Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2009, 09:49:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Patericul- Intelepciunea pragmatica a zilelor noastre

Viata noastra are nevoie, parca mai mult decat oricand, de un exemplu pragmatic. Cuvintele intelepte din Pateric, scrise de oameni care si-au facut din singuratatea chiliei lor scara catre cer si loc al cunoasterii de sine, dau noi puteri ca sa traimi intelepteste in fiecare zi.

"De aceea a poruncit Duhul Sfant sa se scrie vietile sfintilor, ca fiecare dintre cei ce se apuca de unul din felurile acestea de vietuire sa fie dus printr-o pilda asemanatoare spre adevar." (Nil Ascetul)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2009, 10:31:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pot mirenii sa urmeze intocmai exemplele din Pateric?

Draga George, imi place ce ai scris aici de la avva Nil Ascetul citire si totodata mi-am adus aminte de o intrebare pe care mi-am pus-o adesea vizavi de Pateric...putem noi, ca mireni, sa urmam acele exemple intocmai? adica, este indicat, avem cum, sau mai degraba ar trebui sa le "ajustam" putin? mentionez ca Patericul este una din cartile mele preferate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2009, 18:17:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Personal, cred ca putem sa ne acomodam viata dupa Pateric, nu sa traim anahoretic ca in Pateric. Voturile monahale sunt valabile si pentru mireni. Cineva spunea ca unui mirea nu i se cere feciorie trupeasca, insa trebuie sa dobandim si noi fecioria mintii- sa nu se desfateze mintea cu patimile: ascultarea si saracia raman valabile si pentru noi mirenii, nu cu aceeasi exigenta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2009, 18:45:48
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=3]Avva Pamvo l-a trimis pe ucenicul său ca să vândă rucodelia sa. Și făcând șaisprezece zile (după cum ne spunea nouă), noaptea dormea în tinda bisericii sfântului apostol Marcu; și văzând slujba bisericii, s-a întors la bătrânul. A învățat încă și câteva tropare. Deci i-a zis lui bătrânul: te văd, fiule, tulburat. Nu cumva vreo ispită și s-a întâmplat în cetate? Răspuns-a fratele: cu adevărat, avvo, întru lenevire cheltuim zilele noastre în pustia aceasta și nici canoane, nici tropare nu cântăm. Mergând la Alexandria, am văzut cetele bisericii cum cântă și m-am întristat că nu cântăm și noi canoanele și troparele. [/SIZE]
[SIZE=3]I-a zis lui bătrânul: amar nouă, fiule, că au ajuns zilele în care vor lăsa călugării hrana cea tare, cea zisă prin Sfântul Duh, și vor urma cântărilor și glasurilor, căci, ce umilință și ce lacrimi se nasc din tropare? Când stă cineva în biserică sau în chilie și își înalță glasul său ca neputincioșii. Că dacă înaintea lui Dumnezeu stăm, suntem datori să stăm cu multă umilință și nu cu răspândire, că n-au ieșit călugării în pustia aceasta ca să stea înaintea lui Dumnezeu și să se răspândească și să cânte cântări cu viers și să pună glasurile la rânduială cu meșteșug, să-și clatine mâinile, să-și târască picioarele, ci suntem datori cu frica lui Dumnezeu și cu cutremur, cu lacrimi și suspini, cu glas evlavios, umilit, măsurat și smerit să aducem lui Dumnezeu rugăciune. Că iată îți zic ție, fiule, vor veni zile când vor strica creștinii cărțile Sfintelor Evanghelii și ale sfinților apostoli și ale dumnezeieștilor prooroci, ștergând Sfintele Scripturi și scriind tropare și cuvinte elinești. Și se va revărsa mintea la acestea, iar de la acelea se va depărta. Pentru aceasta părinții noștri au zis: cei ce sunt în pustia aceasta, să nu scrie viețile și cuvintele părinților pe pergament, ci pe hărtii, că va să șteargă neamul cel de pe urmă viețile părinților și să scrie după voia lor, fiindcă mare este necazul ce va să vină. [/SIZE]
[SIZE=3]Și i-a zis lui fratele: așadar, se vor schimba obiceiurile și așezămintele creștinilor și nu vor fi preoți în biserică să facă acestea? Și a zis bătrânul: în astfel de vremuri se va răci dragosstea multora și va fi necaz mult. Năpădirile păgânilor și porrnirile noroadelor, [COLOR=red]neastâmpărul împăraților, desfătarea preoților, lenevirea călugărilor. Vor fi stareți nebăgând seamă de mântuirea lor și de turmei, osârdnici toți și silitori la mese și gâlcevitori, leneși la rugăciuni și la clevetiri osârdnici, gata spre a osândi viețile bătrânilor și cuvintele lor, nici urmându-le nici auzindu-le, ci mai vârtos ocărându-le și zicând: de am fi fost și noi în zilele lor, ne-am fi nevoit și noi. [/COLOR]Iar episcopii în zilele acelea se vor sfii de fețele celor puternici, judecând judecăți cu daruri, nepărtinind pe cel sărac la judecată, necăjind pe văduve și pe sărmani chinuindu-i. [COLOR=red]Va intra încă și în norod neredință, curvie, urâciune, vrajbă, zavistie, întărâtări, furtișaguri și beție. Și a zis fratele: ce va face cineva în vremile și anii aceia? Și a zis bătrânul: fiule, în acele zile, cel ce își mântuiește sufletul său mare se va chema în Împărăția Cerurilor![/COLOR][/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2009, 08:15:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
ascultarea si saracia raman valabile si pentru noi mirenii, nu cu aceeasi exigenta.
poate spui mai multe despre asta... e cam greu de impacat si capra si varza.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2009, 11:46:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
poate spui mai multe despre asta... e cam greu de impacat si capra si varza.
M-am referit in primul rand la ascultarea de duhovnic si saracia ca forma prin care constientizez ca dincolo de strictul necesar bunurile mele materiale trebuie sa le impart celor lipsiti ca forma a milosteniei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.01.2009, 22:45:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ascultarea si saracia la mireni

multumesc, george, pentru clarificari.

eu in privinta ascultarii ma gandeam ca poate fi vorba si de respectarea mai marilor nostri, in diverse contexte.

iar in privinta saraciei, am citit pe undeva o pilda, despre un mirean care se tot framanta in legatura cu cat sa dea, ca i se parea ca nu cat ar trebui, poate... si raspunsul de la un parinte imbunatatit a fost sa nu se mai precupe de aspectul acesta fara rost, ca are Dumnezeu grija, si sa nu-si mai faca tot felul de griji materiale. sa vad daca gasesc pilda originala pe undeva, sa o postez aici.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.01.2009, 04:06:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Patericul este plin de intelepciune; ori intelepciunea poate fi folosita de toti; chiar daca calugarii au ajuns la ea printr-o viata de renuntari si o mare dragoste de Dumnezeu, iar noi suntem lipsiti de toate calitatile lor.
Asultarea se face numai intru Hristos. Iar banii sunt neutrii: cu ei poti face si binele si raul, la alegere.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2009, 11:15:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit cartile Bisericii sunt ale tuturor

Toate marile carti au fost scrise pentru o vietuire crestineasca, nu pentru o izolare in munti sau pentru o renuntare la societate.

Sfanta Scriptura, Patericul, Filocalia si Vietile Sfintilor.. toate sunt si pentru mireni, nu numai pentru calugari. Este trista separatia care s-a adancit in mintea crestinilor, intre mireni si calugari. Exista o singura poarta si o singura cale, stramta si cu chinuri, chiar daca una este mai dreapta, iar alta mai cu ocolisuri.

Sfanta Scriptura este cartea mea, cartea ta, cartea lui. Fiecare dintre noi este "un fiu risipitor", "o oaie ratacita", "o drahma pierduta", "un Zaheu vamesul", "o femeie desfranata", "un Petru" si "un Iuda". Intreaga Sfanta Scriptura este a crestinului, calugar sau casatorit.

Patericul este o dragoste faptica, o smerenie practica si o despatimire detaliata. Este oare vreun crestin care sa nu aibe nevoie de modele in fapt de dragoste, smerenie si despatimire? Toti avem nevoie de acei Avva, de acei batrani simpli si profunzi, cu cuvant putin, dar cu putere.

Filocalia este "apologia ascezei si a curatiei mintii", iar fara o asceza sustinuta si o minte curata de ganduri necuviincioase nu se poate dobandi pacea sufletului, cunoasterea/vederea lui Dumnezeu si mantuirea. Filocalia este o carte scrisa de calugari pentru intreaga lume crestina; ea nu este insa cartea calugarilor, ci a crestinilor. Unele scrieri din Filocalie sunt lucrari ale unor mireni - Teolipt al Filadelfiei a fost casatorit.

Crestinul este in sine un calugar, tuns in aceasta lupta neincetata inca de la Botez.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2009, 12:29:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce vorba minunata: "cel mai usor este sa te mantuiesti, caci acest lucru este propriu firii". Noi ne-am obisnuit cu nefirescul, incat mantuirea ni se pare cel mai greu lucru de obtinut. Uitam de inrudirea noastra cu Dumnezeu. Ne laudam de multe ori ca am reusit sa omoram diverse patimi in noi, dar uitam ca diavolul este viu. Asa ca lupta cu patimile nu inceteaza pana la moarte. Sigur ca si noi mirenii avem nevoie de Pateric. Cuvantul "Pateric" vine de la "patir", care in limba greaca inseamna tata; am putea zice: "invataturi ale parintilor duhovnicesti". Avem nevoie de parinti care sa ne nasca dupa placul inimii Domnului. Multi atunci cand sunt intrebati daca se roaga raspund: "Parinte, dimineata-s grabit, si seara-s ostenit". In astfel de cazuri, ne mai intrebam daca avem nevoie de cuvinte care sa ne faca fapturi vii?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 22:45:09
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 21:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 23:58:26
Ereticii zilelor noastre phradmon Secte si culte 39 14.05.2008 15:20:27
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 20:30:42