Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.07.2012, 15:46:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Ba e aceeasi particula,denumita in mai multe feluri.
Tu stai in banca ta ca 90% din lucrurile de care vorbesti nu le cunosti nici cat negru sub unghie.
Nu faci decat sa poluezi inutil fiecare topic cu aiurelile din capul tau educat de ProTV si SciFi, iar altii in naivitatea lor cred ca ani buni de ignoranta si educatie superficiala ca sa nu mai vorbim de experienta de viata se pot scutura in cateva discutii pe un forum.
  #62  
Vechi 19.07.2012, 15:51:17
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu stai in banca ta ca 90% din lucrurile de care vorbesti nu le cunosti nici cat negru sub unghie.
Nu faci decat sa poluezi inutil fiecare topic cu aiurelile din capul tau educat de ProTV si SciFi, iar altii in naivitatea lor cred ca ani buni de ignoranta si educatie superficiala ca sa nu mai vorbim de experienta de viata se pot scutura in cateva discutii pe un forum.
Transant ca de obicei. De data asta imi place :). De acord cu tine!
  #63  
Vechi 19.07.2012, 15:51:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e una si aceeasi chestie.
Chiar strict lingivistic analizand expresiile.
Bineinteles. Termenul corect pentru acesta particula este "bosonul Higgs"
Pentru detalii recomand:
http://www.scientia.ro/fizica/58-fiz...nul-higgs.html
http://www.scientia.ro/fizica/58-fiz...-dumnezeu.html

Ideea este ca in engleza se foloseste termentul de "GOD particle" (particula Dumnezeu) pentru a ironiza ideea de Dumnezeu de catre adeptii filozofiei materialiste care implica ateismul.
De aceea mult mai potrivita este expresia God's Paricle (particula lui Dumnezeu) prin care stiinta pastreaza neutralitatea fata de filozofie, neinfirmand dar pretinzand ca stiinta poate face referiri cu privire la divinitate.

Pentru mai multe detalii recomand pentru inceput:
http://en.wikipedia.org/wiki/Higgs_boson
  #64  
Vechi 19.07.2012, 15:56:52
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Deloc, nu striga nimeni de nicaieri.

Sunt pe acest forum pentru ca asa vreau eu, nu am un motiv anume, decat de a vedea cum ganditi voi.
"Noi" suntem alta specie si subiect de cercetare... Imi place asta. Simt bucuria ca iesim din turma, "noi" astia de pe aici. :)
  #65  
Vechi 19.07.2012, 15:57:06
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
e aceeasi particula,denumita in mai multe feluri.
Corect. Important este sa intelegem ce inseamna acea particula. Important nu este numele ci ceea ce este.

Asa cum si in teologie important este sa cunoastem pe Hristos... si nu doar numele divin "Iahve" (cum gresit considera cultul Martorilor lui Iehova... ca daca ei au numele au si inteles dspre ce este vorba. Rostirea cuvintelor este doar magie... Dumnezeu spune: "Eu sunt cel ce sunt") asa si in stiinta important este sa cunoastem termenii, definirea lor si atfel vom putea raspunde ironiei filozofilor materialisti atei care afirma ca bosonul Higgs este "particula Dumnezeu" afrimand: Dumenzeu nu este materie ci EL a creat: universul: materia, spatiul, timpul... si noi il cunoastem pe El inechivoc prin harul sau Dumnezeuesc si marturisim: "Doamne toate cu intelepciune le-ai facut" inclusiv particula care da masa materiei, indiferent cum s-ar numi: "bosonul Higgs".

Doamne ajtua. Har si Pace sa ne daruiasca Domnul.
  #66  
Vechi 19.07.2012, 15:58:10
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu stai in banca ta ca 90% din lucrurile de care vorbesti nu le cunosti nici cat negru sub unghie.
Nu faci decat sa poluezi inutil fiecare topic cu aiurelile din capul tau educat de ProTV si SciFi, iar altii in naivitatea lor cred ca ani buni de ignoranta si educatie superficiala ca sa nu mai vorbim de experienta de viata se pot scutura in cateva discutii pe un forum.
Dupa cum ai observat, eu nu ma consider vreun savant. Am dat chiar si link de unde te poti informa. Pe site-ul CERN sau urmarind cel putin documentarul Through the Wormhole, vei vedea explicatii pur stiintifice, date de oameni super destepti.

Ca sa nu mai spun ca Pro Tv e un post manelar, nu ma uit acolo decat la stiri. Nu te mai arunca cu capul inainte fara sa gandesti, se poate sa o dai in bara.
  #67  
Vechi 19.07.2012, 16:00:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
"Noi" suntem alta specie si subiect de cercetare... Imi place asta. Simt bucuria ca iesim din turma, "noi" astia de pe aici. :)
Toti oaemnii suntem dupa chipul lui Hristos Iisus.
"Ceilalti" oameni care nu il cunosc pe Hristos Iisus trebuia ca mai intai in noi sa il vada pe Hristos caci Domnul insusi ne indeamna: "asa sa lumineze viata vostara inaintea oamenilor ca ei vazand purtarea voastra sfanta si ei sa creada (sa doreasca sa cunoasca) in Dumnezeu si sa slaveasca pe Dumnezeu".

Asadar sa luam aminte. Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul.
  #68  
Vechi 19.07.2012, 16:02:17
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Nu ai inteles un lucru: eu nu sunt anti cercetare sau progres. Dar nu se rezuma totul aici. Oricat ati incerca sa explicati si sa definiti viata,.sufletul... nu veti reusi pentru ca Dumnezeu este infinit, Atotputernic, Iubitor, Adevarat si Viu. El ti.a dat viata ca sa ai prilejul de a-L cunoaste. Daca nu vrei, e problema ta. Dragostea nu se poate cu forta asa e si Mantuirea. Nu o poti dobandi decat daca vrei. Depinde de tine daca vrei sa ramai in lumea fizica sau daca vrei sa vezi Adevarul.
Gandesti ca mamaia, pe bune. De unde stii tu ca in viitorul mai mult sau mai putin indepartat nu se va explica ce este sufletul sau cum functioneaza el, sau ce intrebari mai avem noi in legatura cu chestiile astea?
  #69  
Vechi 19.07.2012, 16:03:00
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Nu vrem sa punem intr.o lumina proasta stiinta. Eu personal, mi.as dori ca tu sa ramai cu ceva in suflet dupa discutiile de aici. Sa iasa un lucru bun si folositor duhovniceste pentru tine si pentru noi. Esti fratele nostru indiferent ca ai tip de a gandi. Daaaar, poate facem ceva bun pentru sufletul tau. Eu nu incerc sa te conving de ceva anume, pentru ca este o certitudinte existenta Domnului.

Domnul sa iti lumineze calea!
  #70  
Vechi 19.07.2012, 16:05:07
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Gandesti ca mamaia, pe bune. De unde stii tu ca in viitorul mai mult sau mai putin indepartat nu se va explica ce este sufletul sau cum functioneaza el, sau ce intrebari mai avem noi in legatura cu chestiile astea?
Astept cu nerabdare noi descoperiri! :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 17:24:40
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 19:52:32
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07