Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2010, 17:44:14
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului

Femeile s-au opintit câteva secole să ajungă egale cu bărbații, iar acum nu mai știu cum să scape de acest groaznic privilegiu.

Muncim ca niște tâmpite, îi mulțumim patronului că ne dă șansa extraordinară de a lucra și-n weekend, ca să ne afirmăm și să ne ținem de deadline. Șefii pleacă de vineri la prânz și-i mai vezi luni după-masă, când se deșteaptă din mahmureli de cinci stele. Timp în care ai deosebita onoare de a le ține locul, că de-aia ai dat atât din coate și-ai făcut ulcer de când mănânci numai kebab în chiflă, la serviciu, ca să ajungi femeie de nădejde. Firma te-a răsplătit cu două dioptrii suplimentare, dar miopia asta e semnul triumfului tău personal. Noaptea visezi color Acrobat Reader, Outlook și Power Point, coșmarul ți-e împicățit de guguloaie de foldere galbene pe care scrie "urgent", "campanie", "scheme", "rapoarte".

În somn, butonul Delete nu merge, nu scapi de pătrățici și te trezești țipând. Nu pentru că te înnebunesc folderele, ci pentru că e deja 7,30 și la 8 trebuie să fii la firmă și-ai dormit strâmb și-ți stă bretonul ca o bidinea. Scuză-mă, te las puțin pe fir, că mă cere unul de nevastă...

Munca e bună numai când ți-aduce un franc cinstit în buzunar și mai ales, îți dă și răgazul să-l cheltuiești. Sistemul suedez prevede că trebuie să amețești muncind cinci zile pe săptămână și să amețești în bar două zile pe săptămână. Ăsta e raportul minim rezonabil. Carierismul e plăsmuirea bolnavă a unor filme imbecile de la Hollywood , care insinuează că o femeie poate face orice, dacă vrea ea: ajunge imediat director executiv, naște trei pui vii pe care îi hrănește cu lapte praf, soțul o iubește leșinant, deși o vede cam șase ore pe săptămână (sau poate tocmai de-aia), iar el, deși e neurochirurg șef la Memorial Hospital, nu e stresat deloc, face mâncare la copii, spală vase și-o așteaptă pe ea cu mașina la firmă, seara.

Pardon, noaptea. Nu se știe când operează el pe creier și mai face și lecții cu ăia mici, dar ea, nevasta, are de predat patru rapoarte zilnic, de zbierat la trei brokeri și de convins opt clienți să investească.

Femeile care au văzut-o pe Diane Keaton în "Baby Boom" se lasă drogate de gândul inept al unui perpetuum mobile. Au senzația că se poate orice. Că soțul, copilul, ciobănescul german și siameza așteaptă oricât; ei latră la unison cu mândrie că au o directoare în familie. Când ambii soți muncesc deopotrivă, ajungi să le înțelegi masochismul, până la urmă. Pericolul dospește abia când femeia de carieră are acasă un inginer care scapă la 4,00 de la uzină, apoi vrea mâncare cu sos, maieuri cât de cât curate și puțin sex. Muncind ca o disperată ca să nu cumva să fie promovată alta în locul ei, la o adică, femeia se înscrie deja la divorțul part-time și facilitează hârjoana extraconjugală a bărbatului constrâns de hormoni.

Când constați că fetița ta îi spune "mamă" soacră-tii (care nici nu te-a vrut de noră, fiindcă nu păreai gospodină și uite că știa ea ce știa) și bâzâie că pe bona o iubește cel mai mult de pe lume, e cam târziu să-ți dai demisia. Copilul nu înțelege că tu crăpi muncind ca să aibă el garsonieră-n București când termină liceul (dacă l-o termina, că tu n-ai timp să-i verifici lecțiile). Copilul vrea să stai lângă el, caldă, pufoasă, atentă, să simtă dragostea ca pe o pernă de pluș. Dar tu, care-ai răspuns la celular și-n clipa când te cerea ăla de nevastă și i-ai spus lui "da", acoperind o secundă telefonul cu palma , apoi te-ai scuzat din gene și ai continuat să vorbești cu șeful de secție la telefon, nu prea înțelegi cum vine chestia asta cu renunțatul la carieră de dragul familiei.
Mircea, fă-te că trăiesti! Apropo, când ți-ai închis ultima dată telefonul, ca să vezi un film fără să te deranjeze nimeni? Nu e cazul, că pe vremea când ai văzut tu ultimul film încă nu se inventaseră telefoanele cu On și Off, erau numai fixe cu roată și fir cârlionțat.

Am chiulit și-am să chiulesc cu voluptate de la muncă, întotdeauna.

Chiulește și tu, salvează-ți viața, femeie! Atât cât se poate. Ia bunul simț, în doze homeopatice. Să știi numai tu. Cele mai frumoase petice de viață le-am căpătat fugind de răspundere. Cea mai bună bere pe care am băut-o în viața mea n-a fost la Praga, ca lumea bună, ci în Herăstrău, când o tăiasem de la ședința de redacție, lăsând vorbă că mi s-a spart țeava de calorifer și m-au chemat vecinii să strâng apa. Mi-a rămas în cap (și mie, ca atâtor altora) gafa de la TVR, de la Revoluție, când habar n-aveau că intraseră deja în direct și cineva i-a zis lui Dinescu: "Mircea, fă-te că lucrezi!". Și Mircea a ascultat. Și a ajuns departe. Până când vom pricepe omenește tâlcul acestui îndemn vital, vom continua să ne prefacem că trăim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2010, 18:12:13
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Iarta-ma ca intreb, dar eu nu am inteles ce legatura are titlul postarii "Femeia intre televizor si telenovela" cu continutul...
Consider continutul cat se poate de adevarat. Copii sunt cei care au de suferit si e trist.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2010, 18:27:02
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Iarta-ma ca intreb, dar eu nu am inteles ce legatura are titlul postarii "Femeia intre televizor si telenovela" cu continutul...
Consider continutul cat se poate de adevarat. Copii sunt cei care au de suferit si e trist.

Scump frate, ...iarta-ma,dar nu mai vreau sa-mi dau cu parerea, as parea misogin...

fiecare este liber sa-si gaseasca propiul raspuns... sau concluzie.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2010, 18:37:51
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Ehe! Numai la femei se vede asta? credeti-ma ca femeia vrea sa iasa in evidenta pana si domnisoarele cu varsta inca frageda...prin haine tipatoare, prin pierce-uri, prin injuraturi ( da, da, si fete injura, chiar mai rau ca golanii ) si mai toate...am fazut foste eleve din generala care erau cu tigarea in mana si foarte exagerate....nu stiu daca mai sunt fete care sa nu creada ca e demodat sa ramai virgina pana la casatorie, sa vorbesti frumos, sa respecti, sa nu-ti afisezi formele pe strada....si daca nu o fac in grup, o gandesc, o fac cand nu sunt vazute de un anume grup...mi s-a intamplat candva, sa fiu luata la misto, sa mi se spuna ca-s Maria Fecioara...normal, a fost blasfemie...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2010, 19:07:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

11111.. imi place ca ai simtul umorului.

Nu cred ca solutia este sa muncim putin, ci sa ne concentram asupra lucrurilor care conteaza.
In general la serviciu muncesti pt altii.. in opinia mea, cariera este o iluzie.
Poti munci mai mult acasa, fara laude, dar cu o recompena uriasa, cred eu: copii reusiti, familie frumoasa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2010, 19:23:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul

Chiulește și tu, salvează-ți viața, femeie! Atât cât se poate. Ia bunul simț, în doze homeopatice. Să știi numai tu. Cele mai frumoase petice de viață le-am căpătat fugind de răspundere. Cea mai bună bere pe care am băut-o în viața mea n-a fost la Praga, ca lumea bună, ci în Herăstrău, când o tăiasem de la ședința de redacție, lăsând vorbă că mi s-a spart țeava de calorifer și m-au chemat vecinii să strâng apa. Mi-a rămas în cap (și mie, ca atâtor altora) gafa de la TVR, de la Revoluție, când habar n-aveau că intraseră deja în direct și cineva i-a zis lui Dinescu: "Mircea, fă-te că lucrezi!". Și Mircea a ascultat. Și a ajuns departe. Până când vom pricepe omenește tâlcul acestui îndemn vital, vom continua să ne prefacem că trăim.
Mda, glumitele lui Dinescu, care sunt pe undeva amuzante :)

Insa adevarul este cu totul altul.
Femeia IN SFIRSIT A AJUNS aproape IN PUNCTUL cel mai inalt al posibilitatilor ei de a se elibera de sub apartenenta de barbat, ca sa nu-i spun tiranie.

Asa cum o face, muncind mult, dar cu incredibile satisfactii profesionale si personale, ea a ajuns sa fie LIBERA si sa modeleze si copiilor de acasa un mod de viata demn de urmat, nu numai tata.
Acum, cu masinile de spalat vase si rufe automate nu se mai munceste atita acasa, ci se sta cu miinile incrucisate la televizor sau computer, adica un mod parazitar la care si copiii devin expusi!

Dinescu este amuzant dar nu are DELOC dreptate, iar Anna 21 vede tot prin prisma habotniciei de care sufera...in loc sa tina cu femeile
Bine ca eu trebuie sa sar sa va iau apararea in loc sa realizati ce departe ati ajuns!.
Tu uiti ce ai in casa?

Last edited by andreicozia; 07.01.2010 at 19:26:15.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2010, 19:30:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
in opinia mea, cariera este o iluzie.
Poti munci mai mult acasa, fara laude, dar cu o recompena uriasa, cred eu: copii reusiti, familie frumoasa.
Doamne, ce spui, acum tu ma uimesti!

CARIERA TA ESTE O ILUZIE??? , poate vrei sa spui LIPSA EI! si dependenta de barbat care la oras te indobitoceste si transforma femeia intr-o cirpa!

In privinta copiilor , cred ca te-ai convins si tu din cite exemple vezi in jurul tau de femei cu copii acasa in America, ca tot nu se alege nimic din ei, ci tot ce vor ei fac si deseori ajung rau de tot ianinte sa se trezeasca cit de cit!...deoarece in mare parte 90% sunt educati DE VIATA DIN JUR, nu de mame
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2010, 19:39:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Dinescu este amuzant dar nu are DELOC dreptate, iar Anna 21 vede tot prin prisma habotniciei de care sufera...in loc sa tina cu femeile
Bine ca eu trebuie sa sar sa va aiu apararea. Tu uiti ce ai in casa?
Fiecare cu ce crede. Ai copii, Andrei?
Si eu am avut cariera infloritoare pana mi-a intrat copilul in spital si a trebuit sa-l retrag de la gradinita, sa renunt la serviciu si sa stau cu el. Rezultatul a fost ca la 4 ani copilul meu stia sa citeasca. Acum are 5 ani, citeste frumos povesti, face adunari mai bine decat unii adulti, pune niste intrebari extraordinar de profunde, cred eu.. si cel mai important: are o intelegere a religiei superioara multor adulti.
Nu mai vreau nici o cariera. Cred ca am ceva mai bun.
Iar al doilea, care vine din urma, este super smart.. ma iertati ca ma laud aici cu copiii mei, dar sa-mi mai spuna cineva de copil de 18 luni care construieste case din cuburi lego, asculta cu placere muzica clasica (sta nemiscat cate o jumatate de ora, pana se termina concertul), deseneaza (bine, pereti, in principal, dar are talent :))), strange singur jucariile etc...
Dau linistita 10 cariere pentru asta, nu una.
Poate am de pierdut ceva, nu stiu.. Dar cred ca inainte de copii m-am fatait destul in costum crezand ca sunt cineva. Aaaa ..si eu angajam oamenii.. si imi aduc aminte cat se zbateau pt un ban in plus la salariu. Si cum le serveam discursuri despre responsabilitate si despre cum in mainile lor este viitorul companiei... bla, bla, bla. Cand de fapt motivarea lor (iluzia carierei) este una, iar profitul, hmm, cu totul altceva. Am invatat ca este relativ usor sa manipulezi angajatii.. nu aruncati cu pietre! Cariera.. ce praf in ochi!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2010, 19:46:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Este o diferenta mare intre a munci pt ca asa trebuie si nebunia construirii unei cariere.
Eu mi-am descurajat si sotul in urmarea unei cariere.. iar, nu aruncati cu pietre.
Ce folos ca munceste 16 ore pe zi, daca salariul este mai mic (cand il imparti la numarul de ore efectiv lucrate, la asta ma refer!). Ba mai vine si cu problemele de la serviciu acasa, este uracios cu copiii etc.
Nu merita, zic eu.
De ce? Pentru ca sa purtam haine mai scumpe si sa conducem masina mai smechera? Ca evident, despre cariera vorbim dupa ce se depaseste un anumit nivel al veniturilor.
Nu sunt sigura ca este meritul meu sau doar s-a mai luminat si el, dar vad ca acum este mult mai relaxat cu serviciul, nu mai sta peste program, in sarbatori etc. (si se poarta mai frumos cu copiii).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2010, 19:58:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit ca fapt divers - Aaron Russo despre feminism

Presupun ca acest interviu este deja notoriu, pe mine m-a interesat partea despre feminism (despre emanciparea femeii - vedeti de la MINUTUL 9):

http://saccsiv.wordpress.com/2009/02...-analiza-a-sa/

(nu va obositi sa criticati blogul saccsiv, singurul motiv pt care am dat acest link este ca nu am gasit in alta parte interviul cu traducere, ci doar in engleza)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 21:18:04
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 14:22:16
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 01:16:30
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 16:38:02
Femeia desfranta iosif Din Noul Testament 19 23.04.2007 13:23:31