Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2011, 13:06:41
george12345 george12345 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2011
Mesaje: 6
Implicit Un parinte cere ajutor

Buna ziua. Sunt tatal unui baiat de 16 ani. As vrea sa ma ajutati cu o problema pe care de-abia am constientizat-o, dupa parerea mea grava. Este vorba de muzica pe care o asculta si videoclipurile pe care le acceseaza.
De astazi am intrat in concediul de sarbatori si mi-am facut un pic de timp pentru a intra pe calculator, sa-mi verific e-mail-ul si sa citesc ziarele online.
Cand am intrat pe internet am vrut sa intru pe yahoo sa verific mailul dar am vazut niste linkuri catre youtube care m-au socat, linkuri pe care sigur baiatul meu le-a accesat, fiindca el nu mai are frati, iar sotia mea sta foarte rar la calculator.

Am vazut acestea astazi, cum am spus, si am uitat complet de orice activitate, ingrozit. Prima data m-am gandit cum am putut sa fiu atat de orb incat sa nu-mi dau seama ce am in casa? A venit ca o veste soc. Nu stiu ce sa fac, timp de 2 ore am cautat niste informatii pe internet despre ce asculta el, de parca nu era de ajuns si destul de clar, ce asculta el este considerat satanist de toata lumea. Am cautat apoi despre cum as putea sa il ajut si nu am gasit nimic, nici macar un sfat despre cum as putea incepe. Stiu ca nu e corect si nu trebuie sa caut pe net, trebuie sa ma rog? Eu sunt crestin ortodox dar nu prea merg la biserica, nu ma impartasesc sau spovedesc, dar cred in Dumnezeu.
Ce ar trebui sa fac?
Tin sa spun ca in comportamentul baiatului meu nu am vazut schimbari majore. Stiam ca asculta rock clasic, melodic, care imi place si mie pe alocuri, desi nu ma dau in vant dupa muzica. Are doua tricouri cu formatii dar nu stiu cum se numesc. Nu are parul lung, il are un pic mai mare, pana la linia umerilor. De cand avea 14 ani l-am lasat mai liber, sa vina mai tarziu acasa, sa iasa cu prietenii mai mult.
Ce e drept, nici nu petrec timp destul cu el din cauza serviciului si a scolii, nu sunt la curent mereu cu ce face.
Va rog sa ma ajutati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2011, 14:47:28
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

troll alert ? (imi cer iertare daca gresesc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2011, 14:52:56
george12345 george12345 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
troll alert ? (imi cer iertare daca gresesc)
Si eu imi cer scuze, dar ce inseamna "troll alert"?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2011, 15:13:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

troll e o persoană care obișnuiește să intre pe forumuri ca să agite spiritele. Suspiciunea probabil a fost generată de link-urile pe care le-ați postat. Ar fi fost mai bine, poate, să nu exemplificați, ci doar să spuneți că fiul dumneavoastră se uită pe net la clipuri sataniste.

Personal, nu știu ce sfat să vă dau. Sper să primiți de la alți părinți, care au (avut) probleme asemănătoare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2011, 15:19:19
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Mergeți degrabă la mărturisire, căci ajutorul Domnului va veni, cu siguranță la o inimă zdrobită de pocăință.

Îngenunchiați înaintea lui Hristos, și începeți să vă rugați. Cum? Cum puteți. Cu disperarea unui părinte speriat. Cu nădejde că vă va ajuta, așa cum poate niciodată nu ați crezut. Încredințați-vă inima lui Dumnezeu. Nu aveți credință? Poate găsiți o fărâmă printre lacrimi.

Gândiți-vă, vă rog, cum ar fi dacă fiul dumneavoastră ar veni la dumneavoastră plângând și dându-și seama că a greșit. Probabil l-ați ierta, pentru că-l iubiți. Însă, Dumnezeu ne iubește pe noi mult mai mult decât am putea noi iubi pe cineva și ne poate ierta nouă înmiit față de cât greșim noi față de El sau semenii noștri. Mila lui este neînchipuită de noi. Așadar, nu mai stați pe gânduri, și mergeți și deschideți-vă inima, și cu hotărâre fermă să nu mai păcătuiți.

Primiți-L pe Hristos în familia dumneavostră. Pregătiți-vă cu rugăciune, în primul rând. Cu spovedanie și respectarea canonului dat de părintele duhovnic.

Iertați-mi îndrăzneala!
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)

Last edited by CarareaImparatiei; 21.12.2011 at 15:22:27.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2011, 15:21:56
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Draga frate,nu este de glumit cu muzica satanista,ea poate influenta foarte mult stilul de viata al copilului.Este o vorba:"Varga si nuiaua dau intelepciune copilului,iar copilul lasat de capul lui va aduce scarba si rusine parintilor sai".Nu numai ca trebuie sa va rugati pentru el,dar este necesar sa si-l sfatuiti sa nu mai asculte muzica de genul ala.Ati auzit de dreptul Iov?In vechiul testament se vorbeste de el cum ca aducea in fiecare seara jertfa lui Dumnezeu un bou si se ruga pentru copiii lui ca sa nu greseasca cu gandul lui Dumnezeu.Iata frate,ca asa si noi suntem datori sa ne rugam si sa invatam pe copiii nostri frica de Dumnezeu ca fara de ea ajungem mai rau decat toate dobitoacele.Este bine sa cereti sfatul duhovnicului in cazul asta,iar daca nu aveti pana acum,este foarte necesar sa va gasiti unul.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2011, 16:21:17
george12345 george12345 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
troll e o persoană care obișnuiește să intre pe forumuri ca să agite spiritele. Suspiciunea probabil a fost generată de link-urile pe care le-ați postat. Ar fi fost mai bine, poate, să nu exemplificați, ci doar să spuneți că fiul dumneavoastră se uită pe net la clipuri sataniste.

Personal, nu știu ce sfat să vă dau. Sper să primiți de la alți părinți, care au (avut) probleme asemănătoare.
Inteleg, imi cer scuze ca am postat linkurile acelea, n-a fost o idee buna.
Am inteles ce ar trebui sa fac si va multumesc pentru indrumari!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2011, 16:32:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george12345 Vezi mesajul
Eu sunt crestin ortodox dar nu prea merg la biserica, nu ma impartasesc sau spovedesc, dar cred in Dumnezeu.
Ce va face sa credeti ca "stati" mai bine decat fiul dvs? A cui o fi vina ca a ajuns la asta? Lipsa educatiei crestine are astfel de efecte.
"Cum de vezi paiul din ochiul fratelui tău, dar bârna din ochiul tău nu o iei în seamă? Sau cum îi vei zice fratelui tău: Lasă-mă să-ți scot paiul din ochi!, și iată că'n ochiul tău este bârna?
Fățarnicule, scoate mai întâi bârna din ochiul tău și numai atunci vei vedea să scoți paiul din ochiul fratelui tău. " Matei 7:3-5
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2011, 16:37:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george12345 Vezi mesajul
Inteleg, imi cer scuze ca am postat linkurile acelea, n-a fost o idee buna.
Ce formatii asculta fiul d-voastra de le-ati catalogat drept "sataniste" ? black metal, death metal sau ce? N-am vazut linkurile, insa imi puteti spune numele lor? In primul rand ar trebui sa vorbiti cu el, sa vedeti ce apreciaza la acele piese: sound-ul sau textul. Tindem sa ascultam muzica, care are un anume efect asupra noastra, chiar daca in unele cazuri textul e de-a dreptul penibil. Una e sa asculte black metal, pentru ca ii place riful de chitara distorsionata si altceva e pentru ca are tendinte nihiliste, deci apreciaza semnificatia mesajelor. Discutati prieteneste cu el, vedeti cum gandeste, ca sa-l puteti indruma.

Last edited by ioanna; 21.12.2011 at 16:56:05.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2011, 16:51:49
george12345 george12345 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ce formatii asculta fiul d-voastra de le-ati catalogat drept "sataniste" ? black metal, death metal sau ce? N-am vazut linkurile, insa imi puteti spune numele lor?
Dupa cate am citit pe internet trupele acelea sunt de black metal si death metal. E vorba de multe trupe, va dau niste exemple: Gorgoroth, Bathory, Dimmu Borgir, Amon Amarth, Dying Fetus, Cannibal Corpse, Darkthrone. M-am uitat pe arhiva pentru toata saptamana si sunt peste 100 de accesari doar la aceste formatii sataniste.
Pentru domnul Lucian008, din pacate aveti dreptate, mi-am dat seama ca nici eu nu sunt un tata bun fiindca nu m-am ocupat de fiul meu, Cosmin, atat cat trebuia. A trebuit sa se ajunga aici ca sa-mi dau seama ca se duce pe drumul gresit.
Am vorbit cu el mai devreme, am cerut explicatii, am incercat la randul meu sa-i explic, dar nu am avut cu cine sa vorbesc, fiindca a inceput sa tipe la mine. Nu am mai vazut astfel de comportament la el.

Acum am vazut ca ati pus si o alta intrebare dupa ce am raspuns asa ca o sa editez raspunsul acesta. Cand am avut acea "discutie" scurta cu el mi-a spus ca ii place aceasta muzica fiindca ii da energie si ca "spune adevarul din oameni", ca sa il citez.

Last edited by george12345; 21.12.2011 at 16:55:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu-ti va cere Dumnezeu niciodata . . . ! cristiboss56 Pocainta 1 24.07.2013 22:24:15
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 17:42:54
GHERGHE GENTIANA STEFANIA va cere ajutor. georgeval Umanitare 4 28.06.2011 15:04:20
CE NUUUU ITI VA CERE DUMNEZEU cristina_roxana Reguli in Biserica 5 19.10.2010 22:20:48
Obama cere ajutor lumii!!! andreicozia Teologie si Stiinta 1 09.05.2010 20:47:32