
Vechi 13.01.2011, 09:41:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Legionarul Vezi mesajul
Ce facem cu egării fetelor mulați, cu blugii mulați, fără batic ȋn cap , ca la mall....degeaba unele se intreabă, de ce femeile nu au voie ȋn altar, de ce sunt oprite să intre ȋn biserică ȋn perioada menstruatiei, simplu, firea lor e păcatoasă de la ȋnceputul, ȋnceputului, se pare că și din punct de vedere lumesc femeia este mai prejos decât bărbatul, dacă ȋmi cereți vă dau argumente...Am fost azi la o sfântă mânăstire, nesimțire curată, multe vin la mânăstire dar nu renunță, la pantalonii mulați, ruj pe bot si alte sulemeniri. Nu că aș avea eu o problemă , dar călugării aia mai rezistă oare la ispite, nu e de ajuns ca au destule, ȋi mai ispitim si noi prin felul cum ne ȋmbrăcăm? Oare trebuii să ȋl chemăm pe preotul din Constanța care a luat la suturi pe sărmanul om, să le dea o lecție? Rusine șuncoaselor cu colanți pe buci! Si nu sunt misogin! Dar respecta frate vestimentația când mergi la mânăstire!
Sunt de acord ca cei care intra pe poarta manastirilor,bisericilor,indiferent ca sunt femei sau barbati (exista si barbati care merg indecent acolo,in bermude,haina descheiata larg la gat etc) sa adopte o tinuta decenta.
Cu ce nu pot fi de acord este felul in care prezinti problema si care arata fara dubiu ca nu respecti femeia,considerand-o dupa cum insuti spui: "mai prejos decat barbatul".Gandeste-te inainte sa te arunci in astfel de afirmatii ca femeie este si mama ta care te-a adus pe lume si cea mai sfanta dintre femei a fost Maica Domnului,mai mare decat heruvimii si decat serafimii...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #23  
Vechi 13.01.2011, 09:45:36
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
sau poate le vedeti dvs numai pe cele cu colanti mulati! ma duc si eu la Biserica si n-am vazut sa deranjeze pe cineva ca vin femei cu parul neacoperit sau in blugi (in colanti sau minijup nu am vazut, si locuiesc in micul paris ) Dar de la cateva specimene sa clasati femeia pe o pozitie inferioara omului e drum lung. rusinica
da in ziua de azi tre sa ii fie rusine celui CORECTde rusinea celui ce nu ii e rusine.
  #24  
Vechi 13.01.2011, 09:50:23
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu ma bucur sincer ca acel tanar era la biserica!!!Poate in prima zi nu s-a imbracat el foarte reusit,dar in timp vazand care-i"trendul"in biserica se va da dupa el,mai ales daca are urechi de auzit pt sfanta slujba!
Este putin lucru ca a venit in biserica?
Adevarat ca era foarte diferit ca cei de acolo,dar nu-i speriati pe tineri,lasati-i sa vina si apoi cu frumosul le vorbiti
Adevărul era că acel tânăr venea de mult timp la biserică, de fiecare dată fiind îmbrăcat la fel. În sensul ăsta, preotul a fost răbdător, lăsându-l o vreme să încerce să se schimbe. Dar când a văzut că nu își schimbă vestimentația, a făcut acea remarcă.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #25  
Vechi 13.01.2011, 10:00:52
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

eu nu cred ca trebuie generalizat subiectul ... nu cred ca este firea doar a femeii sa fie pacatoase, ca sunt femei mai pure si mai fara de pacat decat unii barbati. asa poate fi si firea barbatului, sa fie naiv si sa se lase pacalit de femeie. eu zic ca fiecare om , ca e femeie sau barbat pacatuieste, toti avem o fire pacatoasa. si nimeni nu mai prejos decat altul, toti suntem la fel, suntem EGALI in fata lui Dumnezeu.

cat despre imbracaminte, da, sunt unele femei care poate asa le place lor sa se imbrace cat mai provocator, le place sa atraga priviri, si apoi se mira da oare de ce m-au violat ??? si mai rau ca vad fetite de 13 14 ani, care se imbraca asa si vor sa para interesante. si nu le pasa ca sunt pe strada, la dicoteca, sau in biserica. dar sunt si femei decente care stiu ce e aia bun simt, atat pe strada, cat si la biserica.

nu numai ca am vazut femei imbracate provocator, adica pe jumate goale, aratandu-si toate formele prin bluze si pantaloni, adica fasiile de panza existente, dar hai sa fim seriosi, ca am vazut si barbati in pantaloni scurti ca niste chiloti si in maieu. asa ca .... unii pacatuiesc ca poate le place sa provoace, unii din nestiinta, unii din prostie .... si tot asa...

la toate manastirile si bisericile scrie despre imbracaminte, despre comportament, ca sa nu se vb in biserica la telefon, dar oamenii, atat femeile cat si barbatii nu baga in seama. de ce ... nu stiu... din cauza ca biserica nu mai e "la moda", din nestiinta si ignoranta sau pur si simplu din nefrica de Dumnezeu.

oricum si faptul ca vin la biserica conteaza, este totusi un semn ca chiar femeia aia care se imbraca provocator, sau tanarul care vine cu cercei in urechi si mesteca guma, dar vin la biserica sa aprinda o lumanare si sa se roage, cred totusi in Dumnezeu, numai ca trebuie adusi pe calea ce buna, si nu alungati sau certati... trebuie spus frumos vezi ca uite asa si asa... ca daca sunte certati sau alungati, apoi mai rau fac si nici nu mai calca la biserica. si nu e mai rau asa ?

eu din cauza unui preot era sa nu mai calc intr-o biserica ortodoxa , ca nu mi-a placut ce i-a zis unei femei, mi s-a parut foarte dur, dar tot datorita acelui preot l-am cunoscut pe Dumnezeu si mi-a schimbat viata in bine. si atunci am inteles si de ce a fost dur cu femeia aia. dar asta pentru ca mi s-a dat sansa asta, altii poate nu au aceasta sansa si raman cu o parere gresita despre o atitudine mai dura a unei fete bisericesti. de asta in loc sa fie certati sau alungati trebuie spus frumos unde gresesc si de ce.
  #26  
Vechi 13.01.2011, 10:28:58
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Sa presupunem ca tanarul nu a venit corespunzator imbracat la biserica desi este relativ sa judeci un om dupa haine.Nu toti se imbraca in mod ostentativ,unii pur si simplu sunt influentati sau pur si simplu le place.Sa admitem ca totusi nu a venit imbracat conform unui cod anume.Tu l-ai apreciat ca fiind ,,haios".Parul era intr-un anumit fel si mesteca guma.Sa spunem ca nu arata conform unui anumit standard acceptat in Biserica Ortodoxa.Pina la urma fiecare biserica poate solicita celor care vin un anumit gen de atitudine sau un anumit cod vestimentar.Sunt de acord cu asta.

Dar altceva nu inteleg:sa-l pleznesti cu crucea,peste gura,in biserica,dupa/in timpul Liturghiei..este normal?Exista o regula in acest sens?Putea sa refuze sa-l lase sa sarute crucea,sau sa-l invite afara,sau sa-i spuna ,,Acum nu poti saruta crucea dar ramii sa-ti spun dupa slujba de ce"(metoda pedagogica)dar sa-i arda una este normal?

Mie nu mi-se pare normal sa te loveasca cineva.Ma poti mustra sau invita afara.Dar nu ma lovesti.Cum ar fi ca un credincios mai strict care considera ca nu esti imbracat corespunzator sa-ti arda una peste fata in biserica?Sau doar preotul are voie?

Un preot ortodox are voie sa faca asa ceva? E prima data cand aud asta.
Cu multi ani in urma eu savirseam un anume tip de pacat,binenteles ma spovedeam des cu scopul de a nu mai savirsi acel lucru, care nu era ceva f.grav dar sufeream mul la gindul ca il faceam aproape involuntar,si iar si iar.parintele mi-a spus ca imi pierd mintuirea,ba ca,cu asea ceva sa imi caut alt duhovnic,nici un rezultat,in timpul unei spovedanii ulterioare in momentul cind marturiseam acel pacat repetat numa-i ce ma trezesc cu o trosnitura in cap da sanatoasa,cind am iesit de sub odajdii m-am uitat pe masuta de linga preot si in imprejurimi si nu am vazut nimic altceva decit o cruce preoteasca sanatoasa pe masa am zis in mintea mea cu asta ma lovit.dar martor mi-este Dumnezeu Dragul de El din acel moment nu am mai savirsit mai multe nereguli nu numai aceia una de care va spuneam.am mai discutat si cu alti frati intr-u Hristos se practica asa ceva,dar e de leac.asa ca dle scotian,mai exista lucruri de care fratia ta sa nu stie cu tot sistemul sofisticat informational ce il detii.eu unu stan patitul zic ca e bine si sa dea Dumnezeu sa il tina sanatos intr-u lungime de zile pe parintele de la Rimeti pentru cadoul primit de la sfintia sa.si sa-i fie de leac si baiatului celuia despre care se povesteste.noi ca oameni pacatosi nu e bine sa ii judecam pe slujitorii lui Hristos caci sunt cu picioarele pe pamint si cu mintea la cer si au Har Dumnezeesc,Mintuitorul spune:sa nu-i vorbim de rau pe arhierei.eu spun:ca din mina lor primim mintuirea[sf.impartasanie]

Last edited by mihaila_alin; 13.01.2011 at 10:39:19.
  #27  
Vechi 13.01.2011, 10:46:17
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
Cu multi ani in urma eu savirseam un anume tip de pacat,binenteles ma spovedeam des cu scopul de a nu mai savirsi acel lucru, care nu era ceva f.grav dar sufeream mul la gindul ca il faceam aproape involuntar,si iar si iar.parintele mi-a spus ca imi pierd mintuirea,ba ca,cu asea ceva sa imi caut alt duhovnic,nici un rezultat,in timpul unei spovedanii ulterioare in momentul cind marturiseam acel pacat repetat numa-i ce ma trezesc cu o trosnitura in cap da sanatoasa,cind am iesit de sub odajdii m-am uitat pe masuta de linga preot si in imprejurimi si nu am vazut nimic altceva decit o cruce preoteasca sanatoasa pe masa am zis in mintea mea cu asta ma lovit.dar martor mi-este Dumnezeu Dragul de El din acel moment nu am mai savirsit mai multe nereguli nu numai aceia una de care va spuneam.am mai discutat si cu alti frati intr-u Hristos se practica asa ceva,dar e de leac.asa ca dle scotian,mai exista lucruri de care fratia ta sa nu stie cu tot sistemul sofisticat informational ce il detii.eu unu stan patitul zic ca e bine si sa dea Dumnezeu sa il tina sanatos intr-u lungime de zile pe parintele de la Rimeti pentru cadoul primit de la sfintia sa.si sa-i fie de leac si baiatului celuia despre care se povesteste.noi ca oameni pacatosi nu e bine sa ii judecam pe slujitorii lui Hristos caci sunt cu picioarele pe pamint si cu mintea la cer si au Har Dumnezeesc,Mintuitorul spune:sa nu-i vorbim de rau pe arhierei.eu spun:ca din mina lor primim mintuirea[sf.impartasanie]
Mie tare mult mi-ar plăcea să am un duhovnic care să-mi pălească în cap cu Sfânta Cruce de fiecare dată când repet un păcat!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #28  
Vechi 13.01.2011, 10:51:12
Daniela Ganea Daniela Ganea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 1
Implicit Sa nu aruncam cu piatra!

Si eu trec prin clipe din acestea ........ nu merg imbracata de discoteca ci de birou - o tinuta decenta, dar nu demna de Casa Domnului, fara batic, cu gloss pe buze, cu fard pe ploape si mascara pe gene etc. Cu toate acestea SIMT ca Maica Domnului ma iubeste, ca icoanele sunt acolo si pentru noi cei care SIMTIM rusinea. Niciun parinte nu m-a mustrat, dar DA m-au mustrat batranele, doamnele de la pangarul cu lumanari.......
Pentru mine este importanta intalnirea si nu tinuta, este important ce am eu de spun lui Dumnezeu si nu ce spun cei din jur, este important ce primesc in fiecare zi de la Dumnezeu .......... Iertati-ma pentru intrebare: aveti timp sa-i studiati pe cei care intra si ies? Eu nu am, nu sunt acolo pentru asta........ Doamne ajuta!
  #29  
Vechi 13.01.2011, 10:51:55
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Mie tare mult mi-ar plăcea să am un duhovnic care să-mi pălească în cap cu Sfânta Cruce de fiecare dată când repet un păcat!
uite ca sunt de aceia,Doamne-s multam frumos.
  #30  
Vechi 13.01.2011, 10:52:57
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Inainte de toate, cred ca e bine sa nu facem risipa de pareri la superlativ. E adevarat ca mai avem parte in biserici si de imagini mai putin agrabile, dar haideti sa nu generalizam. Daca ar fi sa luam partea feminina de cand e un golomotz si se joaca de-a familia cu papusile si pana la femeia-sotie, femeia-mama, femeia-bunica, barbatul este mult prea departe de rabdarea ei, ca sa nu spun de conexiunile care i se fac in creierasul ala sensibil (cateodata exagerat de sensibil...) Bisericile sunt in general pline cu femei... Unde sunt barbatii? Care la meci, care la vanatoare (de placere), care la amante, care dupa afaceri, care prefera sa stea la televizor, in timp ce sotia merge la Sf. Liturghie. Daca mai sunt si dintr-acele care nu "corespund" firescului, cred ca trebuie sa fie problema lor (care pe parcurs , cu voia lui Dumnezeu, se va rezolva) si nu problema noastra. Cand privim in biserica pe cineva cu patima sau ostentatie, poate ca ar fi fost mai bine daca ramaneam acasa. Ispita vine prin cineva, cumva, pentru ca altfel nu ne putem "slefui", dar noi suntem datori sa ne amintim de uraciunea sufletului nostru mai intai.
Cat despre baiatul cu par tepos, eu il apreciez ca a ramas pana la sfarsitul Sf. Liturghii. De obicei, dupa "Tatal nostru" parca se da cu D.T.T. Si daca preotul are har, poate aduce "din condei" , o vorba de duh care sa-l puna pe ganduri pe cel oleaca aiurit. Daca insa "aiuritii" nu raman pana la predica parintelui, e mai greu sa poata preotul face mai mult decat sa le lase pe toate in voia lui Dumnezeu.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 14:17:07
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 19:52:32