Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 03.02.2013, 19:25:41
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si eu in adolescenta mea gandeam ca tine, Ana Tr., pana mi-a zis duhovnicul sa imi pun ceva pe cap cand vin in biserica :). Si daca a fost pe asa, m-am conformat. Oricum in biserica pe care o frecventez, majoritatea covarsitoare a femeilor - tinere sau mai putin tinere - au capul acoperit.
Ma mira asocierea cu Sfanta Filoteea, eu stiam ca e reprezentata in straie populare si are capul acoperit. Am dat un search pe google pentru icoanele Sfintei Filoteea si din vreo zece reprezentari, numai intr-una apare cu capul descoperit.
Deja am ajuns sa stiu ca dvs. aveti aceasta parere. Acum as putea sa exagerez cum fac unii: Cum? Pe google? Un ortodox adevarat nu cauta pe google. Daca ne luam dupa google. Am incheiat citatul. Eu am spus ca am vazut [b]pictata pe biserica[b]. Si ca sa raspund repetandu-ma persoanei care a postat inainte: Biblia, este interpretabila. Drept urmare unii se raporteaza la ea, dar gresit, pt ca o i-au ad literam si nu inteleg mesajul corect.
Reply With Quote
  #462  
Vechi 27.05.2014, 21:24:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit cu batic/ fara batic ?

Un articol recent al Părintelui Petru Pruteanu :

DESPRE PURTAREA BATICULUI LA FEMEILE ORTODOXE

http://www.teologie.net/2014/05/27/d...eile-ortodoxe/
Reply With Quote
  #463  
Vechi 25.06.2014, 17:03:39
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Cand a fost vorba sa ma spovedesc dupa muulti, multi ani de amanari si retineri, in ziua respectiva, plecata de acasa la serviciu, ca de obicei, in pantaloni, mi-a trecut prin cap ca nu sunt imbracata corespunzator pentru biserica si ca cel mai bine ar fi sa merg acasa sa ma schimb. Totodata, stiind cat de mult am amanat si ca ii promisesem lui Dumnezeu ca in ziua respectiva voi merge sa ma spovedesc, fiindu-mi teama sa nu intervina ceva si sa nu mai ajung la biserica, am renuntat sa ascult de acel gand care putea ascunde o capcana - ca odata ajunsa acasa, din diverse motive, voi ramane acolo si nu voi face ce mi-am propus. Asa ca am ignorat gandul "bun", ca trebuie sa am fusta, si m-am prezentat la biserica asa cum plecasem dimineata de acasa. Si nu a fost nicio problema, taina Sfintei Spovedanii si-a facut din plin efectul :)

Privind in urma, sunt convinsa ca acela nu a fost un gand cu adevarat bun (bun si corect era doar in aparenta, in realitate diavolul ar fi stiut sa faca din el inca un motiv de amanare, ar fi facut el cumva sa nu mai ajung apoi la biserica).

In continuare merg la biserica tot in pantaloni. In pantaloni, de la serviciu, trec si pe la biserica, ori de cate ori ma ajuta Dumnezeu .. dimineata, seara, biserica e deschisa mereu. Faptul ca sunt in pantaloni nu-l fac motiv de renuntare de a merge la biserica. Si am mai observat ceva. Ori de cate ori port fusta, ma simt mai cocheta, mai feminina, mai frumoasa si ma mandresc. Cand sunt in pantaloni ma simt un om simplu, cu o infatisare comuna, care nu atrage atentia prin ceva anume ... sunt mai stearsa si nu ma gandesc sa pun pasul masurat, sa am grija cum ma asez sau ca as putea fi admirata de cineva.

Parintele duhovnic mi-a spus sa port din cand in cand si fusta, macar duminica, dar ca nu e obligatoriu. Si inteleg ca face acest pogoramant pentru neputintele mele sufletesti.

Sper ca in viitor voi ajunge sa port mai mult fusta decat pantaloni, ideal ar fi numai fusta, dar, pana atunci, functionez asa, constienta ca regula e alta si ca e un pacat.

Am vrut sa va impartasesc cele de mai sus pentru a arata ca uneori nu e bine sa ne cramponam de imagine si de litera si ca atata timp cat diavolul, din pricina bolilor noastre sufletesti, le foloseste impotriva noastra, e bine sa avem gandul cel bun mai ales atunci cand incalcam niste reguli.
Reply With Quote
  #464  
Vechi 25.06.2014, 17:59:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Ori de cate ori port fusta, ma simt mai cocheta, mai feminina, mai frumoasa si ma mandresc.
Eu cred ca a fi smerita nu inseamna sa va impuneti ideea ca sunteti urata. A fi smerita inseama a constientiza ca frumusetea dv o datorati lui Dumnezeu.

Cat de frumoasa era Sfanta Fecioara! Si cat de smerita! Fiindca, la ea, "de acum ma vor ferici toate natiunile" se completeaza cu "Iata sclava ta! Fie mie dupa cuvantul tau".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #465  
Vechi 24.10.2014, 19:40:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu cred ca a fi smerita nu inseamna sa va impuneti ideea ca sunteti urata. A fi smerita inseama a constientiza ca frumusetea dv o datorati lui Dumnezeu.

Cat de frumoasa era Sfanta Fecioara! Si cat de smerita! Fiindca, la ea, "de acum ma vor ferici toate natiunile" se completeaza cu "Iata sclava ta! Fie mie dupa cuvantul tau".
Foarte bine punctat!
In viata de cu toate zilele am observant ca atunci cand ma fardam eram o adevarata forta. Eram aroganta si aveam o atitudine de superioritate.
Atunci cand nu esti vulnerabil prin niste defecte sau neajunsuri vadite,esti de neinvins! Asta si deoarece lumea te trateaza ALTFEL,oamenii se subjuga iremediabil de frumusetea sau perfectiunea fizica,un chip frumos capatand bunavointa,simpatie,acceptare-iar toate acestea fara ca sa faca nimic SPECIAL!

Daca doresti sa manipulezi oamenii nu-ti trebuie decat machiaj si haine cu dichis!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #466  
Vechi 24.10.2014, 20:10:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Cand a fost vorba sa ma spovedesc dupa muulti, multi ani de amanari si retineri, in ziua respectiva, plecata de acasa la serviciu, ca de obicei, in pantaloni, mi-a trecut prin cap ca nu sunt imbracata corespunzator pentru biserica si ca cel mai bine ar fi sa merg acasa sa ma schimb. Totodata, stiind cat de mult am amanat si ca ii promisesem lui Dumnezeu ca in ziua respectiva voi merge sa ma spovedesc, fiindu-mi teama sa nu intervina ceva si sa nu mai ajung la biserica, am renuntat sa ascult de acel gand care putea ascunde o capcana - ca odata ajunsa acasa, din diverse motive, voi ramane acolo si nu voi face ce mi-am propus. Asa ca am ignorat gandul "bun", ca trebuie sa am fusta, si m-am prezentat la biserica asa cum plecasem dimineata de acasa. Si nu a fost nicio problema, taina Sfintei Spovedanii si-a facut din plin efectul :)

Privind in urma, sunt convinsa ca acela nu a fost un gand cu adevarat bun (bun si corect era doar in aparenta, in realitate diavolul ar fi stiut sa faca din el inca un motiv de amanare, ar fi facut el cumva sa nu mai ajung apoi la biserica).

In continuare merg la biserica tot in pantaloni. In pantaloni, de la serviciu, trec si pe la biserica, ori de cate ori ma ajuta Dumnezeu .. dimineata, seara, biserica e deschisa mereu. Faptul ca sunt in pantaloni nu-l fac motiv de renuntare de a merge la biserica. Si am mai observat ceva. Ori de cate ori port fusta, ma simt mai cocheta, mai feminina, mai frumoasa si ma mandresc. Cand sunt in pantaloni ma simt un om simplu, cu o infatisare comuna, care nu atrage atentia prin ceva anume ... sunt mai stearsa si nu ma gandesc sa pun pasul masurat, sa am grija cum ma asez sau ca as putea fi admirata de cineva.

Parintele duhovnic mi-a spus sa port din cand in cand si fusta, macar duminica, dar ca nu e obligatoriu. Si inteleg ca face acest pogoramant pentru neputintele mele sufletesti.

Sper ca in viitor voi ajunge sa port mai mult fusta decat pantaloni, ideal ar fi numai fusta, dar, pana atunci, functionez asa, constienta ca regula e alta si ca e un pacat.

Am vrut sa va impartasesc cele de mai sus pentru a arata ca uneori nu e bine sa ne cramponam de imagine si de litera si ca atata timp cat diavolul, din pricina bolilor noastre sufletesti, le foloseste impotriva noastra, e bine sa avem gandul cel bun mai ales atunci cand incalcam niste reguli.

Depinde si aici de "fusta"si de"pantaloni".
Cred ca nu mai este cazul sa detaliez...
Desigur ca pot exista fuste in care sa te simti extrem de feminina pt ca asta scot in evidenta-exacerband zonele care ne deosebesc de o silueta masculina,logic.
Asa cum pot exista si fuste care acopera si nu lasa vederii toata detaliile corporale,fiind lungi si mai legere...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #467  
Vechi 10.12.2014, 14:39:58
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu cred ca orice crestin, femeie sau barbat, ar trebui in primul rand cand vine la biserica sa fie curat si ingrijit. Din cele mai vechi timpuri oamenii se imbaiau si se primeneau si se imbracau cu ce aveau mai bun, chiar si cei mai saraci sau lipsiti de conditii...asadar nu cred ca e potrivit sa ne prezentam in treninguri, pijamale, capoade de casa, papuci, salopete de lucru ( murdare),etc, decat daca chiar suntem in timpul serviciului, suntem internati in spital, sau am fugit 5 minute de acasa de langa copilul bolnav, sa cumpar o paine si sa aprind o lumanare si sa ma inchin la iconostas....
Nu zic ca trebuie sa facem parada modei, dar nici sa dam dovada de neglijenta si nepasare, dcat doar sa fim intr-o situatie extrema...boala, suparare, tensiune, etc ( avem casa in renovare, si am fugit sa mai cumparam cate ceva, cu ce-am gasit la indemana, si ne-am oprit pt o clipa sa ne reculegem la sfanta biserica...). In rest, ar trebui sa alocam atentia cuvenita acestui eveniment, mai ales noi femeile, sa ne ingrijim atat de noi cat si de ceilalti, sot, copii...nu trebuie intentionat sa aratam ca nu ne pasa de tinuta noastra ( a venit odata o doamna, de ex, in sacou si fusta, cu papuci de plastic, de casa...acum, deh, am zis ca poate i s-au rupt pantofii sau or fi batut-o si nu a apucat sa-si ia altii...sau pur si simplu a plecat pe fuga de acasa, si s-a uitat asa, mi s-a mai intamplat si mie...)
Am mai observat ca unele femei sau fete, desi ingrijite, totusi au un aspect mai ponosit, haine inchise la culoare, cat mai acoperite, palide, incercanate, parand suferinde, deprimate, bolnave, nedormite, nemancate (exact cum spune si Mantuitorul)....aspect pe care insa nu il au intocmai, il abandoneaza sau il ascund, daca le intalnesti in alte iipostaze ( pe strada, in oras, la cumparaturi, cu familia sau pretenii, chiar si cand pleaca la munca)...acum e drept ca in fata lumii, se spune, nu e frumos, e rusine, nu se cuvine sa iti arati durerea, tristetea, etc, trebuie sa porti o masca, pecand in fata lui Dumnezeu, poti sa te arati asa cum esti pe dinauntru...chiar daca El te cunoaste oricum, nu trebuie sa ii arati nimic, si e putin probabil ca cineva sa incerce sa-si accentueze, sa " joace" aceasta stare, adica ma gandesc canu ar avea rost...dar ma gandesc ca asta ar putea fi singura explicatie ( sunt sincer indurerate, in sufletul lor, dar se ascund de lume...)
Reply With Quote
  #468  
Vechi 10.12.2014, 15:24:40
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://bibliaortodoxa.ro/

"Orice bărbat care se roagă sau proorocește, având capul acoperit, necinstește capul său.
Iar orice femeie care se roagă sau proorocește, cu capul neacoperit, își necinstește capul; căci tot una este ca și cum ar fi rasă.
Căci dacă o femeie nu-și pune văl pe cap, atunci să se și tundă. Iar dacă este lucru de rușine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-și pună văl.
Căci bărbatul nu trebuie să-și acopere capul, fiind chip și slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
Și pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
De aceea și femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.
(...)
Iar dacă se pare cuiva că aici poate să ne găsească pricină, un astfel de obicei (ca femeile să se roage cu capul descoperit) noi nu avem, nici Bisericile lui Dumnezeu."

"Și pe cele ale trupului care ni se par că sunt mai de necinste, pe acelea cu mai multă evlavie le îmbrăcăm; și cele necuviincioase ale noastre au mai multă cuviință.
Iar cele cuviincioase ale noastre n-au nevoie de acoperământ."

"Femeia să nu poarte veșminte bărbătești, nici bărbatul să nu îmbrace haine femeiești, că tot cel ce face aceasta, urâciune este înaintea Domnului Dumnezeului tău."

"Asemenea și femeile, în îmbrăcăminte cuviincioasă, făcându-și lor podoabă din sfială și din cumințenie, nu din păr împletit și din aur, sau din mărgăritare, sau din veșminte de mult preț;
Ci, din fapte bune, precum se cuvine unor femei temătoare de Dumnezeu."

"Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor.
Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală,
Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."

"De va avea femeia curgere de sânge, care curge din trupul său, trebuie să stea șapte zile pentru curățirea sa.
(...)
Dacă femeii îi va curge sânge mai multe zile și nu în timpul regulii ei, sau dacă ea are curgere mai mult decât timpul regulii ei obișnuite, atunci în tot timpul curgerii necurăției ei va fi necurată, ca și în timpul regulii ei."
Reply With Quote
  #469  
Vechi 14.04.2016, 11:28:11
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit tinuta in biserica

https://www.facebook.com/pildele.sf....type=3&theater

pentru yasmina, sa iti fie de folos, Doamne ajuta!
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 14.04.2016 at 11:30:21.
Reply With Quote
  #470  
Vechi 04.08.2016, 15:47:33
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu nu am observat ca aceste aspecte sa fie o problema. Multe fete si femei vin fara batic, fusta, pentru ca deja regula asta nu mai e luata in considerare in momentul actual.
Bine, acum nici nu stiu daca ar avea vreun efect sau ceva. Poate sa poarte batic si fusta pana in pamant, dar caracterul ei sa lase de dorit. Sau invers.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28