Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2011, 00:44:20
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Unii sustin ca iadul s-ar afla in interiorul Pamantului (adica a planetei Terra).
Este aceasta o conceptie ortodoxa?
E sigur doar că iadul îl facem noi... Așa cum cum vrem și așa cum dorim!

Să ne ierte Dumnezeu!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.01.2011, 12:06:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Stiu un interviu cu parintele Sofian Boghiu in care dansul zicea ca Iadul este undeva sub pamant.
Parca asa si zice :
"Pogoratu-te-ai in cele mai de jos ale pamantului".
"La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul." De unde se intelege ca la inceput a fost creata lumea ingerilor (Cerul) si Universul denumit "pamant". Tot in capitolul intai de la Facere vedem mai incolo ca apare si cerul vizibil si pamantul (uscatul) pe care locuim noi, care nu sunt aceleasi din versetul 1.

Expresia "cele mai de jos ale pamantului" poate fi inteleasa ca dimensiunea Universului nostru in care au fost alungati ingerii razvratiti, adica vazduhul, uscatul si "cele dedesubt" (Iadul). Ingerii locuiau cu totii initial in Cer, intru "cele inalte", dar unii au preferat departarea de Dumnezeu si li s-a facut dupa voie. Poate ca unii au cazut mai mult, la Iad, si altii mai putin in vazduh, altii amestecandu-se cu noi pe pamant...

Aceste "locatie" a Iadului ca "jos" sau "dedesubt" sau "dinafara" se poate intelege ca o manifestare a lumii intunericului la marginea existentei, intr-o stare departe de vointa Lui Dumnezeu. Nu ca loc sub scoarta terestra incepand cu 42 de km adancime. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2011, 12:36:54
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Indiferent unde e, cum e... sa ne dorim sa nu ajungem nici sa-l vedem, dar mai ales sa nu-i simtim muncile. Sa ne miluiasca Bunul Dumnezeu!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2011, 14:31:59
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Unde este ....iadul...Ades el salasluieste in noi...In acel colt din noi, in care uitam porunca principala , aceea a iubirii....Sigur, iadul vesniciei nu stiu daca poate fi localizat in sens fizic, pragmatic vorbind...Ce nu trebuie uitat nici o clipa este ceea ce afirma cineva(imi scapa acum cine), ca drumul spre iad este pavat numai cu intentii bune....Deci grija la directii si sa ne pazeasca bunul Dumnezeu sa descoperim pe piele proprie cam unde si cum este....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2011, 14:52:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu putem spune ca iadul este in locul X sau va fi in acel loc, de vreme ce natura umana in lumea de dincolo va fi alta. Va fi asemenea celei a lui Hristos de dupa Inviere (trece prin usile incuiate). Asa ca nu cred ca are rost sa incercam sa dam un raspuns la intrebare "unde este iadul", atat timp cat notiunile de timp si spatiu nu sunt si realitati pentru lumea de dincolo. In Scriptura se spune ca "cer nou si pamant nou va fi", deci lumea aceasta va avea alt chip.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2011, 16:52:49
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Arhim. Arsenie Papacioc

A iubi vrăjmașii e o poruncă, nu un sfat! Eu, care stau de vorbă cu multă lume, am simțit că-mi spun - părinte, până aici! Fac orice, 1.000 de metanii pe zi, dar să nu-mi spui să-mi iubesc dușmanii. Vedeți ghearele drăcești care stăpânesc pe fiecare? Dacă nu poți să-ți iubești vrăjmășii, măcar să nu-i urăști, și nu mai ești în baltă, ci pe treaptă. Să facem puțină cântareală negustorească... Focul iadului e o realitate, nu o sperietoare adusă de duhovnici sau părinți în educația religioasă. Iadul e o mare realitate! Și dacă nu ierți, mergi în focul de veci. Focul de acolo e de mii de ori mai tare decât focul de aici, și-i fără lumină. Nu te vezi cu cineva! Și nu stai acolo un timp, ci o veșnicie! Dați-va seama, îngrozitor! Pentru că nu numai suferința fizică te macină, ci și faptul că ești rupt de iubirea lui Dumnezeu pe veșnicie. Te îngrozește veșnicia asta, măi fraților! Te plictisesc de multe ori chiar niște bunătăți, că te saturi de ele.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2011, 23:05:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Da-mi voie sa cred ca NU e vorba sa ardem in cazane cu smoala , sau in flacari de nu stiu ce fel(acestea fiind metafore)....Am convingerea ca iadul este de fapt pedeapsa ca sufletul damnat sa nu-l mai poata vedea niciodata pe Dumnezeu...Stii tu cat de lung este acest niciodata?.......
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.01.2011, 11:25:10
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Unii sustin ca iadul s-ar afla in interiorul Pamantului (adica a planetei Terra).
Este aceasta o conceptie ortodoxa?
Nu, e o concepție pământeană, materială, pentru cei care nu-și pot imagina că mai există și altă dimensiune înafară de aceasta în care trăim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.01.2011, 11:38:01
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Si cat de clar sta scris in Scripturi ca Tatal a creat CERURILE si Pamantul , nu doar ...cerul si pamantul....De fapt in biserici am auzit nu doar o data exprimat in predici ca Tatal a creat ceruri....nu doar pe al nostru....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.01.2011, 16:54:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Si cat de clar sta scris in Scripturi ca Tatal a creat CERURILE si Pamantul , nu doar ...cerul si pamantul....
Unde scrie asta? Eu nu am gasit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iadul este vesnic? georgeval Dogmatica 114 06.07.2012 14:24:33
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 00:05:16
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40
Iadul este atat de aproape de noi! Ioan_Ciobota Generalitati 15 20.04.2008 18:33:21