Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2006, 20:08:45
ColdFusion ColdFusion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2006
Mesaje: 2
Implicit

Cred in Dumnezeu, cred in bine, cred in a ajuta oamenii, dar cum poti sa crezi intr-o biserica ai carei conducatori sunt majoritatea homosexuali, care "insamanteaza" credinta in sotiile si femeile din satele sau orasele in care locuiesc, care pacatuiesc mai mult decat ar putea un individ normal sa o faca in 2 vieti, nu una? Imi este scarba de biserica asta si de tot ce inseamna religie. O solutie pe vremuri, un mare ghimpe si o mare minciuna azi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2006, 20:45:28
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cold
Sunt in asentimentul tau pt ca am avut de suferit dupa acestia...dar asta nu ma indeparteaza de BISERICA....de HRISTOS...preotul este om ca si mine,ca si tine....si supus acelorasi greseli si pacate...daca si-a asumat sa fie slujitor al lui Hristos si nu-si indeplineste misiunea pe care singur si-a ales-o...va raspunde pt asta asa cum si eu voi raspunde pt faptele mele si tu la fel...
Eu zic sa nu ne pripim si sa aruncam in ei...pt ca nu toti sunt asa....si hai sa nu ne mai intereseze pacatele lor si sa culegem de la ei doar ceea ce ne este de folos..
Asa cum sunt preoti pe care ii pomenesti cu rele sa stii ca sunt destui si cu coloana vertebrala care nu au facut de rusine Biserica...daca vrei ii poti gasi atat in manastiri cat si in bisericile de mir...
Daca vrei sa mai discuti cu mine apeleaza-ma in mesageria privata...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2006, 22:26:51
dimaiulian dimaiulian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ColdFusion
Cred in Dumnezeu, cred in bine, cred in a ajuta oamenii, dar cum poti sa crezi intr-o biserica ai carei conducatori sunt majoritatea homosexuali, care "insamanteaza" credinta in sotiile si femeile din satele sau orasele in care locuiesc, care pacatuiesc mai mult decat ar putea un individ normal sa o faca in 2 vieti, nu una? Imi este scarba de biserica asta si de tot ce inseamna religie. O solutie pe vremuri, un mare ghimpe si o mare minciuna azi.
Cred ca esti intr-o mare greseala. In primul rand, sunt foarte rari asemenea preoti in BOR. Eu nu cred ca te-ai confruntat tu cu unul din ei. Cred doar ca ai auzit de cazuri din astea. Oamenii vorbesc multe pentru a demola si ultimul bastion al Dreptei credinte. Sau poate chiar tu vrei sa participi la denigrarea Bisericii lui Hristos. M-as bucura enorm sa-mi dovedesti contrariul. Idea este ca numai in credinta ortodoxa se intampla adevarate minuni. Iar eu am trait minuni mari, altfel nu vrobeam.
Doamne ajuta!
Te rog raspunde-mi.
Cu simpatie, un frate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2006, 16:41:06
ionut_marcel ionut_marcel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 4
Implicit

Ai perfecta dreptate in legatura cu popii .Niste nenorociti . Pai cum sa mai crezi in ei cind sunt asa cum sunt ? Niste porci si niste betivi ordinari . Or mai fi si citiva care chiar cred in ceea ce fac dar 90 % sunt numai dupa bani si femei .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2006, 22:19:33
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_marcel
Ai perfecta dreptate in legatura cu popii .Niste nenorociti . Pai cum sa mai crezi in ei cind sunt asa cum sunt ? Niste porci si niste betivi ordinari . Or mai fi si citiva care chiar cred in ceea ce fac dar 90 % sunt numai dupa bani si femei .
Cati preoti ai cunoscut personal si cine esti tu sa ii jignesti si sa-i judeci?Nu stiu ce va fi cu forumul asta,ca numai ortodox nu mai este!Cred ca va anuntat cineva ca aici este rost de facut bascalie de credinta noastra si v-ati dat intalnire.
Dumnezeu sa ve ierte!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.09.2006, 06:48:15
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
Cati preoti ai cunoscut personal si cine esti tu sa ii jignesti si sa-i judeci?Nu stiu ce va fi cu forumul asta,ca numai ortodox nu mai este!Cred ca va anuntat cineva ca aici este rost de facut bascalie de credinta noastra si v-ati dat intalnire.
Dumnezeu sa ve ierte!
Forumul nu este altceva decat un loc de intalnire virtual la care acces toata lumea, si in care poti sa afli toate discutiile, deci intr-un fel oglindeste realitatea. Ortodoxismul aici este prezent prin acei credinciosi care il sustin, iar restul intra pentru a agita spiritele. Imi pare rau pentru aceste interventii, dar nu treuie bagate in seama.
Hai sa ne concentram asupra problemelor serioase (cei ce isi doresc asta bineinteles)si sa ignoram restul, ce zici? :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.09.2006, 18:13:21
VM VM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_marcel
Ai perfecta dreptate in legatura cu popii .Niste nenorociti . Pai cum sa mai crezi in ei cind sunt asa cum sunt ? Niste porci si niste betivi ordinari . Or mai fi si citiva care chiar cred in ceea ce fac dar 90 % sunt numai dupa bani si femei .
Opinia ta, la care esti in mod evident indreptatit, dar generalizand in acest fel, in conditiile in care presupun ca nu cunosti personal 90% din clerul BOR, nu faci decat sa-ti subminezi singur afirmatiile. Nu este indicat sa judeci pe altii, ci sa fi smerit si sa-ti vezi de pacatele tale, dar daca totusi o faci, macar fa-o ca o constatare pe care sa o poti si dovedi. O astfel de generalizare nu constituie o dovada decat a unei neputinte/limitari in argumentare.

In plus, nu trebuie "sa crezi in preoti", ci in Tatal, Fiul si Sf. Duh si Biserica, dupa cum spune Crezul niceean.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.09.2006, 01:42:29
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Si tousi Dumnezeu le-a incredintat darul hirotoniei!! De ce oare? Pentru ca a stiut El cui ii da acest dar si a stiut si de ce. Daca Dumnezeu le-a daruit....atunci El sa-i judece...Preotul oricit de pacatos ar fi are acest dar. Eu una sincer n-am vazut preoti betivi si homosexuali inca...dar nu ma indoiesc ca or fi...dar daca au cazut ..."Hopa sus!" e si pentru ei si pentru mine,mai ales....Doamne scapa-na!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2006, 02:53:59
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Preotul este si el om, cu caderile lui. Noi vedem numai caderile, sau le auzim la un "radio shantz". Dar nu stim pocainta lui, lacrimile pe care poate el le varsa pentru toate neputintele si pacatele lui. Sa incercam sa nu judecam ca sa nu fim judecati, sa-i iubim pe acesti oameni si sa ne doara caderea lor. Si sa stim ca si noi, credinciosii avem o parte de vina la caderea lor. Ca de-ar avea numai sfinti in preajma, credeti c-ar mai cadea usor?! Asa ca mai intai sa ne uitam putin si la noi si apoi sa asteptam de la ceilalti.

Mi-e teama ca noi privim la intunericul din noi si apoi incercam sa dam vina pe anturaj, pe preoti, pe ceilalti ortodocsi, etc. Asta tot ca inselare a diavolului ca sa nu ne vedem pe noi cat suntem de rai si de departe de Dumnezeu. Un alt aspect, sa incercam sa nu confundam Ortodoxia cu ortodocsii (fie ei preoti sau laici).

Domnul sa ne dea iubire si intelegere pentru neputintele celorlati, asa cum si noi asteptam de la El sa aiba intelegere pt ale noastre.
Elena

Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2006, 15:17:05
ILM-LEONARD ILM-LEONARD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

:cool:[u]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 11:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 12:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 17:19:07
Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!! ovidiu.mihai05 Biserica Ortodoxa Romana 11 16.05.2011 19:52:48