Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.07.2011, 12:29:12
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

Doamne ajuta Adriana!

Last edited by jonzy30; 08.07.2011 at 12:31:36.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.07.2011, 12:32:49
politist crestin politist crestin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.
Tot nu reusesc sa ma prind,.
Rugaciunea citita risca sa devina poezie daca vrei sa spui problemele,pacatele,bucuriile,orice spune-I tot ce ai pe suflet folosind cuvintele tale adreseaza-te lui Dumnezeu Tatal in numele Fiului Sau Isus si cu ajutorul Duhului Sfant.Si raspunsul Dumnezeului viu va veni si va fi cel mai bun pentru tine.Dumnezeu sa te binecuvinteze!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.09.2011, 09:55:17
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce sunt atatea versiuni diferite pentru Al doilea Paraclis catre Prea-Sfanta Nascatoare de Dumnezeu ?
Am gasit pe internet mai multe versiuni, chiar si acasa am 2 versiuni tiparite cu multe diferente.
De exemplu in unele versiuni este Psalmul 142 la inceput, in altele nu, unele versiuni au partea din Evanghelie, altele nu. Am mai gasit versiuni care au "Preasfântă Născătoare de Dumnezeu miluiește-ne pe noi" inainte de troparele care nu au înainte Slavă... sau Și acum...
Care este explicatia ? Care este versiunea corecta ?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.09.2011, 15:42:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
De ce sunt atatea versiuni diferite pentru Al doilea Paraclis catre Prea-Sfanta Nascatoare de Dumnezeu ?
Am gasit pe internet mai multe versiuni, chiar si acasa am 2 versiuni tiparite cu multe diferente.
De exemplu in unele versiuni este Psalmul 142 la inceput, in altele nu, unele versiuni au partea din Evanghelie, altele nu. Am mai gasit versiuni care au "Preasfântă Născătoare de Dumnezeu miluiește-ne pe noi" inainte de troparele care nu au înainte Slavă... sau Și acum...
Care este explicatia ? Care este versiunea corecta ?
Versiunea mai extinsa, cu Evanghelia si psalmul 142 cred ca e pentru preoti sau pentru urmarirea slujbei paraclisului. Spun cred. In cadrul slujbei paraclisului Maicii Domnului corul canta de multe ori Preasfanta Nascatoare de DUmnezeu, miluieste-ne pe noi (si asa trebuie sa spuna si crestinul acasa,
inainte de troparele care nu au înainte Slavă; unele carticele fac aceasta mentiune la inceputul paraclisului; probabil, lipsa acestui stih e din ratiuni economice), iar preotul scoate si citeste Evanghelia respectiva, pe care credinciosii o asculta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.09.2011, 18:45:53
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai am ajuns acasa de la slujba si acolo l-am intrebat pe preot daca partea din Evanghelie se citeste acasa si a zis ca nu. De psalmul 142 am uitat :).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.09.2011, 20:38:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Tocmai am ajuns acasa de la slujba si acolo l-am intrebat pe preot daca partea din Evanghelie se citeste acasa si a zis ca nu. De psalmul 142 am uitat :).
Psalmul iti poti citi fara probleme.
La fel si Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi... :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.09.2011, 20:41:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Psalmul iti poti citi fara probleme.
La fel si Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi... :)
Nu numai Ps.142 , si psalmii de lauda , care sunt trecuti in orice carte de rugaciuni serioasa , editata de Institutul Biblic si de Misiune Ortodoxa !
Atentie la ce si de unde cumparam !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
paraclis ionutt Muzica Bisericeasca 0 19.04.2012 11:55:10
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 10:18:18
de ce nu este cantarea 2 in paraclis? ghost7 Rugaciuni 1 05.04.2010 20:46:45
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 09.03.2010 23:12:10
psalmi padrevicentiu Generalitati 4 21.10.2007 20:32:43