Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.03.2010, 16:31:32
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eu imi doresc sa pun un singur nume copilului din doua motive: pentru ca este vorba de o singura persoana si pt. ca oricum va fi strigat pe un singur nume, deci al doilea e inutil.
Ca nume de baieti imi plac: Antonie, Andrei, Bogdan, Mihai, iar ca nume de fete: Irina, Veronica, Iustina.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.05.2010, 17:57:45
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cred ca numele copilului trebuie ales de parinti . Intre ei si copil este o legatura speciala... Se mai obisnuieste, in semn de cinstire pentru Sfantul care se afla in calendar in preajma zilei de nastere a copilului, sa se dea numele acelui Sfant, care devine protectorul copilului...Eu am ales numele copilului dupa inspiratia pe care mi-a dat-o DUMNEZEU.nASII VOR INTELEGE. SI ESTE MAI BINE SA SE ALEAGA UN SINGUR NUME.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.05.2010, 18:51:16
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
De cate ori merg la Sfanta Biserica imi place sa ascult numele copiilor pomeniti la Sf Impartasanie si ma gandesc si la numele copiilor mei (atunci cand vor veni :) )

Voi cum ati ales numele copiilor vostri? A fost o decizie de moment? Ati luat numele unui sfant apropiat de ziua nasterii copilului? L-au ales nasii? Sau aveati variantele de nume pregatite inainte de a veni pe lume copilasul?

Daca se poate si ingaduiti mi-ar placea sa ni le impartasim unii altora.

Mie (deocamdata) imi plac f mult urmatoarele nume: pt baieti: Dimitrie, Serafim, Teofil iar pentru fetite: Alexia, Maria si Ecaterina ...acum nu stiu ce ma fac daca nu o sa am 6 copilasi :)) ) ca nu stiu in ce ordine le voi pune sau la care sa renunt.

Voi ce preferinte aveti sau ati avut?
eu la primul copil la fetita nu i-am ales numele si l-a ales ea, adica am visat mai demult ca aveam o fetita frumoasa si o chema alexandra, si uite ca s-a ales cu numele de alexandra, iar la baietel m-am rugat Sfantului Nectarie(aveam deja o Icoana mare cu el in casa), ca daca o sa imi daruiasca un baiat o sa ii pun numele lui si o sa il cresc in credinta ortodoxa ca sa ii slujeasca lui si lui Dumnezeu. si il cheama andrei-nectarie. andrei asa a vrut sotul, si ca are 2 nume nu ma deranjeaza. am citit undeva ca la fel cum o biserica are mai multe hramuri si se tine praznic la fiecare hram nu vad de ce ca o persoana sa aibe 2 nume, il protejeaza mai multi sfinti(atata timp cat numele sa fie de sfinti). nu sunt o mare persoana in a da sfaturi, dar asta e parerea mea. a si inca ceva, andrei-nectarie are ochii albastrii la fel ca Sf. Nectarie, dar nici eu si nici sotul nu avem ochii albastrii, iar in familie doar mama mea are ochii verzii iar tatal sotului la fel verzii. ochisorii lui sunt ca albastrul cerului.
__________________
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.05.2010, 19:19:39
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
De cate ori merg la Sfanta Biserica imi place sa ascult numele copiilor pomeniti la Sf Impartasanie si ma gandesc si la numele copiilor mei (atunci cand vor veni :) )

Voi cum ati ales numele copiilor vostri? A fost o decizie de moment? Ati luat numele unui sfant apropiat de ziua nasterii copilului? L-au ales nasii? Sau aveati variantele de nume pregatite inainte de a veni pe lume copilasul?

Daca se poate si ingaduiti mi-ar placea sa ni le impartasim unii altora.

Mie (deocamdata) imi plac f mult urmatoarele nume: pt baieti: Dimitrie, Serafim, Teofil iar pentru fetite: Alexia, Maria si Ecaterina ...acum nu stiu ce ma fac daca nu o sa am 6 copilasi :)) ) ca nu stiu in ce ordine le voi pune sau la care sa renunt.

Voi ce preferinte aveti sau ati avut?
Daca voi avea un fiu il voi numi Ioan de la Sf. Ioan Evanghelistul, pentru fetita mi-ar place sa-i pun numele de Veronica, a Sf. Veronica.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.05.2010, 04:08:10
Tisa-Nistru's Avatar
Tisa-Nistru Tisa-Nistru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2010
Locație: Transnistria Română
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Tisa-Nistru Send a message via Skype™ to Tisa-Nistru
Implicit

Pe mine mă cheamă Dionisie, iar pe surioara mea Victorița.
Am mai adăugat și eu nume frumoase =) Să fiți sănătoși! Doamne-ajută!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.05.2010, 07:29:23
naomy naomy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Eu nu sunt de acord cu parintii care pun numele copiilor inspirandu-se din filme sau cine stie ce "vedete" ale momentului. Si moda asta este de ceva ani, (oare e mai interesan sa-o cheme pe copila ta Vanessa sau Francesca etc) oare numele romanesti nu mai sunt la "moda".

O alta problema ar fi ca unii nasi se supara daca finii lor nu le vor purta numele, cu asa ceva s-a confruntat si mama ca pe nasa o chema Vasilica, mamei mele nu i-a placut dar sa nu se supere totusi mi-a pus numele de Valentina cu toate ca nici valentina nu ii placea si asa ca mi-a pus un al 2-lea nume.
Eu la copilul meu (cand l-oi avea) nu i-asi pune 2 nume, (ex pe mine niciodata nimeni nu ma chemat valentina si cred ca de m-ar stiga asa nici nu asi intoarce capul)

............. sunt o gramada de nume frumoase (copii sa ai ). Mie imi place pt baiat Mihai, iar pt fata Elena Maria Georgiana
Pt cei interesati sunt dictionare cu nume
O zi buna tuturor ! Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.05.2010, 19:30:57
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Casiana

La numele scrise de tine as adauga la fete Ariadna e sarbatorita in septembrie si la baieti Matei, Luca, Ioan... Sunt foarte multe nume frumoase, dar nume de sfinti!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.05.2010, 22:43:28
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
La numele scrise de tine as adauga la fete Ariadna e sarbatorita in septembrie si la baieti Matei, Luca, Ioan... Sunt foarte multe nume frumoase, dar nume de sfinti!
De Sf Mc Ariadna nu stiam... frumos nume :) Si cele enumerate de tine pt baieti sunt frumoase, doar ca deja sunt doi copilasi care poarta numele Matei si Luca la noi in familie...si a trebuit sa le tai de pe lista mea.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.05.2010, 22:51:42
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit in cazul meu

Teodor si Daniel.Daca ar fi vorba de o fata>Ana.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.05.2010, 01:44:49
niculaes niculaes is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Mesaje: 4
Implicit originea numelor

Va recomand pagina
http://www.behindthename.com/

De aici puteti afla originea (aproape) fiecarui nume de fata sau baiat si ce inseamna. Majoritatea numelor, chiar daca in romana nu inseamna nimic, in limba de origine insemna ceva.

Nume de origine latina:
Traian, Ovidiu, Iulian, Laurentiu, Cornel, Anton, Adrian, Liviu, Claudiu, Clement, Marcu, Marius, Titu, Paul, Aurelian, Constantin, Emil, Victor, Sergiu, Iustin, Felix, Lucia, Lucretia, Lavinia, Angela, Laura, Gloria, Beatrice, Tatiana, Natalia, Marcela, Felicia

Nume de origine greceasca:
Gheorghe, George, Alexandru, Cristian, Filip, Nicolae, Dumitru, Vasile, Andrei, Teodor, Miron, Stelian, Ilarion, Luca, Olimpia, Andra, Irina, Elena, Ileana, Veronica, Zoe, Zina (Zinaida)

Nume de origine evreiasca:
Ion, Daniel, Gabriel, Mihai, Adam, David, Ilie, Toma, Simion, Solomon, Abraham, Moise, Zaharia, Iosif, Aron, Iacob, Ieremia, Achim, Bartolomeu, Simona, Ilinca, Ana, Oana, Maria, Elisabeta, Isabela, Magdalena

Nume de origine slava:
Mircea, Bogdan, Svetlana, Nadia

Nume germanice:
Carol, Oscar, Francisc, Fernando, Eduard, Robert, Luis, Oliver, Olivia, Amelia, Luiza, Olga (vine de la Helga)

Nume celtice:
Brigita, Briana

Daca vreti nume pur romanesti: Horea (Horia), Gelu, Crin, Codrin, Bujor, Ghiocel, Lacramioara, Luminita

Sau daca ii simpatizati pe stramosii nostri, dacii: Decebal, Geta, Bristena, Dacian/Daciana. (Sau daca vreti ceva mai excentric: Deceneu, Scorilo, Gerula, Sarmizegetuza)

Alte nume:

Razvan - nu se stie sigur. Fie vine de la slavicul Radovan, fie e de origine tiganeasca.

Darie - persan (de la Darius)

Roxana - persan (a fost una dintre sotiile lui Alexandru Macedon).

Stefan vine de la grecescul Stephanos, care e insa traducerea in greaca a numelui evreiesc Kilal. Kilal e numele adevarat al sfantului Stefan si inseamna "coroana", care in greaca se traducea ca "stephanos".

Petre vine de la Petros, care e traducerea in greaca a numelui evreiesc Kephas. Pe sfantul Petru il chema de fapt Shimon bar-Yonah, adica Simon, fiul lui Yonah, insa era poreclit si Kephas, adica "piatra".


Alta pagina, de data asta in romana:
http://www.copilul.ro/nume-copii/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 18:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 14:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02