Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 06.08.2011, 22:32:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Superb ! Aceasta rugaciune , o citesc , printre altele , la " Rugaciunile Inserarii " , si e bine a o sti pe dinafara . Multumim inca odata !
Post binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 06.08.2011, 23:00:55
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Superb ! Aceasta rugaciune , o citesc , printre altele , la " Rugaciunile Inserarii " , si e bine a o sti pe dinafara . Multumim inca odata !
Post binecuvantat !
Post binecuvantat tuturor!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 06.09.2011, 11:11:53
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Smile Declaratie de iubire

" Oriunde ai fi, iti spune Domnul: acum spre tine mana mea o intind!

De cand te-am plamadit in pantecele mamei tale, nu am incetat sa te iubesc si sa te chem la Mine.

Dar cuvintele mele soptite, adesea nu le-ai auzit, si mai ales niciodata nu mi-ai deschis inima ta!

Iata, chiar si acum inca vin catre tine. Doresc inca sa-ti mai vorbesc ... in adancul inimii, in ascuns, in taina.

Imi voi apropia foarte mult gura de urechea ta. Asculta ceea ce buzele mele doresc sa murmure pentru tine: Eu sunt Iubirea ... Domnul tau.

Iubirea pe care o cauti atat de mult si dupa care tanjesti .

Doresti tu oare intru viata iubirii sa intri? Doresti tu oare sa devii alceva decat ceea ce ai fost pana acum? O fiinta plamadita din pamant si lumina, care insa a obosit orbecaind prin intuneric cautand cararea spre Lumina?

Asculta atunci ceea ce Iubirea mea doreste sa-ti spuna: Copilul meu, tu nu ai stiut pana acum ceea ce esti. Tu nu te-ai cunoscut inca, nu te-ai cunoscut ca rod al iubirii mele.

Trezeste-te copilul meu din acest somn cu vise urate! Nu vezi din tine insuti decat esecurile, infrangerile, caderile, murdariile si umilintele care te-au ingenuncheat.

Nu acesta este adevarul tau cel mai adanc! In spatele tuturor acestor pacate, nesocotinte si cusururi, eu Insumi te vad. Te vad si te iubesc, caci in adanc, dincolo de acestea eu vad alceva, care inca mai traieste!

Mastile triste pe care le porti si care crezi ca-ti vor aduce fericirea nu pot sa te ascunda de mine.

Eu te urmez acolo unde nimeni nu te-a urmat vreodata. Asculta! Nimeni nu te intelelege cu adevarat...doar eu te cunosc, pentru ca te-am zidit si mi-am pus acolo chipul meu.

Mie dor sa-mi regasesc chipul. Lasa-ma sa-l privesc asa cum e,... insangerat. Eu il voi sterge si-l voi saruta.

Atunci lumina se va odihni iarasi in ochii tai.

Este adevarat, copilul meu, ca nu doresti alceva decat Iubirea?

Cu adevarat doresti sa iubesti si sa fii iubit? Atunci de ce ma alungi?

Sarman copil ... esti singur si ranit, cazut in tina lumii. Cine te va gasi pentru a te salva, pentru a te iubi, daca nu eu Iubirea insasi!

Sa stii ca iubirea nu moare niciodata, e vesnica si-i invesniceste pe cei care o primesc.

Iubirea sta ca un cersetor la poarta ta si asteapta...In aceasta clipa iubirea doreste sa-ti treaca pragul inimii! Las-o sa te cuprinda in brate si sa te mangaie ... esti atat de iubit, copilul meu.

Vei refuza tu oare? Vei fugi oare din nou ca un strain? Doresc atat de mult sa cinez impreuna cu tine ...sa-ti dezvalui taina: TE IUBESC ATAT DE MULT ...TU PENTRU MINE NU VEI MURI NICIODATÄ!"
http://www.schituldarvari.ro/index.p...vatatura&id=51
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 10.09.2011, 00:20:12
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Cuviosul Nichita Stithatul spune ca "Inceputul dragostei de Dumnezeu este dispretuirea lucrurilor vazute si omenesti.
Mijlocul ei este curatia inimii si a mintii, din care ne vine dezvaluirea ochilor mintii si cunoasterea Imparatiei cerurilor ascunsa intru noi. Iar sfarsitul ei este iubirea de neretinut a darurilor mai presus de fire ale lui Dumnezeu si a adihnei in El" (Suta a doua a capetelor naturale, c.1, in Filocalia VI).
Reply With Quote
  #115  
Vechi 12.09.2011, 21:56:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dumnezeu este iubire si iubirea Lui este sfanta si curata , iubire pe care trebuie sa o cinstim cu curatenie si cu sfintenie .
Dragostea este uitata de multi , chiar si intre cei de mai aproape , uneori chiar si in casele noastre .
Uitandu-ne dragostea de Dumnezeu , poruncile Lui sunt incalcate si aproapele devine un dusman , ce nu-l mai poti recunoaste ca pe un frate in Hristos din cauza pacatelor .
Sufletul fiind lipsit de dragoste , se afunda in faclia vesnica si ramane incatusat pentru totdeauna .
Pazirea dragostei si inmultirea ei reprezinta starea sufletelor noastre . De aceea trebuie o intoarcere totala din calea rautatilor spre calea Sfintei Biserici .Cine are dragoste cu adevarat , are si de Dumnezeu si de aproapele , caci nu putem separa acestea , este cu neputinta , ne mintim in primul rand pe noi insine .
Pilde 17 , 1 :
" Mai buna este o bucata de paine uscata in PACE , decat o casa plina cu carne de jertfe , dar cu VRAJBA ! "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 12.09.2011, 22:18:01
bUGGs 000 bUGGs 000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 11
Implicit

iubirea e o iluzie care este trezita la realitate de durere.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 12.09.2011, 22:25:03
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Frate buGGs, iarta pe cei ce ti-au gresit, ca si eu sunt oameni.
Ca unul ce a cunoscut iadul cel lipsit de iubire, si cu atat mai mult cea intru Adevar, imi doresc din tot sufletul sa o simti si tu cu indestulare!
Domnul fie cu tine, bincuvantarea Lui vesnic asupra ta!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 12.09.2011, 23:40:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
O absolventa de facultate si-a descris situatia astfel: „Este ceva uimitor sa am o relatie reala cu Dumnezeu, in viata de zi cu zi. Am un „Insotitor cosmic” pe care nu L-as schimba pentru nimic in lume. Ma simt iubita si simt, in sfarsit, ca cineva ma cunoaste cu adevarat, intr-un mod pe care nici nu cred ca-l pot descrie in cuvinte.”

Dan, un student cu hemofilie, a descoperit recent ca s-a infectat cu virusul HIV, in urma unei transfuzii de sange. La inceput a fost in culmea disperarii si a dat vina pe Dumnezeu. Apoi, s-a apropiat de El. Urmarea: in ultimii sai ani de viata, a vizitat nenumarate campusuri universitare (desi avea dureri groaznice), numai pentru a le spune colegilor sai studenti cum Il pot cunoaste pe Dumnezeu si cum pot avea parte de aceeasi pace de care se bucura el... „ In lume veti avea necazuri; dar indrazniti, Eu am biruit lumea.”

O alta studenta, Carina, isi descrie astfel drumul catre Dumnezeu: „Credeam ca sunt crestina fiindca mergeam duminica la biserica... dar habar n-aveam cine este Dumnezeu. Ultimul meu an de liceu n-a fost cu nimic deosebit de ceilalti trei ani dinainte. Imi petreceam cea mai mare parte din timp band, drogandu-ma sau cautand sa ma fac iubita. Simteam ca mor pe dinauntru si nu eram deloc stapana pe viata mea. Doar in clipa in care mi-am dat seama ca nu mai imi doresc sa traiesc... mi-a trecut prin minte ca trebuie sa fac ceva... ceva care sa-mi readuca speranta in suflet. Atunci L-am rugat pe Dumnezeu sa vina in viata mea. El mi-a aratat dragoste, iertare si la El am gasit siguranta, mangaiere, acceptare si un rost in viata. El imi da tarie si, daca n-ar fi fost El, n-as mai fi astazi aici.
mi se pare mie,sau povestile astea au un iz neoprotestant la ele?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 13.09.2011, 00:04:25
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
mi se pare mie,sau povestile astea au un iz neoprotestant la ele?

Ce te-a indus in eroare? Personal, nu vad nimic in neregula in aceste povesti. Sunt povesti ale unor oameni carora Dumnezeu le-a intins mana spre izbavire, carora li s-a descoperit.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 13.09.2011, 11:00:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Faptul ca Dumnezeu este Iubire, imprima inca de la inceput existentei noastre un sens precis, acela de a trai si creste intru iubire.

Iubirea suprema a Domnului pentru fiecare dintre noi nu o cunoastem in mod abstract, ci in faptul concret al iconomiei Sale pentru mantuirea noastra.

Minunat este faptul ca si iubirea noastra fata de Dumnezeu si fata de semeni - raspunsul nostru - isi afla expresia suprema doar atunci cand este lucrata tot pentru mantuirea noastra si a semenilor nostri, cand este iubire jertfelnica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu - ocean nesfarsit de iubire, mila si iertare Ekaterina Dogmatica 5 16.09.2012 01:01:52
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu exista,este Viu si este cu noi! ortodox4life Generalitati 5 15.10.2008 18:44:55