Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2012, 11:57:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Ce veti face pe 21 decembrie?

Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2012, 12:12:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
Nu.
Ma voi pregati de Craciun.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2012, 12:15:35
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci?
Care moment? Care atunci? Acel moment și acel atunci, pentru mine, pot fi mâine, pot fi poimâine, peste un an, peste doi, peste 50. Momentul nu-l știu nici eu, nici tu, nici nimeni. Trebuie să fim întotdeauna pregătiți să dăm socoteală pentru nepăsarea în care trăim. Bine ar fi să trăim fiecare zi, ca pe ultima. Să ne căim din toată inima, să înfăptuim binele, să dăm slavă lui Dumnezeu pentru tot, să cerem ajutorul Maicii Sale să ne îndreptăm degrabă, să fim hotărâți să ne îndreptăm în acest moment, cu nădejde de mântuire.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile
Otravă, frate! Nu te otrăvi. Caută-ți duhovnicul, cere-i povața, mărturisește-te, rămâi sub ascultarea lui. Rogă-te, frate! Îndreapă-te, frate, cu fața către Dumnezeu, prin fapte! Nu lăsa timpul să se scurgă, căci e mai scurt decât credem noi! Nu lăsa sufletul să lenevească! Ai grijă la ce pleci urechea, și, repet, nu-ți pierde nădejdea!

Iartă-mă, dacă te-am supărat! Sunt nepriceput și n-am știut ce alte cuvinte și alt ton să folosesc! Maica Domnului să ne lumineze mintea și să ne întărească în credință! Să-ți ajute Dumnezeu!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2012, 12:27:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Care moment? Care atunci? Acel moment și acel atunci, pentru mine, pot fi mâine, pot fi poimâine, peste un an, peste doi, peste 50. Momentul nu-l știu nici eu, nici tu, nici nimeni. Trebuie să fim întotdeauna pregătiți să dăm socoteală pentru nepăsarea în care trăim. Bine ar fi să trăim fiecare zi, ca pe ultima. Să ne căim din toată inima, să înfăptuim binele, să dăm slavă lui Dumnezeu pentru tot, să cerem ajutorul Maicii Sale să ne îndreptăm degrabă, să fim hotărâți să ne îndreptăm în acest moment, cu nădejde de mântuire.



Otravă, frate! Nu te otrăvi. Caută-ți duhovnicul, cere-i povața, mărturisește-te, rămâi sub ascultarea lui. Rogă-te, frate! Îndreapă-te, frate, cu fața către Dumnezeu, prin fapte! Nu lăsa timpul să se scurgă, căci e mai scurt decât credem noi! Nu lăsa sufletul să lenevească! Ai grijă la ce pleci urechea, și, repet, nu-ți pierde nădejdea!

Iartă-mă, dacă te-am supărat! Sunt nepriceput și n-am știut ce alte cuvinte și alt ton să folosesc! Maica Domnului să ne lumineze mintea și să ne întărească în credință! Să-ți ajute Dumnezeu!
Da, ai dreptate. Să nu plecăm urechea la orice auzim la tele... Discernămîntul e la mare căutare în vremurile noastre.

Eu nu vorbesc despre sfîrșitul lumii sau mai știu eu ce. Problema este aceea că va începe o isterie generală care va cauza probleme de diverse tipuri și celor cu mintea clară. Din cauza acelor naivi și creduli, care vor fi foarte mulți, și ceilalți vor avea de suferit - veți vedea. Mîncarea va fi la mare căutare înainte de venirea iernii, vor fi violențe de stradă (sper că doar pe alocuri). Eu sper să nu fie așa, dar mă gîndesc, preventiv, că ar fi bine să ne medităm cu toții la ceea ce ar putea începe în iarnă și să luăm din timp măsuri de precauție.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2012, 12:28:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nu.
Ma voi pregati de Craciun.
O, Crăciunul va veni cu certitudine, nu am nici un dubiu! Întrebarea este: în ce condiții la scară largă?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2012, 12:33:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Florin: te declari ortodox, da?
Lasă prostiile astea.
De va fi ceva, doar Dumnezeu Tatăl știe. Noi să fim pregătiți, nu ca cele 5 fecioare nebune.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2012, 12:41:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
Post și rugăciune, spovedanie permanentă, împărtășanie, multă rugăciune în particular și la biserică - astea ar trebui să fie proviziile noastre. Să folosim fim fiecare clipă cu folos, să ne îndreptăm mai mult către Dumezeu, căci vom da seama și de timp - cum l-am folosit. Trăiește în așa fel ca și cum ar trebui să mori astăzi. Lucrează în așa fel ca și cum ar trebui să trăiești veșnic! Prețuiește vremea! Ea mai scumpă decăt aurul. Adu-ți aminte de dreapta judecată a lui Dumnezeu, ca să te înspaimântezi, dar nu uita nici milostivirea Lui, ca să nu cazi în deznădejde. Doctorul ceresc nu are bolnavi de nevindecat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2012, 12:44:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@Florin: te declari ortodox, da?
Lasă prostiile astea.
De va fi ceva, doar Dumnezeu Tatăl știe. Noi să fim pregătiți, nu ca cele 5 fecioare nebune.
Grija este și pentru trup, nu numai pentru suflet. Dar să știi că prin acest topic le ating pe ambele. Nu uita că Maria nu poate fără Marta, altfel ar muri de foame... :)

Întrebare pentru tine: de va fi ceva la nivel global, ce se va întîmpla cu credința ta atunci? Că sfîrșitul lumii sigur nu va fi anul ăsta din moment ce multe profeții încă nu s-au împlinit.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2012, 12:46:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Post și rugăciune, spovedanie permanentă, împărtășanie, multă rugăciune în particular și la biserică - astea ar trebui să fie proviziile noastre. Să folosim fim fiecare clipă cu folos, să ne îndreptăm mai mult către Dumezeu, căci vom da seama și de timp - cum l-am folosit. Trăiește în așa fel ca și cum ar trebui să mori astăzi. Lucrează în așa fel ca și cum ar trebui să trăiești veșnic! Prețuiește vremea! Ea mai scumpă decăt aurul. Adu-ți aminte de dreapta judecată a lui Dumnezeu, ca să te înspaimântezi, dar nu uita nici milostivirea Lui, ca să nu cazi în deznădejde. Doctorul ceresc nu are bolnavi de nevindecat.
E un răspuns sincer și corect. Amin!

Dacă vom intra în 2013 cu o credință slabă, avem toate șansele să dispară de tot. Deci Doamne ajută!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2012, 12:50:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu nu vorbesc despre sfîrșitul lumii sau mai știu eu ce. Problema este aceea că va începe o isterie generală care va cauza probleme de diverse tipuri și celor cu mintea clară. Din cauza acelor naivi și creduli, care vor fi foarte mulți, și ceilalți vor avea de suferit - veți vedea. Mîncarea va fi la mare căutare înainte de venirea iernii, vor fi violențe de stradă (sper că doar pe alocuri). Eu sper să nu fie așa, dar mă gîndesc, preventiv, că ar fi bine să ne medităm cu toții la ceea ce ar putea începe în iarnă și să luăm din timp măsuri de precauție.
Nu avem de ce ne teme. Încrederea să o avem în Dumnezeu. Frică să ne fie de ce raspuns vom da la dreapta Judecată.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 17:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 10.01.2010 00:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 02:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 05:59:41