Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2012, 10:50:54
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine

vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
  #2  
Vechi 19.07.2012, 11:23:30
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Daca vrei musai sa te spovedesti, du-te la alt preot, poate nu-ti e rusine sa-i spui ce nasoale comiti.
  #3  
Vechi 19.07.2012, 11:32:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că tuturor ne e rușine să ne mărturisim păcatele. Partea bună este că mai simțim rușine. Dacă n-am simți-o, ar însemna că ne-am depărtat cu totul de Dumnezeu. De altfel, dacă n-am simțit-o atunci când am făcut păcatul, o simțim acum, când îl mărturisim.

N-avem ce face, trebuie să recunoaștem și față de noi, și față de duhovnic, și față de cei cărora le-am greșit, că nu suntem așa de buni cum am vrea, sau cum ne-am închipuit. În plus, rușinea e binefăcătoare: ne smerește. Deci nu trebuie evitată. E și ăsta un motiv pentru care duhovnicul nu trebuie schimbat.

Faci o rugăciune înainte de spovedanie (sunt rugăciuni speciale în cartea de rugăciuni sau în Ceaslov), îți cercetezi sufletul ca să-ți afli toate păcatele făcute de la ultima spovedanie, îți faci curaj, știind că mult mai mare va fi câștigul decât rușinea, și mergi la duhovnic. Domnul să te miluiască!
  #4  
Vechi 19.07.2012, 11:26:22
AdinaMihai AdinaMihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2012
Mesaje: 1
Implicit

``Diavolul sopteste in inima omului: e rusinos ce ai facut, e rusine a spune``
Asta e ceea ce scrie pe Indreptarul pentru spovedanie pe care ti-l recomand din toata inima daca te-ai hotarat sa faci acest pas, care e foarte important in legatura ta cu Dumnezeu. Preotii sunt doar mijlocitori intre noi si Dumnezeu, gandeste-te ca ii spui lui Dumnezeu, nu preotului. In Indreptarul de care ti-am zis scrie si cum sa te spovedesti efectiv, adica nu neaparat foarte amanuntit pentru a nu rapi timpul foarte pretios al Preotului. Dar cel mai bine cumpara-ti un Indreptar pentru spovedanie si sunt sigura ca acolo vei gasi toate raspunsurile la aceasta dilema a ta.

O zi buna si cu liniste in suflet!
  #5  
Vechi 19.07.2012, 11:36:03
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
Roaga-te lui Dumnezeu sa te indrume catre un duhovnic potrivit pentru tine.

La spovedanie este foarte importanta curatirea constiintei, inima... deci orice piedica in marturisirea pacatelor (rusine etc) trebuie inlaturata.

Nu sunt importante detaliile pacatelor (cat tip a durat desfranarea, la ce ora etc) ci cauzele pacatelor trebuie identificate cu ajutorul duhovnicului (de ce savarsim lacomie, avaritie, desfranare, manie, invidie, tristete, slava desarta, mandrie) si apoi indepartate cu ajutorul harului lui Dumnezeu.

Hristos Iisus iarta si tamaduieste in Sfanta Taina a Spovedaniei, de aceea cel ce se spovedeste trebuie sa se roage pentru duhovnic, ca Hristos Iisus insusi sa vorbeasca prin Duhovnic: "În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu! " II Cor 5,20

Cel ce doreste pocainta din toata inima este indrumat, luminat si ajutat de harul lui Dumnezeu caci insusi Hristos Iisus spune: "pe cel ce vine la Mine Eu nu il voi scoate afara" (Ioan 6) si "fara de Mine nu puteti face nimic" (Ioan 15)

Pentru mai multe detalii in ceea ce priveste spovedania recomand indurmarile filocalice:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...20&postcount=7

Doamne ajuta. Har si pace Domnul sa ne daruiasca.
  #6  
Vechi 19.07.2012, 11:58:21
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Toti simtim asta... desi ar trebui sa ne fie rusine cand pacatuim. Trebuie sa iti iei inima in dinti si sa spui tot. Doar asa te vei elibera. E greu, dar absolut necesar. Domnul sa te ajute. Nu exista bucurie mai mare in cer decat pentru un pacatos care se pocaieste. Trebuie sa te spovedesti mereu ca si cand ar fi ultima oara. Nu stim cate zile avem si cum o sa ajungem dincolo. Nimeninu vrea sa moara fara spovedanie... e crunt sa te duci cu toate pacatele pe suflet... Gandeste asa si te vei intari, vei prinde curaj.
  #7  
Vechi 19.07.2012, 12:02:00
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Mai degraba nimeni nu vrea sa moara. Ca se spovedeste sau nu, nu mai conteaza, viata e importanta.
  #8  
Vechi 19.07.2012, 12:28:07
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Mai degraba nimeni nu vrea sa moara. Ca se spovedeste sau nu, nu mai conteaza, viata e importanta.
Care viata? Asta? Daca nu se spovedeste n.are viata... O are doar pe asta, trecatoare si plina de bube... Ai grija ce sfaturi dai ca aduci sminteala. Ea vrea sa isi salveze sufletul. Ar trebui sa ii urmezi exemplul.
  #9  
Vechi 19.07.2012, 13:40:43
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Care viata? Asta? Daca nu se spovedeste n.are viata... O are doar pe asta, trecatoare si plina de bube... Ai grija ce sfaturi dai ca aduci sminteala. Ea vrea sa isi salveze sufletul. Ar trebui sa ii urmezi exemplul.
Ar trebui sa-ti traiesti viata. Viata de dupa nu stii sigur daca exista, decat din ce spun cartile pe care le citesti.
  #10  
Vechi 19.07.2012, 12:17:02
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Roaga-te lui Dumnezeu sa te indrume catre un duhovnic potrivit pentru tine.

La spovedanie este foarte importanta curatirea constiintei, inima... deci orice piedica in marturisirea pacatelor (rusine etc) trebuie inlaturata.

Nu sunt importante detaliile pacatelor (cat tip a durat desfranarea, la ce ora etc) ci cauzele pacatelor trebuie identificate cu ajutorul duhovnicului (de ce savarsim lacomie, avaritie, desfranare, manie, invidie, tristete, slava desarta, mandrie) si apoi indepartate cu ajutorul harului lui Dumnezeu.

Hristos Iisus iarta si tamaduieste in Sfanta Taina a Spovedaniei, de aceea cel ce se spovedeste trebuie sa se roage pentru duhovnic, ca Hristos Iisus insusi sa vorbeasca prin Duhovnic: "În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu! " II Cor 5,20

Cel ce doreste pocainta din toata inima este indrumat, luminat si ajutat de harul lui Dumnezeu caci insusi Hristos Iisus spune: "pe cel ce vine la Mine Eu nu il voi scoate afara" (Ioan 6) si "fara de Mine nu puteti face nimic" (Ioan 15)

Pentru mai multe detalii in ceea ce priveste spovedania recomand indurmarile filocalice:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...20&postcount=7

Doamne ajuta. Har si pace Domnul sa ne daruiasca.
Sa stii ca Eugen7 zice bine ce zice :)
Si eu am avut aceeasi problema - nu m-am spovedit mai bine de 10 ani si am mers anul asta pentru prima oara.
Cum am facut eu: citeste Acatistul Sfantului Duh seara de seara, timp de cateva zile , ca sa te lumineze Dumnezeu sa vezi in tine
Apoi scrie pe foaie cele mai apasatoare pacate, scrie-le cum stii si cum doresti tu
Si mergi cu lista aia la preot si citeste de pe ea ( ca la scoala ) si Duhovnicul te va indruma, va pune intrebari daca este necesar.

Roaga-te si pentru Duhovnic inainte si roaga-te la Dumnezeu sa iti dea urechi bune de auzit sfaturile , putere si smerenie sa urmezi sfatul Duhovnicului.

Sa nu faci ca mine cand nu-mi convine ceva, deschid gura asta spurcata xxxx
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 02:23:50
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 18:24:40
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 20:52:32
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07