Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2010, 23:08:15
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Biserici de lemn

Facand o calatorie in Norvegia- am constatat ca acolo exista biserici dein lemn foarte asemanatoare celor zise "maramuresene" la noi in tara. Ipoteza auzita este ca un trib de vikingi ce se retrageau dinpre Bizant spre nord au ramas pe teritoriul actualului maramure. Rog utilizatorii care au informatii despre acestea sa imi trimita informatii....
Attached Images
File Type: jpg DSC04072.jpg (32,2 KB, 11 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2010, 11:45:12
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cele mai multe biserici ale românilor erau de lemn până în secolul 19, lemnul fiind cel mai accesibil material. Chiar și în Teleorman, ținut de câmpie se întâmpla aceasta.

Asemănarea dintre bisericile maramureșene și cele norvegiene, dacă există (mie îmni scapă) poate fi o coincidență sau se poate datora sursei comune de inspirație, bisericile maramureșene fiind imitații în lemn ale bisericilor de piatră catolice și protestante din Ardeal și fiind un stil apărut relativ târziu, în secolele 17-18.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2010, 14:53:03
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit poate ca au fost construite tot de mestesugari maramureseni etc

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Facand o calatorie in Norvegia- am constatat ca acolo exista biserici dein lemn foarte asemanatoare celor zise "maramuresene" la noi in tara. Ipoteza auzita este ca un trib de vikingi ce se retrageau dinpre Bizant spre nord au ramas pe teritoriul actualului maramure. Rog utilizatorii care au informatii despre acestea sa imi trimita informatii....
Explicatia plauzibila este ca ar fi putut fi construite acolo chiar de mesteri maramureseni de la noi din tara. Sau poate de mesteri de-ai lor, dar dupa inspiratie din arhitectura si alcatuirea bisericilor de lemn de la noi din tara, dupa idee tipic romaneasca, mureshana etc. Fiindca, spre exemplu, porti din acelea din lemn (sau cerdacuri s.a.m.d.), cu diverse motive populare etc, de tip maramuresan, care inainte erau intalnite numai pe la noi prin tara si am fi putut spune ca erau ceva 'tipic romanesc' etc, acum sunt 'pe toate drumurile' si ceva f. frecvent intalnit prin strainatate, la casele celor instariti (dar nu numai) atat din zonele rurale, cat si de prin unele orasele, suburbii sau diverse cartiere etc. Iar multe dintre astfel de porti din lemn au fost lucrate, initial, chiar de mesteri (sau mestesugari etc) de la noi din tara, apoi raspandindu-se ideea si pe la altii, stilul devenind f. copiat etc. Sau poate ca acele biserici din lemn ar fi putut fi construite integral chiar la noi in tara, apoi vandute si translatate (sau ceva de genul), transportate cu vaporul etc, pana acolo, depinde... si pe subiectul asta cred ca am citit, dealtfel, si niste articole prin presa, acum vreo cativa ani. Similar cum si cele mai bune viori din lume, Stradivarius, tot la noi in tara sunt lucrate, de mestesugari romani.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2010, 23:45:15
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Smile

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Explicatia plauzibila este ca ar fi putut fi construite acolo chiar de mesteri maramureseni de la noi din tara. Sau poate de mesteri de-ai lor, dar dupa inspiratie din arhitectura si alcatuirea bisericilor de lemn de la noi din tara, dupa idee tipic romaneasca, mureshana etc. Fiindca, spre exemplu, porti din acelea din lemn (sau cerdacuri s.a.m.d.), cu diverse motive populare etc, de tip maramuresan, care inainte erau intalnite numai pe la noi prin tara si am fi putut spune ca erau ceva 'tipic romanesc' etc, acum sunt 'pe toate drumurile' si ceva f. frecvent intalnit prin strainatate, la casele celor instariti (dar nu numai) atat din zonele rurale, cat si de prin unele orasele, suburbii sau diverse cartiere etc. Iar multe dintre astfel de porti din lemn au fost lucrate, initial, chiar de mesteri (sau mestesugari etc) de la noi din tara, apoi raspandindu-se ideea si pe la altii, stilul devenind f. copiat etc. Sau poate ca acele biserici din lemn ar fi putut fi construite integral chiar la noi in tara, apoi vandute si translatate (sau ceva de genul), transportate cu vaporul etc, pana acolo, depinde... si pe subiectul asta cred ca am citit, dealtfel, si niste articole prin presa, acum vreo cativa ani. Similar cum si cele mai bune viori din lume, Stradivarius, tot la noi in tara sunt lucrate, de mestesugari romani.
Stiam ca avem la reghin lutieri foarte buni si lemn de calitate excelenta, dar nu stiam ca inca se mai fabrica viori Stradivarius...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.06.2010, 02:08:27
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Biserici de lemn se gasesc prin toata tara. eu locuiesc in gorj. la mine in sat mergem cu toti la o bisericuta de lemn care are peste 500 de ani. este splendida. ma simt atat de bine cand intru in ea.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
Arta in lemn, catapeteasma cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 2 15.10.2007 14:29:54
biserici de lemn prflorin Stiri, actualitati, anunturi 2 03.06.2007 21:48:37
Lucrez troite de lemn Simina Stiri, actualitati, anunturi 0 16.08.2005 14:14:56