Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2011, 14:03:30
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Implicit impartasire bebelus

Am si eu o intrebare pentru cine ma poate lamuri. Am o fetita de 3 luni pe care am botezat-o acum 2 saptamani, la botez bineinteles ca la sfarsitul slujbei a fost impartasita, iar Duminica trecuta am fost la biserica si am impartasit-o din nou.

Nu am paranoia de genul ca ia cine stie ce microbi de pe lingurita respectiva pentru ca stiu ca acolo unde este puterea lui Dumnezeu nu se poate intampla nimic rau.

Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

PS: va rugam nu dati cu rosii
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2011, 14:31:26
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Am si eu o intrebare pentru cine ma poate lamuri. Am o fetita de 3 luni pe care am botezat-o acum 2 saptamani, la botez bineinteles ca la sfarsitul slujbei a fost impartasita, iar Duminica trecuta am fost la biserica si am impartasit-o din nou.

Nu am paranoia de genul ca ia cine stie ce microbi de pe lingurita respectiva pentru ca stiu ca acolo unde este puterea lui Dumnezeu nu se poate intampla nimic rau.

Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

PS: va rugam nu dati cu rosii
Nu dam cu rosii.... :)) poate cu oua... (glumesc)
Primul si cel mai important lucru cred ca ar trebui sa discutati cu preotul care o impartaseste. Iar daca din punct de vedere igienic nu poate fi o problema pentru ca acolo este Trupul si Sangele Mantuitorului, atunci nici din punct de vedere medical nu este.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2011, 14:50:50
adina30 adina30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2008
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit impartasania

din cate stiu eu copiii pana la 7 ani , se pot impartasi la orice Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2011, 14:51:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Am o fetita de 3 luni ... Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?
Daca puteti, e foarte bine sa o impartasiti saptamanal. Nu va faceti griji, nu apar in urma impartasaniei probleme medicale. Ar putea sa apara numai in cazul in care in potir nu ar fi Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2011, 15:56:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vin si eu cu o problema la tema propusa.

Daca o femeie este insarcinata si se impartaseste, intelegem ca si pruncul din pantecele ei participa la Sfanta Impartasanie. Care sunt deci consecintele acestui fapt asupra lui, tinand cont ca inca are are aupra-si pacatul stramosesc? I se sterg astfel numai pacatele "familiale" mostenite de la al patrulea neam (de la strabunici) incoace?

Intreb doar, caci habar nu am care este raspunsul corect.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2011, 16:05:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vin si eu cu o problema la tema propusa.

Daca o femeie este insarcinata si se impartaseste, intelegem ca si pruncul din pantecele ei participa la Sfanta Impartasanie. Care sunt deci consecintele acestui fapt asupra lui, tinand cont ca inca are are aupra-si pacatul stramosesc? I se sterg astfel numai pacatele "familiale" mostenite de la al patrulea neam (de la strabunici) incoace?

Intreb doar, caci habar nu am care este raspunsul corect.
Pruncul din pantecele mamei inca nu este incorporat in Hristos prin Botez, nu este madular al Trupului lui Hristos.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2011, 16:06:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vin si eu cu o problema la tema propusa.

Daca o femeie este insarcinata si se impartaseste, intelegem ca si pruncul din pantecele ei participa la Sfanta Impartasanie. Care sunt deci consecintele acestui fapt asupra lui, tinand cont ca inca are are aupra-si pacatul stramosesc? I se sterg astfel numai pacatele "familiale" mostenite de la al patrulea neam (de la strabunici) incoace?

Intreb doar, caci habar nu am care este raspunsul corect.
Impartasirea este acordata mamei. Pruncul nu ia Sfanta Impartasanie in mod direct. Deci nu e cazul sa incerc sa raspund la aspectul legat de pacatul stramosesc, nu are sens. Asa se intampla si in lume, noi stand pe langa cei cu o viata imbunatatita, pe langa cei care se impartasesc cum se cuvine, ne impartasim indirect de bucuria la care ei sunt partasi, chiar daca unii dintre noi nu s-au mai spovedit de ani de zile sau poate nu sunt botezati.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2011, 18:35:43
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?
:) Sa va traiasca fetita, sa fie sanatoasa si credincioasa!
Nu este "prea mult", nu va faceti griji. Daca reusiti sa o impartasiti saptamanal, e minunat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.02.2011, 11:48:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Impartaseste copilul la fiecare Sfanta Liturghie !

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi?
Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni?
Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?
Daca locuiesti langa o manastire, o poti impartasi zilnic.
Daca stai insa langa o biserica, o poti impartasi in fiecare sambata si duminica, cand se savarseste Sfanta Liturghie.

Mai mult... poti impartasi copilasul zilnic, acasa, cu Aghiasma Mare.
Poti intreba insa si un preot, spre a primi binecuvantare pentru acest lucru.

P.S. Sa nu vorbim despre "medical" acolo unde este credinta, nadejde, dragoste si har !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2011, 15:48:17
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Am si eu o intrebare pentru cine ma poate lamuri. Am o fetita de 3 luni pe care am botezat-o acum 2 saptamani, la botez bineinteles ca la sfarsitul slujbei a fost impartasita, iar Duminica trecuta am fost la biserica si am impartasit-o din nou.

Nu am paranoia de genul ca ia cine stie ce microbi de pe lingurita respectiva pentru ca stiu ca acolo unde este puterea lui Dumnezeu nu se poate intampla nimic rau.

Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

PS: va rugam nu dati cu rosii
Pt. copii e bine săptămânal. Peste 7 ani e mai complicat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Urgent sange pentru viata unui bebelus ucenic Umanitare 10 06.03.2012 03:14:49
Lingurita de la impartasire costel Impartasania (Taina Euharistiei) 211 15.11.2011 10:58:14
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 22:46:58
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 16:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 20:54:37