Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2012, 18:54:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Diavolul vindeca?

Am auzit persoane care au spus ca au primit vindecare de anumite boli mergand la vrajitoare. Nu am crezut si imi vine greu sa cred ca diavolul poate face ceva bun - sa-l scape pe om de suferinta. Astazi am citit predica parintelui profesor Conastantin Coman la duminica vindecarii demonizatului din tinutul Gherghesenilor si am gasit aceste afirmatii referitoare la lucrarea diavolului spre vindecarea noastra: "Poate fi vindecare, dar nu o vindecare spre bine, ci o vindecare spre rau. Noi nu discutam aici numai din perspectiva imediata ci din perspectiva sensului ultim al vietii noastre. Poate sa te amageasca cineva dandu-ti un pion, sa zic, ca sa castige partida de sah. Iar cine nu cunoaste bine jocul de sah, va zice, „uite, cati pioni am castigat eu, cati nebuni!“, si se lasa amagit. Un astfel de joc poate sa fie al vrajmasului, si el chiar se întampla adeseori. Parintele afirma ca poate exista vindecare, dar una care poate duce la demonizare. Daca aveti mai multe informatii pe aceasta tema, va rog sa le postati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2012, 19:08:20
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-pai se poate sa "vindece" si diavolul,de ex daca cineva practica yoga sanatatea fizica i se poate inbunatati,dar isi pierde sufletul,intra in legatura cu demonii

Despre samanism, radiestezie, homeopatie, false vindecari


http://prosistemhaha.wordpress.com/2012/09/25/vindecarea-de-la-demoni-samanism-radiestezie-homeopatie-false-vindecari/


DESPRE DIFERITE SEMNE ȘI VINDECĂRI PRESUPUSE SUPRAFIREȘTI DAR DE ORIGINE DEMONICĂ

http://jurnalduhovnicesc.blogspot.ro...vindecari.html

DESPRE FALSE VINDECARI SAU CUM SE LASA CRESTINII INSELATI DE DIAVOL



Last edited by antiecumenism; 19.10.2012 at 19:22:35.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2012, 19:27:28
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Mihai Urzică – Minuni și false minuni
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2012, 20:17:02
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

O matusa de-a mea mergea la desanca... sperand sa o vindece de cancer de piele... si a vindecat-o! Acum se odihneste intr-un loc frumos cu multe flori si verdeata..
Concluzie: diavolul nu vindeca nici macar trupul!
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.10.2012, 21:04:55
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

diavolul nu vindeca nimic. Iti da impresia ca vindeca, te imbata cu vraji si promisiuni dar totul e ca sa suferi mai tarziu si sa se bucure el pentru ca tu suferi.
diavolul nu este bun si nici bine-intentionat. Este marsav, mincinos (tatal minciunii) iar drumul lui nu duce decat la disperare si dupa aceea direct in iad, pe care iad il amusini deja din lumea asta daca o iei pe calea lui.
Simti care e calea lui si care e calea Domnului pentru ca, atunci cand urmezi calea Domnului, te simti impacat si fericit, pe cand atunci cand te duci in partea cealalta te simti mereu vinovat, stii undeva in tine ca faci ceva care nu e bine si care nu o sa te duca undeva unde sa iti fie bine. Se mai numeste si "constiinta", sau "inger pazitor" - atunci cand ceva iti spune sa nu faci cutare lucru pentru ca e... pacat. Pacatul aduce nefericire, oricat ar incerca mass-media sa infiltreze alt mesaj. Omul stie ce traieste, nu ce i s-a spus la televizor ca trebuie sa traiasca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.10.2012, 04:31:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
O matusa de-a mea mergea la desanca... sperand sa o vindece de cancer de piele... si a vindecat-o! Acum se odihneste intr-un loc frumos cu multe flori si verdeata..
Concluzie: diavolul nu vindeca nici macar trupul!
Am motive sa cred ca acolo nu era diavolul, asa cum sustii. Totusi, raman retinut! Am avut si eu contact indirect cu respectiva doamna Desanca...


Ideea e ca diavolul poate vindeca un trup bolnav, dar ce ne facem daca sufletul ramane tot netratat ca sa zic asa?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.10.2012, 04:40:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Care este ideea ca poti apela la diavol pentru vreun ajutor?
Oameni buni,ce vorbim aici???

Si apropos,cine este aceasta Desanca?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.10.2012, 05:11:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Omul nu apeleaza la diavol, ci la diverse metode (vrajitorie, yoga etc.) fara sa stie ca in spatele lor este opozantul lui Dumnezeu. Si spuneam ca da, poate si el sa faca minuni, adica sa dea senzatia ca ar face bine.

Cu Desanca e alta poveste. Era o femeie din Arad cu niste puteri iesite din comun, care a facut mii de vindecari si minuni.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2012, 12:38:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am motive sa cred ca acolo nu era diavolul, asa cum sustii. Totusi, raman retinut! Am avut si eu contact indirect cu respectiva doamna Desanca...
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=1382

Asa isi poate face oricine o parere despre "a treia persoana a sfintei treimi" (in cazul asta cu litere mici).
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.10.2012, 17:20:29
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pot scrie si eu pagini intregi despre acea femeie si sa am pareri si argumente total opuse. Acolo s-au facut mii de minuni si vindecari, nimeni nu le poate nega. Ideea e daca au fost de la Dumnezeu sau nu. Cert e ca o cinstea si pe Maica Domnului!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
diavolul

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tristetea se vindeca prin rugaciune. Bautar Generalitati 48 27.09.2012 02:55:01
cum se vindeca iubirea de bani? fallen Intrebari utilizatori 14 12.08.2011 10:24:28
Ideile nu ne vindeca firea costelscutariu Intrebari utilizatori 1 28.07.2011 16:58:20
Rugaciunea vindeca bolile Paisie Aghioritul Rugaciuni 1 20.12.2010 19:13:08
Apa care vindeca certurile Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 21:11:31