Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2010, 13:31:22
NEKTARIOS.'s Avatar
NEKTARIOS. NEKTARIOS. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: Intr-o lume trecatoare
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Maica Domnului

Lacrimile unui preot smerit

Mănăstirea Dochiariu are un alt metoc, în Halkidiki. Economul mănăstirii, părintele ieromonah Teofan, povestea adeseori sătenilor multele minuni și faptele cele mari ale icoanei Maicii Domnului Grabnic Ajutătoarea precum și despre grija pe care o arată credincioșilor săi creștini.

Preotul satului de multe ori a avut prilejul să asculte aceste povestiri și se simțea de fiecare dată copleșit de atotputernicia Preacuratei și de marea iubire pe care ea o arată prin minunile sale credincioșilor. La un moment dat preoteasa s-a îmbolnăvit și trăgea să moară. Durerea preotului era de nedescris și îndoită, o dată pentru moartea grabnică a soției și a doua oară pentru cei patru copilași, care urmau să rămână orfani.

Preotul, în marea lui deznădejde, și-a amintit de rugăciunile Maicii Domnului și de trecerea pe care dânsa o are la Fiul său. Cu inima zdrobită și cu lacrimi fierbinți a început să se roage cu nădejde celei Grabnic Ajutătoare și să o cheme în ajutor, implorând-o s-o însănătoșească pe preoteasă. Odată, în timp ce se ruga, a adormit și în vis a văzut o femeie care l-a întrebat:

- De ce plângi?

Preotul i-a răspuns:

- Îi plâng pe preoteasă și pe copilașii mei ce sunt încă mici și neajutorați. Atunci femeia care i se arătase i-a zis:

Eu sunt Maica Domnului cea Grabnic Ajutătoare sau Maica Domnului Dochiarissa. De vreme ce m-ai chemat, am venit să-ți spun că preoteasa nu va muri, ci va mai trăi încă cinci ani. Zicând aceasta, femeia părea că vrea să plece. Atunci părintele a întrebat-o unde se va duce. Preacurata i-a răspuns:

- Merg jos, la părintele Teofan, căci e bolnav și trebuie să-l cercetez și pe dânsul.

După ce a văzut și a auzit toate acestea, preotul s-a trezit. Dis de dimineață a văzut minunea: soția lui, preoteasa, era sănătoasă și pe deplin vindecată. S-a dus apoi la părintele Teofan și i-a povestit lucrurile minunate care i se întâmplaseră în noaptea aceea. Părintele l-a sfătuit pe preot să meargă, așa cum era dator, la Mănăstirea Dochiariu și să-i mulțumească cum se cuvenea Binefăcătoarei sale.

Preotul a făcut întocmai. Când a ajuns acolo și a văzut sfânta icoană, a recunoscut-o pe femeia care-i apăruse în vis și care o vindecase pe preoteasă. Cu umilință s-a plecat și s-a închinat Maicii Domnului Grabnic Ajutătoarea, a plâns și i-a mulțumit pentru negrăita sa binefacere


La Manastirea Lainici din judetul Gorj a fost adusa o copie a iconei Maicii Domnului de la Manastirea Dochiariu . Maica Domnului prin icoana de la Lainici nu intarzie sa implineasca cererile cele de folos.
__________________
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.09.2014, 08:14:13
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Icoana Maicii Domnului care se numeste "Grabnic Ascultatoare" este facatoare de minuni.
O copie dupa original, care este tot din Muntele Athos, se gaseste la Manastirea Lainici si face minuni. Am fost o data acolo si m-a ajutat mai mult. Multumesc Maicii Domnului care mijloceste mai mult decat toti Sfintii, dar si Sfintilor apropiati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05