Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2009, 22:06:01
cain2k cain2k is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 1
Angry Trei nasi de botez ?

Buna ziua,

In primul rand vreau sa va spun ca am citit cam toate topicurile legate de acest subiect. Probelma sta in felul urmator:

Mama mea, vrea ca fiica mea sa fie botezata unchiul meu. Fratele ei este divortat, si vrea sa boteze fata numai cu actuala prietena. Cei doi vor sa se casatoreasca, candva anul asta.
Este voie ? Din cate am inteles, parerile sunt impartite. Unii zic ca da ... altzii zic ca nu. Noi suntem din Iasi, si ar fi urat sa ajungem la biserica... si preotul sa zica ... NU ! In Oltenia, mama s-a interesat si preotul de acolo i-a zis ca nu este nici un fel de problema, singura problema era daca cei doi vroiau sa ne cunune ... insa la botez nu-i nici un fel de opreliste.

Daca cei doi se casatoresc totusi, nefiind voie, pacatul cui este ? Problema lor ... sau avem si noi vina ? Preotul le da dezlegare, sau ii dezleaga de taina botezului ?

Am inteles ca cel care tine copilul este nasul, si cel care tine lumanarea este mai mult ajutor. Daca prietena unchiului are niste chiuretaje la activ, poate fi nasa ? .. sau o lasam pe post de ajutor, sau deloc.

De asemenea, nasii nostri de cununie au divortat, si vrem sa punem ca nasa pe fiica lor. Este ok ?

Care este formula corect ? Unchiul tine fata in brate, si fetele lumanarile, astfel totzi sunt nasi ? Sau doar cel ce tine fata in brate e nas ...

Intrebari intrebari ...

Multumesc anticipat !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2009, 22:26:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cain2k Vezi mesajul
Daca prietena unchiului are niste chiuretaje la activ, poate fi nasa ? .. sau o lasam pe post de ajutor, sau deloc.

!
Eu zic sa o puneti sa spele pe jos si in timp ce o face poate va pupa si picioarele dupe ce vi le spala...sau mai bine spalati cu ea pe jos ca doar este chiuretata toata.

Cite femei se pot mindri ca n-au chiuretaje la activ.........cu adevarat...foarte putine! asa ca sa avem putin respect si confidentialitate fata de bietele femei, chiar daca nu le rostim numele...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2009, 23:51:57
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu zic sa o puneti sa spele pe jos si in timp ce o face poate va pupa si picioarele dupe ce vi le spala...sau mai bine spalati cu ea pe jos ca doar este chiuretata toata.

Cite femei se pot mindri ca n-au chiuretaje la activ.........cu adevarat...foarte putine! asa ca sa avem putin respect si confidentialitate fata de bietele femei, chiar daca nu le rostim numele...
Bun raspuns Andreicozia ,
eu ma numar printre femeile care nu au facut ...dar aproape toate prietenele mele au facut ....sau daca au facut unele chiar tac si nu stiu consecintele si deci nici macar nu le pot sfatui din ce am citit macar ..in fine ...nu puteti judeca atata timp cat nu a-ti trecut prin asa ceva personal...durerea este imensa,eu vorbesc des cu femei care isi regreta fapta hmmm cati dintre voi trimiteti femeile la duhovnic cand auziti de asa ceva? sunt curioasa ...
Eu nu am mandrie pe tema asta ,pe mine m-a ajutat Dumnezeu sa nu am copil nedorit ...dar eu sufar pentru mama mea pe care tot ma stradui sa o ajut sa citesc ,sa conversez cu oricine are idee cum o pot ajuta ,sa vad ce pot face eu pentru ea,desi eu stiu ca ea trebuie sa mearga la duhovnic ...
Multumesc Andreicozia in numele tuturor femeilor care din disperare au ajuns la aceasta fapta ...eu zic mai intai sa ne uitam la noi personal si sa nu judecam !!! ca asa vom fi judecati ,nu?
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2009, 23:57:08
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Referitor la botez ...si nasi ...eu cred ca v-a legati prea mult de detalii si uitati semnificatia botezului in sine...

ps : imi cer scuze daca am fost mai dura mai sus ...nu stiu ce e cu mine azi
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2009, 21:18:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

poate e tarziu mesajul meu. nas e acela care se leapada in locul copilui si care face marturisirea de credinta in locul pruncului. cel care tine lumanarea e "lumanarofor"(ierttati-mi exprimarea=tinator de lumanare). daca in cazul unei familii sunt considerati amandoi nasi e pe considerentul ca prin taina cununiei amandoi devin una. deci nas e unul singur, restul... poti sa le zici cum vrei. chiar si nasi, desi nu sunt(simplul fapt ca asista la botez si tine lumanarea nu ii da calitaea de nas)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cautam nasi de botez airinel Stiri, actualitati, anunturi 8 22.10.2019 21:42:27
botez cu 2 nasi ioanav04 Botezul 4 07.08.2010 12:53:25
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
Nasi de botez, intrebare cv Botezul 8 03.12.2008 19:25:18
nasi cris13 Nunta 0 13.09.2008 16:22:57