Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2011, 18:19:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfantul Ghelasie de la Ramet

In vara care tocmai a trecut, am reusit sa ajung la Ramet. O atmosfera binecuvantata, caldura in inimi, atmosfera de rugaciune. Am ajuns acolo dupa-amiaza si eu aveam de ales intre masa de seara la manastire si rugaciuni la moastele Sfantului Ghelasie. Am preferat sa stau langa moastele Sfantului Ghelasie. Nu-i dadusem pana atunci importanta, nu stiam aproape nimic, spre rusinea mea, despre acest mare sfant al romanilor. Dar pur si simplu nu ma puteam indeparta de racla Sfantului.

A urmat slujba de seara, iar a doua zi am plecat mai departe. Apoi am citit acatistul Sfantului, dar, vizitand si alte obiective turistice, am uitat de Sfant. De atunci, insa, Acatistul Sfantului mi-a ramas in geanta si ori de cate ori am intentionat sa-l scot si sa-l pun in biblioteca, intalneam pe coperta carticelei privirea blanda a Sfantului care care parca-mi spunea: ,,Ia-ma cu tine.''

In aceasta saptamana, am vrut de asemenea sa mai scot din geanta ceea ce prisosea. Din nou, aceeasi poveste. Am pus Acatistul Sfantului in geanta, apoi l-am scos si l-am citit cu luare-aminte. ,,Inca un sfant pe care-l indragesc!'', mi-am spus.

Asa ca as dori sa aflu mai multe despre acest Sfant care a facut atatea minuni de-a dreptul uimitoare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2011, 19:09:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Evlavia la sfântul Ghelasie de la Râmeț nu are nici pe departe efect de mase, dar puținii creștini care s-au rugat sfântului pentru mijlocire sau l-au invitat ca protector, au avut/au parte de o tainică asistență nevăzută și de minuni discrete, puternice, încadrate cu multă smerenie în firescul vieții. Sfântul Ghelasie e un prieten de nădejde, chiar dacă nu-ți umple viața cu show-uri paranormale, nici nu-ți inspiră spaime metafizice. Hagiografia lui săracă și neconvingătoare pentru mulți închinători, felul cum se implică fără rumoare în existențele noastre nu întotdeauna lineare, sunt trăsături pe care ”unchiul Ghelasie” le-a cultivat înadins ca un semn că nici el și nici noi nu putem face nimic fără Hristos și darurile sale bogate.
Sfântul Ghelasie este un exemplu viu al experienței exprimate prin versetul din Psalmi: ”Prin sfinții care sunt pe pământul Lui minunată a făcut Domnul toată voia întru ei. ” (15:3)
Attached Images
File Type: jpg GHELASIE de la Ramet.jpg (28,7 KB, 8 views)
File Type: jpg GHELASIE de la RAMET, racla 1.jpg (42,3 KB, 6 views)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.12.2011 at 19:15:54.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2011, 19:31:27
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/calenda...et-119945.html
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2011, 19:41:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Informațiile la care trimite link-ul de mai sus nu sunt tocmai exacte. În viitor dorim să inițiem o cercetare seriosă în urma căreia să rezulte o carte și restabilirea chipului iconic al sfântului Ghelasie, deși probabil o să facem stoc și cu cartea și cu icoana, la ce ”inflație” există pe piața de carte bisericească și parabisericească, de compilații și broșuri despre sfinți provenind mai ales din spațiul rusesc.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.12.2011 at 19:52:33.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2011, 20:53:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Informațiile la care trimite link-ul de mai sus nu sunt tocmai exacte. În viitor dorim să inițiem o cercetare seriosă în urma căreia să rezulte o carte și restabilirea chipului iconic al sfântului Ghelasie, deși probabil o să facem stoc și cu cartea și cu icoana, la ce ”inflație” există pe piața de carte bisericească și parabisericească, de compilații și broșuri despre sfinți provenind mai ales din spațiul rusesc.
Ar fi, intr-adevar, minunat sa se initieze o astfel de cercetare si sa existe o carte.

O crestina pe care o cunosc, dupa ce s-a rugat mult Sfantului Nectarie, a visat ca a primit pe brate moastele unui sfant, frumos invelite in vesmant preotesc, cu porunca sa le urce la o biserica aflata in varful unui munte.

Ea le-a depus in prima biserica intalnita. Apoi, uitandu-se in jur, a vazut ca se afla in Manastirea Ramet. Apoi i-a aparut in fata un calugar care era ingrijorat de imputinarea credintei.

Cercetand mai bine, dupa putin timp, a vazut ca parintele din vis semana cu cel din icoana Sfantului Ghelasie de pe coperta acatistului meu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2011, 21:00:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Pe acatistul meu, sfantul Ghelasie este pictat apoximativ ca in aceasta icoana. Privirea este mai blanda, insa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2011, 21:26:09
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Informațiile la care trimite link-ul de mai sus nu sunt tocmai exacte. În viitor dorim să inițiem o cercetare seriosă în urma căreia să rezulte o carte și restabilirea chipului iconic al sfântului Ghelasie, deși probabil o să facem stoc și cu cartea și cu icoana, la ce ”inflație” există pe piața de carte bisericească și parabisericească, de compilații și broșuri despre sfinți provenind mai ales din spațiul rusesc.
Am fost astazi la o librarie ortodoxa,in Bucuresti,undeva langa Sala Palatului,langa libraria britanica Frost.Oferta este intradevar impresionanta,am stat ceva timp rascolind prin rafturile cu carti.Erau si icoane de vanzare,brelocuri cu icoane,obiecte de cult,cineva intreba de tamiie si cred ca aveau si asa ceva,si mai era si o agentie(cred)de pelerinaj ortodox in interiorul librariei.De obicei cand intru intr-o asemenea librarie ma apuca un fel de ,,banzai"intelectual si rad toti bani pe care ii am in acel moment.Azi doar privirea iscoditoare a unei dintre casiere,vazand mormanul de carti pe care il caram,m-a oprit :) Oricum,a gasit destul de greu carti despre sfinti romani precum cel mentionat de tine,erau amestecate cu celelalte carti poate si din motivul ca sfintii nu au nationalitate in cer(zise protestantu aiurit:)Ar fi fost totusi interesant si util sa fi avut un raft special al lor,cel putin pentru unul ca mine.

La casa destinul a zambit plin de umor:langa mine un domn ortodox luase o Biblie si o carte explicativa despre Noul Testament iar eu protestant aveam undeva in varful vrafului ,,Ortodoxia"lui Bulgakov si ,,Acatistul Maicii Domnului explicat"de preotul profesor Ermanno M. Toniolo :) Cum spunea Philip Schaff in ,,Istoria Bisericii Crestine" : ,,istoria se misca ca si soarele,rasare-n est si apune-n vest" :) PS:succes din tot sufletul,sa va ajute Cel de Sus sa reusiti.

Last edited by Scotland The Brave; 02.12.2011 at 21:40:08.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2011, 21:41:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acatistul Sfantului Ghelasie de la Ramet



O sursa de informatii deloc de neglijat poate fi chiar acatistul Sfantului. De aceea, l-am postat mai sus.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2011, 21:46:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ramura înflorită: Moaștele Sfântului Ghelasie de la Râmeț
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.12.2011, 22:15:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit




Manastirea Ramet | Ramet Monastery



Alte informatii pot fi obtinute si de pe site-ul Manastirii Ramet. Nu sunt prea multe publicate, e adevarat, dar Dumnezeu ne poate lumina mintea sa gasim si alte surse.


De asemenea, cu ajutorul maicutelor, se pot obtine de la credinciosi si alte marturii despre ajutorul primit de catre acestia, prin mijlocirea Sfantului Ghelasie. Caci in mod sigur exista. Spre slava lui Dumnezeu si spre ajutorul si mantuirea aproapelui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 16:38:25
Rugaciunea Iconica- Parintele Ghelasie Gheorghe - Frasinei georgeval Rugaciuni 10 23.02.2013 00:25:09
Sfantul Grigorie Taumaturgul, Sfantul Cuvios Lazar Zugravul si Zaharia petru63 Intrebari utilizatori 3 18.11.2012 18:51:59
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 14:04:37