Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.07.2009, 13:50:38
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
.
Acele cip-uri despre care se vb ca vor fi introduse pe mana dreapta sau pe frunte,contin acest numar 666(cum de altfel toate produsele deja il au,vezi codul EAN-13).
Se pare ca in prima etapa vor fi introduse in mana dupa care cand vor vedea ca oamenii le pot scoate se vor introduce nu neaparat pe frunte ci in spatele ochiului (deci se poate spune in frunte). Se pare ca era profetic versetul:
"Caci mai bine iti pierzi o mana sau un ochi decat sufletul"
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.07.2009, 15:59:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi semnificatzia, am impresia ca este "vrednicia" plina de pile care se nashte din mandrie shi minciuna pentru a fi pe viitor, in clipa urmatoare capabil de trufie shi hula, ca savarshind pacatul sa te inhaitezi mai ushor, pe urma, cu dracul, cu fiul pacatului, ca sa devi mai tarziu antichrist mult mai ushor din reflex, inhaitat shi pecetluit cu numele ei ori cu numarul numelui ei, a fiarei, a credulitatzii fericite ca ai atributul shi ai devenit suficient de bAbil ca sa potzi inshela shi mintzi pana shi pe Dumnezeu, nu numai pe tine insutzi... deci asha pile mari pentru moshtenire ai impresia ca ai, ca ai obtzinut prin ceva merite personale.............. adica e vorba de mancare, neascultare, desfranare, sau altfel spus carne, carne, carne sau multzime de naluciri pripite ale placerilor poftelor rele shi vise shi vorbe desharte shi presupozitzii shi spaime ale cobei scariote a grijilor desharte, deci acuzarie shi acuzare shi acuzare ca shi cum ar fi vinovat altcineva pentru pacatul domniei tale, boieriei tale, altcineva in afara de fapta ta... deci semnul shi pecetea socotelii de om insemnat, ceva barvorcat babil... sau ceva de genul asta... ca nu ma pricep.

Last edited by vsovi; 13.07.2009 at 16:15:04.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.08.2009, 20:12:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Semnificatia numarului 666 trebuie judecata în contextul Apocalipsei. În primele capitole numarul 7 este asociat Fiului lui Dumnezeu, divinitatii. Deci numarul 6 are semnificatia imperfectiunii, a adversarului lui Dumnezeu iar faptul ca e repetat de trei ori înseamna imperfectiunea absoluta.
Din cate stiu eu in numerologie numarul Mantuitorului este opt sute optzeci si opt : 888.
Numar 7 reprezinta sfintenia din cate am inteles si desavarsirea , iar numarul 8 un nou inceput.
In legatura cu numarul fiarei unul din sfintii parintii ai primelor veacuri Irineu din Lyon ne avertiseaza ca nu e sasesasesase , ci sase sute saizeci si sase 666 nu 6-6-6.De altfel el spune ca multe numa cu cifra asta se gasesc , de exemplu TEITAN , LATEINOS , EVANTHAS.(http://www.ccel.org/ccel/schaff/anf0....xxxi.html).Da numarul 666 este greutatea in talanti care i se aducea lui Solomon anual.De asemenea in cartea I Ezdra , ne spune atunci cand au mers sa contruiasca templul , despre un Adonicam , iar numarul fiilor sai fiind de 666.In 2 si 3 Ezdra numarul acestora este 667.In Evanghelie in Ioan 6:66 se spune ca ucenici s-au departat si nu mai umblau cu El(Iisus).In Apocalipsa 14:4 ne sunt descrisi cei 144000 , la fel si in 6:66 cred ca ne sunt descrise lucruri referitoare la 666.Regele Nabucodonosor a facut un idol in Babilon inalt de saizeci de coti si lat de sase coti(in total 66).Toate sufletele care au intrat in Egipt cu Iacov(Geneza) au fost saizeci si sase de suflete 66.In Levitic zilele cat o femeie in caz ca va naste fata va fi necurata sunt 66 de zile.Tragand concluzia doar din VT , numarul 666 are legatura cu bogatia , cu banul , cu economia,cu robia Babiloniana, de asemenea are legatura cu Templul(si/sau Biserica aici).Numarul 66 reprezinta idolatria , necuratia , inselaciune , robia Egipteana la care au ajuns sa fie supusi Israelitii , sclavia si 66 si 666, munci grele.Ioan 6:66 reprezinta departarea de Hristos , si sminteala in Hristos , oprirea de la al urma pe Iisus.Iarasi numarul 6 este numarul de zile in care Dumnezeu a creat lumea , asta poate insemna si munca.Toate astea au legatura unele cu altele si ele cu ce se spune in Apocalipsa despre insemnul fiarei.Cred ca am uitat sa mentionez mai sus dar si numele lui imparatului roman Nero tot 666 era.In legatura cu NUMELE fiarei si a lui Antihrist , aceasta nu mi se pare usor de deslusit , dar nici greu.Nume se pot intocmi ele destule , este si un film pe YOUTUBE , in care diferiti Papi catolici , si denumiri latine ale papalitatii si a Vaticanului au numarul 666.Va puteti uita pe youtube.Dar probabil multe nume si multe coincidente pot avea numarul asta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.08.2009, 20:14:52
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Semnificatia numarului 666 trebuie judecata în contextul Apocalipsei. În primele capitole numarul 7 este asociat Fiului lui Dumnezeu, divinitatii. Deci numarul 6 are semnificatia imperfectiunii, a adversarului lui Dumnezeu iar faptul ca e repetat de trei ori înseamna imperfectiunea absoluta.
Din cate stiu eu in numerologie numarul Mantuitorului este opt sute optzeci si opt : 888.
Numar 7 reprezinta sfintenia din cate am inteles si desavarsirea , iar numarul 8 un nou inceput.
In legatura cu numarul fiarei unul din sfintii parintii ai primelor veacuri Irineu din Lyon ne avertiseaza ca nu e sasesasesase , ci sase sute saizeci si sase 666 nu 6-6-6.De altfel el spune ca multe nume cu cifra asta se gasesc , de exemplu TEITAN , LATEINOS , EVANTHAS.(http://www.ccel.org/ccel/schaff/anf01.ix.vii.xxxi.html) .Da numarul 666 este greutatea in talanti care i se aducea lui Solomon anual.De asemenea in cartea I Ezdra , ne spune atunci cand au mers sa contruiasca templul , despre un Adonicam , iar numarul fiilor sai fiind de 666.In 2 si 3 Ezdra numarul acestora este 667.In Evanghelie in Ioan 6:66 se spune ca ucenici s-au departat si nu mai umblau cu El(Iisus).In Apocalipsa 14:4 ne sunt descrisi cei 144000 , la fel si in 6:66 cred ca ne sunt descrise lucruri referitoare la 666.Regele Nabucodonosor a facut un idol in Babilon inalt de saizeci de coti si lat de sase coti(in total 66).Toate sufletele care au intrat in Egipt cu Iacov(Geneza) au fost saizeci si sase de suflete 66.In Levitic zilele cat o femeie in caz ca va naste fata va fi necurata sunt 66 de zile.Tragand concluzia doar din VT , numarul 666 are legatura cu bogatia , cu banul , cu economia,cu robia Babiloniana, de asemenea are legatura cu Templul(si/sau Biserica aici).Numarul 66 reprezinta idolatria , necuratia , inselaciune , robia Egipteana la care au ajuns sa fie supusi Israelitii , sclavia si 66 si 666, munci grele.Ioan 6:66 reprezinta departarea de Hristos , si sminteala in Hristos , oprirea de la al urma pe Iisus.Iarasi numarul 6 este numarul de zile in care Dumnezeu a creat lumea , asta poate insemna si munca.Toate astea au legatura unele cu altele si ele cu ce se spune in Apocalipsa despre insemnul fiarei.Cred ca am uitat sa mentionez mai sus dar si numele lui imparatului roman Nero tot 666 era.In legatura cu NUMELE fiarei si a lui Antihrist , aceasta nu mi se pare usor de deslusit , dar nici greu.Nume se pot intocmi ele destule , este si un film pe YOUTUBE , in care diferiti Papi catolici , si denumiri latine ale papalitatii si a Vaticanului au numarul 666.Va puteti uita pe youtube.Dar probabil multe nume si multe coincidente pot avea numarul asta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.08.2009, 17:50:24
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numărul 666 se cere totuși SOCOTIT( calculat!!!) nu...pictat sau desenat pe pereți.
Trebuie plecat de la ce se cunoaște și făcute analogii.

De ex. se știe că:

666 = suma de la primul 144 cifre ale PI, începând după punctul zecimal [Pi = 3,14159265358979323846264338327950288419716 93993751058209749445923078164062862089986280348253 42117067982148086513282306647093844609550582231725 359 ...]

Se pune aici întrebarea, de ce tocmai 144? "Legat" de 144000!!!
Sau ce legătură are 666 cu...CERCUL?
Ar fi multe de discutat, dar se pare că sînt puțini dispuși să o facă.
Aștept discuții în PM.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.08.2009, 21:15:32
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Stie cineva care ar fii semnificatia acestui simbol?

Odata, de mult, am incercat sa descifrez intelesul.

Iata la ce concluzie am ajuns: orasul de pe 7 coline este fara doar si poate Roma, care intr-adevar este asezata pe 7 coline.
Ingerii cei 7 i-am descifrat eu cumva, cred ca bine.

Fiara 666 - care este un nume si un simbol - e adevarat ca o fii Papa? Ultimul care va ajunge Papa, vreau sa zic?!

Subiect deschis pentru lamuriri si comentarii.
Din cele postate aici,toate sint adevarate,doresc sa scriu si eu citeva rinduri vizavi de subiect.Cipurile RIFD sint inceputul,deja sint in cercetari cipuri care induc ginduri de minie,suparare etc (gindul este energie,).S-a DEMONSTRAT ca daca induci o unda energetica asupra unui om,acesta reactioneaza printr-un sentiment,ca atare,urmatorul pas va fi implantul in mina sau frunte.Cipul va contine si creditul (banii vor disparea) care va fi introdus prin citire si consumat tot asa in magazin.Se estimeasa ca peste 20 de ani,tehnologia va fi pusa in aplicare,dar nimeni NU VA FI FORTAT.Vor veni de bunavoie ca urmare a FACILITATILOR si INLESNIRILOR de care beneficiaza cei implantati.Depinzi de un serviciu,de familie,trebuie hraniti,de serviciu,chirie,cheltuieli care nu vor putea fi platite si atunci SINGURI se vor prezenta pentru implant.
PS: Imprumuturile de la FMI au fost conditionate prin propagarea tehnologiei RFID in Romania care este PRIMA TARA care o testeaza.Toti guvernanti si senatorii au votat PENTRU.
Doamne ajuta-ne.

Last edited by archanghel; 11.08.2009 at 21:18:42.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.08.2009, 21:54:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
Numărul 666 se cere totuși SOCOTIT( calculat!!!) nu...pictat sau desenat pe pereți.
Trebuie plecat de la ce se cunoaște și făcute analogii.

De ex. se știe că:

666 = suma de la primul 144 cifre ale PI, începând după punctul zecimal [Pi = 3,14159265358979323846264338327950288419716 93993751058209749445923078164062862089986280348253 42117067982148086513282306647093844609550582231725 359 ...]

Se pune aici întrebarea, de ce tocmai 144? "Legat" de 144000!!!
Sau ce legătură are 666 cu...CERCUL?
Ar fi multe de discutat, dar se pare că sînt puțini dispuși să o facă.
Aștept discuții în PM.
E plina geometria si toata matematica de PI, de unde ai ajuns la concluzia ca 666 are ceva in legatura cu cercul?!

Ce se cunoaste? 6 este numarul suferintei in Biblie si de 111 ori cate 6 trimite la suferinta extrema si nemaiintalnita care va avea loc in vremurile din urma pentru toata omenirea, dupa cum sta scris in NT.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.08.2009, 12:15:56
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E plina geometria si toata matematica de PI, de unde ai ajuns la concluzia ca 666 are ceva in legatura cu cercul?!

Ce se cunoaste? 6 este numarul suferintei in Biblie si de 111 ori cate 6 trimite la suferinta extrema si nemaiintalnita care va avea loc in vremurile din urma pentru toata omenirea, dupa cum sta scris in NT.
Frate dragă,
Nu te pripi. Întîi să lămurim un lucru.
Ce crezi, faptul că cercul are 360 de grade este o...convenție sau se poate demonstra că un calcul pe "secțiuni" duce la acest număr?
Pe urmă lămurim ce are 666 cu CERCUL!!!!!!!!

Cît despre a doua chestiune. De unde ai tras concluzia că 111x6 este ...suferința, că Scriptura nu pomenește de așa ceva?

Dacă tot vrei să înveți ceva, hai s-o facem împreună. Eu sînt de părerea că nimănui nu-i face rău un dialog cumpătat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.08.2009, 14:16:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
Frate dragă,
Nu te pripi. Întîi să lămurim un lucru.
Ce crezi, faptul că cercul are 360 de grade este o...convenție sau se poate demonstra că un calcul pe "secțiuni" duce la acest număr?
Pe urmă lămurim ce are 666 cu CERCUL!!!!!!!!

Cît despre a doua chestiune. De unde ai tras concluzia că 111x6 este ...suferința, că Scriptura nu pomenește de așa ceva?

Dacă tot vrei să înveți ceva, hai s-o facem împreună. Eu sînt de părerea că nimănui nu-i face rău un dialog cumpătat.
"18. Aici este intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase."

unde scrie ca socoteala se face matematic? shi referitor la ce? caci 666 este un numar simbolic... ce sa socoteshti la el? cum este format din ce? din cifre? cum este creat simbolul? sau ce sa socoteshti? poi din text rezulta ca este numarul fiarei sau numarul numelui ei deci fiara are un numar, un numar de om shi de aia cei cu pricepere pot sa socoteasca numarul caci este un numar de om (insemnat) deci am impresia ca 666 este tocmai rezultatul socotelii ca asha se pricepe din text, deci am impresia ca omul e bine sa caute shi sa vada daca ajunge la acelashi rezultat deci sa caute daca in socoteala lui iese 666 ca numar al fiarei sau numar al numelui ei caci in text pare ca este data solutzia, ne este dat pe tava numarul, rezultatul socotelilor... adica:
666
carnecarnecarne. sau
mancare,neascultare,desfranare. sau
necredintza,necredintza,necredintza. sau
poftafaraminte,naluciripripite,maniefarajudecata.

adica firea scurta de drac cu care se uneshte credinciosul din superstitzie pe la 5 palme ca sa poata vinde shi cumpara punandu-shi semn pe mana dreapta sau pe frunte ... ca barbatul sa poata stapani femeia care este atrasa de barbat shi cu interesul ascuns shi marshav de a o stapani iar ea sa fie atrasa de barbat ca sa se lase a fi stapanita.(flock,flock,flock)

nici eu nu vreau sa shtiu de barbat!

Last edited by vsovi; 12.08.2009 at 14:18:47.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.08.2009, 14:19:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulgherul Vezi mesajul
Frate dragă,
Nu te pripi. Întîi să lămurim un lucru.
Ce crezi, faptul că cercul are 360 de grade este o...convenție sau se poate demonstra că un calcul pe "secțiuni" duce la acest număr?
Pe urmă lămurim ce are 666 cu CERCUL!!!!!!!!

Cît despre a doua chestiune. De unde ai tras concluzia că 111x6 este ...suferința, că Scriptura nu pomenește de așa ceva?

Dacă tot vrei să înveți ceva, hai s-o facem împreună. Eu sînt de părerea că nimănui nu-i face rău un dialog cumpătat.
Eu sunt deschis spre a invata si spre dialog. Sunt chiar curios de parerea ta.

Gradele unghiurilor sau ale arcelor de cerc sunt conventii in matematica. Tu cum stii? De ce PI te duce automat cu gandul la cerc? Si formulele elipsei il contin pe PI:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ellipse

De ce 6 reprezinta suferinta - din NT:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=16
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatia celor 40 de zile Luminelle Botezul 31 24.08.2011 21:17:30
Taina Casatoriei si semnificatia ei Diana Carp Intrebari utilizatori 4 25.04.2010 19:27:26
Semnificatia unui cantec The_Fallen Generalitati 14 01.04.2010 00:32:29
semnificatia simbolurilor sorinpetoanca Generalitati 12 15.11.2008 17:47:14
Simbolului credinȚei praxis Despre Biserica Ortodoxa in general 0 13.11.2008 20:11:50