Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 14.01.2010, 17:19:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
nu, doar ca viata e atat de scurta, iar cand iubesti timpul trece repede. Nu stiu, poate tu nu simti la fel, eu nu as putea concepe altfel, sa stiu ca se sfarseste totul o data cu moartea fizica. ce ti-am spus? credinta e credinta. :)
Pot sa inteleg asta, si sotia a trecut printr-o perioada depresiva cind am discutat despre asta, dar i-a trecut cind a inteles mai bine
  #812  
Vechi 14.01.2010, 17:35:07
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pot sa inteleg asta, si sotia a trecut printr-o perioada depresiva cind am discutat despre asta, dar i-a trecut cind a inteles mai bine
pacat daca renunta ea la mai mult, in loc sa renunti tu la mai putin... dar din nou, nu e treaba mea sa judec. fiecare cum alege... era doar un gand.
  #813  
Vechi 14.01.2010, 17:57:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
pacat daca renunta ea la mai mult, in loc sa renunti tu la mai putin... dar din nou, nu e treaba mea sa judec. fiecare cum alege... era doar un gand.
Nu e copil...
Vine o vreme cind ni se spune sau aflam singuri ca Mos Craciun...
  #814  
Vechi 14.01.2010, 17:59:08
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu e copil...
Vine o vreme cind ni se spune sau aflam singuri ca Mos Craciun...
mi-e cumva mila de oamenii care nu mai stiu sa fie ca niste copii.:)
  #815  
Vechi 14.01.2010, 18:07:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
mi-e cumva mila de oamenii care nu mai stiu sa fie ca niste copii.:)
Asa este, te asigur ca la mine nu e cazul.
Exista multe alte directii in care poti ramine copil
  #816  
Vechi 14.01.2010, 22:33:28
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asa este, te asigur ca la mine nu e cazul.
Exista multe alte directii in care poti ramine copil
care ar fi acele directii, daca nu sunt indiscreta? eu stiu ca un copil se bucura de tot ce exista. isi pune intrebari si crede in povesti frumoase, care pana la urma ajung sa fie parte din el, din structura lui. Cuvantul frumos adresat apei, o modeleaza frumos. Sunt studii facute asupra apei care confirma asta, iar omul e in proportie destul de mare, apa. gresesc? :)
  #817  
Vechi 14.01.2010, 23:15:55
assiris assiris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 19
Implicit Sunt ateu - intrebati-ma orice....

Am intrat intimplator aici, am citit citeva postari dar nu am avut timpul necesar sa sa citesc tot ce s-a scris.
Domnule ateu, am si eu o intrebare. Poate primesc si un raspuns.
De fapt noi oamenii si celelalte fiinte de pe pamint, cine suntem, de unde venim si incotro ne indreptam?
Nu vreau sa-mi dai un raspuns cum ar fi: ne-am creat din neant pt ca asa a vrut natura sau ca am fost "insamintati" aici de niste civilizatii extraterestre caci la aceste raspunsuri urmeaza intrebarea: dar pe ei cine i-a insamintat?
Ca ateu ar trebui sa ai si un raspuns pe masura, care sa-ti intareasca statutul fata de ceilalti care cred in ceva.
  #818  
Vechi 15.01.2010, 09:44:17
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de assiris Vezi mesajul
Am intrat intimplator aici, am citit citeva postari dar nu am avut timpul necesar sa sa citesc tot ce s-a scris.
Domnule ateu, am si eu o intrebare. Poate primesc si un raspuns.
De fapt noi oamenii si celelalte fiinte de pe pamint, cine suntem, de unde venim si incotro ne indreptam?
Asta ti se pare "o" intrebare? Mie mi se par trei. In fine.
Citat:
Nu vreau sa-mi dai un raspuns cum ar fi: ne-am creat din neant pt ca asa a vrut natura sau ca am fost "insamintati" aici de niste civilizatii extraterestre caci la aceste raspunsuri urmeaza intrebarea: dar pe ei cine i-a insamintat?
Ce ai scris este un fel de spovedanie a prostiilor perpetuate in mediile creationiste. Nu "ne-am" creat, nu am aparut din neant, natura nu are vointa, iar argumentul impotriva civilizatiilor extraterestre este perfect aplicabil si in cazul zeilor. Evident, inchei culminant cu alta prejudecata si anume, aceea ca "cineva" trebuie sa fi facut ceva pentru aparitia vietii. Daca ai atatea prejudecati, indiferent de argumente, raspunsul nu te va multumi.
Citat:
Ca ateu ar trebui sa ai si un raspuns pe masura, care sa-ti intareasca statutul fata de ceilalti care cred in ceva.
Ce folos sa dai raspunsuri daca ceilalti neaga realitatea/dovezile?

Pe scurt, ca sa nu zici ca am evitat intrebarea, teoria evolutionista spune ca viata a aparut prin procese naturale (e drept inca neclare noua) fara implicarea vreunei vointe de nicio natura, iar in urma a ~4 miliarde de ani, dupa ceea ce se numeste selectie naturala, am aparut si noi pe Pamant. Nu din nimic, nu din bolovani cu vointa sa devina oameni, nu din vointa naturii sau extraterestrilor, nu pentru ca am fi scopul final al evolutiei care de fapt nici nu are scop. Pur si simplu se intampla. Nu poti opri evolutia. Daca intrebarea ta este sincera si nu se vrea o capcana ieftina, putem intra in mai multe detalii.
  #819  
Vechi 15.01.2010, 10:04:04
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
care ar fi acele directii, daca nu sunt indiscreta? eu stiu ca un copil se bucura de tot ce exista. isi pune intrebari si crede in povesti frumoase, care pana la urma ajung sa fie parte din el, din structura lui. Cuvantul frumos adresat apei, o modeleaza frumos. Sunt studii facute asupra apei care confirma asta, iar omul e in proportie destul de mare, apa. gresesc? :)
Sint nenumarate, chiar tu ai spus ca trebuie sa te bucuri de tot ce exista
Pentru mine (si) stiinta e o joaca. Ceva mai complicata, o joaca pentru maturi, dar o joaca. Totul e sa ii stii regulile si sa ai rabdare sa asezi piesele de puzzle cap la cap. Stiu ca marea majoritate nu poate intelege asa ceva, nu e o problema.
Nu inseamna ca daca stii de ce e cerul albastru, de ce se formeaza un curcubeu, aceste fenomene sint mai putin frumoase; din contra, te minunezi cum o simpla lege matematica poate naste atit de multe si diverse.
Nu imi place sa stric visele copiilor (ma straduiesc in cazul alor mei, cel mare avind 9 ani, si fac tot posibilul sa mai creada in mosu), si nu imi face placere sa va stric visele. O fac numai pentru ca consider ca lumea reala e mult mai frumoasa si mai interesanta.
De exemplu, in cazul apei modelate, desi si mie mi-ar place sa fie asa, eventual sa existe ceva ca in Avatar, unde toate fiintele comunica, nu pot sa nu iti spun nu s-au facut studii care sa confirme ca apa are memorie sau ca reactioneaza intr-un mod special la cuvinte. Asta nu o face mai nefolositoare omului.
  #820  
Vechi 15.01.2010, 10:17:31
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
... si nu imi face placere sa va stric visele.
Unii oameni inteleg foarte bine stiinta, chiar si filozofia si totusi au ales sa creada. Nu e ca si cum daca li s-ar spune anumite lucruri li s-ar darama universul. Un exemplu ar fi George Coyne. Altul, David Bentley Hart. Sunt alte forme de cunoastere, cea stiintifica si cea a credintei si se pare ca pentru unii cele doua pot convietui linistit. :)
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58