Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.02.2009, 04:40:52
camiann camiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 38
Implicit cum m-am lasat eu

Citat:
În prealabil postat de bluekobra28 Vezi mesajul
Salut,membrii ai forumului.Eu nu sunt prea nou pe aici si as dori un mic ajutor pentru a ma lasa de fumat.Am 26 de ani,lucrez in domeniul vanzarilor de masini si fac o munca cam obositoare,in biroul meu lucreaza 6 persoane din care 2 nefumatoare si 2 care se lasa usor usor de anul asta.As dori un mic ajutor si sper pe viitor sa va fiu si eu de folos.

Multumesc!

Doamne ajuta!

Ionut POPA
Salve. Eu m-am lasat de fumat dupa ce am fumat intr-o noapte intr-un club vreo 2 pachete de tigari. A doua zi m-am simtit foarte ...intoxicata. Niciodata nu mai fumasem atit de mult. De atunci nu fumez decit foarte rar si asta numai ca sa intru in top si sa nu fiu intoxicata cu fum la mana a 2-a.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.02.2009, 12:27:03
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Primul pas pentru renuntarea la fumat este sa treci pe la medicul de familie. Acesta, in urma investigatiilor, va constata gradul de dependenta de nicotina pe care-l ai, dupa care iti va prescrie tratamentul necesar, gratuit sau compensat, nu mai stiu exact.

Daca dependenta este mare, lasatul dintr-o data nu functioneaza. Cel mai bine este sa ceri sfatul doctorului in privinta celei mai bune modalitati.

Partea grea este dupa inceputul tratamentului, cand tentatia de a aprinde o tigareta este foarte mare. Daca ti se pare extraordinar de greu, apeleaza si la serviciile unui consiler / psiholog specializat pe dependenta de substante. Ei au lucrat cu oameni dependenti de substante mult mai active decat nicotina, deci au competenta necesara sa te ajute.

Mult succes.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.06.2010, 12:27:28
tigari electronice tigari electronice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 1
Implicit www.tigarielectronice.org

incercati tigarile electronice si nu mai fumati tampeniile astea de tigari normale...daca nu sunt promovate pe piata este din simplul motiv ca sunt interese mari pentru a nu renunta lumea la fumatul obisnuit unde se fac foarte multi bani... eu am incercat tigare electornica si chiar daca nu te lasi de fumat si iti place sa pufai tot fumezi ceva mai bun decat tigarea obisnuita unde are 4000 de substante toxice... uitati va putin la acest link sa vedeti ce afecte are fumatul odisnuit http://www.youtube.com/watch?v=njrLO...eature=related
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.06.2010, 13:33:02
4arges 4arges is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Mesaje: 2
Implicit

Doamne ajuta!

Eu am reusit acum 2 ani sa ma las de aceasta patima si cu ajutorul acestei carti pe care o recomand:
http://www.scribd.com/doc/6355558/Al...farit-nefumtor
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
rugaciuni pentru lasatul de fumat cristian sergiu Rugaciuni 6 06.07.2011 15:54:23
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 22:27:05
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 38 15.11.2010 09:57:27
DESPRE FUMAT viviana Generalitati 43 16.01.2008 01:45:22