Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2007, 13:05:07
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Doamne ajuta! Doamne miluieste! Doamne apara! Doamne iarta-ma!Doamne ai mila de mine,pacatosul!Doamne indruma-ma!Dumnezeule calauzeste-ma!Dumnezeule,miluieste-ne!Maica Domnului povatuieste-ma!Maica Domnului nu ma lasa!Maica Domnului roaga-te pentru noi!Doamne iarta-ne!Dumnezeule lumineaza-mi mintea!Dumnezeule nu ma lasa sa cad!Dumnezeule indreapta-ma!Doamne mantuieste-ma!Slava Tie Doamne,Slava Tie!Multumesc Tie,Doamne,pt.grija Ta Cea Mare!Maica Domnului fii cu mine!Doamne pazeste!Doamne fereste!Doamne invata-ma sa Te iubesc pe Tine!Doamne invata-ma smerenia Ta!Doamne invata-ma blandetea Ta!Doamne invata-ma sa am rabdare!Doamne da-mi rabdare!Doamne pazeste sufletele noastre!Doamne,fie-Ti mila de mine!Dumnezeule nu ma lasa!Dumnezeule povatuieste-ma!Dumnezeule invata-ne sa Te cunoastem pe Tine!Maica Domnului pazeste-ma!
Dumnezeule invata-ma sa-mi iubesc aproapele!Doamne fii scutul meu in necazuri si nevoi!!Doamne Tu esti virtutea mea!Doamne ajuta-ma cu bratul Tau Cel Tare!Maica Domnului acopera-ma cu Sfant Acoperamantul Tau!Maica Domnului pazeste-ma sub Sfant Acoperamantul Tau!Dumnezeule ridica-ma!Dumnezeule ajuta-ma sa pun inceput bun!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2007, 14:27:50
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

cea mai scurta rugaciune: Doamne, ajuta! nu trebuie sa insirati romane cand va rugati, va rugati lui Dumnezeu(respectiv si subconstientului dvs) exact ce vreti sa realizati: "Doamne, ajuta-ma sa iau examenul!" , "Doamne, ajutama sa ma fac bine!"

Dumnezeu nu te pedepseste daca gresesti "Tatal Nostru", trebuie doar sa crezi in El si in ceea ce spui...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2007, 18:07:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntunOM
cea mai scurta rugaciune: Doamne, ajuta! nu trebuie sa insirati romane cand va rugati, va rugati lui Dumnezeu(respectiv si subconstientului dvs) exact ce vreti sa realizati: "Doamne, ajuta-ma sa iau examenul!" , "Doamne, ajutama sa ma fac bine!"

Dumnezeu nu te pedepseste daca gresesti "Tatal Nostru", trebuie doar sa crezi in El si in ceea ce spui...
Ai dreptate in ceea ce spui.Rugaciunea trebuie traita din suflet. Dar nu trebuie sa trecem la cealalta extrema in a neglija rugaciunile , acatistele si paraclisele , psaltirea consacrate cu multe invataminte pentru sufletul si inima noastra. Ce vreau sa spun este ca din comoditate sau lene, sa facem o regula in a ne ruga cit mai scurt. Exceptia nu anuleaza regula de baza. Saracia gindurilor se reflecta si in saracia cuvintelor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2007, 23:51:08
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Asa este,nimeni nu contesta Psaltirea,Acatistele,Paraclisele,Canoanele si toate celelalte rugaciuni lungi.Dar si cele scurte fac minuni,daca sunt rostite din tot sufletul.:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.05.2007, 22:04:11
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Foarte frumos! Si de ajutor!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.05.2007, 18:27:57
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Mai ales cele scurte cand sunt rostite din suflet!Mie mi s-a intamplat SA NU POT CITI un Acatist sau alta rug. mai lunga,dar am zis o gramada de rug.scurte din suflet.Ce credeti ca am obtinut?Si cand credeti ca am obtinut?Va las pe voi sa incercati daca vreti sa aflati raspunsul...;):)?!
Altadata cand eram indurerata am rostit O SINGURA RUGACIUNE,dar din tot sufletul,iar ajutorul mi-a venit IMEDIAT...:).
Dar cum o fii cand spunem RUGACIUNI LUNGI DIN TOT SUFLETUL...;):p?!Aceasta este intrebarea mea...???!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2007, 10:40:49
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DZEU MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2007, 12:00:23
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

D.C.vad ca iubesti mult aceasta rugaciune SI BINE FACI...:)!
Am citit undeva ca toate rugaciunile sunt folositoare,dar cea mai buna este aceea care te invata sa-ti vezi neincetat pacatele rugandu-L pe Dumnezeu sa te miluiasca(cum e rug.lui Iisus).Mai clar,in unele Ii multumesti,in altele Il slavesti,te rogi pt.altii,s.a.Dar cand iti este mintea numai la pacatele tale este altceva...???.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2007, 14:36:33
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
D.C.vad ca iubesti mult aceasta rugaciune SI BINE FACI...:)!
Am citit undeva ca toate rugaciunile sunt folositoare,dar cea mai buna este aceea care te invata sa-ti vezi neincetat pacatele rugandu-L pe Dumnezeu sa te miluiasca(cum e rug.lui Iisus).Mai clar,in unele Ii multumesti,in altele Il slavesti,te rogi pt.altii,s.a.Dar cand iti este mintea numai la pacatele tale este altceva...???.
sylvie, eu doar urmez sfatul preotului, pocainta este calea spre Rai. As vrea sa si simt rugaciunea asa cum au simtit-o sfintii parinti, apostolii. Spunea parintele Paisie, diavolul are drepturi asupra nostra numai daca noi ii dam, daca ii aruncam in nas cu smerenia si rugaciunea pleaca rusinat. Aceasta rugaciune a inimii ( cum au numit-o marii duhovnici) cuprinde in ea toata taina ortodoxiei.
milostiv fii mie pacatosului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2007, 16:36:47
mioara66 mioara66 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele 7 laude - rugaciuni individuale valahu94 Rugaciuni 4 26.09.2012 21:22:57
Dintre cele mai frumoase rugaciuni ale ortodoxiei adrian_b Rugaciuni 23 24.12.2010 21:20:38
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
BARBAT SI FEMEIE-INTREBARI SI RASPUNSURI SCURTE mdosat Reguli in Biserica 127 01.02.2010 00:30:28