Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2009, 23:19:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Incep sa-i inteleg pe pustnici...

...sa inteleg de ce doresc sa se retraga de lume si sa se roage singuri, numai ei cu Dumnezeu.
Asa imi doresc si eu acum.
As vrea sa raman cu Dumnezeu, dar undeva fara preoti, fara oameni, fara biserica...
Sa tot imi calce toti sufletul in picioare, sa n-am pic de liniste, sa vin pe un forum crestin si sa mi se spuna "da cum indraznesti..." ca celui mai mizerabil om, cand Iisus ne-a aratat si invatat altfel.
Sa fiu invatata ca monahii trebuie sa alunge diavolul din oamenii ce vin la ei necajiti cu batul, etc.
Imi pare rau, este acusi Craciunul si eu sunt indoliata si necajita si nici nu-l simt si bat la biserica si la preot la usi inchise cu mandrie.

As vrea sa pot sa fac o pauza de biserica, de credinta, sa ma limpezesc . Dar cum? Se poate oare? Un fel de concediu medical.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2009, 01:06:48
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Sunt sigur ca daca postai cateva randuri care ar fi fost posibila sursa de zazanie, aveai pana acum 20 de reply-uri.

Ca ateu, nu te pot sfatui referitor la preoti. Nu am avut incredere in ei niciodata, pentru ca nu am incredere in ceea ce reprezinta.

Ce functioneaza in cazul meu cand ma simt cum presupun ca te simti tu acum, sunt prietenii. Aia buni, pe care ii numeri pe degetele de la o mana. Oamenii care iti sunt atat de apropiati, incat de multe ori nici nu e nevoie sa va vorbiti.

Inconjoara-te de asemenea oameni cateva zile si o sa iti fie mai bine. De asemenea, daca ai carti care ti-au placut mult la prima lectura, acorda-le un pic de timp. De fiecare data cand fac asta, gasesc un sentiment placut de familiaritate, de parca am regasit un prieten cu care nu m-am mai vazut de ceva vreme.

Sarbatori fericite!

P.S. Si nu te supara pe cuvintele pe care oamenii ti le arunca pe forum. Nu are sens.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2009, 01:09:46
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...sa inteleg de ce doresc sa se retraga de lume si sa se roage singuri, numai ei cu Dumnezeu.
Asa imi doresc si eu acum.
As vrea sa raman cu Dumnezeu, dar undeva fara preoti, fara oameni, fara biserica...
Sa tot imi calce toti sufletul in picioare, sa n-am pic de liniste, sa vin pe un forum crestin si sa mi se spuna "da cum indraznesti..." ca celui mai mizerabil om, cand Iisus ne-a aratat si invatat altfel.
Sa fiu invatata ca monahii trebuie sa alunge diavolul din oamenii ce vin la ei necajiti cu batul, etc.
Imi pare rau, este acusi Craciunul si eu sunt indoliata si necajita si nici nu-l simt si bat la biserica si la preot la usi inchise cu mandrie.

As vrea sa pot sa fac o pauza de biserica, de credinta, sa ma limpezesc . Dar cum? Se poate oare? Un fel de concediu medical.
De forum, Sophia. De ce le amesteci pe toate in aceeasi oala? Cum m-as supara pe niste text scris si-as zice ca vreau o pauza de oameni, nu e acelasi lucru?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.12.2009, 01:17:20
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Si cum iti imaginezi tu raiul Sophia, daca-i intelegi pe pustnici?
Ca se zice ca fiecare ne pregatim inca de pe aici, unii raiul, altii iadul.

Tu cum ai vrea sa fie raiul tau?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.12.2009, 01:19:27
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Deci pana la urma nu te-ai spovedit?...
Uite, hai sa-ti spun ce-am patit eu cand i-am spus duhovnicului meu ca-mi vine sa ma duc in pustiu, ca acolo sigur n-a sa ma fac pacate. Stii ce mi-a spus? Ca acolo este chiar mai mare "densitate" de ispite...

Last edited by elizabeta; 22.12.2009 at 01:23:09.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.12.2009, 06:16:48
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...sa inteleg de ce doresc sa se retraga de lume si sa se roage singuri, numai ei cu Dumnezeu.
Asa imi doresc si eu acum.
As vrea sa raman cu Dumnezeu, dar undeva fara preoti, fara oameni, fara biserica...
Sa tot imi calce toti sufletul in picioare, sa n-am pic de liniste, sa vin pe un forum crestin si sa mi se spuna "da cum indraznesti..." ca celui mai mizerabil om, cand Iisus ne-a aratat si invatat altfel.
Sa fiu invatata ca monahii trebuie sa alunge diavolul din oamenii ce vin la ei necajiti cu batul, etc.
Imi pare rau, este acusi Craciunul si eu sunt indoliata si necajita si nici nu-l simt si bat la biserica si la preot la usi inchise cu mandrie.

As vrea sa pot sa fac o pauza de biserica, de credinta, sa ma limpezesc . Dar cum? Se poate oare? Un fel de concediu medical.
Sophia sa nu-ti doresti sa fii in pustie acolo sint ispitele mai mari si ce te faci ? stai aici in lume si lupta-te cu ele, ti-am spus eu mai de mult sa iei o pauza fa-ti acasa un coltisor unde sa te rogi dar nu lua condediu de credinta. Dar sa stii la oricare biserica vei merge o sa ai ceva de obiectat asta iti spun din experienta mea.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.12.2009, 09:59:50
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Parerea mea e ca toti simtim lucrul asta la un moment dat. Imi place mult sa citesc vietile Sfintilor, acolo am citit ca multi sfinti au ales calea aceasta, pana Domnul Cel Preainalt si Multmilostiv le-a aratat ca sunt vase alese si alta e munca lor, adica aceea de a face cunoscut Cuvantul Domnului. Iar de ispite ce sa mai spun, in pustiu ai tot timpul sa meditezi la vrute si nevrute, dar nu toate gandurile vin de la Cel de Sus, in lume iti mai faci treaba, te rogi si iti vezi de ale tale, ispitele nu sunt chiar asa de mari, dar acolo trebuie sa fii foarte puternic din punct de vedere duhovnicesc. O sa spun o rugaciune sa dea Domnul sa-ti gasesti cat mai repede linistea. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.12.2009, 11:18:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...sa inteleg de ce doresc sa se retraga de lume si sa se roage singuri, numai ei cu Dumnezeu. As vrea sa raman cu Dumnezeu, dar undeva fara preoti, fara oameni, fara biserica.
Draga sophia, ai nevoie de odihna. Ai sufletul obosit. Te inteleg mult prea bine.
Si eu am momente in care nu mai suport ritmul vietii mele, oamenii si nici chiar pe mine, cu multimele de ganduri neincetate.
Insa, ca o mare dupa furtuna, parca toate se linistesc brusc... pentru o vreme. Apoi revin.

Ai nevoie sa iesi din ritmul vietii tale. Nu e nevoie de pustie. Parintii nu plecau in pustie din mahnirea fata de oameni, ci dintr'un dor mai mare de Dumnezeu, dintr'o nebunie a nevointei spre desavarsire. Ai nevoie sa iesi din ritmul vietii tale prin odihna. Dormi mai mult !! Sunt mari sanse ca oboseala trupeasca sa isi spuna si ea cuvantul.

Dormi si fa treaba prin casa... in dulapuri, in haine, in carti, iar nu in calculator sau in telefon. Fa treaba casnica, caci ajuta mintea sa se linisteasca. Poti lasa rugaciunea dupa carte (pentru o vreme). Oricat nu ai atinge cartea, tot nu il vei simti departe pe Dumnezeu. Ai nevoie de odihna, fa treaba si linisteste'ti mintea. Lasa'l pe om sau incearca sa'l lasi, asa cum incerc si eu. Este greu, dar uneori poti... si atunci ai multa pace.

"Cine isi vede pacatele, acela nu mai vede pacatele aproapelui sau."
"Gandeste'te la tine insuti si lasa'i pe ceilalti."
"Pune'ti ordine in minte si in inima si nu te preocupa de ordinea din mintea si inima celor de langa tine."

Asta este o cale spre linistire. Mereu mi'o spune parintele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.12.2009, 11:31:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Draga sophia, ai nevoie de odihna. Ai sufletul obosit. Te inteleg mult prea bine.
Si eu am momente in care nu mai suport ritmul vietii mele, oamenii si nici chiar pe mine, cu multimele de ganduri neincetate.
Insa, ca o mare dupa furtuna, parca toate se linistesc brusc... pentru o vreme. Apoi revin.

Ai nevoie sa iesi din ritmul vietii tale. Nu e nevoie de pustie. Parintii nu plecau in pustie din mahnirea fata de oameni, ci dintr'un dor mai mare de Dumnezeu, dintr'o nebunie a nevointei spre desavarsire. Ai nevoie sa iesi din ritmul vietii tale prin odihna. Dormi mai mult !! Sunt mari sanse ca oboseala trupeasca sa isi spuna si ea cuvantul.

Dormi si fa treaba prin casa... in dulapuri, in haine, in carti, iar nu in calculator sau in telefon. Fa treaba casnica, caci ajuta mintea sa se linisteasca. Poti lasa rugaciunea dupa carte (pentru o vreme). Oricat nu ai atinge cartea, tot nu il vei simti departe pe Dumnezeu. Ai nevoie de odihna, fa treaba si linisteste'ti mintea. Lasa'l pe om sau incearca sa'l lasi, asa cum incerc si eu. Este greu, dar uneori poti... si atunci ai multa pace.

"Cine isi vede pacatele, acela nu mai vede pacatele aproapelui sau."
"Gandeste'te la tine insuti si lasa'i pe ceilalti."
"Pune'ti ordine in minte si in inima si nu te preocupa de ordinea din mintea si inima celor de langa tine."

Asta este o cale spre linistire. Mereu mi'o spune parintele.
Frate windorin, te rog sa ma ierti pt. ca te inoportunez cu o intimitate dar mi-ai atras atentia si am simtit nevoia sa te intreb : dumneata esti si preot ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.12.2009, 11:37:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Draga sophia, ai nevoie de odihna. Ai sufletul obosit. Te inteleg mult prea bine.
Si eu am momente in care nu mai suport ritmul vietii mele, oamenii si nici chiar pe mine, cu multimele de ganduri neincetate.
Insa, ca o mare dupa furtuna, parca toate se linistesc brusc... pentru o vreme. Apoi revin.

Ai nevoie sa iesi din ritmul vietii tale. Nu e nevoie de pustie. Parintii nu plecau in pustie din mahnirea fata de oameni, ci dintr'un dor mai mare de Dumnezeu, dintr'o nebunie a nevointei spre desavarsire. Ai nevoie sa iesi din ritmul vietii tale prin odihna. Dormi mai mult !! Sunt mari sanse ca oboseala trupeasca sa isi spuna si ea cuvantul.

Dormi si fa treaba prin casa... in dulapuri, in haine, in carti, iar nu in calculator sau in telefon. Fa treaba casnica, caci ajuta mintea sa se linisteasca. Poti lasa rugaciunea dupa carte (pentru o vreme). Oricat nu ai atinge cartea, tot nu il vei simti departe pe Dumnezeu. Ai nevoie de odihna, fa treaba si linisteste'ti mintea. Lasa'l pe om sau incearca sa'l lasi, asa cum incerc si eu. Este greu, dar uneori poti... si atunci ai multa pace.

"Cine isi vede pacatele, acela nu mai vede pacatele aproapelui sau."
"Gandeste'te la tine insuti si lasa'i pe ceilalti."
"Pune'ti ordine in minte si in inima si nu te preocupa de ordinea din mintea si inima celor de langa tine."

Asta este o cale spre linistire. Mereu mi'o spune parintele.
Tamaduitoare cuvintele postate de tine . . .aduc multa liniste . Multumim Dorin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pustnici, asceti, cu daruri deosebite sunsray Mari Duhovnici si predicile lor 5 02.06.2013 18:24:47
Încet, dar sigur: musulmanii încep să-i cinstească pe Sfinți laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 02.05.2012 01:55:01
Incep inscrierile la Seminarele Teologice Ortodoxe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 10.06.2010 23:03:54
Nu inteleg alinnasser2010 Generalitati 71 26.05.2010 23:07:25
INCEP SA-MI PIERD CREDINTA... LEXA Vrajitoria 23 07.09.2007 23:51:47