Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2010, 12:15:23
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit Juramant

Am o intrebare. Este vreo cale ca sa scap sau sa anulez un juramant pe care l-am facut fara sa il gandesc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2010, 12:16:34
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

E un lucru grav sa juri, dar preotul te va lamuri.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2010, 12:21:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Am o intrebare. Este vreo cale ca sa scap sau sa anulez un juramant pe care l-am facut fara sa il gandesc?
Daca juramantul l-ai facut inaintea lui Dumnezeu si fata de El, trebuie degrab implinit! Daca ce ai jurat e greu pentru tine acum sa implinesti si l-ai facut asa fara sa gandesti cum ai precizat, trebuie sa te spovedesti curat si sa implinesti canonul. Din moment ce nu stim despre ce e vorba, doar duhovnicul te poate indruma!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2010, 12:24:09
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Am intrbat un student de la teologie si a zis ca juramantul meu( de a nu mai face ceva) nu este pacat daca il implinesc. Deci nu exista nicio cale de a-l anula?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2010, 12:29:10
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Am intrbat un student de la teologie si a zis ca juramantul meu( de a nu mai face ceva) nu este pacat daca il implinesc. Deci nu exista nicio cale de a-l anula?
Nu cred ca exista.
Juramantul este o promisiune solemna, fie este indeplinit, fie nu.
Daca ai facut juramant altcuiva decat lui Dumnezeu deja e mare pacat si se poate greu rezolva.
Daca l-ai facut lui Dumnezeu si-l duci la capat probabil esti mai "de-al casei", daca nu, probabil nu.
Aici cred si eu ca un preot te poate sfatui mai bine.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2010, 18:53:43
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Va rog foarte frumos sa ma iertati ca mai intreb odata. Nu exista ABSOULT niciun mod de a anula un juramant? Eu am facut un juramant pentru ca eram trist, si nu stiam chiar ceea ce vreau. Imi pare deja rau ca l-am facut si nu stiu ce sa fac. In fiecare zi la asta ma gandesc. Inca odata imi cer scuze ca mai intreb.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2010, 18:57:00
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

D-zeu are intelegere fata de slabiciunile noastre si daca va gasi de cuvinta te poate dezlega de acest juramant Canonic vorbind juramantul neimplinit opreste de la impartasanie 10 ani ( Sfaturi ortodoxe)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2010, 23:51:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

@grgsc_mrs,esti pe un forum ortodox,deci inseamna ca te consideri crestin. In cazul asta trebuie sa ai un duhovnic (daca nu,noi suntem egali cu zero). De ce nu apelezi la acesta,la duhovnicul tau? Noi nu avem nicio putere de a-ti anula tie vreun juramant sau de a face ceva pentru tine. Vorbeste cu preotul si te vei lamuri,o vei rezolva. Si eu am fost in situatia asta,insa mult mai grav ca tine. Si o sa vezi de ce:

Eu,acum vreo 4 ani (eram cam de varsta ta),am jurat stramb cu mana pe Biblie. Ce juramant mai greu decat acesta ai putut face tu? Asa ca nu te deznadajdui,cere ajutorul lui Dumnezeu si El va fi langa tine. Eu bineinteles ca m-am spovedit,i-am spus preotului,dealtfel ce varianta mai buna puteam avea? Si a trecut si asta,Slava Domnului. A fost ceva groaznic pentru mine,in calitate de crestin. A trebuit sa fac asta pentru a ma apara pe mine in tribunal si mai ales pe altii,sa nu le fie rau. Vezi tu,nebuniile varstei,insa lucrurile au luat o intorsatura puternica si s-au agravat mult mai rau decat ne-am fi gandit,asa ca am ajuns in situatia aceea. Asta este,a fost,a trecut... dar important este ca am apelat la duhovnic si am spus asta numaidecat la spovedanie! Nu m-am impartasit,dar ce pretentii mai puteam avea? Macar sufletul meu a avut parte de liniste.
Asa ca te indemn si pe tine sa mergi la duhovnicul tau si sa discuti cu el orice problema. Te poate ajuta in adevaratul sens al cuvantului,noi insa doar ne putem da cu parerea. Ai incredere in Dumnezeu,El e bun si iertator si de oameni iubitor. Nimeni din cei ce alearga la El nu iese rusinat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2010, 00:37:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sunt niste dezlegari pe care ti le poate face duhovnicul tau sau orice preot:
http://www.parohiainaltareadomnului...._dezlegare.php
Si in molitva de la spovedanie este, printre altele, si o dezlegare de juramant.
Deci trebuie sa iti para rau ca ti-ai calcat cuvantul, sa te duci la duhovnic (daca nu ai duhovnic, mergi la un preot care ti se pare tie mai iscusit si mai aproape de sufletul tau) si te spovedesti, spunandu-i exact ce juramant ai facut, cum si de ce l-ai calcat sau nu mai vrei sa il mai tii si vezi ce sfat iti da. Fireste, vei spune la spovedanie si celelalte pacate pe care le vei mai fi facut si vezi daca iti da dezlegare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2010, 14:16:55
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Multumesc, dar eu nu mi-am incalcat juramantul, dar as vrea sa il anulez pentru orice eventualitate. Am jurat ca nu mai fac un anumit pacat si nu vreau ca din intamplare odata sa il fac si astfel sa incalc juramantul.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
juramant intrebare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
juramant Simona_da Nunta 12 27.04.2011 23:18:21
Intrebare despre juramant gmariusg Generalitati 13 31.01.2011 15:50:54
Despre juramant strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:36:37
juramant alinuta Calugarul 13 12.08.2007 21:52:06