Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 29.07.2008, 03:26:50
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Parintele Nicolae Streza a venit odata la Parintele Arsenie Boca si l-a rugat sa-i picteze o icoana cu Mantuitorul Iisus Hristos. Parintele Arsenie i-a aratat mai multe modele de icoane si l-a intrebat pe care vrea sa i-o picteze. Dar Parintelui Nicolae nu i-a placut nici una. Atunci Parintele Arsenie i-a zis:

-Bine atunci o ti-l picteze cum L-am vazut eu!

Mai jos voi incerca sa postez icoana pe care Parintele Arsenie Boca i-a pictat-o Parintelui Nicolae asa cum i s-a aratat Mantuitorul Iisus Hrisstos deasupra Muntilor Fagaras:

Reply With Quote
  #112  
Vechi 18.12.2010, 13:44:02
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Cu adevarat cutremuratoare aceste marturii. multumim mult laurentiu. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 18.12.2010, 14:55:16
T E O L O G U L T E O L O G U L is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Locație: Tg Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru T E O L O G U L
Implicit

- Am ajuns acolo, in primul rand, prin rugaciunile celui care a fost marele duhovnic Parintele Arsenie Boca si care se roaga in continuare pentru noi, pentru neamul romanesc. Eu nu l-am cunoscut personal dar, din ceea ce am aflat de la ucenicii lui, cei care au un pic de evlavie si doresc sa ajunga macar la mormantul lui primesc intotdeauna ajutor ca sa ajunga la Prislop. Am ajuns si eu in ajun de praznuire, in data de 27 noiembrie, seara. Biserica era arhiplina si afara erau foarte multi credinciosi. In Sfantul Altar slujeau slujba Vecerniei si a Utreniei, a privegherii, sapte preoti care toti au spus, la sfarsit, ca au fost ucenici ai Parintelui Arsenie Boca. L-au cunoscut indeaproape, cativa dintre ei chiar l-au condus pe ultimul drum, i-au dus sicriul la cimitirul din incinta manastirii Prislop. Dupa aceasta priveghere in biserica, crediciosii impreuna cu preotii s-au indreptat spre mormantul din cimitirul manastirii. Acolo, spre surprinderea tuturor, mormatul era plin de flori proaspete, cu toate ca e vreme de iarna, dar asta dovedeste evlavia si repectul pe care foarte multi il poarta Parintelui. Oamenii au adus flori si, in primul rand, jertfa lor, osteneala lor. Revarsarea asta mare de credinciosi care a avut loc la Manastirea Prislop este un semn de evlavie fata de Parintele si toti care au venit seara au ramas in continuare pana la ora trei noaptea in cantari, in acatiste, in paraclise impreuna cu preotii care, printre rugaciuni, mai rosteau si din invataturile Parintelui Arsenie sau spuneau ce-si aduceau ei aminte despre el sau chiar ceea ce i-a invatat Parintele ca trebuie sa le spuna, ei ca preoti, credinciosilor. Parintele le spunea ucenicilor sai, viitorilor preoti, cum sa-i invete la randul lor pe credinciosi, ce trebuie sa le spuna si le dadea sfaturi chiar preotilor cum sa traiasca in familie, cum sa se poarte cu copiii pe care l-ii va da Dumnezeu, cum sa-i creasca, cum sa discute cu credinciosii, ce relatie sa aiba cu ei si care sunt aspectele pe care trebuie sa se axeze preotul. Un preot venit la Prislop spunea ca Parintele Arsenie i-a zis:"Vezi ca tu vei fi preot dar sa te axezi pe trei probleme principale: ca preot sa savarsesti Sfanta Liturghie dupa toata randuiala fara multe inflorituri, inovatii, adaugiri, sa exprimi prin Liturghie o traire autentica". Apoi a doua problema ar fi spovedania. Spunea Parintele ca preotul trebuie sa-si faca timp sa stea de vorba nu atat cu oamenii cat cu constiinta oamenilor, sa simta trairea omului fata de slujba, de Biserica si sa stea cat mai mult si cat mai des de vorba cu oamenii, calea aceasta prin spovedanie trebuind sa fie o cale de a atrage omul spre Dumnezeu. Parintele mai zicea ca in predica nu se pot spune prea multe si ca o serie de lucruri mai importante si mai intime si mai subtile ar putea sa le spuna preotul credinciosului la spovedanie. Pe urma al treilea aspect pe care trebuie sa-l aiba in vedere preotul ar fi rugaciunea particulara. Pe langa rugaciunea pe care preotul trebuie s-o faca la biserica ar fi rugaciunea sau vorbirea cu Dumnezeu, relatia cu Dumnezeu, nu atat in cuvinte multe ci sa fie o rugaciune de intensa traire, de apropiere de Dumnezeu si de a sta in legatura asta cu Dumnezeu tot timpul, nu numai cand esti la Liturghie sau in biserica, mai spunea Parintele Arsenie Boca.

(Aceasta minune nu imi apartine)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 02.02.2011, 19:27:33
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Post Marturii personale despre Parintele Arsenie Boca:

As vrea sa marturisesc experienta pe care am trait-o eu legata de minunile Parintelui Arsenie Boca, minuni care de fapt sunt implinite de Dumnezeu prin mijocirea Maicii Domnului si a Parintelui Arsenie Boca.
Prima experienta pe care am trait-o legata de Parintele Arsenie Boca a fost la Izvorul Parintelui Arsenie de la Manastirea Sambata de Sus, s-a intamplat in vara anului 2008 cand am mers la Izvorul Parintelui din padure, cam la 200 de metri de Manastire, Izvor tamaduitor despre care, dupa cum scrie chiar intr-un document de acolo, a izvorat prin puterea Maicii Domnului dupa ce Parintele a atins stanca din care a curs apa "vie", tot aici e si locul in care Parintele a fost tuns in monahism si hirotonit preot.
Dupa cum spuneam cand am ajuns atunci la izvor am gasit un caiet in care oamenii isi scriau anumite dorinte, cuvinte de multumire, rugaciunt etc., in acel caiet am scris si eu o dorinta (ca rugaciune) catre Parintele cu urmatoarele cuvinte: "Roagate Parinte Arsenie la Dumnezeu si la Maica Domnului sa ne daruiasca prunci buni!", precizez ca de ceva vreme nu reuseam sa avem un copil si dupa unele banuieli ale medicilor cauza putea fi si de la niste probleme de sanatata atat ale mele cat si ale sotiei, iar la 3 saptamani de cand am scris aceasta rugaciune sotia a ramas insarcinata, ca mai tarziu sa nasca un baietel, pot sa spun ca cel putin pentru noi a fost o minune atat prin faptul cam am primit in dar de la Dumnezeu o noua viata cat si pentru ca s-a infaptuit in urma rugaciunilor.
O alta minunte legata tot de Parintele Arsenie a fost ca la varsta de 8 luni a baietelului a necesitat o intervenite medicala dificila din cauza unei probleme de sanatate, tin minte ca am trimis la Manastirea Prislop un Acatist special pentru sanatatea copilului cu o saptamana inainte, cu o zi inainte de interventie am citit Acatistul Maicii Domnului si al Parintelui Arsenie, si chiar in ziua interventei a sunat Maica Stareta de la Manastirea Prislop sa-mi confirme ca a ajuns Acatistul si ca se vor ruga pentru copil, desi nu le ceruse nimeni se ne sune si de obicei raspundeau tot prin scrisori, in clipa aceea am simtit ca aceasta "intamplare" e o incurajare de la Parintele Arsenie si de la Dumnezeu, si intr-adevar copilu s-a recuparat repede si acum e bine, sanatos.
Ca semn de multumire ne-am gandit sa ajungem toti trei la Manastirea Prislop la Mormantul Parintelui Arsenie Boca in data de 28 noiembrie 2011 cand se face pomenirea sa la trecerea la cele vesnice, ceea ce m-a impresionat este impactul pe care l-a avut Parintele asupra oamenilor de acolo si a celor care au citit despre Parintele, si cum le-a schimbat cu adevarat inimile lor, stateam la rand cu o seara inainte la Mormantul Parintelui ca sa sarutam Crucea si am vazut lucrui inedite, grupuri de oameni din cei care stau la rand cantau in cor foarte frumos Acatise al Mantuitorului Hristos, al Maicii Domnului si al Parintelui Arsenie, era o atmosfera feerica, parca eram intr-un colt de rai, asa bucurie simteam, tot la mormant dar spre ziua am auzit langa mine marturia unui om care s-a vindecat de orbire dupa ce s-a stropit cu apa de la Izvorul Tamadauitor de la Manstirea Prislop dupa ce se rugase Parintelui Arsenie sa-l ajute, spunea ca i se asternuse o ceata pe ochi si medicii nu-i dadeau mari sanse de vindecare.
Am scris toate acestea ca sa intaresc convingerea inca o data celor care mai stau in dubii cu privire la Sfintenia Parintelui nostru Arsenie Boca, si sa-i bucur pe cei care cred in Sfintenia acestui Mare Traitor Ortodox al Neamului Nostru, si le mai cer celor sceptici sa dea macar dovada de respect fata de acest Sfant Parinte si chiar fata de alti Sfinti Parinti romani necanonizati inca, caci chiar daca nu a fost canonizat incat nu inseamna ca nu poate fi si Sfant, desi eu am convingerea ca este Sfant.
Doamne ajuta, Maica Domnului! si Roaga-te Sfinte Parinte Arsenie pentru noi! Amin.

Last edited by mihaigr; 03.02.2011 at 14:13:29.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 22.08.2014, 16:48:17
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Am reusit si eu dupa un an de zile, cu ajutorul bunului Dumnezeu, a Maicii Domnului si a Parintelui Arsenie Boca sa ajung la Manastirea Prislop, intr-o mare zi de sarbatoare, a Sfantului Prooroc Ilie, despre care este scris ca este Inaintemergator al Celei de-a Doua Veniri a Domnului pe pamant. Am participat si la Sfanta Liturghie, si am reusit si sa ma rog la mormantul Parintelui Arsenie Boca, unul din cei mai mari duhovnici ai tarii noastre, care ar trebui sa fie canonizat, pentru ca este Sfant. Este adevarat ca este grabnic ajutator cand te rogi cu credinta, dar cand mai si asculti de sfaturile date de dansul pentru mantuire. De aceea a spus: ”De folos va sunt daca faceti ce va spun”. De aceea fiecare ar trebui sa faca dupa putere ce ne-a invatat, pentru ca Dumnezeu nu ne cere mai mult decat putem. Nu a fost atat de aspru pe cat spun unii, dar spunea lucrurile hotarat, spre folosul nostru. Spunea si sa nu ii osandim pe preoti, pentru ca cine suntem noi sa judecam noi sluga altuia, dupa cuvantul Scripturii.
Slava lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 07.11.2014, 12:10:15
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Post Un vis minunat cu Parintle Arsnie Boca

Marturisesc un vis minunat cu Parintle Arsnie Boca:
Visam ca eram intr-o chilie de calugari, unde erau doi calugari tineri care se rugau in genunchi. La un moment dat ii intreb curios unde este Parintele Arsenie Boca, ei se intorc spre mine parca mirati si imi raspund ridicand din umeri ca si cum ar spune ca nu stiu unde este, in clipa aceea vad o luminita din inaltul cerului care crestea ca intensitate si venea spre noi, moment in care apare in fata mea Parintele Arsenie Boca imbracat in haine calugaresti de culoare neagra cu un culion pe cap, acea caciula cilindrica care o primeste calugarul atunci cand e tuns in monahism, avea barba lunga ca in fotografiile din tinerete cand era calugar la Sambata, mai purta ochelari de soare fumurii cum am vazut ca avea atunci cand picta biserica de la Draganescu, avea o privire serioasa dar blanda. Apoi de bucurie ca-l vad pe Parintele il imbratisez si astfel se termina visul, interesant ca acest vis l-am trait cu o intensitate mare de parca ar fi fost in realitate. Eu am gandit ca prin acest vis Parintele ne-a aratat din nou unde este adica in ceruri intre sfinti si ne indeamna la rugaciune pentru a primi mila si ajutor de la Dumnezeu, si ca Parintele mijoceste pentru noi acolo sus.
Doamne Ajuta! Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu miluiestene pe noi! Sfinte Parinte Arsenie roaga-te lui Dumnezeu pentru noi! Amin!

Last edited by mihaigr; 18.11.2014 at 15:40:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este greu de ajuns la mormantul parintelui ARSENIE BOCA? ghetsimani Generalitati 13 04.09.2016 14:02:14
Pelerinaje la Mormantul Parintelui Arsenie Boca, pentru cei din Maramures vlad90 Generalitati 0 10.08.2011 22:45:21
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 14:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55