Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2008, 14:58:04
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

-de Párintele Cleopa Ilie (de la Sihastria)-
Cum inseala diavolul pe om.

Era un calugar pustnic, mare sihastru in pustie, in partile Alexandriei, cu numele Ilarion. Avea aproape o suta de ani. El s-a rugat lui |Dumnezeu cativa ani de zile: “Doamne arata-mi mie cum inseala diavolul pe oameni, ca eu, cand vin oamenii aici sa le spun: <Oameni buni, paziti-va, uita asa, asa> Care-I mestesugul lor si metoda de a-I intoarce pe oameni de la calea cea buna si de a –I face robi pacatului si a-I duce in iad? Cum castiga ei mai multe suflete pentru iad, decat ingerii pázitori pentru Imparatia Cerului? S-a rugat parintele un an, doi, trei si nu i-a raspuns Dumnezeu.
Intr-o noapte, stand el la rugaciune, in putera noptii fiind, afara era luna ca ziua, s-a deschis usa singura si a intrat ingerul Domnului. Un tánar, frumos foarte. Cu o cununa pe cap si avea o tichie de aur la frunte. Cu toiag de aur in mana si cu vesminte ca fulgerul pe el.
Si a intrebat: “Párinte, ce te rogi mata?” “Sa-ti spun drept, eu ma rog la Mantuitorul sa-mi arate cum ii inseala dracul pe oameni si-i duce la iad”.
“Uite, parinte, ia Sfanta Cruce in mana, ia toiagul tau, fa semnul Sfintei Cruci, iesi din chilie si mergi pana in poiana, stai langa un copac, acolo. Dar sa nu te temi de ce vei vedea! Eu sunt cu mata si ce-I vedea noaptea asta in poiana si ce vei auzi, ai sa scrii, ca sa ramana la neamurile din urma, ca sa stie cum inseala diavolul pe oameni. Sa nu te temi, ca ai sa vezi lucruri infricosatoare”. Si ingerul a disparut.
El, cand a auzit ca l-a invatat sa se inarmeze cu semnul Sfintei Cruci, a cunoscut ca este de la Dumnezeu chemarea si s-a dus,zicand in minte rugaciuni, si a ajuns in poiana. Era liniste mare; nu batea vantul in noaptea aceea. Numai luna si stelele se vedeau. S-a dus batranul langa un copac si statea luand aminte.
(va urma)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2008, 15:00:24
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Deodata vede ca in mijlocul poienii apare un jiltz, un tron imparatesc. Parca era de fulgere, ca para focului. Intai scaunul a aparut si s-a minunat. Dupa aceea vede ca vine satana si se aseaza pe scaun. Avea umerii ca nicovala. Pielea lui era ca cerneala, cu peri ca de urs, cu gheare puternice. Cu patru perechi de coarne, un codarlau de vre-o 70 de metri. Ochii ca luceferii, din gura lui iesea o para de foc de un metru. Avea o coroana facuta numai din serpi si tinea in mana un toiag in chip de balaur.
Cand l-a vazut batranul s-a insemnat cu semnul |Sfintei Cruci. Satana s-a asezat pe scaunul acela si a batut de trei ori din palme. Cand a batut, s-a umplut vazduhul de cete dracesti. Au aparut milioane de detasamente, regimente batalioane de draci. Erau pe deasupra padurii pana la cer, poiana plina. Langa dansul erau niste generali mari, cu cate trei perechi de coarne, cu o spinare lata de doi-trei metri, cum n-a mai vazut nimeni.
Cand a vazut calugarul atat amar de iad acolo si atatia diavoli, si-a adus aminte de cuvanul ingerului care i-a zis “san u te temi”, s-a inarmat cu semnul Sfintei Cruci si statea atent.
Atunci, dupa ce s-au adunat cat nisipul marii, in toate partile nu se vedeau decat cete de diavoli, s-a sculat satana in picioare si a zis:
-Atentiune, draci, v-am adunat aici in miez de noapte, ca vreau sa fac un examen cu voi. Trebuie sa dati un examen greu. Stiti voi de ce v-am chemat?Si a zis unul: -Stapane, nu stim!
-Iata de ce v-am chemat aici. Sa iasa la raport fiecare din voi: care stie cel mai bun mestesug de a insela oamenii si a-I aduce la imparatia mea? Si sa-mi arate cum inseala el lumea si cum il prosteste pe om si-l inseala de-l aduce la munca cea vesnica si la imparatia noastra. Care-I metoda, care-I mestesugul vostru, ca voi in toata lumea, acesta treaba aveti, sa inselati sufletele oamenilor. Sa va vad cat de iscusiti sunteti voi in a insela sufletele oamenilor!
Cel ce ma loveste in gandire, daca are sa-mi spuna un sfat cum inseala lumea asa cum gandesc eu, iata ii voi da sa conduca trei minute in locul meu, si-l voi face si mare sef peste ceilalti.
Toti tremurau, erau urati groaznic. Stateau si tremurau inaintea lui si prin vazduh si pe jos. Atunci a iesit unul slabutz, cu o barba sura, doua cornite ca la capriorul cel din padure. Ochii holbati, nas carligat ca un sarpe.
-Sa traiesti intunecimea ta.
-Cum te cheama, baiete?
-Aghiutza ma cheama.
-Mai aghiutza cum inseli tu pe oameni si ii duci la iad?
-Intunecimea ta, eu ii spun omului asa: Mai, omule, mai hai si la biserica, mai hai si la manastire, mai si posteste, dar nici cu dracul nu te strica, mai hai si la nunti cu lautari, mai hai si la meciuri, hai la baluri, hai la buffet, hai la crásma, hai la televizor, o tigara, trebuie sa mai fumezi, mai fa cutare. Esti om, mái, trebuie sa traiesti viatza asta. Mai fa si ale lui Dumnezeu, dar nici cu dracul nu te strica. Cu acesta metoda am inselat pe foarte multi. Led au in gand, ca alta putere nu am! Din iad alta putere nu ni s-a dat noua. Ingerii din Rai au putere de la Dumnezeu numai sa-i dea in gand omului sa faca bine. Noi avem putere numai sa-i dam in gand omului sa faca rau. Dar ca sa-l silim, nu putem, ca omul are de sine stapanirea lui data de Dumnezeu. Nu putem cu dea sila sa-l facem sa pacatuiasca; numai daca e prost si ne asculta ce-i dam in gand. Si asa am amagit pe foarte multi. Cand ies de la biserica, unii se opresc la carciuma. Acolo fiecare se intalneste cu neamuri, cu prieteni. Iar eu ii dau in gand omului si el crede ca e gandul lui: “Sa mai iau o bere, sa mai iau o tzuica”. Unul mai ia o tigara, mai vine un lautar cu scripca sa-I cante “hai noroc cumetre! Haida ba, da-l pe gat cu noroc!”Din cauza asta omul s-a impiedicat, nu i-a folosit mai nimic ca a fost dimineata la biserica, caci seara s-a intors la slujba noastra. Si tot asa fac cu fiecare.
Si a intrebat satana: - Pe multi ai inselat?
-Sa traiesti intunecimea ta, pe multi!
-Ai inselat pe cei mai prosti decat tine, dar n-ai facut nici o isprava.
-De ce, intunecimea ta?
-Tu ii spui omului sa mai mearga si la biserica, sa mai mearga si la carciuma, sa merga si la petreceri, sa merga si la locuri sfinte, sa mai citeasca, sa se mai roage, pe urma sa merga la distractiile noastre dracesti, dar Hristos ii spune in Evanghelie: Nimeni nu poate sluji la doi domni! Sau de unul vei griji si de altul te vei lepada. Sau de unul vei asculta si de altul te vei lepada.
L-ai indemnat tu, poate omul n-a fost pregatit sufleteste si se duce de cateva ori, dar dupa o vreme vine ingerul si-i da in gand: “Mái omule, nu poti umbla pe doua carari; ori cu dracul ori cu Dumnezeu”. Si omul fiind certat de frica lui Dumnezeu, se lasa. “-Mái, ma tin numai de una, ca nu este mantuire umland pe doua cái!” Merge el oleaca asa, dar …Gata, nu mai bea la crasma, se duce, se spovedeste la popa. Si n-ai castigat multe, nu mi-ai facut mare isprava.
-Ai patzit asa?
-Am patzit si asa!
-Vezi! Ti-am spus eu ca tu ai inselat pe cei mai prosti ca tine. Deci sa stii ca n-ai raspuns bine.
Si i-a spus la unul cu spinarea lata, ca era unul cu spinarea lata de 3-4metri, cu patru perechi de coarne si acela: “I-al in spinare”. Altul cu o jarpa de foc: “Da-i, da-i si trimite-l in gheena”. Gheena este un potop de foc negru, de miliarde de ori mai fierbinte decat focul de pe pamant. I-o dat si bataie si l-o trimis si in gheena. L-a batut in loc sa-i multumesca! Nu i-a placut sfatul lui. Cauta altul mai bun. Acum tremurau ceilalti.
(va urma)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2008, 15:15:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

am citit shi eu mai demult despre sarsaila shi nenea nicovala din care iesheau fulgere,

dar nimeni nu shi-a inchipuit ca fulgere apar la orishice regim in comutatzie unde apare punctul de inflexiune cu trimitere la infinit, deci chiar daca ne apropiel de un ecran incarcat electrostatic, apare acelashi fenomen ce face trimitere la "Inceputul shi Sfarshitul, la Hristos shi Dumnezeu". deci oricat de mici ar fi descarcarile ele se numesc fulgere. Doar ca nu orice fulger este Dumnezeu asha cum nu orice foc este Dumnezeu. Ca defapt focul este o shi mai mare ciudatzenie, ca este defapt o oxidare, shi hidrogenul prin ardere formeaza apa, deci iacata ca focul este cel care a dat nashtere apei shi apa la fel, daca o supui electrolizei formeaza iarashi elemente care se pot recombina prin ardere shi sa dea iarashi nashtere apei. "Fulgere, Glasuri shi Tunete"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2008, 15:18:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi inca o chestie, shi cand freci/loveshti doua pietre una de alta apre acelashi fenomen la limita imposibilului, cand parca e shi Dumnezeu prezent, apar scanteile, poate ca chiar este, cine poate shti cum stau treburile?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2008, 15:23:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

e vorba de strapungerea mediului izolator intre doua potentziale, intre doua incarcari, shi acesta se strapunge oridecate ori apare un regim tranzitoriu, adica la orice contactor, la orice switcsh.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2008, 11:27:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

A nu se crea confuzii, judecant toate dupa mintea si intelegerea noastra. Toate cele Dumnezeiesti sunt nemateriale si nu incap in mintea si intelegerea noastra . Ca sa dam un singur exemplu ce ni se trimite an de an, este Lumina de Inviere de la Ierusalim , o lumina nemateriala, flacara propriuzisa nu te arde efectiv ca cele stiute de noi. Sa ne ridicam mintea si intelegerea cat putem deasupra celor "demonstrate"aici, chiar de asa zisa stiinta. Toate valabilitatiile de aici din asta lume, nu au corespondent si valabilitate nici unde si mai cu seama si in mod aparte si special in Dumnezeire si lucrarea far de inceput si far de sfarsit a Lui DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.01.2008, 12:11:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
A nu se crea confuzii, judecant toate dupa mintea si intelegerea noastra. Toate cele Dumnezeiesti sunt nemateriale si nu incap in mintea si intelegerea noastra . Ca sa dam un singur exemplu ce ni se trimite an de an, este Lumina de Inviere de la Ierusalim , o lumina nemateriala, flacara propriuzisa nu te arde efectiv ca cele stiute de noi. Sa ne ridicam mintea si intelegerea cat putem deasupra celor "demonstrate"aici, chiar de asa zisa stiinta. Toate valabilitatiile de aici din asta lume, nu au corespondent si valabilitate nici unde si mai cu seama si in mod aparte si special in Dumnezeire si lucrarea far de inceput si far de sfarsit a Lui DUMNEZEU.
ce vorbeshti domnia ta? adica sustii ca spiritismul este calea cea buna, sa incepem tot mai mult sa credem in nimic, ca nimic din lumea asta nu e bun.... poi Domnule, Cristos a venit in lumea asta shi cele ale sale le-a curatzit shi ridicat din lumea asta prin nashterea de sus fara a le distruge, shi chiar daca in Ceruri sunt lucruri unde mintea omului nu s-a suit shi ochii nu au vazut shi nu shi-au inchipuit totushi a adus Cerul aicea in creatzie... iar flacara fulgerului cine spune ca arde? iar focul eu shtiu ca pe cei 3 tineri aruncatzi in foc Dumnezeu i-a pazit shi focul acela nu i-a ars, iar la Ierusalim este lumina, dar aceiashi lumina, l-a orbit la propriu pe sf Ap Pavel pe drumul Damascului, deci probabil i-a ars retina... noi avem impresia mereu ca Dumnezeu e mereu dincolo shi departe shi in spatele unui paravan, al unui loc necunoscut, ne place prea mult acel mister al tainei al misterului tainuit dus pana spre lipsa, spre minciuna spre nonexistentza, ca shi cum chiar incepem sa credem in nonexistentza de taina ca fiind locul sau. Poi nu s-a lasat vazut pana la Hristos, dar apoi degeaba este descoperit ca nu mai avem noi ochi sa-l vedem, ca ochii noshtrii sunt plini de tina iar sufletul nostru impatimit nu mai prea are chef de El... cu atat mai putzin de a trai ce ar cere de la noi...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2008, 12:39:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
A nu se crea confuzii, judecant toate dupa mintea si intelegerea noastra. Toate cele Dumnezeiesti sunt nemateriale si nu incap in mintea si intelegerea noastra . Ca sa dam un singur exemplu ce ni se trimite an de an, este Lumina de Inviere de la Ierusalim , o lumina nemateriala, flacara propriuzisa nu te arde efectiv ca cele stiute de noi. Sa ne ridicam mintea si intelegerea cat putem deasupra celor "demonstrate"aici, chiar de asa zisa stiinta. Toate valabilitatiile de aici din asta lume, nu au corespondent si valabilitate nici unde si mai cu seama si in mod aparte si special in Dumnezeire si lucrarea far de inceput si far de sfarsit a Lui DUMNEZEU.
ce vorbeshti domnia ta? adica sustii ca spiritismul este calea cea buna, sa incepem tot mai mult sa credem in nimic, ca nimic din lumea asta nu e bun.... poi Domnule, Cristos a venit in lumea asta shi cele ale sale le-a curatzit shi ridicat din lumea asta prin nashterea de sus fara a le distruge, shi chiar daca in Ceruri sunt lucruri unde mintea omului nu s-a suit shi ochii nu au vazut shi nu shi-au inchipuit totushi a adus Cerul aicea in creatzie... iar flacara fulgerului cine spune ca arde? iar focul eu shtiu ca pe cei 3 tineri aruncatzi in foc Dumnezeu i-a pazit shi focul acela nu i-a ars, iar la Ierusalim este lumina, dar aceiashi lumina, l-a orbit la propriu pe sf Ap Pavel pe drumul Damascului, deci probabil i-a ars retina... noi avem impresia mereu ca Dumnezeu e mereu dincolo shi departe shi in spatele unui paravan, al unui loc necunoscut, ne place prea mult acel mister al tainei al misterului tainuit dus pana spre lipsa, spre minciuna spre nonexistentza, ca shi cum chiar incepem sa credem in nonexistentza de taina ca fiind locul sau. Poi nu s-a lasat vazut pana la Hristos, dar apoi degeaba este descoperit ca nu mai avem noi ochi sa-l vedem, ca ochii noshtrii sunt plini de tina iar sufletul nostru impatimit nu mai prea are chef de El... cu atat mai putzin de a trai ce ar cere de la noi...
Offf Doamne ! Nimic din cele spuse nu s-a inteles. Ma rog, eu nu intru in polemici . Trebuie sa ne inaltam deasupra celor trecatoare si a celor inventate de mintea noastra , pentru a-L iubi si a-L cunoaste pe DUMNEZEU. Aceasta-i esenta, iubitule interlocutor si cititor. Cuvintele insiruite aiurea in nestiinta sunt praf, cenusa nefolositoare. Sa cugetam de mii de ori pe zi si sa spunem neancetat: NADEJDEA MEA ESTE TATAL, SCAPAREA MEA ESTE FIUL, ACOPERAMANTUL MEU ESTE SFANTUL DUH . TREIME SFANTA, SLAVA TIE ! + Orice idee ce se abate de la aceasta, e desertaciune si in afara ei nu e nimic si cel ce propovaduieste in desert , tot nimic e si aici domnule nu vorbim de nimicuri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.01.2008, 13:11:28
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
ce vorbeshti domnia ta? adica sustii ca spiritismul este calea cea buna, sa incepem tot mai mult sa credem in nimic, ca nimic din lumea asta nu e bun.... poi Domnule, Cristos a venit in lumea asta shi cele ale sale le-a curatzit shi ridicat din lumea asta prin nashterea de sus fara a le distruge, shi chiar daca in Ceruri sunt lucruri unde mintea omului nu s-a suit shi ochii nu au vazut shi nu shi-au inchipuit totushi a adus Cerul aicea in creatzie... iar flacara fulgerului cine spune ca arde? iar focul eu shtiu ca pe cei 3 tineri aruncatzi in foc Dumnezeu i-a pazit shi focul acela nu i-a ars, iar la Ierusalim este lumina, dar aceiashi lumina, l-a orbit la propriu pe sf Ap Pavel pe drumul Damascului, deci probabil i-a ars retina... noi avem impresia mereu ca Dumnezeu e mereu dincolo shi departe shi in spatele unui paravan, al unui loc necunoscut, ne place prea mult acel mister al tainei al misterului tainuit dus pana spre lipsa, spre minciuna spre nonexistentza, ca shi cum chiar incepem sa credem in nonexistentza de taina ca fiind locul sau. Poi nu s-a lasat vazut pana la Hristos, dar apoi degeaba este descoperit ca nu mai avem noi ochi sa-l vedem, ca ochii noshtrii sunt plini de tina iar sufletul nostru impatimit nu mai prea are chef de El... cu atat mai putzin de a trai ce ar cere de la noi...
Delir?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2008, 13:56:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Asha! :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pact cu diavolul WhiteChakra Intrebari utilizatori 56 06.11.2015 04:25:51
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 23:58:54
Cum inseala diavolul pe om C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 1 07.03.2008 23:41:56