Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2009, 11:39:09
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Inca cateva amanunte

1. Lui traditie: Limba idish este o amestecatura de germana veche si ebraica.Cateva cuvinte din Idish,fac parte din alte limbe ca de exemplu engleza SUA vorbita, Hutzpe+obraznic,Ganev=hotz si altele. Germanii au adoptat, de ne crezut,din ebraica,Tahles=Tahlit (ebraica)= purpose, aim, goal, end, intent, use, intention, sake .Nu am auzit de cuvinte latine.(personal, nu stiu idish)
2. Primii evrei au ajuns in Romania cu Legiunea Judaica romana care a luat parte in lupta contra Dacilor cam inainte cu 2000 de ani,multi ani inaintea de Khazarii au trecut la Judaism.
3.Khazarii erau un mare trib turcoman care au ales judaismul ca religia lor si din pur interes ,nu numaidin credinta. Timpurile erau a cruciatelor . Crestinii s-au luptat contra musulmanilor si nu contra evreilor.La fel si musulmanii nu au avut pretentii la Khazari. Am citit ca in acel timp,crestinii si musulmanii au avut o deosebita onoare la judaism din care au aparut religile lor.
4.Nu se stie ce limba au vorbit Khazarii dar pe mormintele lor este scris pe ebraica.La fel,in scrisorile lor catre comunitatea judaica din Alexandria-Egipt,au fost srise in ebraica biblica.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.08.2009, 18:49:38
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM
Nu pot să cred câte aberații mai trec drept lucruri sigure printre unii dintre cei care se numesc ortodocși astăzi - teoria conspirației, evreii așkhenazi sunt de fapt khazari... etc. etc. etc..
Despre o conspirație mondială pentru domnia lui Antichrist vorbeste Biblia, nu noi. Și nu înțeleg care e problema ta?
Cercetările serioase de bilogie moleculară asupra structurii ADN-ului la așa numiții "evrei" din Israelul modern a demonstrat ceea ce se bănuia de multă vreme din trăsăturile somatice evidente ale evreilor.
Și anume s-a demonstrat că genotipul israeliților de astăzi nu e nici pe departe semitic, ci e specific popoarelor din estul Europei, din Federația Rusa și din Centrul Asiei.
Așa că problema originii evreilor de azi rămâneDESCHISĂ și probabil va rămâne mult timp de aici înainte, iar dezbaterea ei, este o aberație doar pentru ignoranții ca d-ta, d-le HoratiuM.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.08.2009, 20:20:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Despre o conspirație mondială pentru domnia lui Antichrist vorbeste Biblia, nu noi. Și nu înțeleg care e problema ta?
Cercetările serioase de bilogie moleculară asupra structurii ADN-ului la așa numiții "evrei" din Israelul modern a demonstrat ceea ce se bănuia de multă vreme din trăsăturile somatice evidente ale evreilor.
Și anume s-a demonstrat că genotipul israeliților de astăzi nu e nici pe departe semitic, ci e specific popoarelor din estul Europei, din Federația Rusa și din Centrul Asiei.
Așa că problema originii evreilor de azi rămâneDESCHISĂ și probabil va rămâne mult timp de aici înainte, iar dezbaterea ei, este o aberație doar pentru ignoranții ca d-ta, d-le HoratiuM.
Frate ovidius ,din motive personale si intime sunt nevoit sa ma retrag de pe acest topic(cel putin temporar)dar cred ca parerile dumitale pot sustine serios discutiile pe tema.Probabil ca si dumneata ai mai multe surse bibliogafice si si cunostiinte suficiente despre subiect .De ignoranti ,,bineintentionati" nu duce forumul lipsa, care in afara de ,,bune intentii"si de pace iluzorie alta contributie nu au ,exceptind desigur lehamitea asta conspirativa!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.08.2009, 20:48:57
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Multă lume crede că evreii sunt poporul ales și că aceștia sunt sfinți, însă foarte puțină lume cunoaște faptul că așa zișii evrei din ziua de azi nu prea sunt evrei și nu prea au legătura cu evreii de acum 2000 de ani.

Oamenii din ziua de azi care se auto-intitulează “evrei” sunt defapt khazarii (hazari, chazari) din trecut. Khazarii au fost un trib turcic semi-nomad din Asia. Ei au controlat stepa Pontică și Nordul Caucazului între secolele 7-10 iar în secolul 11, mai exact anul 1096 au migrat în Polonia și în restul Europei. Între secolele 8-9 Khazarii s-au convertit la Iudaism, religia evreiască. Datorită acestui fapt, khazarii au devenit în scurt timp cunoscuți sub numele de evrei, iudei sau poporul ales.

Khazarilor nu le-a fost foarte dificil să infiltreze cultura Europeană când spre exemplu Împăratul Leon al III-lea Isauricul al Imperiului Bizantin și-a căsătorit fiul Constantin al V-lea cu prințesa khazară Tzitzak care și-a schimbat apoi numele în Irina. Fiul lor a fost cunoscut sub numele Leon al IV-lea Hazarul.



Religia de origine a khazarilor era șamanismul, o religie care încearcă să comunice cu morții și în care șamanii sunt considerați super-oameni care pot vindeca alți oameni de boli. Șamanii cred că pot intra în tărâmuri supranaturale (după ce fumează marihuana sau alte droguri) ca să comunice cu zeii, pot să prezică viitorul, pot să aducă ploaia, pot să comunice cu animalele, plus multe aberații de genul acesta. Șamanii sunt acei indieni, șefi de trib cu pene în cap și cu fața vopsită în diverse culori, după puterile fiecaruia. Cel mai important zeu al khazarilor era zeul cerului, Tengri.



Tengri este reprezentat de credincioși ca fiind un om negru, gen balaur cu tentacule ca o caracatiță care într-o mână ține un vas cu sânge iar în cealaltă mână ține un spectru în timp ce își salută satanist credincioșii în Tengrism.



Acesta este unul dintre saluturile sataniste (care îl reprezintă pe zeul încornorat) folosite de Khazari și alte popoare asiatice. Fanii muzicii rock și nu numai folosesc acest semn destul de des însă puțini au habar ce înseamnă sau ce reprezintă.

Khazarii s-au convertit la Iudaism datorită iudeilor care au migrat din Imperiul Bizantin, Imperiul Persic și din lumea Islamică în Khazaria în jurul secolului 8-9. Aceasta este cauza exactă a convertirii khazarilor la Iudaism și a metamorfozării noului “Popor Ales” care nu are nici o legătură cu vechiul popor ales care și așa greșise prin crucificarea și negarea lui Iisus Hristos.

Conform istoricului Ibn al-Faqih al-Hamadhani de origine persană, “în secolul 10 toți khazarii sunt evrei”. Primul rege al Khazariei a fost Bulan care înseamnă “elan”. După Bulan, a venit alt rege pe nume Obadiah care a invitat rabinii din întreaga lume să se mute în Khazaria și să construiască sinagogi. Khazarii au ținut legături strânse cu evreii din toată lumea și împreună se aliau împotriva musulmanilor și a creștinilor. Conform unor teorii, evreii așkenazi nu sunt de origine semită și nu se înrudesc cu Khazarii. În Biblie învățăm despre 12 triburi evreiești. Aproape un mileniu mai târziu, Khazarii devin al-13lea trib. În secolul 9, khazarii au fost influenți în Crimea, Ungaria, Imperiul Bizantin, apoi în secolul 12 erau prezenți și influenți în numere mari în zona Balcanică, Spania, Polonia, Rusia, Ucraina, Franța, Germania, Anglia. De menționat este faptul că ei au fondat capitala Ucrainei, Kievul.

După secole de ședere în centrul Europei, între secolele 11-14, noii evrei, khazarii, și-au format o cultură și o limbă nouă numită idiș.

Pe lângă datele istorice prezentate mai sus, să vedem ce are de zis Biblia referitor la subiectul “poporului ales” și la khazari.


Apocalipsa 2:9. Știu necazul tău și sărăcia ta, dar ești bogat, și hula din partea celor ce zic despre ei înșiși că sunt iudei și nu sunt, ci sinagogă a satanei.

Apocalipsa 2:10. Nu te teme de cele ce ai să pătimești. Că iată diavolul va să arunce dintre voi în temniță, ca să fiți ispitiți, și veți avea necaz zece zile. Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții.

Apocalipsa 3:9. Iată, îți dau din sinagoga satanei, dintre cei care se zic pe sine că sunt iudei și nu sunt, ci mint; iată, îi voi face să vină și să se închine înaintea picioarelor tale și vor cunoaște că te-am iubit.

În versetele 2:9-10 din Apocalipsă, Dumnezeu profețește cu mult înaintea apariției Khazarilor despre convertirea khazarilor și autoproclamarea lor ca fiind poporul ales, dar defapt nu sunt, ci sunt sinagoga satanei spune Dumnezeu.

În versetul 3:9 din Apocalipsă, Dumnezeu subliniază din nou minciuna celor care zic ca sunt iudei.

http://stiri.ronatvan.com/2009/04/16...torii-khazari/
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.08.2009, 20:56:27
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Inca un lucru: ma poate cineva lamuri ce e cu articolul asta:
http://stiri.ronatvan.com/2009/05/14...iesc-demascat/
versetele alea din talmud mi se par de-a dreptul ridicole. Nu-mi vine sa cred ca ar putea exista asa ceva, par o gluma proasta!
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.08.2009, 12:04:42
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Pai daca vorbim de glume proaste,

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Inca un lucru: ma poate cineva lamuri ce e cu articolul asta:
http://stiri.ronatvan.com/2009/05/14...iesc-demascat/
versetele alea din talmud mi se par de-a dreptul ridicole. Nu-mi vine sa cred ca ar putea exista asa ceva, par o gluma proasta!
Se pare ca si dumneata ai glumit asa ca si ce ai scris despre poporul Khazar ,ca si cum ei sunt evreii de azi si asta au scris prietenii lui Horia Sima . Dumneata trebuie sa distingi intre ISTORIE si ISTERIE ca se pare ca ai cam problema cu asta.
Ia mai citeste si mata putin despre istoria evreilor din Romania ca iti cam lipseste asta.
Prima data cand sunt dovezi ca au fost evrei in Romania,asta a fost cand Legiunea Judaica din armata romana a luat parte la razboiul contra Dacilor.Khazarii s`au convertit la judaism numai in secolul al saptelea si au disparut dupa aproape 400 de ani.Asa ca teoriile care le-ai adus nu prea se adeveresc,cu toate margelele din prejurul lor.
Inteleg ca si dumitale nu prea esti de parere ca evreii sunt Poporul Ales.Inlegatura cu asta te poti plange lui Dumnezeu ca El a hotarat asa ,nu evreii. Spunei ca Caminaris nu este de acord cu El.
Am o intrebare la dumneata: Dumneata esti antropolog ? De unde ne aduci datele cum trebuie sa "arate" un evreu? Vreau sa te anunt ca ai uitat sa mentionezi coada si coarnele evreilor .
Hai, fi serios ca nu suntem pe un forum de copii.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.08.2009, 15:07:44
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Nu am comentat subiectul despre khazarii aia ci doar v-am oferit o sursa de analiza.
Sunt convins ca evreii au fost poporul ales dar Hristos a extins sintagma de "popor ales" la toti crestinii indiferent de nationalitate. Ba chiar si necrestinii pot deveni crestini prin botez. Deci nu mai exista frontiere pentru credinta. Oricine e liber sa adere. Numai sa creada!
Nu vreau sa-i critic pe evrei in vreun fel pentru ca si ei sunt oameni ca si noi.
Daca ei nu cred in Hristos, sunt sigur ca vor crede in viitor caci nu se pot pune de-a curmezisul, in fata evidentei, la infinit.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.08.2009, 16:19:22
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Numai sa intelegi

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Nu am comentat subiectul despre khazarii aia ci doar v-am oferit o sursa de analiza.
Sunt convins ca evreii au fost poporul ales dar Hristos a extins sintagma de "popor ales" la toti crestinii indiferent de nationalitate. Ba chiar si necrestinii pot deveni crestini prin botez. Deci nu mai exista frontiere pentru credinta. Oricine e liber sa adere. Numai sa creada!
Nu vreau sa-i critic pe evrei in vreun fel pentru ca si ei sunt oameni ca si noi.
Daca ei nu cred in Hristos, sunt sigur ca vor crede in viitor caci nu se pot pune de-a curmezisul, in fata evidentei, la infinit.
ca la Internet au fost inradacinate o multime de informatii despre poporul Khazar de catre persoane care au incercat sa scrie o noua istorie care sa serveasca ideile lor.Adevarul poti gasi in alte situri scrise de istorieni.
Chestia cu Iisus si Poporul Ales este ,dupa parerea mea alta. Iisus s-a nascut evreu si ca evreu a fost rastignit.Pe vremea lui inca nu au exiatat crestini.Crestinii au aparut ca crestini numai aproape 300 de ani de la rastignire. Iisus,dupa cate stiu eu,nu s-a numit niciodata "crestin".
Cat despre evrei,dupa cat eu ii cunosc,2000 de ani nu au crezut in Iisus si se pare ca asa vor continua.Numai ca sa intelegi: ei nu fac asta ca sa enerveze crestinii ci acel Mesiah-Mantuitor pe care ei asteapta,(ca asta face parte din religia Judaica,mult timp inaintea lui Iisus) ar fi trebuit sa apara impreuna cu anumite evenimente care nu s`au intamplat cand Iisus s-a ivit.Asta-i problema. Inca ceva,Judaismul,ca religie monoteista nu sufera ca sa fie afara de El,inca un fiu,Duhuri si alti sfinti. Fiecare cu credinta lui.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.08.2009, 19:23:21
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cat despre evrei,dupa cat eu ii cunosc,2000 de ani nu au crezut in Iisus si se pare ca asa vor continua.Numai ca sa intelegi: ei nu fac asta ca sa enerveze crestinii ci acel Mesiah-Mantuitor pe care ei asteapta,(ca asta face parte din religia Judaica,mult timp inaintea lui Iisus) ar fi trebuit sa apara impreuna cu anumite evenimente care nu s`au intamplat cand Iisus s-a ivit.Asta-i problema.
Bun, am inteles punctul tau de vedere.
Acuma spune-mi te rog care sunt acele evenimente care nu s-au intamplat?
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.08.2009, 19:41:00
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales
Chestia cu Iisus si Poporul Ales este ,dupa parerea mea alta. Iisus s-a nascut evreu si ca evreu a fost rastignit.Pe vremea lui inca nu au exiatat crestini.Crestinii au aparut ca crestini numai aproape 300 de ani de la rastignire. Iisus,dupa cate stiu eu,nu s-a numit niciodata "crestin".
Iisus a pus bazele creștinismului. Termenul de creștin vine de la Hristos.
Iisus nu s-a numit creștin firește, el s-a numit Dumnezeu și era Dumnezeu:

Ioan 14.10 "Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui."

Ioan 10.30 "Iar Eu și Tatăl Meu una suntem"

Adevăratul Israel sunt poporul lui Dumnezeu, ADICĂ CREȘTINII, INDIFERENT DE ORIGINE. Creștinii au devenit fii ai lui Israel prin har, prin Iisus Hristos:

Efeseni 2 . 12. Erați, în vremea aceea, în afară de Hristos, înstrăinați de cetățenia lui Israel, lipsiți de nădejde și fără de Dumnezeu, în lume. 13. Acum însă, fiind în Hristos Iisus, voi care altădată erați departe, v-ați apropiat prin sângele lui Hristos, 14. Căci El este pacea noastră, El care a făcut din cele două - una, surpând peretele din mijloc al despărțiturii, 15. Desființând vrăjmășia în trupul Său, legea poruncilor și învățăturile ei, ca, întru Sine, pe cei doi să-i zidească într-un singur om nou și să întemeieze pacea, 16. Și să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniți într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmășia. 17. Și, venind, a binevestit pace, vouă celor de departe și pace celor de aproape;

Galateni 3.27-28 27. “Căci, câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați îmbrăcat. 28. Nu mai este evreu, nici grec; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească și parte femeiască, pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus”.

Iată ce le spune Ioan Botezătorul evreilor care se lăudau că sunt urmași ai lui Israel și Avraam:

Matei 3.7-9 “Pui de vipere, cine v-a arătat să fugiți de mânia ce va să fie? 8. Faceți deci roadă, vrednică de pocăință, 9. Și să nu credeți că puteți zice în voi înșivă: Părinte avem pe Avraam, căci vă spun că Dumnezeu poate și din pietrele acestea să ridice fii lui Avraam.”

Iată ce spune Hristos despre vechiul legământ pe care l-a făcut D-zeu cu Israel:
Matei 8 11 “Și zic vouă că mulți de la răsărit și de la apus vor veni și vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac și cu Iacov în împărăția cerurilor. 12. Iar fiii împărăției vor fi aruncați în întunericul cel mai din afară; acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților.

Luca 16.16 “Legea și proorocii au fost până la Ioan; de atunci împărăția lui Dumnezeu se binevestește și fiecare se silește spre ea.”
Romani 10.4 Căci sfârșitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede. Romani 7.4 Așa că, frații mei, și voi ați murit Legii, prin trupul lui Hristos, spre a fi ai altuia, ai Celui ce a înviat din morți, ca să aducem roade lui Dumnezeu.
Iată ce scrie apostolul Ioan despre necreștini:

1 Ioan 2. 22 “Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduiește că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduiește pe Tatăl și pe Fiul.”
1 Ioan 4.3 “Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume.”
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poporul Ales este superior inclusiv ontologic. Theodor_de_Mopsuestia Iudaismul 48 28.02.2013 11:28:57
Israel-poporul ales piticul96 Reguli generale de utilizare a forumului 45 12.06.2012 17:33:05
Poporul ales. Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 13 23.01.2012 14:22:13
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 10:03:33