Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2012, 23:58:14
Marcus Marcus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2012
Mesaje: 2
Lightbulb Nu mai stiu...

Nu mai inteleg cum vin treburile aici .. Parintele Arsenie Boca spune: "Nu este bun nici abuzul nici refuzul" refereindu-se la relatiile intime dintre soti.
Stiam ca metodele contraceptive nu sunt acceptat de biserica.. dar cum se poate spune ca nu este bun nici refuzul? asta ar inseamna sa se faca 10 copii pe putin... si cine poate in ziua de azi sa intretina o asa familie? Ma poate lamuri si pe mine cineva?
Daca refuzul nu e bun, contraceptia nu e buna ce e de facut.. sa pacatuiesti ca lasa ca te duci la spovedanie si primesti iertare... nu me se pare prea ok.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2012, 10:28:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cartea Tinerii, Familia și copiii născuți în lanțuri îți dă răspuns la aceste nelămuriri. Pe scurt am să-ți răspund, însă în carte sunt explicate foarte clar atât medical cât și religios efectele desfrânării și ale înfrânării:

“Numai atât e nunta binecuvântată de Biserică, cât e spre naștere de prunci, cât e comuniunea de iubire dintre părinți și copiii care vor veni – restul e numai desfrânare”.

"Când este evitată concepția copilului, este nepermisă și rusionoasa chiar împreunarea cu soția legitimă” – Sf. Augustin.

“La conviețuirea căsătoriților, nu-i bun nici abuzul, nici refuzul. Abuzul îl atinge pe soț, refuzul pe soție, dar și pe soț”.

Motivația refuzului:
“Iată din tainele prostatei: aceasta sintetizează săruri ale acidului glutamic, care sunt substanțe absolut necesare sistemului nervos, atât bărbatului, cât și al femeii, dar nu le prepară decât bărbatul. Aici e explicația fundamnetal biologică, în temeiul căreia femeia este atârnătoare de bărbat”.

“O altă contrângere de care trebuie ținut seama e foliculina, hormon feminin toxic și cancerigen. De cleștele acestui hormon nu este scăpare decât de la 3-4 copii în sus”.

"Abstinența sexuală dă vigoare, dar din când în când, rar, trebuie soții să se împreuneze, în afară de posturi (Sf. Pavel). Femeia (luata din bărbat) are nevoie de completare endocrină, prin contact, de la bărbat."

"Femeia e necesar să fie căsătorită, de la vârsta împlinirii fiziologice, după 20 de ani. Pentru menținerea sănătății are nevoie de combustibil masculin, care se poate obține numai în viața conjugală, legală civil și bisericește; ce se face prin desfrânare este spre pedeapsă. Femeile care nu primesc combustibil masculin, fie din lipsa căsătoriei, fie că se abțin de la raporturi conjugale, ajung la anxietate (stare de neliniște, de așteptare încordată, însoțită de palpitații, jenă în respirație etc, întâlnită în unele boli de nervi), nevroze, idei de sinucidere, agresivitate etc. Acestea pot fi și efecte ale văduvei forțate (moartea prematură a soțului) sau ale sterilității."

Când iți iei răspunderea de a rodi copii, Stăpânul vieții iți va ajuta!

Motivația abuzului:
“Viața înfrânată duce la redobândirea sănătății încât să poți deosebi binele de rău.”

“Dacă nu e sănătate e scăzută și credința”.

“Despre „mecanismul funcțional al omului” putem spune mai întâi că omul are aproximativ 15 miliarde de neuroni, care aparțin sistemului nervos și care au nevoie de hrană și mediu: 1. Oxigenul din aer pe care hematiile din sânge îl duc la creier. 2. Glicogenul este zahărul special preparat de ficat pentru neuroni. Alcoolul, fumatul distrug ficatul... 3. Hormonii (adică produsul glandelor cu secreție internă: epifiza, hipofiza, tiroida, timusul, pancreasul, suprarenala și glandele sexuale) se varsă direct în sânge și ageresc întreg organismul și cu deosebire sistemul nervos...Hormonii sexuali alimentează și ei creierul, în special centrul memoriei. 4. Somnul, dreptul la somn fiind obligatoriu... 5. O concepție sigură de viață necesară neuronilor, care aduce cu sine înfrânarea de la orice excese... Concepția de viață este aceea în care te integrezi trup și suflet. Aceasta va frâna producerea hormonilor și va echilibra sistemul endocrin”.

Last edited by ovidiu b.; 05.03.2012 at 10:32:41.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.03.2012, 10:50:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Viața curată a căsătoriei, după cinstea ei de Taină, este aceasta:
1. Binecuvântată este numai rodirea de copii. Iar tot ce-i în afară de rostul acesta, în privința trupească, este desfrânare și păcat și să nu se mai facă.
2. Vremi îngăduite pentru chemarea copiilor sunt numai zilele între posturi însă numai dacă soții amândoi sunt învoiți la rostul rodirii de copii.
3. Vremi oprite sunt acestea:
a) Cele patru posturi mari
b) Cele trei zile de post pe săptămână (miercuri și vineri, iar luni numai daca este voință)
c) Sărbătorile și zilele asupra sărbătorilor (inclusiv duminica – ziua Domnului și sâmbăta)
d) Vremea necurăției
e) Vremea de slăbiciune sau de boală a unuia din soți
f) Vremile de tulburări și războaie precum și oarecare vreme după acestea, pentru cei care au luat parte la ele
g) Vremea oprită cu mare asprime este toată vremea sarcinii, precum și vremea alăptării.

Copiii chemați în sărbători și posturi, toți poartă în ei păcatul părintesc. Așa cum părinții n-au ținut seamă de ziua Domnului, așa nici copiii nu vor ține seama de voia Domnului și de sfatul părinților. Toate patimile slăbesc puterea de împotrivire a sufletului, pustiind și trup și suflet și pierzându-le pe amândouă pentru totdeauna.

Vremi oprite chemării copiilor la viață: E oprită vremea posturilor și a sărbătorilor. Întâi sufetul și apoi trupul. Când poartă omul grijă de suflet, iese din pofta trupească, o stinge chiar, ca să poată primi Sfânta Împărtășanie – mâncarea sufletului
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2012, 23:58:21
Marcus Marcus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2012
Mesaje: 2
Implicit

multumesc pt raspunsuri. am fost lamurit:D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2012, 00:06:20
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit Tare smintitor

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
"Femeia e necesar să fie căsătorită, de la vârsta împlinirii fiziologice, după 20 de ani. Pentru menținerea sănătății are nevoie de combustibil masculin, care se poate obține numai în viața conjugală, legală civil și bisericește; ce se face prin desfrânare este spre pedeapsă. Femeile care nu primesc combustibil masculin, fie din lipsa căsătoriei, fie că se abțin de la raporturi conjugale, ajung la anxietate (stare de neliniște, de așteptare încordată, însoțită de palpitații, jenă în respirație etc, întâlnită în unele boli de nervi), nevroze, idei de sinucidere, agresivitate etc. Acestea pot fi și efecte ale văduvei forțate (moartea prematură a soțului) sau ale sterilității."
Am mult respect pentru Parintele Arsenie, dar fata de citatul de mai sus am avut intotdeauna nelamuriri. N-am inteles, calugaritele unde se afla in graficul acesta? fetele care nu se pot marita unde sunt? Toate sunt condamnate la nevoze?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2012, 10:41:39
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Am mult respect pentru Parintele Arsenie, dar fata de citatul de mai sus am avut intotdeauna nelamuriri. N-am inteles, calugaritele unde se afla in graficul acesta? fetele care nu se pot marita unde sunt? Toate sunt condamnate la nevoze?
Calugaritele sunt calugarite, mirenele sunt mirene. Doua categorii diferite. Primele traiesc peste fire, nu se desfraneaza, nu au treaba cu lumescul. Si ptr. ca L-au ales ca logodnic pe Hristos, si nu un barbat, le ajuta si harul Lui Dumnezeu ca sa poata vietui asa.

Parintele Arsenie vorbeste strict de mirene. El explica de ce nu este bine ca femeia sa desfraneze inainte de casatorie si sa amane sa faca copii din diverse motive, desi are relatii intime cu sotul. Dansul vb.strict de femeia care vrea sa isi ia un partener sau are deja.

Femeile care nu se casatoresc, daca se pastreaza curate si vietuiesc crestineste, nu o sa aiba problemele pe care le poate avea o femeie casatorita/necasatorita care traieste in desfrau,face avorturi etc.

Imi pare rau ca nu pot explica mai bine. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Poate iti explica Ovidiu mai bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2012, 00:57:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Calugaritele sunt calugarite, mirenele sunt mirene. Doua categorii diferite. Primele traiesc peste fire, nu se desfraneaza, nu au treaba cu lumescul. Si ptr. ca L-au ales ca logodnic pe Hristos, si nu un barbat, le ajuta si harul Lui Dumnezeu ca sa poata vietui asa.
Iar mirenele binenteles ca toate desfraneaza, traiesc peste fire, si de asta sunt condamnate la nevroze.

Citat:
Femeile care nu se casatoresc, daca se pastreaza curate si vietuiesc crestineste, nu o sa aiba problemele pe care le poate avea o femeie casatorita/necasatorita care traieste in desfrau,face avorturi etc.
Mai bine ai fi citit cu atentie:

"Femeile care nu primesc combustibil masculin, fie din lipsa căsătoriei, fie că se abțin de la raporturi conjugale, ajung la anxietate (stare de neliniște, de așteptare încordată, însoțită de palpitații, jenă în respirație etc,"

Nu vad nicaieri o mentiune despre exceptii vizavi de statutul monahal.
Mai incearca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.03.2012, 14:22:51
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Femeile care nu primesc combustibil masculin, fie din lipsa căsătoriei, fie că se abțin de la raporturi conjugale, ajung la anxietate (stare de neliniște, de așteptare încordată, însoțită de palpitații, jenă în respirație etc,"
Combustibil masculin? se refera, din cate imi dau seama la lichidul seminal.
Cu ce ajuta pe femeie acest lichid seminal? cu nimic!
Lucrurile nu stau deloc asa, este vorba de descarcarea tensiunii psihice, dar asta numai in cazul in care femeia respectiva isi asuma niste nevoi sexuale (cu alte cuvinte si-ar dori sa desfasoare activitate sexuala), insa daca isi reprima (cazul calugaritelor) aceste necesitati (fiziologice dealtfel), nu exista nicio repercursiune! Deci dorinta naturala de a intretine relatii intime, daca nu e satisfacuta duce la o tensiune psihica, care poate avea ca rezultat nevroza, insa daca se elimina prin post si rugaciune aceasta necesitate, nu exista niciun fel de urmari, ------> valabil si pt barbati, nu numai pt femei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.03.2012, 15:26:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Am mult respect pentru Parintele Arsenie, dar fata de citatul de mai sus am avut intotdeauna nelamuriri. N-am inteles, calugaritele unde se afla in graficul acesta? fetele care nu se pot marita unde sunt? Toate sunt condamnate la nevoze?
Acest text l-am extras din cartea "Tinerii, familia și copiii născuți în lanțuri" - deci sfaturile sunt strict legate de viața de familie - pentru viitoarele soții și mame.

Pentru călugărițe cu singuranță este un alt grafic pe care nu l-am găsit încă documentat (cel puțin în cărțile părintelui) - eu am o teorie în cap - dar evit în a o expune pentru a nu face o greșeală. Sunt convins că există un răspuns și pentru nelămurirea ta - am să revin de îndată ce am să primesc un răspuns clar.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.03.2012, 20:25:29
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

...............

Last edited by AndruscaCIM; 19.03.2012 at 20:27:41. Motiv: :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar nu stiu _.... Ionut88 Generalitati 7 20.12.2012 14:07:24
Nu stiu Mara2009 Nunta 27 07.12.2011 22:25:39
Nu stiu ce sa mai cred. Templier Knight Din Vechiul Testament 12 14.03.2011 14:39:05
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 21:48:15