Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.01.2012, 01:32:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Asta, în condițiile în care Crezul spune: "Una, Sfântă, Catolică Biserică" ?!!!
Crezul spune Una Sfanta, Soborniceasca (desi pentru catolici nu e necesar ca papa face cat tot soborul) si Apostoleasca (desi pentru catolici e suficient Sf Ap Petru de restul nu mai e nevoie).
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #122  
Vechi 22.01.2012, 01:33:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Arsenie Boca

Despre Ecumenism
Pr. Arsenie Boca: Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apuslui. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!

Ce este ecumenismul?
Ecumenismul s-a născut în sânul Protestantismului la începutului secolului al XX-lea, ca un efort de redobândire a unității pentru o lume protestantă împărțită în nenumărate grupări și ramificații. Ecumenismul nu are absolut nici o legătură cu ecumenicitatea și catolicitatea Bisericii, care este pe deplin păstrată, atât geografic cât și ecleziologic, în Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească Biserică, adică Biserica Ortodoxă, care continuă să creadă ceea ce a fost crezut "întotdeauna, pretutindeni și de către toți." Existența ereziilor nu neagă nici unitatea, nici ecumenicitatea și nici catolicitatea Bisericii. Biserica continuă să fie una și universală. Erezii și schisme ca "bisericile" "catolice" și protestante ale Apusului sau cele anti-calcedoniene ale Răsăritului nu sunt bisericile locale autentice și legitime ale acelor ținuturi; aceste biserici redobândesc unitatea și catolicitatea, devin adevărate biserici, doar atunci când sunt reintegrate în credința și viața Bisericii Ortodoxe Sobornicești (Catolice), care nu este doar adevărata Biserică, ci și singura Biserică. Prin urmare, de la bunul lui început și până în ziua de astăzi, așa-numitul "Conciliu Mondial al Bisericilor", ca vehicul (purtător) al ecumenismului protestante, este, într-un adevărat sens ecleziologic, un "Conciliu Mondial al ereziilor și schismelor." (Din concluziile conferintei teologice inter-ortodoxe "
Bazele ecumenismului
Ecumenismul nu are nici o baza in traditia si istoria Bisericii Ortodoxe: nici un sfant ortodox nu a fost vreodata ecumenist, nu a participat la intalniri cu ereticii ca sa faca schimb de experienta, nu s-a rugat impreuna cu ereticii. Ba din contra, falsele "uniri" care s-au realizat in Istoria Ortodoxiei au fost anatemizate si cei care s-au opus tradarii au fost trecuti in randul sfintilor si cinstiti de poporul drept-credincios care nu s-a unit cu minciuna si a aparat dreapta si sfanta credinta ortodoxa cu pretul sangelui.
Canonul 45 al Sfintilor Apostoli
Episcopul, sau prezbiterul, sau diaconul, impreuna cu ereticii rugandu-se, sa se afuriseasca numai; Iar de au dat lor voie, ca unor clerici a lucra ceva, sa se cateriseasca. - PIDALION (Carma Bisericii Ortodoxe)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #123  
Vechi 22.01.2012, 01:40:34
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Am fost acum o saptamana si jumatate intr-o marti la biserica romano-catolica din Suceava, s-au citit rugaciuni catre Sf Anton de Padova, dupa Sf. Liturghie. Cam jumatate (din multii) participanti, erau ne-catolici, dupa cati au primit Sf. Impartasanie. Ma gandesc ca erau ortodocsi, nu protestanti, dupa felul in care isi faceau cruce.

Deci Cristi, poti sa postezi cate fragmente vrei, realitatea este cu totul alta. Sfintii sunt cei care ii aduc pe crestini impreuna.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #124  
Vechi 22.01.2012, 01:49:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Am fost acum o saptamana si jumatate intr-o marti la biserica romano-catolica din Suceava, s-au citit rugaciuni catre Sf Anton de Padova, dupa Sf. Liturghie. Cam jumatate (din multii) participanti, erau ne-catolici, dupa cati au primit Sf. Impartasanie. Ma gandesc ca erau ortodocsi, nu protestanti, dupa felul in care isi faceau cruce.

Deci Cristi, poti sa postezi cate fragmente vrei, realitatea este cu totul alta. Sfintii sunt cei care ii aduc pe crestini impreuna.
In cazul asta nu prea. "Sfintii" catiloci nu sunt sfinti si am explicat, daca vreti sa cititi, de ce nu trebuie cinstiti de catre ortodocsi. Daca vor sa se lase de credinta lor sunt liberi sa o faca. Dar nu pot sa le faca pe amandoua: nu pot sa ii slujeasca si lui Dumnezeu si lui Mamona.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #125  
Vechi 22.01.2012, 02:00:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sfintii sunt cei care ii aduc pe crestini impreuna.
Da , Sfintii Ortodocsi
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #126  
Vechi 22.01.2012, 02:09:06
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , Sfintii Ortodocsi

Mmm, pai eu am dat un exemplu de sfant catolic care aduna impreuna atatia (cam 200) crestini, intr-o seara de marti oarecare din ianuarie...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #127  
Vechi 22.01.2012, 02:11:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
realitatea este cu totul alta..
Realitatea pentru mine in acest moment este ca sunt pe un site ORTODOX , si nu am observat ca Adrian Cocosila , administratorul acestui site sa fi introdus in calendarul zilei un "sfant"catolic . Realitati sunt multe , precum si trecerea ta la catolici , facuta cu atata tam-tam pe acest forum ORTODOX . Tot o realitate este ca acest topic este dedicat 100% BISERICII ORTODOXE , iar voi musafirii nostri , nu aveti minimul de bun simt de a va limita cat de cat la spatiul dedicat voua ! Cum se face ca apari si dumneata dupa o lunga absenta in postari , tocmai acum si aici ? Deci , genul asta de ataca in haita nu-l voi accepta nicicand !
Noapte buna !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 22.01.2012 at 02:31:18.
  #128  
Vechi 22.01.2012, 02:34:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu stiam ca Sf. Anton de Padova este sfant catolic. Deci de ce nu ar interveni catolicii intr-o discutie despre un sfant catolic?

Trecerea mea la catolici nu a fost facuta pe forum. :)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #129  
Vechi 22.01.2012, 02:43:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu stiam ca Sf. Anton de Padova este sfant catolic. Deci de ce nu ar interveni catolicii intr-o discutie despre un sfant catolic?

Trecerea mea la catolici nu a fost facuta pe forum. :)
Atentie , initiatoarea threadului , asa zisa Victoria , era o provocatoare catolica , drept pentru care a fost banata . Atentie , te afli pe un Topic al Bisericii Ortodoxe , deci cu mintea ta cea buna discuta de sfintisorii tai cat vrei , impreuna cu Mihnea si ceilalti colegi ai tai , pe Topicul dedicat Bisericii catolice . Sau esti cumva tu insati o provocatoare , precum ca Vitoria banata , initiatoarea acestui thred ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #130  
Vechi 22.01.2012, 02:54:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu stiam ca Sf. Anton de Padova este sfant catolic. Deci de ce nu ar interveni catolicii intr-o discutie despre un sfant catolic?

Trecerea mea la catolici nu a fost facuta pe forum. :)
Eu nici macar nu sunt impotriva ca un catolic sa intervina intr- astfel de discutie. Dar tema era alta. De ce ar cinsti un ortodox un sfant catolic. Indiferent care e acesta. Si am spus de ce nu. Pentru ca asa ne invata BO. Daca vor sa ramana in BO nu pot incalca invataturile BO. Nu poti fi partial ortodox, nu te poti partial mantui.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este postu SF.Anton? elenaf Generalitati 52 31.03.2016 12:51:28
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 23:58:33
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 19:29:08
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 01:51:40