Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.11.2009, 02:31:47
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Da, asa este Fani.
Si totusi, nu am putut sa nu ma gandesc ca am plecat la un duhovnic de mir fara blagoslovenie, cumva, cunoscand caracterul exigent al duhovnicului calugar, am ramas ancorata in restrictiile si parerile acestora, expuse sistematic sub aceiasi forma, ani de zile inaintea mea.
La preotul de mir am ajuns mai mult sub influienta si sub presiunea soacrei mele, care merge des la biserica si nu i s-a parut in regula departarea aceasta in ani de la Sf. Impartasanie. Sotului meu nici nu-i mai pasa de nimic legat de acest subiect.
Oricum, intr-o buna zi ma voi departaja vizibil de acest aspect monahal al spovedaniei mirenesti....
Multumesc, Dumnezeu sa fie cu toata lumea si sa se vadeasca prin toata lumea.
Ory, cred ca ti s-a bagat in cap, cam abuziv, indraznesc sa spun, aceasta "nevrednicie" a ta. Cred ca in mod obisnuit nici pentru apostazie, avort sau crima nu se opreste indefinit de la impartasanie.
Apoi mai este un aspect. Atata timp cat nu te impartasesti, adica nu esti in comuniune cu Hristos, de facto esti excomunicata, adica nu faci parte din Biserica Ortodoxa.
Sincer esti de admirat daca dupa 9 ani in care ai fost respinsa nu te-ai indepartat cu totul de biserica, sau nu ai ajuns pe la penticostali, baptisti sau altii asemenea.
Cred ca manastirea este pentru calugari, si o data ce nu stai la manastire e bine sa-ti cauti duhovnic din mediul in care traiesti. Nu prea inteleg fascinatia pe care o au unii pentru duhovnicii calugari.

Cat despre impartasania deasa, da am vazut ca se practica in ortodoxia occidentala, desi pentru cineva tocmai venit din Romania este un lucru absolut ciudat si de neimaginat. Nu cred ca este rau, dimpotriva. In primul rand cred ca responsabilizeaza, in al doilea rand a merge la Sf Liturghie cu siguranta nu mai este un fel de spectacol, ci chiar participi in modul cel mai practic.

Spun GeorgeS si altii ca impartasania saptamanala este o anomalie, dar ma gandesc ca nici impartasania cum se practica in bisericile obisnuite e un fel de anormalitate. In mod obisnuit, pentru adultii obisnuiti, adica nu cei foarte bisericosi, impartasania se intampla de Craciun si de Paste, ca un fel de pregatire speciala pentru aceste sarbatori. Pentru multi e un fel de traditie absolut necesara sa te impartasesti inainte de Pasti. De aici cozile interminabile la spovedanie in timpul Postului Mare sau Craciunului, de aici spovedaniile la minut, impartasaniile tot la minut, ca doar si preotii sunt oameni, nu pot, pur si simplu sa faca fata valului de oameni care vine la biserica sa se spovedeasca si impartaseasca. Dar nici nu pot sa-i trimita acasa daca tot au venit. Foarte putini se pregatesc macar cat de putin pentru spovedanie, si mai mult asteapta intrebarile preotului care intreaba si el saracul ce poate, si foarte putini au constiinta ca nu doar indeplinesc o traditie ci chiar se intalnesc cu Hristos in Trup si Sange. Si apoi multi pleaca acasa, cu intentia de a reveni in postul viitor, pentru acelasi ritual. Atitudinea asta este generalizata, din pacate in Romania, si se face foarte putin, sau chiar nimic, pentru a schimba ceva. Poate e de vina si mentalitatea oamenilor ca TREBUIE sa se spovedeasca si impartaseasca in postul mare, eventual neaparat in prima sau ultima saptamana, desi pe la biserica in general nu dau, la Sfanta Liturghie nu vin, si nu stiu despre ce e vorba, pe preoti ii vad mai mult ca pe instrumente care sa ii impartaseasca, etc, si spovedania mai mult o chestie neplacuta pe care trebuie sa o faca daca vor sa se impartaseasca "ca sa le fie bine si pentru noroc."

In cazul asta nu stiu unde e vrednicia.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.11.2009, 11:04:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hm... nici eu nu sunt de acord cu impartasania saptamanala, desi stiu cel putin o persoana in varsta in Bucuresti care o practica, pentru ca ii este frica ... sa nu moara neimpartasita! Dar in acest caz devine obisnuinta. Ory, scuze ca ma bag in discutie, dar decat sa ai 2 duhovnici si sa nu ii asculti pe niciunul, mai bine 1 si bun! Nu inteleg cum a putut dezlega acel parinte mirean ceea ce legase altul... nu e normal deloc! In treacat, si mie mi se pare ca oprirea de la spovedanie pe termen nelimitat e severa, insa parerile noastre sunt absolut irelevante, daca asa a hotarat duhovnicul tau calugar (se stie ca monahii dau canoane mai grele sau, mai bine zis, in conformitate cu randuiala), mai ales ca acest canon nu e e o pedeapsa, ci un mijloc de indreptare. Oricum, cred ca ar trebui sa te hotarasti de cine faci ascultare. pana la urma, scopul fiecaruia dintre noi este sa ne mantuim.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.11.2009, 12:32:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ok !
Stii de ce preotul de mir mi-a dat dezlegare , tocmai fiindca a aflat ca acel calugar nu mi-a dat nici un fel de solutie , doar mi-a spus ani de zile sa nu ma impartasesc si gata, ca apoi sa se ajunga sa nu mai vorbim deloc de posibilitatea Impartasaniei, iar preotul de mir mi-a spus ca insasi oprirea de 9 ani de zile reprezinta un canon, care se presupune a fi finalizat si a nu ma departa intr-atat de biserica, de Sfintele Taine.
Mai multi preoti de mir au fost de aceiasi parere cu preotul de mir, chiar si calugari, doar ca m-am invartit eu intr-un cerc de preoti calugari foarte meticulosi ( in vorbe ) .
Noesissa, nu as indrazni vre-odata sa merg la alta religie, indiferent cum as fi tratata de cea ortodoxa, tocmai pentru ca toate religiile prezinta cusur pe undeva si astfel ar fi o aberatie sa tot caut perfectiunea care nu exista. Asadar, prefer sa-mi tin sufletul pe pozitie si sa-mi adaptez credinta propriei vieti...iar Dumnezeu va fi intotdeauna dincolo de neregulile pamantene.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 12.11.2009 at 12:53:41.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.11.2009, 11:09:06
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfinta Impartasanie - Arhim Ioanichie Balan

Iubiti credinciosi,

Sfinta Impartasanie cu Trupul si Singele Domnului formeaza centrul vietii noastre duhovnicesti. Fara de aceasta nu putem avea viata in Hristos, nu ne putem mintui. Caci asa ne spune Mintuitorul: "De nu veti minca Trupul Fiului Omului si de veti bea Singele lui, nu veti avea viata intru voi"(Ioan 6, 51-53). Sfintul Botez, Spovedania si Sfinta Impartasanie sunt tainele de baza ale Bisericii Ortodoxe care asigura mintuirea credinciosilor nostri. Si daca Botezul este "usa Tainelor", iar Spovedania este numita "al doilea Botez", Sfinta Impartasanie este cununa Tainelor, caci ea desavirseste uneste direct pe om cu Dumnezeu prin Trupul si Singele Domnului.

Sfinta Impartasanie se sfinteste intotdeauna numai in cadrul Sfintei Liturghii, prin prefacerea piinii si vinului in Trupul si Singele lui Hristos. De fapt aceasta este si scopul Sfintei Liturghii, sa sfinteasca darurile prin Duhul Sfint si sa le prefaca in Trupul si Singele Domnului. Sfinta Impartasanie se mai numeste si Euharistie, adica multumire, sau recunostinta, pentru ca ni se daruieste din iubire ca un dar de multumire si de recunostinta fata de Domnul nostru Iisus Hristos.

Daca Sfinta Impartasanie este viata noastra, nadejdea mintuirii nostre, cea mai inalta forma de unire cu Hristos si de multumire, cit suntem in trup, sa vedem care sunt conditiile principale care ne fac vrednici de impartasanie. Cea dintii conditie obligatorie pentru cel ce se impartaseste este sa fie ortodox adevarat si sa aiba mare credinta in Dumnezeu. Ca cine nu vine cu credinta si cu lacrimi la Sfinta Impartasanie, spre osinda se impartaseste. A doua conditie principala pentru cel care vrea sa se impartaseasca, sa fie spovedit dupa riduiala la un duhovnic iscusit. Nimeni din credinciosi, incepind de la virsta de sapte ani, nu se poate impartasi cu Prea Curatele Taine, daca mai intii nu s-a spovedit, daca nu si-a facut canonul rinduit si daca nu i-a dat dezlegare duhovnicul lui. Numai in cazuri urgente, de moarte, bolnavii pot fi impartasiti imediat, ca sa nu moara lipsiti de Hristos. Dar si atunci, daca ei nu cer si nu accepta Sfinta Impartasanie, nu trebuie sa li se dea. Dorinta staruitoare, libera a credinciosului, spovedania cu cainta si dezlegarea duhovnicului il fac pe fiecare fiu al Bisericii Ortodoxe vrednic de Prea Curatele Taine.

Iata si alte conditii fixate de Sfintii Parinti si de Biserica pentru primirea Sfintei Impartasanii. Credinciosul este dator sa-si cerceteze constiinta sa daca si-a marturisit toate pacatele la duhovnic, daca nu a ascuns vreun pacat de moarte la spovedanie, daca si-a facut canonul rinduit, daca este impacat cu toti oamenii, stiind ca fara impacare si dezlegare nu se poate impartasi nimeni cu cele Sfinte. Aceasta o spune cu autoritate si Sfintul Apostol Pavel, zicind: "Oricine va minca piinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat de Trupul si Singele Domnului. Ci sa se ispiteasca omul pe sine, si asa din piine sa manince si din pahar sa bea. Ca cel ce maninca si bea cu nevrednicie osinda isi maninca si bea, nesocotind Trupul Domnului. De aceea, multi dintre voi sunt neputinciosi si bolnavi si multi mor " (I Corinteni 11, 27-30).

Apoi credinciosul este dator sa posteasca cele patru posturi, miercurea si vinerea, afara de caz grav de boala. Cine nu posteste, desi poate, nu se poate impartasi. Exceptii se pot face cu copiii, cu cei bolnavi grav si cu batrinii care nu pot posti. Insa toate sa fie cu binecuvantarea preotului respectiv. Cel ce doreste sa se impartaseasca trebuie sa tina curatenie cu sotia in posturi si sarbatori, iar daca se impartaseste intre posturi, sa posteasca facultativ si sa tina curatenie cel putin sapte zile inainte si trei zile dupa impartasanie. Alta conditie principala, credinciosul sa puna hotarire inaintea lui Dumnezeu si duhovnicului ca nu va mai face niciodata pacatele marturisite. Orice abateri de la rinduiala Bisericii trebuie discutate cu duhovnicul, de care credinciosul trebuie sa asculte ca de insusi Hristos.

Iubiti credinciosi

Vedeti ce spune mai ales Sfintul Apostol Pavel pentru Sfinta Impartasanie ? "Sa cerceteze omul pe sine si asa sa manince din piine si sa bea din pahar, ca cel ce maninca si bea cu nevrednicie, osinda isi maninca si bea!" La fel si Sfintii Parinti nu stabilesc exact de cite ori pe an sa ne impartasim ci cum sa ne pregatim mai bine pentru a fi vrednici de cele sfinte. Daca pina acum citiva ani se punea accentul pe pregatirea canonica pentru Impartasanie, adica pe rugaciune, post si spovedanie, astazi se pune accentul mai ales de cite ori sa ne impartasim, adica pe deasa impartasanie. Aceasta arata ca a slabit credinta nostra. De aceea punem accentul pe cantitate, pe deasa impartasanie, cu o mai rara spovedanie, si cu post cit de scurt. Probabil se va dori pe viitor chiar impartasania zilnica, dupa practica Bisericii Catolice, ceea ce ar fi un adevarat dezastru duhovnicesc.
Pina acum centrul de greutate, locul de formare si crestere duhovniceasca era rugaciunea cu post si deasa spovedanie. Acum se constata o refuzare sau o marginalizare a spovedaniei si un zelotism superficial pentru Sfinta Impartasanie. Semnalul de alarma la dat manastirea Valdimiresi - Galati pina in anul 1955, ajungind sa impartaseasca pe oameni fara spovedanie si chiar pe mincate, dupa modelul catolic, calcind total Sfintele Canoane si traditia milenara a Bisericii Ortodoxe. Rezultatele negative ale acestei practice necanonice au fost foarte grave: Desacralizarea Spovedaniei si a Sfintei Impartasanii, calcarea in picioare a Canoanelor, a unei traditii canonice profound respectate la noi, fanatizarea maselor de credinciosi necatehizati, necinstirea postului, divizarea sacramentala in sinul Bisericii noastre, dezorientatea preotilor si credinciosilor, care s-a savirsit prin distribuirea Sfintelor Taine mirenilor acasa, ca sa se impartaseasca fiecare liber, dupa dorinta !

Aceasta este o adevarata nebunie, batjocorire de cele sfinte si ierosilie, adica sacrilegiu. Vedeti unde se ajunge cu cele sfinte daca nu se respecta Canonele si practica Bisericii ?

Iubiti credinciosi,

Niciodata nu a slabit credinta in Dumnezeu mai mult ca acum. Niciodata nu s-a profanat Spovedania si Impartasania mai mult ca acum.La impartasanie multi se grabesc, dar la rugaciune si post, la iertare si curatenie, la pocainta cu lacrimi, mai nimeni nu se sileste. In ce case se mai posteste azi miercurea, vinerea si cele patru posturi de peste an ? In ce familii nu se avorteaza copii si nu se practica paza de a nu avea copii ? Sau citi dintre credinciosi pot spune ca sunt impacati cu ai lor ? Citi merg astazi regulat la slujbele Bisericii, citi fac milostenii, se spovedesc adesea la cei mai iscusiti duhovnici si se roaga cu lacrimi ? Mai nimeni. Doar calugarii si credinciosii batrini de prin sate. Marea majoritate cauta o mintuire mai usoara, fara nici o osteneala. Cu adevarat deasa impartasanie nu sporeste credinta, ci mai degraba o slabeste, aruncind pe om in mindrie.

Ce este, deci, de facut ? Sa ne intoarcem la marea evlavie si traditie din trecut, acceptind exceptii si pogoramint numai cu cei bolnavi, batrinii, si mame cu copii mici. Si de cite ori pe an se cuvine sa ne impartasim ? De cite ori se simte fiecare pregatit si ii da voie duhovnicul. De obicei calugarii se impartasesc, cel mai des saptaminal, in deosebi schimonahii batrini si bolnavii; iar cel mai rar la 30-40 de zile. Mirenii se pot impartasi regulat in cele patru posturi si cel mai des la 30 de zile. Iar cei ce se afla sub canon, numai dupa implinirea canonului si cu dezlegarea duhovnicului sau.

Sa ne apropiem de Trupul si Singele lui Hristos cu foarte mare credinta, cu smerenie si cainta; cu multe lacrimi, cu post si curatenie si, mai ales, cu impacare si inima curata. Astfel, sa ne spovedim si sa primim numai aghiasma mare pina la terminarea canonului rinduit. Iar cei care defaimeaza Canonele Bisericii si rinduiala ei milenara si care se spovedesc rar, din fuga si superficial, sa se intoarca la pocainta pina nu este prea tirziu.

Acesta este drumul parcurs de Sfintii Parinti si pe acesta se cuvine sa mergem, daca dorim sa fim vrednici de Cina Domnului si sa ne mintuim. Amin.

Arhimandrit IOANICHIE BALAN
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.11.2009, 11:21:22
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=#000000]Cum trebuie sa se apropie monahii si laicii de Taina Dumnezeiestii Cuminecaturi
Arhimandritul Filotei Zervakos (1884 – 1980)
[/COLOR]
[COLOR=#FF0000]
Textul de fata reprezinta o scrisoare a Arhimandritului Filotei Zervakos catre un fiu duhovnicesc, publicata sub acest titlu în revista “Orthodoxos. Philoteos Martyria“, nr. 40-42, ianuarie-septembrie, Tesalonic, 1991, p. 139-143.[/COLOR]
Staretul Filotei a fost de foarte tânar sub îndrumarea Sfântului Nectarie de Enghina facatorul de minuni, pe care l-a avut parinte duhovnicesc. Din 1930 pâna la moartea sa (adica aproape pentru 50 de ani) a fost staretul Mânastirii Loggobardas din Paros, fiind unul din cei mai apreciati duhovnici. A încercat o unire a spiritualitatii liturgice sacramentale cu cea filocalica isihasta. Punctul de vedere exprimat de Patriarhul Filotei Kokkinos (+1379) în chestiunea Sfintei Împartasanii, prezentat si însusit de staretul Filotei Zervakos, îsi pastreaza actualitatea si are o importanta deosebita din punct de vedere teologic si duhovnicesc:

1. “Patriarhul Filotei Kokkinos este un ucenic si adept al Sfântului Grigore Palama (+1360), contribuind cel mai mult la apararea si raspândirea palamismului si isihasmului, care insista asupra posibilitatii vederii slavei sau luminii dumnezeiesti necreate, prin curatirea inimii si rugaciunea mintii.
2. Prin cele spuse în scrisoare, Patriarhul Filotei arata clar ca isihasmul si împartasirea sacramentala nu se exclud, ci se presupun si se completeaza reciproc, rugaciunea mintii fiind însasi simtirea prezentei euharistice sacramentale a lui Hristos în noi, împartasirea sacramentala implicând si împartasirea duhovniceasca, simtirea lui Hristos.
3. Pozitia echilibrata a Patriarhului Filotei poate sa aduca o lumina în mult disputata discutie ce se continua înca pâna în zilele noastre, între teologi si duhovnici, în jurul desei sau rarei împartasiri.[COLOR=#FF0000] Împartasirea euharistica este o necesitate pentru toti credinciosii, monahi si laici, necesitate care decurge din însasi fiinta si rostul tainei Cuminecaturii, dar ea nu se poate impune si da oricui, fara nici o conditie, lucru care se uita de obicei de cei ce insista exclusiv pe împartasirea fizica.[/COLOR]
Sfaturile date în final de Patriarhul Filotei manifesta o deschidere generoasa. [COLOR=#FF0000]Teoretic ele sunt corecte si practic realizabile mai mult în mânastiri, unde sunt mai putini vietuitori si unde duhovnicii îi pot pregati pe toti prin Taina Marturisirii, decât în parohiile mari, unde datorita numarului mare de credinciosi, practic este aproape imposibila pregatirea acestora prin Taina Marturisirii în vederea împartasirii lor duminica de duminica. Dar si aici se poate începe – si e de dorit – cu grupuri mai mici de credinciosi care sa fie pregatiti pe rând pentru împartasire în fiecare duminica.[/COLOR] Problema este foarte importanta si vom mai reveni asupra ei.
Acum 50 de ani am citit aici, în biblioteca mânastirii, o scrisoare a pururea pomenitului Filotei Patriarhul Constantinopolului, care a trait în secolul XIV si care a stralucit în virtute, evlavie, dreapta credinta si cultura. Epistola aceasta a fost trimisa parintilor sinaiti, care se împartisera în doua tabere. [COLOR=#FF0000]Una socotea nu numai ca e permisa deasa Împartasanie, dar ca e obligatorie. Si aducea marturie canoanele 18 si 19 apostolice si ca mai înainte, Sfânta Împartasanie nu impunea postul, fiindca crestinii din primele veacuri nu posteau, dar nici canoanele Sfintilor Apostoli si ale Sfintelor Sinoade Ecumenice nu se refera la post înainte de Sfânta Împartasanie. Cealalta tabara socotea ca, pentru a se împartasi cineva, trebuie sa treaca cel putin 40 de zile de la ziua în care s-a împartasit pentru a se putea împartasi iarasi, deoarece nu e vrednic, si ca înainte de Sfânta Împartasanie crestinul trebuie sa posteasca trei zile.[/COLOR] Aduc si ei marturie obiceiul Bisericii care, vazând ca multi dintre crestini se apropie de Taina Sfintei Împartasanii fara nici o pregatire si curatire prealabila, fara o metanoia si marturisire sincera si curata, fara teama, credinta si dragoste de Dumnezeu, recomanda crestinilor sa se înfrâneze câteva zile, pentru a se putea sa se reculeaga, sa-si dea seama si sa cugete la pacatele lor, sa le paraseasca prin baia pocaintei si a marturisirii, ca si prin postul dupa putere, pentru ca postul curat, care se face în cunostinta si discernamânt, cere de la om teama, smerenie, strapungerea inimii si plânsul aducator de bucurie, lacrimi care purifica si curata sufletul omului de orice pângarire. Din acest motiv, Sfântul Grigorie Teologul a zis: [COLOR=#FF0000]“Sa varsam lacrimi dupa putere prin baia Botezului (pocaintei)>”, iar Sfântul Simeon Noul Teolog porunceste monahilor si crestinilor ca fara lacrimi sa nu se împartaseasca. Cum e cu putinta ca acela care îsi umple de cu seara chilia lui cu carne, peste, oua, vin si nu cu mâncaruri de post, dimineata sa se împartaseasca cu lacrimi si strapungerea inimii? Acest lucru e cu neputinta.[/COLOR]
Fiindca deosebirea de pareri a sinaitilor a ajuns la certuri si dispute, au scris Patriarhului, care le-a trimis o scrisoare. Acum un an am cautat aceasta scrisoare în biblioteca, dar nu am putut s-o gasesc. Nu îmi amintesc exact cuprinsul ei, fiindca au trecut 50 de ani de atunci. Din câte îmi amintesc va scriu, poate va va fi de folos pentru cartea voastra. [COLOR=#99CCFF]În scrisoare, Patriarhul critica cele doua tabere, fiindca ambele se aflau în ratacire si fiindca toti trebuie sa urmeze traditiile pe care le-au primit de la Parintii lor si nu sa se certe.[/COLOR]
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.11.2009, 11:22:08
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Celor dintâi le scrie: [COLOR=#FF0000]Spuneti adevarul ca împartasania deasa este impusa de canoane si ca crestinii din timpurile apostolice se împartaseau la fiecare Liturghie, dar trebuie sa spuneti si ceea ce Sfântul Apostol Pavel, gura lui Hristos, zice: “Sa se cerceteze omul pe sine însusi si asa sa manânce din pâine si sa bea din pahar. Caci cel ce manânca si bea cu nevrednicie, manânca si bea siesi osânda, ca unul care nesocoteste Trupul Domnului” (I Co 11, 28-29). Daca vreti sa va împartasiti des, ca Sfintii Apostoli si primii crestini, trebuie sa se cerceteze fiecare pe sine si sa va gânditi bine daca sunteti si voi ca Sfintii Apostoli, daca sunteti la masura virtutilor Sfintilor Apostoli si a primilor crestini.[/COLOR] Aceia aveau dragoste din tot sufletul si din toata inima fata de Dumnezeu, în vreme ce voi aveti multa dragoste fata de voi însiva si foarte putina fata de Dumnezeu.
[COLOR=#99CCFF]Aceia aveau o asa de mare iubire întreolalta, încât erau bucurosi sa se jertfeasca unul pentru altul. Voi însa va certati si îi pizmuiti pe fratii vostri, fiindca nu îmbratiseaza parerea voastra.[/COLOR]
Aceia, primii crestini, aveau toate în comun, banii, averile, mijloacele de subzistenta si nici unul nu zicea: acesta este al meu, acesta este al tau. Voi, desi sunteti monahi, nu aplicati aceasta.
Preotul, putin înainte de a chema la Sfânta Împartasanie, zice cu voce tare: “Sfintele Sfintilor“, voind parca sa ne avertizeze si sa ne spuna: “Judecati si gânditi-va bine, daca sunteti sfinti, atunci sa va apropiati, fiindca Cele Sfinte se dau numai Sfintilor”. Si noi zicem smeriti: nu suntem sfinti, unul e Sfânt, Domnul nostru Iisus Hristos, Cel fara de pacat. Trebuie, asadar, sa fim atenti, daca vrem sa ne împartasim si noi mai des, sa fim sfinti. Apoi, preotul, chemându-ne la masa duhovniceasca, ne spune: “Cu frica de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste sa va apropiati“. Si aici trebuie sa ne cercetam fiecare pe noi însine: [COLOR=#FF0000]Daca avem într-adevar frica de Dumnezeu, credinta fierbinte si dragoste curata din tot sufletul si din toata inima, atunci sa ne apropiem daca nu, sa ne retinem un timp, si dupa ce ne-am ostenit si nevoit cu ajutorul lui Dumnezeu, pe care trebuie sa-l cerem totdeauna, sa fim si noi sfinti, sa fim ca Sfintii Apostoli si crestinii primelor veacuri, atunci sa ne apropiem des. Întrucât nu suntem imitatori ai virtutilor lor, sa fim atenti, ca nu cumva apropiindu-ne cu nevrednicie, în loc de folos sa ne producem paguba, fiindca Sfânta Împartasanie e foc care-i arde pe cei nevrednici.[/COLOR]
Faptul ca în canoanele Sfintilor Apostoli nu se pomeneste de post, e de asemenea adevarat. Dar la început, când Sfintii Apostoli savârseau Sfânta Taina, erau putini la numar. Iar Taina dumnezeiestii Euharistii o savârseau în case si dupa mâncare. Când însa numarul crestinilor a crescut si s-au zidit biserici, atunci Sfânta Taina se savârsea în sfintele biserici si se savârsea dimineata, iar cei care voiau sa se apropie de Sfânta Taina se înfrânau de cu seara. Iar Sfintii Apostoli continuu au postit. [COLOR=#FF0000]Mâncarea lor era atât de modesta si mâncau atât de putin, cât sa traiasca. Iar marturisirea se facea public, în biserica. [/COLOR]Când însa la început au fost crestini care se rusinau si ezitau sa se marturiseasca în public, atunci Sfintii Parinti au stabilit ca marturisirea sa nu se mai faca public, ci în particular, înaintea arhiereului sau preotului ca parinte duhovnic. [COLOR=#FF0000]Si fiindca multi crestini, când voiau sa se apropie de Sfânta Taina dimineata, mâncau de cu seara pe saturate, fara deosebire, atunci s-a stabilit ca cei ce vor sa se apropie de Sfânta Taina trebuie sa posteasca. Aceasta n-o mentioneaza sfintele canoane, dar o mentioneaza Sfânta Traditie.[/COLOR] Nu s-a apreciat numarul zilelor de post, s-a lasat aceasta la latitudinea duhovnicilor, care celor sanatosi le prescriau mai mult post, iar celor slabiti mai putin. Cei care sunt sanatosi si pot sa posteasca nu numai o zi, doua sau trei, ci întreaga saptamâna, bine fac.
Aceasta le-a scris Patriarhul celor dintâi.
Pentru ceilalti scrie urmatoarele: [COLOR=#FF0000]Monahii care cerceteaza Scripturile si se ocupa cu studiul trebuie sa cunoasca sfintele canoane si Sfintele Traditii. Nici Biserica, nici sfintele canoane, nici Traditia nu mentioneaza ca crestinii trebuie sa se împartaseasca la fiecare 40 de zile si ca nu se cuvine sa se împartaseasca cineva la mai putin de 40 de zile. Sfânta Biserica si toti Parintii stabilesc canoane mari pentru ucigasi, desfrânate, adulteri, hoti, calomniatori si ceilalti pacatosi, carora canoanele le interziceau uneori sa se împartaseasca; celorlalti crestini nu le-a precizat zile, luni sau perioade. S-a precizat însa ca toti sa se cerceteze pe sine si daca sunt vrednici sa se apropie.[/COLOR] S-a precizat, de asemenea, ca trebuie sa fie sfinti, fiindca Cele Sfinte se dau Sfintilor si sa se apropie cu frica de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste.
Bine faceti daca cereti sfatul meu practic, dar mai bine veti face daca va veti smeri si veti asculta si pazi cele ce va voi sfatui.
[COLOR=#99CCFF]Întâi va sfatuiesc sa încetati discutiile care provoaca certuri si dispute. Fiecare din voi sa fie atent sa-si vada propriile pacate si nu pe ale fratelui sau.[/COLOR]
Al doilea, ori de câte ori vi se întâmpla vreo iritare sau cearta între voi, înainte de a apune soarele sa va conciliati si împacati.
Al treilea, [COLOR=#FF0000]sa aveti smerenie si ascultare desavârsita de Întâistatatorul vostru, ca si duhovnicul vostru, caruia sa-i marturisiti sincer toate pacatele voastre si sa solutionati deosebirile dintre voi nu voi singuri, cu pizma, mândrie si iutime, ci cu dragoste si iubire de frati, cerând în toate sfatul si parerea egumenului si duhovnicului vostru, si ceea ce va va spune, sa primiti ca de la Dumnezeu si sa va linistiti[/COLOR].
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.11.2009, 11:22:38
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În ce priveste Sfânta Împartasanie stabilim urmatoarele:
1. Câti au dragoste din tot sufletul si din toata inima fata de Dumnezeu si câti îl iubesc pe aproapele lor ca pe ei însisi, au smerenie, ascultare, taierea voii, blândete, nemâniere, înfrânare, rabdare, tacere, acestia pot sa se împartaseasca o data pe saptamâna si de doua ori când se întâmpla o sarbatoare în mijlocul acestei saptamâni.
2. Când nu au virtutile de mai sus si se mâhnesc din cauza aceasta si se silesc sa le dobândeasca si se roaga si doresc sincer si cer Sfânta Împartasanie, ca pe un medicament ajutator, si evita pe cât le sta în putinta orice pacat, li se permite si lor sa se împartaseasca o data pe saptamâna.
3. Câti au asa-zise pacate care se iarta, adica putina mândrie, se înfurie pentru moment când le spune cineva ceva, spun vreo minciuna, glumesc, râd, bârfesc, manânca mai mult decât e de trebuinta, fac ascultare, dar fara tragere de inima, si au si alte mici pacate de moarte, pe care se silesc sa le taie si sa le tempereze, dar nu cu osteneala si râvna cum se cuvine, dar totusi le cunosc, se caiesc si le marturisesc, acestora li se permite sa se împartaseasca la 15 zile.
4. Acei care sunt mândri, nesupusi, mâniosi, certareti, mincinosi, daca se marturisesc si arata o pocainta si schimbare adevarata si iau hotarâre ca vor înceta sa pacatuiasca, sa se împartaseasca la doua luni.
5. Daca dupa un an înceteaza sau se înfrâneaza, împutinând pacatele, sa se împartaseasca la 40 de zile, si când se îndreapta complet, sa se împartaseasca ca si cei de mai sus, la 15 zile si o data pe saptamâna.
O astfel de dispozitie catre monahii de la noi a dat-o Cuviosul Arsenie, care s-a nevoit acum 100 de ani aici, un sfânt duhovnic care a primit har de la Dumnezeu sa savârseasca minuni în timpul vietii lui si dupa moarte. [COLOR=#FF0000]Un astfel de discernamânt al acestor vrednici de pomenire Parinti trebuie sa-l urmeze si Parintii duhovnici actuali, ca sa-i canoniseasca pe cei care se marturisesc la ei.[/COLOR]
[COLOR=#FF0000]În acord cu îndrumarile de mai sus sa ne apropiem toti credinciosii, laici si clerici, de Taina dumnezeiestii si Sfintei Împartasanii, pregatindu-ne si curatindu-ne prin pocainta, post, rugaciune, cu frica de Dumnezeu si cu credinta si cu dragoste, ca împartasindu-ne cu vrednicie sa ne unim cu Mântuitorul Hristos si sa ne învrednicim a deveni împreuna-mostenitori ai Împaratiei Lui ceresti”.[/COLOR]
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.11.2009, 11:25:12
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuze ca am postat articolele dar, nu am reusit sa postez linkul direct.
Sper sa fie de folos celui ( si nu, numai) ce a pus intrebarea de inceput.
Bucurie!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.11.2009, 22:43:54
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stiti ce ma doare cel mai tare, ca acceptam sa se apropie de Hristos, mai cu precadere oameni drepti, oameni luminati, oameni neprihaniti...in loc sa-l facem cunoscut pe Dumnezeu si prin Sfintele Taine, sa-l apropiem de Dumnezeu, pe pacatos, pe innegurat si pe neispravitul care in neputinta lui incearca sa-l simta asa cum poate ...
Trebuie sa indraznim a ne apropia de Domnul pentru a intelege cum trebuie sa fim mai buni , cunoascandu-l astfel putem intelege bunatatea .
Etalam mereu virtuti pentru a le putem atasa de Bisericsa si in marinimia acestora, pe cel care nu poate sa se desavarseasca il izgonim din calea Domnului, il judecam si-l asociem cu infinita nevrednicie.
Ma ratacesc prin randuri interminabile, la fel de neputincioase in slava lor, precum oamenii pe care nu-i poate curati cu adevarat, fiindca nu sunt decat oameni, si nu duhuri.
Este usor sa le aplicati in viata proprie, cand insasi viata nu semnifica potrivnicia legii...doar le asezonati convenabil in fiecare zi in care va sunt permise lucrurile firesti, in timp ce altii trebuie sa le asezoneze deznadejdii, fiindca lor nu le este permis sa fie oameni ...
Dumnezeu sa binecuvinteze pe toata lumea si sa inteleaga in Marea Sa Intelepciune rarunchii tuturor lucrurilor de dincolo de neputinta si aroganta omeneasca.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 13.11.2009 at 22:52:20.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.11.2009, 13:24:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@GeorgeS - asa stiam si simt si eu.
Si nu cred ca exista oameni, nici macar preotul, care sa fie permanent pregatit pentru impartasanie.
Eu si la preoti nu prea inteleg obligativitatea impartasirii la fiecare Liturghie. Cu canon, sau fara. Se spovedeste mereu, nu stiu, dar sufletul si trupul lui este intotdeauna pregatit pentru Hristos? Eu nu cred. Si el este tot om.

@Noesisaa - pai asa se spune peste tot, ca in posturile mari mai ales sa te spovedesti si impartasesti si inca de doua ori. Era mai bine daca se lasa sa se duca oamenii la perioade decise de ei insisi, atunci cand se simt pregatiti pentru asta. Dam buluc in posturile stabilite peste an, asa cum o fi, fara a fi chiar pregatiti si in rest nu mai facem nimic.
In plus eu spun ca numai postul trupesc nu inseamna pregatire. A manca normal (atentie, nu vorbim de imbuibare) si a trai normal cu sotul/sotia nu trebuie sa fie considerata o piedica. A tine aceste posturi nu te pregateste automat pentru impartasanie, nici macar spovedania.
Trebuie sa fii pregatit moral si sufleteste mai ales.
De asta as spune sa poti sa mergi la preot si sa spui: parinte, am mancat si am trait normal, dar acum am sufletul pregatit pentru impartasanie, si sa te spovedeasca si apoi sa primesti impartasania. Si asta oricand in an.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drept la impartasanie! Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 10 11.05.2010 12:10:18
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 18:34:37
Impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 25 02.12.2008 00:38:11
Despre impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 3 01.12.2008 16:34:48
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 20:24:57