Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.01.2012, 10:18:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Tocam de aia este periculoasa pentru ca este intemeiata pe o traditie lumeasca si nu are legatura cu credinta. Molitfele nu se fac "ca sa iti mearga bine" ci pentru izgonirea diavolilor. Erau multi posedati in biserica, sau pentru ce vroiati sa se citeasca molitfele? Mai periculos cand preotul cedeaza la presiunea credinciosilor ca si cum ei ar cunoaste mai bine randuiala, canoanele si invataturile.
De ce crezi ca traditia respectiva este lumeasca si, in plus, "nu are legatura cu credinta"?
Stiti mai bine decat preotii?

Sunt sigura ca exista si vor exista pareri nesfarsite pro si contra citirii acestor molifte.

Eu am incredere in decizia parintelui (si a citirii moliftelor in anii trecuti si de a asculta recomandarea respectiva a sinodului in anul acest) si va asigur ca nimeni nu a incercat sa exercite vreo "presiune" asupra parintelui de a citi sau a nu citi ceva.

Am spus doar care a fost sentimenul printre oamenii din biserica... si mi-am exprimat parerea personala...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.01.2012, 10:54:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca Molitfele ar trebui citite in ziua de 1 ianuarie, atunci nu ar trebui sa intalnim zone din tara unde ele nu se citesc. Dupa cum in toate bisericile se face Liturghie pe 1 ianuarie, la fel ar fi trebuit sa fie prezente si Molitfele in toate bisericile pe 1 ianuarie.

Daca Sfantul Sinod a luat hotararea de a nu se mai citi aceste Molitfe pe 1 ianuarie, atunci trebuie sa facem ascultare. Numai asa putem fi una in credinta si iubire.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.01.2012, 12:21:50
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
De ce crezi ca traditia respectiva este lumeasca si, in plus, "nu are legatura cu credinta"?
Stiti mai bine decat preotii?

Sunt sigura ca exista si vor exista pareri nesfarsite pro si contra citirii acestor molifte.

Eu am incredere in decizia parintelui (si a citirii moliftelor in anii trecuti si de a asculta recomandarea respectiva a sinodului in anul acest) si va asigur ca nimeni nu a incercat sa exercite vreo "presiune" asupra parintelui de a citi sau a nu citi ceva.

Am spus doar care a fost sentimenul printre oamenii din biserica... si mi-am exprimat parerea personala...
Stiti cand e grav atunci cand eu stiu mai bine decat preotii. Stiti cand e si mai grav cand preotii stiu mai si totusi cedeaza la "presiunea" credinciosilor sau cand fac asta ptr ca asa "s-au obisnuit" credinciosii, in virtutea traditiei lumesti de care vorbeam.
Si este o traditie lumeasca pentru ca nu are fundament. Dupa cum am spus aceste slujbe se fac pentru exorcizare. De cate ori ati vazut scoateri de diavoli (si nu ma refer la spectacolele grotesti cu nebuni care tipa in biserica) la citirea molitfelor pe 1 ianuarie. Credeti ca diavolul iese din cei inca ametiti, cu burta plina si distractia de revelion? Nu sunt toti asa, dar molitfele se citesc pentru toti prezenti.
A si nu este decizia preotului. Daca el decide fara binecuvantarea episcopului e de rau.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.01.2012, 00:17:49
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Stiti cand e grav atunci cand eu stiu mai bine decat preotii.
Cu adevarat e grav. Stiti prea multe, nu credeti?...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.01.2012, 10:21:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cu adevarat e grav. Stiti prea multe, nu credeti?...
Nu e asa e adevarat ca preotii in general au multe "probleme", nu? Intrati in prima biserica si intrebati un preot de ce se foloseste paine dospita si nu azima la Impartasanie. Si cand o sa va raspunda pentru ca asa a folosit si Mantuitorul, sa il intrebati de ce a folosit paine dospita in conditiile in care 3 dintre evanghelii spun ca a cinat "in ziua cea dintai a azimilor". Daca o sa va raspunda atunci va dau dreptate si imi pun cenusa in cap si ma imbrac in sac.
Si sa stiti ca nu e singura intrebare la care nu or sa stie sa va raspuna. Sunt muuuuulte.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.01.2012, 10:48:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu e asa e adevarat ca preotii in general au multe "probleme", nu? Intrati in prima biserica si intrebati un preot de ce se foloseste paine dospita si nu azima la Impartasanie. Si cand o sa va raspunda pentru ca asa a folosit si Mantuitorul, sa il intrebati de ce a folosit paine dospita in conditiile in care 3 dintre evanghelii spun ca a cinat "in ziua cea dintai a azimilor". Daca o sa va raspunda atunci va dau dreptate si imi pun cenusa in cap si ma imbrac in sac.
Si sa stiti ca nu e singura intrebare la care nu or sa stie sa va raspuna. Sunt muuuuulte.
Vai ce ai zis, acum trebuie sa pregatesti sacul si cenusa si sa trimiti o poza. :) Aproape 400 de pagini s-a discutat pe forum la un topic despre asta (nu ca nu ar fi fost clar de la inceput, dar era cineva "ortodox" care avea darul contrazicerii). E foarte simplu, poti citi ca si azi evreii practica acelasi tipic: ziua intai a azimilor era numita ziua ajunului sarbatorii. Probabil din cauza ca la evrei ziua incepea odata cu apusul soarelui si astfel in acea zi incepea sarbatoarea. In acea zi se manca paine dospita, dar se incepea cautarea prin casa a dospiturii si se ardea simbolic pana la 10 dimineata. Tot ce mancau aveau grija apoi sa nu lase faramituri. Asadar in prim azi a azimii se manca paine dospita, iar la Cina de taina s-a mancat astfel paine. Sf Ioan chiar spune in Epistola sa ca in ziua rastignirii era ziua dinaintea sarbatorii. Iar sinedriul a spus ca sa il prinda inainte de sarbatoare, pentru ca nu mai faceau nimic vreo 2 zile, era ca sabatul.
Daca mai ai sac si cenusa poti pune si alte intrebari la care nu pot raspunde preotii. Biserica e perfecta in invatatura ei, trebuie doar sa cercetam noi.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.01.2012, 10:56:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vai ce ai zis, acum trebuie sa pregatesti sacul si cenusa si sa trimiti o poza. :) Aproape 400 de pagini s-a discutat pe forum la un topic despre asta (nu ca nu ar fi fost clar de la inceput, dar era cineva "ortodox" care avea darul contrazicerii). E foarte simplu, poti citi ca si azi evreii practica acelasi tipic: ziua intai a azimilor era numita ziua ajunului sarbatorii. Probabil din cauza ca la evrei ziua incepea odata cu apusul soarelui si astfel in acea zi incepea sarbatoarea. In acea zi se manca paine dospita, dar se incepea cautarea prin casa a dospiturii si se ardea simbolic pana la 10 dimineata. Tot ce mancau aveau grija apoi sa nu lase faramituri. Asadar in prim azi a azimii se manca paine dospita, iar la Cina de taina s-a mancat astfel paine. Sf Ioan chiar spune in Epistola sa ca in ziua rastignirii era ziua dinaintea sarbatorii. Iar sinedriul a spus ca sa il prinda inainte de sarbatoare, pentru ca nu mai faceau nimic vreo 2 zile, era ca sabatul.
Daca mai ai sac si cenusa poti pune si alte intrebari la care nu pot raspunde preotii. Biserica e perfecta in invatatura ei, trebuie doar sa cercetam noi.
Eu am zis cu totul altceva. Mergi in prima biserica si intreaba primul preot si vezi daca stie sa iti raspuna. Despre asta e vorba si nu despre invatatura gresita a Bisericii. Nu am propriile convigeri diferite de ale Bisericii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.01.2012, 11:13:49
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cu adevarat e grav. Stiti prea multe, nu credeti?...
Imi cer scuze. Asa sunt eu si am tendinta sa intru in polemica mai mult prin stimul meu decat prin mesaj. Vroiam doar sa spun ca preotul e om si poate gresi, nu sa sunt eu detinatorul adevarului absolut. Sincer imi cer scuze.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.01.2012, 11:23:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eu am zis cu totul altceva. Mergi in prima biserica si intreaba primul preot si vezi daca stie sa iti raspuna. Despre asta e vorba si nu despre invatatura gresita a Bisericii. Nu am propriile convigeri diferite de ale Bisericii.
Daca asa ai intentionat sa spui, ca unii preoti nu sunt foarte bine pregatiti, e posibil sa ai ceva dreptate.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.01.2012, 11:54:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu e asa e adevarat ca preotii in general au multe "probleme", nu? Intrati in prima biserica si intrebati un preot de ce se foloseste paine dospita si nu azima la Impartasanie. Si cand o sa va raspunda pentru ca asa a folosit si Mantuitorul, sa il intrebati de ce a folosit paine dospita in conditiile in care 3 dintre evanghelii spun ca a cinat "in ziua cea dintai a azimilor". Daca o sa va raspunda atunci va dau dreptate si imi pun cenusa in cap si ma imbrac in sac.
Si sa stiti ca nu e singura intrebare la care nu or sa stie sa va raspuna. Sunt muuuuulte.
Chiar daca raspunsul acesta a fost dat pt. o alta intrebare eu am sa ma folosesc de el si am sa reiau , in aceiasi optica, niste probleme pe care le tot sustin aici pe forum si la care fratii bonjuristi (adica... intelegeti dvs. aluzia !) se dau de ceasul mortii ca nu este asa ci ca trebuie sa facem asa si pe dincolo .
Iata deci ca aceast raspuns arata ca si preotii sunt absolventi de scoala pe care nu toti o termina cu media 10 sau 9.00 ci termina si cu 8.50 si cu 7.50 si chiar sub nota 7.00 (muuuulte cazuri !)
Adica termina vai de ei , cum pot , dupa care ei vor sa se uite apoi pt.toata viata antecedentele lor . Se hirotonesc si vin la amvon si vorbesc cu putere multa , defapt, cu mult tupeu(ce sa vorbeasca bine daca ei pe toate le stiu de 7.50 !) . Pe urma invata si pe altii , introduc noutati si pareri personale de ale lor in cult si dreptul canonic intelegind ca defapt Hristos este un mămos si un paternos si se lasa prostit si mintit dupa cum voim noi .
Defapt, lucrarea lor este mult mai grava , poate extrem de grava, deoarece lipsa lor de instructie (de carte serioasa) ca si de educatie duhovniceasca se rasfringe , pina la urma , asa cum am si zis mai sus, asupra vietii duhovnicesti si implicit asupra posibilitatii de mintuire a fiilor duhovnicesti . Pt. aceasta a spus Hristos : ,,... orb pe orb calauzind , sfirsesc in groapa amindoi" ! si tot pt. aceasta a spus cu tarie in cartile sale si gheronul Cleopa ca daca duhovnicul invata pe fii cum vrea el,desleaga ce vrea el si cum vrea el , daca impartaseste cum vrea el , daca nu este in stare sa conduca viata fiilor duhovnicesti in mod teologic atunci credincios si preot dimpreuna infunda iadul ! Nu este gluma ! Cititi-l pe Cleopa !
De aici si multele noastre polemici legate de o practica sau alta in biserici, legate de frecventa impartasirii , legate de citirea molitvelor , legate de deslegarile de a boteza sau cununa cind defapt tu inca esti murdar duhovniceste si esti sub canon nevrind sa ai rabdare sa il ispasesti , legat de tinuta si comportamentul inafara bisericii si in biserica , legat de uzul absolut denaturat al igienei personale (coafura, manichiura , machiaj si fardare, tratamente cosmetice, implant, operatii estetice, liftinguri, rejuvenari, etc ), de mersul la munte si la mare si la alte distractii ale familiilor de preoti, si cite si mai cite vedeti ca polemizam noi aici si ca nu avem o intelegere si o practica unitara cum ar fi de asteptat, deoarece exista un singur: ,,...(un) Domn, o credinta, un botez! "
Spre deosebire de un preot mirean care termina asa cum termina facultatea (cele mai multe cazuri deoarece cei exceptionali sunt putini) si apoi nu mai pune mina pe carte mindrindu-se ca el este doar ,,lucratorul viei", calugarii au prin legile de vietuire ale vietii calugaresti studiul continuu al istoriei bisericesri, al dogmaticii, al dreptului bisericesc , al moralei crestine, al istoriei minastirii sale si a episcopiei din care face parte. De aceea , pt. cei care sunt cu adevarat rivnitori , alegerea duhovnicilor calugari este o recomandare importanta .
Si daca ei, preotii nu mai citesc teologie (care este extrem de vasta in toate disciplinele ei) cu sirg cautind sa deprinda cu adevarat trairea in duh si adevar , atunci pe noi ce sa ne invete, cum sa ne calauzeasca ? Ia inchipuiti-va ca un doctor citeste informatie medicala doar asa , cind are el chef , cum ar fi pt. pacientii lui ? Ori pt. un profesor sau inginer sau economist, etc !
Eu intotdeauna cind vad crestini care se lauda cu duhovnicul lor (lucru dealtfel bun pina la un punct) ii si intreb ce le da de citit de la o spovedanie la alta si cum desleaga de pacate , facindu-mi in acest fel o oarecare parere de spre acela .

Defapt , preotii vorbesc singuri despre ei cine sunt prin limbajul de comunicare nonverbal : tinuta in reverenda cit de impecabila este , comportamentul curent, tinuta in straie liturgice, linistea si ordinea din biserica pe timpul slujbelor, modul in care se cinta la strana (cit de tare sau incet, cit de repede sau lent , cu cit duh se interpreteaza, etc), ce pozitii ii permite si ce atitudine ii ingaduie cintaretului sa aibe la strana (sa ia in brate toata strana tolanidu-se pe ea, sa stea cu picioarele incrucisate, cu mina in solduri sau legate peste burta,sa zimbeasca sau sa rida in timpul slujirii, sa se plimbe prin biserica cine stie chipurile cu ce motiv in timpul slujirii) cum arata membrii familiei sale la port si la atitudine, cind vin ei la slujba si ce fac in timpul ei , cum se comporta infara bisericii ... si apoi desigur se prezinta prin limbajul verbal si vedem cine sunt stind cu ei de vorba .
Oamenii nu sunt toti la fel (ma refer la mireni)sau mai bine zis sunt extrem de diferiti ori daca tu nu esti in stare sa-ti conduci viata ta si a familiei tale cum trebuie si sa arati ca voiesti sa faci din ea cu adevarat jertfa atunci cum crezi ca macar ai putea sfatui pe altcineva ?
Din cauza vietii mai relaxate a extrem de mult parinti de mir din ziua de astazi , ei nici nu isi aleg duhovnici calugari decit foarte rar ci tot un preot mirean care sa il deslege cu usurinta de greselile lor cum si ei fac cu altii . Si atunci cine sa ii trezeasca .
Ba sa vedeti dvs. cind se coalizeaza mai multi preoti mireni (20-30) si se ridica impotriva episcopului eparhiot si incep sa isi spuna pretentiile , asa cum am auzit insusi eu : ,, ... stai preasfintite, mai usor cu poruncile , ca de la noi sunt cele mai mari venituri la episcopie ; usor ca noi suntem baza si viata episcopiei, noi suntem calul de bataie ..." Poate ca nu aveti contacte si legaturi serioase cu viata clericala dar uneori ai prilej sa te infricosezi cind afli amanunte.

Pt. toate acestea care le-am povestit si inca pt. cite ori mai fi si totusi spre binele nostru nu le stim ca sa nu ne smintim , a spus parintele Paisie aghioritul urmatoarele despre preotii mireni (cred ca in Epistole se gaseste aceasta afirmatie !) : daca esti tinar preot si voiesti dupa citiva ani sa ajungi si tu intr-o parohie mai mare , cu mai multi enoriasi , cu mai multi bani , sa promovezi si sa ajungi protos la biserica ta ori poate chiar protoereu, daca visezi sa ai un copil sau cel mult doi iar pe preoteasa sa insisti cu pile sa o bagi la un loc de munca cit mai influent si mai bine platit, daca visezi ca copii tai sa faca scoli in strainatate , sa mergi vara la mare si la munte ca sa te odihnesti putin de jugul lui Hristos, daca voiesti sa ai si tu o vilisoara si o masina din cele pricopsite ca sa nu rida fratii de tine si daca voiesti sa imbatrinesti in functie de sef si sa fii neaparat respectat si venerat de toti enoriasii ... atunci frate preote nu ai inteles nimic din taina preotiei si mai bine iti este tie sa pui patrafirul in cui si sa te duci unde vezi cu ochii ca sa nu te osindesti tu si sa mai tragi dupa tine si pe altii . Jugul lui Hristos pe care il ceri cu gura ta este jertfa si nu lucru lumesc !"

Desigur ca nu toti preotii sunt asa, exista si buni si si f. buni dar acestia sunt mult mai rari decit doctorii f. buni . Pt. aceasta vedem (desigur, cei care si vor sa vada !) ca la anumiti calugari sau preoti de mir este coada la spovedit iar in biserica abia ai loc , iar altii spovedesc vineri si simbata inainte de Craciun, in program de la 17-20, iar la ei in biserica este bine , lejer, nu te imbrincesti , poti veni la frac daca doresti deoarece nu are cine sa te sifoneze ! De aceea si vedem mai ales la tara ca batrinii de astazi (cei formati de comunisti si nereformati de nimeni) nu mai sunt grosul in biserica , chiar daca suntem in tara in care populatia a inceput de 20 de ani sa fie imbatrinita iar sporul natural al ei sa fie negativ .
Fiecare cauta ceea ce ii lipseste, ceea ce are nevoie, ceea ce se aplica bine pe sufletul lui (in legatura cu cautarea duhovnicului !) fara a uita insa ca nu putem fi si cu viata usoara si moderna si si cu Hristos ! Hristos este jertfa oriunde ii spui numele !
Vorba apostolului : toate ne sunt date ca sa ne folosim de ele , dar nu toate zidesc ! Sau aici nu se aplica asta !????
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.01.2012 at 12:06:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 16:25:47
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52