Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2010, 18:20:28
Cristian8 Cristian8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 3
Implicit Am nevoie de ajutor

Nu doresc critici. Sunt satul de asa ceva. Doresc doar un sfat spre bine.

Cand eram mic credeam in Dumnezeu. Cantam la biserica in cor, stateam de vorba cu fiecare preto in parte s.a.m.d.
Crescand am ajuns sa ma indepartez de biserica. Si nu cu mult timp in urma, sa renunt la Dumnezeu asta din cauza evreilor, care am vazut ca s-au imbogatit din pricina diavolului. Asa ca am inceput sa cred in el. Dar nu ca un satanist adevarat. Ca si cur as fi vorbit cu mine ma adresam lui. Si am spus intr-un moment de pierdere ... imi vand sufletul tie ... si asta cred ca m-a afectat foarte mult cel putin mental.

In sfarsit ... am reusit sa uit toate prostiile pe care le-am facut si am inceput sa ma duc la biserica ... sa ma rog in fiecare zi... sa spun toate rugaciunlile pe care le stiu ... sa vorbesc cu Dumnezeu... dar nu il mai simt ... nu mai am aceiasi bucurie in suflet ... nu mai sunt atat de viu... nu stiu ce sa fac ... imi este frica sa vorbesc cu un preot ... ma tem de reactia dansului. Acum sunt foarte trist ca nu il mai pot primii pe Dumnezeu in suflet, ma rog ... si in timp ce ma rog in mintea mea ... apar tot felul de imagini ... si tot felul de cuvinte ciudate ... cum ca defapt Dumnezeu nu exista ... si alte lucruri de genul acesta ... Nu le dau crezare ... pentru ca stiu ca odata l-am avut pe Bunul Dumnezeu in suflet si ma iubea ... Ce pot face mai concret sa ma indrept si sa il re-primesc pe Dumnezeu.

Sa va mai dau un exemplu ... In general cand ma spal... sunt singur in baie ... si fiind singurul lor cu liniste din casa ... ma mai rog si incerc sa vorbesc cu Dumnezeu. Daca inchid ochii simt peste tot o energie negativa ... si ma sperie ... am impresia ca e langa mine cineva ... si ca vrea sa imi faca rau, dar nu poate ! Va rog spuneti-mi ce sa fac ! Am mare nevoie de ajutor ! Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2010, 19:47:29
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Daca ai fost botezat ortodox:

Te vei duce cu proxima ocazie -- dar nu intr-un viitor nedefinit, nu, frate, te vei duce cat mai curand indiferent ce stari o sa ai sau cum o sa ti se para ca te simti -- si te vei SPOVEDI. Chiar daca ti se pare ca o sa ti se para universul de-a curmezisul, tu te vei duce si vei face acest lucru.

Dup-aia o sa fie altceva, dar asta e cel mai important lucru.

Cauta-ti un indreptar de spovedanie si cu parere de rau si nadejde, du-te la un preot. O sa-ti fie poate rusine, frica, groaza... nu are importanta, el este acolo sa te ajute. Frica asta de a te duce sa vorbesti cu un preot e fix de la diavol, n-o lua in seama. Fa un efort si du-te.

Si maine e prilej bun sa gasesti un preot, ca se face vecernie, marti este Liturghie si in bisericile de mir.
Maica Domnului sa te ajute.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 18.07.2010 at 19:51:59.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2010, 13:23:30
Cristian8 Cristian8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 3
Implicit

M-am gandit sa tin post saptamana aceasta. Iar Duminica sa ma duc sa ma spovedesc si sa ma impartasesc.
Aproape zi de zi ma dau cu mir de la o manastire ... si ma rog ...
Iti multumesc mult pentru ca nu m-ai luat in ras si nu ti-ai batut joc de postul meu.
Va multumesc pentru sprijin. Imediat ce voi reveni de la biserica am sa postez si va spun ce s-a intamplat cu mine. Si poate sunt si altii in situatia mea si ii v-a ajuta.
Inca odata multumesc !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2010, 14:27:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Calea catre Dumnezeu este cea "stramta si cu chinuri", o cale plina de abateri si reveniri, de caderi si ridicari, de parasiri si regasiri. Toti trecem prin asa ceva.

Intre noi si Dumnezeu sta doar pacatul sau mai bine spus multimea de pacate. Dar sa nu uitam ca, intre Dumnezeu si noi nu sta nimic. El iubeste pe cel pacatos ca si pe cel drept, daca gaseste in sufletul aceluia pocainta. De aceea, este foarte importanta Taina Sfintei Spovedanii. Aceasta ne deschide calea, mai devreme sau mai tarziu, catre primirea Sfintei Impartasanii, primirea lui Hristos.

Ne simtim departe de Dumnezeu deoarece ne incredem prea mult in noi si prea putin in Dumnezeu, privim prea mult la cele din afara noastra si prea putin in launtrul nostru. Trebuie sa vorbesti din ce in ce mai rar despre "dragul meu suflet" si, din ce in ce mai des, despre Dumnezeu ca "Dragul sufletului meu".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2010, 15:10:59
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian8 Vezi mesajul
M-am gandit sa tin post saptamana aceasta. Iar Duminica sa ma duc sa ma spovedesc si sa ma impartasesc.
Aproape zi de zi ma dau cu mir de la o manastire ... si ma rog ...
Iti multumesc mult pentru ca nu m-ai luat in ras si nu ti-ai batut joc de postul meu.
Va multumesc pentru sprijin. Imediat ce voi reveni de la biserica am sa postez si va spun ce s-a intamplat cu mine. Si poate sunt si altii in situatia mea si ii v-a ajuta.
Inca odata multumesc !
Sa nu lipsesti de la Sfanta Liturghie! Sa participi la Taina Sfantului Maslu sa te spovedesti urgent si sa ceri canon de la preot ca sa fii acoperit de orice neplacere! De asemenea iti recomand sa citesti Psaltirea dar numai cu binecuvantarea duhovnicului! Si orice ajutor ti se pare ca ar oferi diavolul sa te gandesti ca nu iti da nimic gratis si plata care o ia este foarte mare! Sufletul este comoara cea mai de pret pe care o ai!
Asteptam vesti!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2010, 17:50:26
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit trebuie neaparat sa ti se faca slujba Mirungerii

Citat:
În prealabil postat de Cristian8 Vezi mesajul
M-am gandit sa tin post saptamana aceasta. Iar Duminica sa ma duc sa ma spovedesc si sa ma impartasesc.
Aproape zi de zi ma dau cu mir de la o manastire ... si ma rog ...
Iti multumesc mult pentru ca nu m-ai luat in ras si nu ti-ai batut joc de postul meu.
Va multumesc pentru sprijin. Imediat ce voi reveni de la biserica am sa postez si va spun ce s-a intamplat cu mine. Si poate sunt si altii in situatia mea si ii v-a ajuta.
Inca odata multumesc !
S-ar putea sa faci pacat si mai mare daca te vei impartasi! S-ar putea ca sa-ti fie spre osanda, iar ulterior sa-ti fie si mai rau, asa ca fii cu mare grija! Nu mai face tu doar dupa capul tau, ca nu faci bine deloc. La urma urmei, treaba ta, dar cel putin eu am incercat sa-ti tot explic aici, si pe privat etc. Nu este de joaca si nici de gluma cu asa ceva, dar problema ta daca vrei sa pricepi odata sau nu!

Trebuie neaparat sa te spovedesti la un duhovnic experimentat si sa ii spui cu de-amanuntul acel pacat (adica lepadarea, apostazia), si dansul va stabili o zi in care sa iti faca slujba Mirungerii (care este diferita de 'datul cu mir' pe care zici tu ca-l faci acolo)! Daca nu, trebuie sa ceri tu sa ti se faca aceasta slujba, caci este F. important, este esential, vital, crucial, pt. revenirea la credinta crestin-ortodoxa! Mirungerea este ca o primire din nou a Botezului (care nu mai poate fi repetat, si de aceea se da numai Mirungerea si se citesc exorcismele, adica rugaciunile de lepadare de satana, cunoscute si ca 'lepadari', si care sunt F. imortante, toate). Mirungerea este conditie obligatorie pt. revenirea la credinta ortodoxa de care te-ai lepadat (constient sau nu, fie ca ti-ai dat seama sau nu), intelegi?! Altfel poti sa te dai tu cu tone de mir, sa tii post si sa te rogi nu-stiu cate ore pe zi (24/7 etc), si tot degeaba (caci nu sunt primite de Dumnezeu), daca nu te spovedesti amanuntzit si daca nu o sa primesti Mirungerea (care, repet, nu este miruirea, 'datul cu mir' pe frunte, pe care ti-l faci tu insuti, acolo etc)! Iar dupa, atunci poti incepe sa postesti si sa te rogi pt. iertarea acestui pacat mare (cat si al celorlalte; si sa fii cu mare atentie si bagare de seama sa nu care cumva sa-l mai repeti, chiar si 'din greseala', fara macar sa-ti dai seama, iar apoi sa uiti ori sa ii minimalizezi/bagatelizezi importanta, dupa cum cel rau are obiceiul sa le insufle oamenilor prin ganduri etc! fereasca Dumnezeu de asa ceva!), sa cauti sa-ti implinesti canonul (epitimia) dat de preot (care ti se va parea greu de facut atunci - desi nici un canon nu e greu, comparativ cu gravitatea pacatelor noastre -, dar sa nu te lasi, sa ceri sa ti se dea putere si ravna, de la Bunul Dumnezeu si de la Maica Domnului). Asa, cand postesti si te rogi dupa capul tau, ai putere si ravna etc, dar pacat ca nu-ti sunt primite de Dumnezeu, fiindca le faci fara nici o randuiala sau binecuvantare de la un preot duhovnic. In sfarsit, nu mai insit; vrei sa intelegi, bine, nu, problema ta. Sa te lumineze Bunul Dumnezeu si Maica Domnului si Sfintii toti!

Last edited by cherub; 19.07.2010 at 17:53:24.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.07.2010, 18:37:11
Cristian8 Cristian8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 3
Implicit

cherub multumesc mult inca odata.
Am fost astazi la biserica si m-am spovedit. In timpul spovedaniei, m-am rusinat de pacatele mele si am inceput sa plang. Ca niciodata ! Dar in schimb m-am simtit altfel cand am iesit din Biserica. Mi-a spus sa tin post si sa ma rog. Apoi dupa data de 1 August, cand revine parintele voi discuta mai multe. Oricum mi-a redat increderea in mine si in Dumnezeu. Va multumesc tuturor celor care m-au sfatuit ... in special lui cherub ... sa va dea Dumnezeu multa sanatate. Fi-ti paziti de asa ceva ! Revin pe 1 August cand va spun ce s-a mai intamplat !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.07.2010, 19:11:04
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de Cristian8 Vezi mesajul
Nu doresc critici. Sunt satul de asa ceva. Doresc doar un sfat spre bine.

Cand eram mic credeam in Dumnezeu. Cantam la biserica in cor, stateam de vorba cu fiecare preto in parte s.a.m.d.
Crescand am ajuns sa ma indepartez de biserica. Si nu cu mult timp in urma, sa renunt la Dumnezeu asta din cauza evreilor, care am vazut ca s-au imbogatit din pricina diavolului. Asa ca am inceput sa cred in el. Dar nu ca un satanist adevarat. Ca si cur as fi vorbit cu mine ma adresam lui. Si am spus intr-un moment de pierdere ... imi vand sufletul tie ... si asta cred ca m-a afectat foarte mult cel putin mental.

In sfarsit ... am reusit sa uit toate prostiile pe care le-am facut si am inceput sa ma duc la biserica ... sa ma rog in fiecare zi... sa spun toate rugaciunlile pe care le stiu ... sa vorbesc cu Dumnezeu... dar nu il mai simt ... nu mai am aceiasi bucurie in suflet ... nu mai sunt atat de viu... nu stiu ce sa fac ... imi este frica sa vorbesc cu un preot ... ma tem de reactia dansului. Acum sunt foarte trist ca nu il mai pot primii pe Dumnezeu in suflet, ma rog ... si in timp ce ma rog in mintea mea ... apar tot felul de imagini ... si tot felul de cuvinte ciudate ... cum ca defapt Dumnezeu nu exista ... si alte lucruri de genul acesta ... Nu le dau crezare ... pentru ca stiu ca odata l-am avut pe Bunul Dumnezeu in suflet si ma iubea ... Ce pot face mai concret sa ma indrept si sa il re-primesc pe Dumnezeu.

Sa va mai dau un exemplu ... In general cand ma spal... sunt singur in baie ... si fiind singurul lor cu liniste din casa ... ma mai rog si incerc sa vorbesc cu Dumnezeu. Daca inchid ochii simt peste tot o energie negativa ... si ma sperie ... am impresia ca e langa mine cineva ... si ca vrea sa imi faca rau, dar nu poate ! Va rog spuneti-mi ce sa fac ! Am mare nevoie de ajutor ! Va multumesc.
nu lasa sa te cuprinda deznadejdea MERGI SA TE SPOVEDESTI SINCER SI FARA SA ASCUNZI NIMIC SI TOTUL VA FI CA INAINTE.DUMNEZEU SA-TI AJUTE
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.07.2010, 00:58:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian8 Vezi mesajul
cherub multumesc mult inca odata.
Am fost astazi la biserica si m-am spovedit. In timpul spovedaniei, m-am rusinat de pacatele mele si am inceput sa plang. Ca niciodata ! Dar in schimb m-am simtit altfel cand am iesit din Biserica. Mi-a spus sa tin post si sa ma rog. Apoi dupa data de 1 August, cand revine parintele voi discuta mai multe. Oricum mi-a redat increderea in mine si in Dumnezeu. Va multumesc tuturor celor care m-au sfatuit ... in special lui cherub ... sa va dea Dumnezeu multa sanatate. Fi-ti paziti de asa ceva ! Revin pe 1 August cand va spun ce s-a mai intamplat !
Ma bucur sa aud asta! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2010, 00:20:00
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Smile

Citat:
În prealabil postat de Cristian8 Vezi mesajul
Nu doresc critici. Sunt satul de asa ceva. Doresc doar un sfat spre bine.

Cand eram mic credeam in Dumnezeu. Cantam la biserica in cor, stateam de vorba cu fiecare preto in parte s.a.m.d.
Crescand am ajuns sa ma indepartez de biserica. Si nu cu mult timp in urma, sa renunt la Dumnezeu asta din cauza evreilor, care am vazut ca s-au imbogatit din pricina diavolului. Asa ca am inceput sa cred in el. Dar nu ca un satanist adevarat. Ca si cur as fi vorbit cu mine ma adresam lui. Si am spus intr-un moment de pierdere ... imi vand sufletul tie ... si asta cred ca m-a afectat foarte mult cel putin mental.

In sfarsit ... am reusit sa uit toate prostiile pe care le-am facut si am inceput sa ma duc la biserica ... sa ma rog in fiecare zi... sa spun toate rugaciunlile pe care le stiu ... sa vorbesc cu Dumnezeu... dar nu il mai simt ... nu mai am aceiasi bucurie in suflet ... nu mai sunt atat de viu... nu stiu ce sa fac ... imi este frica sa vorbesc cu un preot ... ma tem de reactia dansului. Acum sunt foarte trist ca nu il mai pot primii pe Dumnezeu in suflet, ma rog ... si in timp ce ma rog in mintea mea ... apar tot felul de imagini ... si tot felul de cuvinte ciudate ... cum ca defapt Dumnezeu nu exista ... si alte lucruri de genul acesta ... Nu le dau crezare ... pentru ca stiu ca odata l-am avut pe Bunul Dumnezeu in suflet si ma iubea ... Ce pot face mai concret sa ma indrept si sa il re-primesc pe Dumnezeu.

Sa va mai dau un exemplu ... In general cand ma spal... sunt singur in baie ... si fiind singurul lor cu liniste din casa ... ma mai rog si incerc sa vorbesc cu Dumnezeu. Daca inchid ochii simt peste tot o energie negativa ... si ma sperie ... am impresia ca e langa mine cineva ... si ca vrea sa imi faca rau, dar nu poate ! Va rog spuneti-mi ce sa fac ! Am mare nevoie de ajutor ! Va multumesc.
Asa am patit si eu, numai ca nu m-am incredintat diavolului. Asa simt si eu, am citit lucrurile acestea si cred ca imi vor fi de folos.
__________________
Creare site - beone.ro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 21:55:23
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 19:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 09:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 22:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 12:01:37