Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.07.2010, 22:37:22
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Iertarea de aproape contradictorie Matei 18 cu 15-17

Un pasaj interesant am gasit in marcu 18 cu 15-17, referitor la comportamentul pe care trebuie sa il avem fata de aproapele nostru,cand acesta se face vinovat de un comportamant rau fata de noi,si persista in greseala nerecunoscandu-si vina !

Acest pasaj, inlatura oarecum,celebrul indemn de a intoarce si celalalt obraz,aratand ca exista si o alta cale de-a actiona fata de aproapele rauvoitor si nerecunoscator al greselii sale fata de noi !

E ciudat ca sute de ani, biserica a scos in fata, numai anumite pasaje ale sfintei scripturi, neglijand altele la fel de importante !

1). neglijeaza episodul in care Cristos intra in templu, avand un bici in mana, pentru a rasturna cu manie si ponderata,dar fireasca violenta, mesele si tarabele negutatorilor pusi pe castig si capatuiala !

De ce biserica s-a ferit mereu de aceasta imagine a Mantuitorului ,cu biciul in mana.,, ceva mai violenta, e drept,dar si mai eficienta...!!!

2). s-a neglijat si acest pasaj din matei 18 cu 15-17,in care ni se da si o alta alternativa de comportament fata de aproapele obraznic si sfidator, si care persista arogant in gresala sa fata de noi !

Pe scurt, as povesti, in felul urmator versetele biblice :

Ni se da o reteta de comportament fata de aproapele cu care avem o relatie tensionata,in sensul in care suntem indrumati sa actionam gradat, intr-o serie bine calculata de etape succesive:

- prima data, ni se spune sa mergem sa vorbim cu el in particular,intre patru ochi,si sa-l mustram pentru gresala sa fata de noi !
- daca ne asculta, l-am castigat !
-daca nu vrea sa recunoasca gresala, luam unul,doi martori,si iarasi mergem sa vorbim cu el !
-daca nici asa nu vrea sa recunoasca, atunci megem la biserica si il spunem
-daca nici de biserica nu vrea sa asculte, atunci " sa fie pentru tine ca un pagan si ca un vames " !

Mai ales aceasta ultima recomandare de a-l trata pe aproape ca pe un pagan, mi se pare putin, iesita din tiparele celebrei intoarceri a obrazului crestine !

Adica, ni se spune, pe scurti, sa-i cam intoarcem spatele, aproapelui rau, si care nu vrea sa-si recunoasca gresala fata de noi !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2010, 22:43:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu cred ca e vorba de greseala fata de noi, se face referire la cele ale credintei; adica neavand aceeasi credinta cu noi si neascultandu-ne sfaturile poate fi considerat un pagan dar sunt si alte texte in care suntem indemnati sa purtam sarcinile unii altora deci sa ne rugam pentru acestia... Nu se poate lua separat!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2010, 22:52:00
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu cred ca e vorba de greseala fata de noi, se face referire la cele ale credintei; adica neavand aceeasi credinta cu noi si neascultandu-ne sfaturile poate fi considerat un pagan dar sunt si alte texte in care suntem indemnati sa purtam sarcinile unii altora deci sa ne rugam pentru acestia... Nu se poate lua separat!
"Daca fratele tau a pacatuit impotriva ta,du-te si mustra-l intre tine si el singur"...
asa incepe.
mie mi se pare destul de clar ca e vorba de relatia cu aproapele, sau hai sa-i zicem semanul nostru ,care uneori e doar o persoana straina si dusmanoasa,si care ne vrea raul,sau ne face raul !
Cum sa ne comportam fata de un astfel de om ?

Mie mi se pare ca pasajul biblic, ne invata sa-l tratam cu indiferenta, daca vedem ca nu se schimba, desi am incercat sa-l facem sa se schimbe din rau in bine !

Uneori exista oameni atat de rau croiti de natura, ca nu-i mai schimba nimeni,decat Dumnezeu ! Si e bine sa fie lasati in pace...de aici si sfatul biblic de a-i trata ca pe niste pagani,adica cu indiferenta, in opinia mea !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2010, 22:55:55
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Tu de cine asculti,de Hristos sau de Marcu...?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2010, 23:14:15
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Tu de cine asculti,de Hristos sau de Marcu...?
Stai putin,dar nu e pasaj, in care se spune clar, ca intrand in templu ierusalimului, Cristos insusi a pus mana pe un bici, pentru a-i croi, zdravan, pe bisnitarii ce-si faceau veacul acolo,!
Le-a rasturant mesele de le-au sarit banii pe jos, strigand la ei, ca nu e templul pestera de talhari?!!!
(am citat si povestit, aproximativ, din memorie )

Nu e aici, un Cristos, eficient, adept al actiunii punitive de pedepsire,sau in orice caz, un om de actiune,care nu se lasa calcat in picioare, intorcand si celalalt obraz ?! Un cristos iubitor de dreptate, adevar, dar si de pedeapsa,asemanandu-se astfel cu vechiul Dumnezeu al evreilor,sau in orice caz, tine sa ne reaminteasca asemanarea !

Eu nu pretind ca am maxima dreptate in interpretarile mele, teologii,si traitorii stiu mai bine, insa si eu ca absolvent de filosofie,cu ceva lecturi din kant, hegel, heidegger,nietzsche, platon, cred ca am oarecare competente sa analizez lucid un text,biblic, in cazul de fata !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.07.2010, 23:20:24
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Hristos are voie sa faca ce vrea inclusiv sa puna mana pe bici si sa dea,pentru ca el este DUMNEZEU.

Noi oamenii,ca niste viermi pacatosi ce suntem,candidati la putrefactie,NU avem voie sa facem asa ceva,pentru k nu suntem cu nimic mai buni decat acei bisnitari,ci din contra poate ca suntem mult mai rai si mai pacatosi.

"Cine este fara de pacat sa arunce primul cu piatra" (sau sa dea cu biciul) ,spune Fiul lui Dumnezeu multimii,si toti au lasat pietrele (sau biciurile) jos pentru k si-au dat seama k nu sunt cu nimic mai buni decat CURVA prinsa la adulter.....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2010, 23:34:42
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit da !

stai putin, da nu este Cristos si om ???!!!
eu asa stiam,ca in doctrina crestina, Cristos este considerat a avea o dubla-natura: umana si divina !
Cristos este prototipul ideal al omului,modelul ideal, forma pura divina, pe care omul trebuie sa o urmeze si sa o imite !

Teza mea, pe care vroiam sa o propun e urmatoarea :

dincolo de ideea cu intoarcerea obrazului, si sa nu arauncam cu piatra, Cristos vine, sa reechilibreze rational, cumva, codul de comportament social al omului prin cele doua imagini:

-prima, cand, in templu pune mina pe bici, autorizand astfel ca si omul sa foloseasca violenta fizica,insa numai in mod justificat, echilibrat si in interesul dreptatii, si nu al nedreptatii !
( de ex, este corect moral,ca un criminal in serie sa fie impuscat, sau batut !)
- cand ne sune sa ne instrainam de aproapele ticalos,si rau, care nu vrea sa recunoasca ca a gresit fata de noi,desi e evident, si altii (martorii) sustin asa !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2010, 23:54:22
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
Eu nu pretind ca am maxima dreptate in interpretarile mele, teologii,si traitorii stiu mai bine, insa si eu ca absolvent de filosofie,cu ceva lecturi din kant, hegel, heidegger,nietzsche, platon, cred ca am oarecare competente sa analizez lucid un text,biblic, in cazul de fata !
:)))))
Hai ca mi-ai facut seara ):)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.07.2010, 23:57:53
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Stai putin,dar nu e pasaj, in care se spune clar, ca intrand in templu ierusalimului, Cristos insusi a pus mana pe un bici, pentru a-i croi, zdravan, pe bisnitarii ce-si faceau veacul acolo,!
Le-a rasturant mesele de le-au sarit banii pe jos, strigand la ei, ca nu e templul pestera de talhari?!!!
(am citat si povestit, aproximativ, din memorie )
De ce sa citati din memorie cand cu un singur click ajungeti pe pagina http://www.crestinortodox.ro/biblia-online/

Daca ati fi citit acolo nu ati fi gasit nicicum povestea cu Iisus croind pe cineva cu biciul.
Iisus a fost biciuit. Aceasta e sigur.
Apstolul Pavel a fost biciuit. Aceasta e sigur.
Alti crestini au fost biciuiti. E dincolo de orice indoiala.

Dar nu avem nici o proba care sa ateste ca au existat crestini care au biciuit.
Da, a existat Sfanta Inchizitie cu toate ororile ei dar aceia nu erau (cel putin in opinia mea) crestini.


Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Eu nu pretind ca am maxima dreptate in interpretarile mele, teologii,si traitorii stiu mai bine, insa si eu ca absolvent de filosofie,cu ceva lecturi din kant, hegel, heidegger,nietzsche, platon, cred ca am oarecare competente sa analizez lucid un text,biblic, in cazul de fata !
Agreez cu dumneavoastra, cel care a gresit semenului sau trebuie sa-si ceara iertare. Prea de multe ori Biserica (poate doar cea penticostala) nu a fost gata sa confrunte agresorul si s-a marginit la a cere victimei sa-l ierte pe agresor. Victima trebuie sa ierte dar cealalta fata a monedei este ca agresorul trebuie confruntat cu pacatul lui. El trebuie sa ceara iertare.

Dar daca nu-i pare rau nici macar in urma intregului proces descris de dumneavoastra, el trebuie privit ca un pacatos si ca un vames.

Ce inseamna aceasta? Dumneavoastra spuneti: sa-l tratam cu indiferenta. Nu prea sunt de aceeasi parere. Nu gasesc in Scripturi permisiunea de a trata pe cineva cu indiferenta.

Ce a spus Iisus ca trebuie sa manifestam pana si fata de de vrasmasi?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2010, 00:06:01
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Eu departarea aceea de omul cu care am un conflict si care nu vrea sa isi inteleaga greseala, nu o vad ca pe o indiferenta totala, dar daca am depus partea mea de efort si nu a mers, deja situatia e doar in mainile lui Dumnezeu si eu nu mai am ce face, la ce sa incerc sa discut, sa comunic, sa vorbesc la pereti si sa-mi irosesc in van eforturile.
De altfel, cineva care ar face asa ar fi si pisalog de la o vreme si nu ar face decat sa-l impietreasca si mai mult pe celalalt. Din acest punct mai bine incetam orice raport pentru ca e clar ca relationarea nu va duce la nimic bun.

Cat despre Hristos cu mana pe bici, cei care faceau negot in templu nu erau cei mai mari pacatosi din Israel deci nu merge faza ca e "moral sa impuscam un criminal in serie sau sa il batem". Problema a fost ca aceea era casa lui Dumnezeu iar ei facusera din ea "pestera de talhari" si asta-i un lucru mai subtil, pentru ca si noi facem din inimile si trupurile noastre pesteri de talhari.

Nu e vorba doar de gestul de a pedepsi in mod indreptatit un pacat evident, la vedere, fizic si in nici un caz nu e un gest care sa ne indreptateasca noua avantul agresiv, ca daca a pus Hristos mana pe bici, pot pune deci si eu, sa impart legea-n dreapta si stanga.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce e iertarea? Marta Pocainta 99 11.11.2014 16:02:37
Aproape de noi - copii cu deficiente cristina2012 Umanitare 9 18.07.2012 13:53:11
Departe si aproape de Dumnezeu tatolivia Intrebari utilizatori 0 12.05.2012 18:05:14
Iubirea de aproape (ruda) vs donatie manastire! stanciuf Generalitati 29 10.05.2012 00:16:54
Iadul este atat de aproape de noi! Ioan_Ciobota Generalitati 15 20.04.2008 18:33:21