Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 16.06.2013, 17:56:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Eu niciodata nu am zis ca o dieta sanatoasa nu e buna, asa cum sa nu bei ca porcul e o metoda buna sa nu iti faci praf ficatul(acum cat bei/mananci proteina animala in rest tine de tine), dar nu sunt suficiente acestea pentru a preveni boala in general.
Dacă ai mai respecta o condiție ar fi suficient. Condiția ar fi comuniunea cu Hristos.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 16.06.2013, 18:15:26
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă ai mai respecta o condiție ar fi suficient. Condiția ar fi comuniunea cu Hristos.
deci stramosii nostri erau pagani?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 16.06.2013, 18:37:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
daca o simpla seringa vi se pare ca il exclude pe Dumnezeu, il considerati pe Dumnezeu cam slab.
Nu seringa Îl exclude pe Dumnezeu, ci omul care apelează mai mult la seringă decât la Dumenzeu. Aici vorbim de prevenție, a se face distincția.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cand va spalati pe maini,nu aveti incredere in Dumnezeu ca nu va lasa sa va infectati, igiena sau nu?
Mă spăl pe mâini pentru a preveni, o altă metodă nu cunosc în acest segment de prevenire externă. Ceea ce pot face eu de ce să cer lui Dumnezeu? În cazul prevenirii bolilor pe cale internă apelez la un regim sănătos care să-mi întărescă sistemul imunitar capabil să lupte cu virisul și nu apelez la un vaccin. Totuși în cazul în care optez pentru prima variantă și mă îmbolnăvesc atunci apelez la medicina alopată pe care nu o contest și îi recunosc meritele. Dar ce să apelez în cazul unei prevenții la medicina alopată, înainte de a apela la atâtea fructe, legume, cereale, rădăcini etc pe care Dumenzeu ni le-a lăsat?

Să dau un exemplu concret. Pentru a mă feri de răceli/gripe nu iau vaccinul, ci mănânc cătină cu miere, beau borș etc...Am testat pe propia piele și am ajuns la concluzia că e mult mai eficient decât un vaccin antigripal.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cand v-ati dus la spital pentru acea infectie, v-ati dus pentru ca nu aveati incredere in Dumnezeu ca va vindeca personal de ea?
Ceea ce poate face omul să nu ceară de la Dumenzeu. Existau două posibilități în cazul de față: să merg la spital și să accept intervenția unui medic de specialitate sau să țin post 3-4 zile numai cu apă. Oricare din cele două variante le-aș fi ales tot Dumenzeu m-ar fi vindecat.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 16.06.2013, 18:45:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
deci stramosii nostri erau pagani?
Strămoșii noștri au fost fără de păcat? Apoi mai sunt condițiile de igienă și alimentație pe care le omiți. Boala nu este numai efectul unei alimentații haotice, ci mai ales efectul fărădelegilor noastre.

Last edited by ovidiu b.; 16.06.2013 at 19:27:23.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 16.06.2013, 19:49:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Spuneti nu vaccinurilor

Aici poate ar fi mai bine a se exprima un cadru medical. Din cate stiu, si inainte de 1990 se practica vaccinarea (doar toti care am fost copii atunci cu siguranta ne amintim de vaccinurile din scoala!), si este necesara, pentru prevenirea unor boli si marirea imunitatii!
Pe de alta parte, astazi productia si comercializarea vaccinurilor a devenit o afacere, iar interesul este in primul rand de a se obtine profit financiar cu orice pret si mai putin de a avea grija de sanatatea omului!
Subscriu la ideea ca fiecare tara sa aiba un institut de producere a vaccinurilor, care sa fie sub controlul statului, fiind vorba de o chestiune de siguranta nationala. Romania a avut un asemenea institut, dar cei care conduc astazi Romania nu i-au dat importanta cuvenita, la fel ca si la multe alte institutii care in orice stat ce se preocupa realmente de viitorul sau sunt tratate cu maxima responsabilitate!
Reply With Quote
  #416  
Vechi 16.06.2013, 21:02:13
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aici vorbim de prevenție, a se face distincția.
Mă spăl pe mâini pentru a preveni, o altă metodă nu cunosc în acest segment de prevenire externă. Ceea ce pot face eu de ce să cer lui Dumnezeu?
la fel gandim si noi cu vaccinurile. Conform istoriei epidemiilor, cam merg.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #417  
Vechi 16.06.2013, 21:07:06
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Strămoșii noștri au fost fără de păcat? Apoi mai sunt condițiile de igienă și alimentație pe care le omiți. Boala nu este numai efectul unei alimentații haotice, ci mai ales efectul fărădelegilor noastre.
si eu ce aveam cand eram mic?
budist nu eram, sanatos mancam in comparatie cu orasul(da, stiu, de ce ne lasa Dumnezeu sa ne imbolnavim e poveste lunga si daca e sa analizam, a fost mai bine asa spiritual, dar nici de epidemii si atati copii morti nu pareau chiar atat de vinovati badea Ion si nevasta lui, Maria).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #418  
Vechi 16.06.2013, 21:16:40
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Si eu sunt impotriva unor vaccinuri (exp: antigripale , care mi se par inutile)... dar nu pot sa spun ca sunt impotriva celor care previn epidemiile si bolile grave.

De exemplu, anul trecut in unele scoli si licee din Constanta , au fost cateva focare de tuberculoza. Va dati seama ce ar fi fost daca elevii nu ar fi fost vaccinati antiTBC? Ar fi fost o epidemie... (iar tuberculoza nu este o boala usoara, din cate stiu perioada de internare este de o luna sau doua)
Reply With Quote
  #419  
Vechi 16.06.2013, 21:23:17
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

de fapt, o intrebare mai simpla
un mancator de vegetale, radacinoase, borsuri si altele, credincios in felul lui simplu, se duce la medic sa se vaccineze, ca o masura de preventie, e ok biologico-teologic, sau e tradare anti-divina?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 16.06.2013, 22:27:54
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Si eu sunt impotriva unor vaccinuri (exp: antigripale , care mi se par inutile)... dar nu pot sa spun ca sunt impotriva celor care previn epidemiile si bolile grave.

De exemplu, anul trecut in unele scoli si licee din Constanta , au fost cateva focare de tuberculoza. Va dati seama ce ar fi fost daca elevii nu ar fi fost vaccinati antiTBC? Ar fi fost o epidemie... (iar tuberculoza nu este o boala usoara, din cate stiu perioada de internare este de o luna sau doua)
Sunt multe cazuri de copii si oameni vaccinati care au facut tbc. Cum se face ca in Norvegia, unde nu se face vaccinul anti tbc nu sunt cazuri de tuberculosa, iar Romania, cea mai vaccinata tara din UE, este pe primul loc la TBC? Cand m-am nascut eu vaccinul tbc nu era in programa, asa ca nici un bebe nascut nu a fost vaccinat impotriva tbc. Atunci nu erau asa multe vaccinuri, si vaccinurile care erau, erau facute in Romania, nu aduse din Corea,Bulgaria, Danemarca, USA.
*
Vaccinul nu iti ofera imunitate 100%. Stiti ca daca faceti bolile copilariei vei fi imun toata viata la ele, iar mama va transmite aceasta imunitate copiilor ei. Nu se poate spune acelasi lucru despre cei vaccinati. Cand eram eu mica bolile copilariei erau ceva normal.
*
Eu sunt absolut 100% impotriva vaccinului Gardasil, cel impotriva HPV.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38