Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.07.2012, 16:23:27
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Adica fara sa vrei gandul ti.o ia razna. Chiar si o secunda. Si asta inseamna pacat. Altii poate sunt mai putini pregatiti duhovniceste si ii intorci de la credinta. Si multe alte situatii...
Altii, daca sunt asa cum spui tu, nu am de unde sa-i intorc.

Asa pot sa spun si eu despre tine ca lucrezi ca profesor in invatamantul prescolar, in caz ca predai ore de religie.
Sau asa pot spune despre profesorii de religie din clasele primare. Ei sunt angajati si platiti pentru spalarea creierelor copiilor, ii invata chestii religioase fara ca ei sa aiba libertatea de a alege daca vor sau nu asta.

Exista doua tipuri de oameni, credinciosi si necredinciosi. In cazuri extreme exista si agnosticii, cei care nu stiu ce sa creada, aia sunt greu de influentat.

Last edited by apophis; 19.07.2012 at 16:27:25.
  #82  
Vechi 19.07.2012, 16:25:37
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Am fost si prin biserica, nu te ingrijora. Problema e ca nu gasesc nimic atractiv, in primul rand ca ma deranjeaza mirosul lumanarilor arse si fumul de tamaie sau fumul care iese din cadelnita ( cred ca asa se numeste chestia cu lant, agitata de preot ).

Nu mai pun la socoteala babele care scot niste sunete enervante, un fel de aaaaaiala in ritm cu cantecul preotilor, miros de transpiratie de la unii nespalati certati cu apa, dar credinciosi etc.
Mda... eu inchei aceasta discutie pentru ca m.am lamurit in anumite privinte. Patricia iti doresc mult sanatate sufleteasca pentru ca cea trupeasca vine de la sine cand il ai pe Hristos Domnul. In rest... sa ne rugam si pentru luminarea celorlalti. Doamne ajuta!
  #83  
Vechi 19.07.2012, 16:26:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Am fost si prin biserica, nu te ingrijora. Problema e ca nu gasesc nimic atractiv, in primul rand ca ma deranjeaza mirosul lumanarilor arse si fumul de tamaie sau fumul care iese din cadelnita ( cred ca asa se numeste chestia cu lant, agitata de preot ).

Nu mai pun la socoteala babele care scot niste sunete enervante, un fel de aaaaaiala in ritm cu cantecul preotilor, miros de transpiratie de la unii nespalati certati cu apa, dar credinciosi etc.
E trist ca ajungem cateodata ca "din cauza copacilor nu mai vedem padurea".
Nu neg ca "padure fara uscaciuni nu exista" si nici ca experientele din Biserica pe care le-ati avut pana in prezent s-au redus la "teatrul iefin" pe care l-ati descris. Perceptia teatrului depinde atat de catre subiect cat si de actori. Poate piesa si actorii sunt buni, iar spectatorul dezinteresat... poate spectatorul este interesat insa teatrul este "ieftin".
Oricum ideea este simpla: "nu confundam medicul cu medicina".

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul.
  #84  
Vechi 19.07.2012, 16:31:32
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Altii, daca sunt asa cum spui tu, nu am de unde sa-i intorc.

Asa pot sa spun si eu despre tine ca lucrezi ca profesor in invatamantul prescolar, in caz ca predai ore de religie.
Sau asa pot spune despre profesorii de religie din clasele primare. Ei sunt angajati si platiti pentru spalarea creierelor copiilor, ii invata chestii religioase fara ca ei sa aiba libertatea de a alege daca vor sau nu asta.

Exista doua tipuri de oameni, credinciosi si necredinciosi. In cazuri extreme exista si agnosticii, cei care nu stiu ce sa creada, aia sunt greu de influentat.
Inca un lucru pe care stiinta nu il poate explica Cum de in "asemenea conditii" sunt oameni care vin la Domnul, care Il iubesc si se inchina Lui. Ai subiecte de cercetare aici.
  #85  
Vechi 19.07.2012, 16:35:15
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Ba se poate explica. Se duc acolo pentru ca ei sunt convinsi de ceva anume si nu vor sa vada si chestiile stiitifice. Am dat exemple de credinciosi in paginile precedente.

Dar daca ei sunt 100% siguri de existenta divinitatii, fara dovezi, e parerea lor, sunt liberi sa creada ce vor.
  #86  
Vechi 19.07.2012, 16:37:29
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Nu predau religie. Sunt educator. Imi educ copii in dragoste fata de Domnul. Le explic si lucruri despre Univers si stiinta insa baza este cladirea lor duhovniceasca. Tind sa cred ca elevii mei sunt deosebiti: mai blanzi, mai iubitori, mai iertatori nu datorita mie ci invataturilor Domnului. Am in clasa si baptisti :) Dar participa si ei la actiunile in parteneriat cu Biserica Ortodoxa.
  #87  
Vechi 19.07.2012, 16:41:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Dar daca ei sunt 100% siguri de existenta divinitatii, fara dovezi, e parerea lor, sunt liberi sa creada ce vor.
Dovezile obiective cele mai puternice apartin cognitiei duhovnicesti bazate pe perceptia extrasenzoriala duhovniceasca ("vederea duhovniceasca" descrisa de filocalie este relevanta, eshausitcva si inechivoca in acest sens).

Hristos Iisus stie EL cu sa vorbeasca atat in Biserica in grup cat si cu fiecare om in parte atat in parte. EL cunoaste adacul inimii (mintea) fiecaruia dintre noi. Problema cea mare este ca noi nu IL lasam pe EL sa lucreze in noi... caci noi de buna voie refuzam conlucrarea cu harul lui Dumnezeu.
  #88  
Vechi 19.07.2012, 16:49:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

1)
Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
...Cercetarea e baza cunoasterii, Dumnezeu, in caz ca exista, nu ne vrea prosti.
Așa am crezut și eu, dar, observând că toți proștii sunt fericiți, nu mai sunt așa de sigur.

Totuși, presupunând că tu nu ești prost, sigur vei trage o concluzie folositoare de la punctul 2) dacă vrei să deschizi ochii; poate de aceea te-a determinat Dumnezeu să intri pe acest forum, pentru a-ți deschide ochii.

2)
Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
... in primul rand ca ma deranjeaza mirosul lumanarilor arse si fumul de tamaie sau fumul care iese din cadelnita ( cred ca asa se numeste chestia cu lant, agitata de preot )...
Oare te poți dumiri de ce se aprind lumânări și se tămâiază cu cădelnița în timpul liturghiilor și pe cine deranjează asta?
  #89  
Vechi 19.07.2012, 16:53:51
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1)Așa am crezut și eu, dar, observând că toți proștii sunt fericiți, nu mai sunt așa de sigur.

Totuși, presupunând că tu nu ești prost, sigur vei trage o concluzie folositoare de la punctul 2) dacă vrei să deschizi ochii; poate de aceea te-a determinat Dumnezeu să intri pe acest forum, pentru a-ți deschide ochii.

2)Oare te poți dumiri de ce se aprind lumânări și se tămâiază cu cădelnița în timpul liturghiilor și pe cine deranjează asta?
Am mai avut un cont si am fost banat, deranjam. Chiar si asta a fost banat si debanat,fara motiv, a fost baiat de baiat the boss al forumului. :)


Eu nu stiu, insinuezi ca am probleme cu dracarimea? :) Ma deranjeaza fumul de tamaie si de lumanari arse, pur si simplu, asa cum pe altii ii deranjeaza zgomotul excesiv, nu e nimic deosebit.
  #90  
Vechi 19.07.2012, 17:01:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Am mai avut un cont si am fost banat, deranjam. Chiar si asta a fost banat si debanat,fara motiv, a fost baiat de baiat the boss al forumului. :)


Eu nu stiu, insinuezi ca am probleme cu dracarimea? :) Ma deranjeaza fumul de tamaie si de lumanari arse, pur si simplu, asa cum pe altii ii deranjeaza zgomotul excesiv, nu e nimic deosebit.
Da, e clar.

În schimb nu e clar de ce ai scris în profil:ortodox; doar pentru că ai fost botezat, sau pentru a te infiltra?



P.S.Am vrut să scriu că topicul se ”spamează” cu aceste mesaje, dar și tu te înscrii, nu-i așa(?), la greutăți în privința spovezii.
P.P.S. T erog să întrebi un preot despre ce am scris în legătură cu tămâia.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 17:24:40
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 19:52:32
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07