Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.09.2009, 19:25:43
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Daca Dalal este roman si crestin,

eu sunt budist si catolic.
Nu este prima data cand intalnesc in discutii pe forumuri arabi care au invatat sau invata in Romania si se simt datori sa faca propaganda contra Israelului.
Constat cu multa placere ca si fara replia mea au fost desvaluite aci minciunile grosolane care a scris de catre membrii crestini adevarati.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.09.2009, 19:29:06
Dalal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luxlux Vezi mesajul
eu cred ca dalal a vazut prea multe filme sf ,nimic din ceea ce a scris nu are baze concrete aste sunt numai .......probabil ce ai visat noaptea..... bomboane care explodeaza etc.... etc...... Eu zic mai bine documenteazate inainte sa aduci acuzatzii grave la adresa cuiva.Eu locuiesc de 15 ani in israel am locuit primii 3 in ierusalim avind numai prieteni arabi inclusiv ramala si betlehem si sa stii ca nici ei nu ar fi de acord cu ceea ce scrii ......ca soldatzii israelieni ar fi infipt baioneta si ar fi facut si ar fi dres.....etc.. SI sper ca atunci cind zici doamne ajuta sa nu fie numai cu gura . Sa ai o zi buna in continuare .
Inarmata cu intelepciune si toleranta ,iti doresc numai bine si convietuire pasnica,acolo unde esti !
Cat despre "acuze",cred ca nu ai fost suficient de atent cand ai citit primul comentariu, al meu.Daca il recitesti vei vedea ca, nu eu spun acele orori ci,oameni care locuiesc acolo mi-au povestit.
Sincer,m-ar bucura sa fie s.f.,asa cum spui tu,iar lucrurile sa fie asezate in pace si buna intelegere,dar tare imi este teama ca nu prea e asa...
Oricare ar fi adevarul,nu in mana noastra sta solutia asa ca, nu particip la vrajba si provocarea unora..este prea vadit scopul discutiei..!

Numai bine !

Doamne ajuta !

Last edited by Dalal; 19.09.2009 at 19:31:21.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.09.2009, 19:43:10
Dalal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SPUI TU, evreulcelales-

"Constat cu multa placere ca si fara replia mea au fost desvaluite aci minciunile grosolane care a scris de catre membrii crestini adevarati." [/quote]

.........................................



Asta deja este linguseala directa si dorinta de vrajba indirecta,ascunsa insuficient de bine, care se pare ca o doresti sa aiba loc intre membrii crestini .
Ce urmeaza?
Mainile in san si distractie de pe margine ,privind cum se arunca cu pietricele in "teren", crestinilor.
De pe acum iti spun ca balciu nu va avea loc,oricat ai peria pe crestinii adevarati.
Vezi-ti de ale tale ,pamantene,ca ai atat de multe...!!

Numai bine !

Doamne ajuta !

Last edited by Dalal; 19.09.2009 at 19:58:14.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.09.2009, 20:02:43
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Daca adevarat vrei "toate bune" si

Citat:
În prealabil postat de Dalal Vezi mesajul
SPUI TU, evreulcelales-

"Constat cu multa placere ca si fara replia mea au fost desvaluite aci minciunile grosolane care a scris de catre membrii crestini adevarati."
.........................................



Asta deja este linguseala directa si dorinta de vrajba indirecta,ascunsa insuficient de bine, care se pare ca o doresti sa aiba loc intre membrii crestini .
Ce urmeaza?
Mainile in san si distractie de pe margine ,privind cum se arunca cu pitricele in "teren", crestinilor.
De pe acum iti spun ca balciu nu va avea loc,oricat ai peria pe crestinii adevarati.
Vezi-ti de ale tale ,pamantene,ca ai atat de multe...!!

Numai bine !

Doamne ajuta ![/quote]

Ca Domnul sa-ti ajute, in primul rand sa nu mai minti si sa nu mai marturesti minciuni ca asta este contrar Celor 10 Porunci.
Ai grija ca in istorie,cine a facut propaganda mincinoasa contra evreilor au fost sters de pe fata pamantului si nici in Rai nu au ajuns.Asta din cauza ca Dumnezeu ne iubeste.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.09.2009, 20:07:26
Dalal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
eu sunt budist si catolic.
Nu este prima data cand intalnesc in discutii pe forumuri arabi care au invatat sau invata in Romania si se simt datori sa faca propaganda contra Israelului.
Constat cu multa placere ca si fara replia mea au fost desvaluite aci minciunile grosolane care a scris de catre membrii crestini adevarati.

Iti este greu sa crezi ca sunt roman si crestin?
Sa-ti fie !
Asta nu schimba cu nimic subiectul de la care vad ca incerci sa abati discutia.
Nu eu sau religia mea crestina ,este subiectul discutiei propusa de tine,ci istoria prea noului tau statulet.

"Alesule",fii barbata !




Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.09.2009, 01:36:56
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Pana la urma tot ati cazut in controversa fara fund a ororilor ce au avut loc dupa aparitia Israelului pe harta. Desigur, puteti dezbate acest subiecta la nesfarsit, fiecare parte avand eroi, martiri, tradatori, criminali de razboi. La cate se intampla in acea zona de atatia ani, ambele factiuni sunt manjite cu sange pana in crestetul capului, iar daca un arab sau vreu evreu neaga asta, atunci e nebun.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.09.2009, 12:46:07
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Adevarata descriere cum Israelul

se refera la viata omului,indiferent de religia si natia lui, scris de catre o mama crestina-romanca puteti gasi aci: http://forum.desprecopii.com/forum/t...TOPIC_ID=26743
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.09.2009, 13:11:34
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Despre emigrare la Israel si de la el.

Din totdeauna,evreii au chemat emigrarea lor la "Tara Sfanta"in trecut si la Israel acuma cu cuvantul "alia",tradus din ebraica-"urcare".Cine a pleacat sau emigrat din Tara Sfanta a facut
"irida",tradus din ebraica-"s-a dat jos".
Am scris asta deoarece asta explica cel mai bine cum se refera evreii la patria lor. Nimeni nu i-a obligat sau invatat asta ci a fost ceva normal care nu este in discutie. Pamantul patriei este simbolic ceva mai inaltat decat toate alte pamanturi si teritoare.
Poate se intelege ca ceva pueril dar va asigur ca atitudinea asta este unul din putinele "concensus" a poporului evreu.

Statul Israel a fost infintat ca patrie a tuturor evreilor din lume.Una din primele legi a fost "Legea Intoarceri". In acord cu legea asta fiecare evreu din lume are dreptul sa emigreze la Israel si este primit cu brate deschise. Agentia Evreiasca a fost in trecut si inca mai este cea care strange donatii din toata lumea pentru a financia transportul si intregrarea noilor veniti in Israel.Inclusiv invatarea limbii ebraice care este de prima importanta.Ea a fost infintata in anul 1929.Inca inaintea infintarii Statului Israel Sohnutul, (Agentia Evreiasca) a ajutat a infinta sate si localitati in teritoriul care azi depinde de Israel.

Inca o societate care este deamna sa o mentionez este "Kerem Kaiemet la Israel" (KKL).
Si societatea asta a fost infintata mult inaintea infintarii tarii. Tinta ei prima a fost cumparare de terenuri de la arabi si straini. Azi tinta este sa acopere tara cu paduri si sa faca drumuri ca sa se poata ajunge la fiecare parte din mica tara. KKL a reusit nu rau de cand a fost infintata in 1901 pana azi sa sadeasca sute de milioane de pomi diferiti. Activitatea KKL este posibila cu ajutorul donatilor evreilor instariti din tara si strainatate,
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.11.2009, 16:38:21
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit Formarea statului israel

Adunarea Generala ONU era reunita la a doua sesiune extraordinara pe tema ,,PROBLEMA PALESTINEI,,la data de 26 noiembrie 1947.(prima sesiune extraordinara a avut loc la 28 aprilie 1947 si in urma acesteia s-a hotarat formarea unei comisii speciale,formata din 11 tari care avea ,,cele mai largi imputerniciri,, sa studieze problema )In dimineata zilei de 26 noiembrie insa sefii Agentiei Evreiesti facand o socoteala constata ca daca scrutinul ar avea loc in acea zi rezultatul ar fi defavorabil lor .Ca proiectul sa fie aprobat avea nevoie de votul favorabil a doua treimi din tarile membre- 56 erau in total. Atunci au recurs la o urmatoarea tactica :au solicitat delegatiilor care luau cuvantul la tribuna ONU sa tina tribuna ocupata pana seara tarziu ,impiedicand astfel trecerea la desfasurarea scrutinului.In fata subitului maraton oratoric seful Adunarii Generale nu a avut decat sa amane scrutinul.Cum a doua zi era sarbaroare si nu se lucra ,administratia Statelor Unite a mai castigat o zi sa continue presiunile asupra tarilor care se exprimasera ca vor respinge proiectul.Astfel 4 state initial refractare au fost supuse in acele 24 ore presiunilor Grecia,Haiti,Liberia,Filipine. SCRUTINUL PUTEA INCEPE!!! In ziua (in miezul noptii mai exact) de 29 noiembrie 1947,sub o imensa cupola intr-o metropola americana, 56 natiuni aveau sa hotarasca soarta unui petic de pamant aflat la mii de km distanta,cunoscuta sub numele pe PALESTINA.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.11.2009, 16:33:53
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
Adunarea Generala ONU era reunita la a doua sesiune extraordinara pe tema ,,PROBLEMA PALESTINEI,,la data de 26 noiembrie 1947.(prima sesiune extraordinara a avut loc la 28 aprilie 1947 si in urma acesteia s-a hotarat formarea unei comisii speciale,formata din 11 tari care avea ,,cele mai largi imputerniciri,, sa studieze problema )In dimineata zilei de 26 noiembrie insa sefii Agentiei Evreiesti facand o socoteala constata ca daca scrutinul ar avea loc in acea zi rezultatul ar fi defavorabil lor .Ca proiectul sa fie aprobat avea nevoie de votul favorabil a doua treimi din tarile membre- 56 erau in total. Atunci au recurs la o urmatoarea tactica :au solicitat delegatiilor care luau cuvantul la tribuna ONU sa tina tribuna ocupata pana seara tarziu ,impiedicand astfel trecerea la desfasurarea scrutinului.In fata subitului maraton oratoric seful Adunarii Generale nu a avut decat sa amane scrutinul.Cum a doua zi era sarbaroare si nu se lucra ,administratia Statelor Unite a mai castigat o zi sa continue presiunile asupra tarilor care se exprimasera ca vor respinge proiectul.Astfel 4 state initial refractare au fost supuse in acele 24 ore presiunilor Grecia,Haiti,Liberia,Filipine. SCRUTINUL PUTEA INCEPE!!! In ziua (in miezul noptii mai exact) de 29 noiembrie 1947,sub o imensa cupola intr-o metropola americana, 56 natiuni aveau sa hotarasca soarta unui petic de pamant aflat la mii de km distanta,cunoscuta sub numele pe PALESTINA.
Inca una la care Teoria Conspiratiei este a doua religie. Pai stimata taranca, daca ai fi "cheltuit" energia ta,in loc pe Teoria Conspiratiei a ta ,pe ceva folisitor tarii tale,poate ai fi ajutat ca Romania sa devina ceva in Europa ca azi titlul ei nu este de mare onoare.
In 1947 ,la ONU,toate tarile care au dorit sa vorbeasca inaintea votului,au vorbit si ce pretinzi tu este pur o prostie si o minciuna deamna de propaganda arabeasca.
Un mic lucru ai uitat sa mentionezi ,ca votul a fost in favoarea sau defavoarea infintarii a doua state, unu evreu si unu arab si impartirea tarii in doua state.. In acord cu votul, evreii au aprobat decizia si arabi -nu. Israelul a fost infintat si arabii au navalit la razboi. Azi,arabii sunt gata sa infinteze tara lor pe un teritoriu mai mic decat au respins in 1947.Problema lor este ca sunt un popor impartit in doua si cel din Fasia Gaza este numai o sucursala a Iranului si al-kaida.
Apropo de numele care au adoptat, Palestinieni. Palestina, in ebraica este tara plishtinilor care erau un popor care stapanea shesul si malul marii pe cand evreii tineau dealurile si muntii,bineinteles in trecut. Paleshet in ebraica-shes si campie. Arabii de care scri, sunt veniti inainte cu cam 600 de ani din Arabia Saudita,fapt care este absolut adevarat.
Inca ceva:Arabii nu au stapanit tara Palestina niciodata in trecut ci au trait in acelas gen ca triburile din desertul Saudiei. Evreii au intemeiat tara in trecut,mii de ani pana cand au fost expulzati de romani. Chestia este ca si cum ar fi venit azi tziganii romani sa pretinda ca li se cuvine o parte din teritoriul Romaniei....Exact cam asa.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
jaf in Israel Ioana-Andreea Generalitati 1 11.10.2010 13:22:36
Sema Israel! dorstor Iudaismul 10 11.10.2010 13:08:03
De ce Israel? tigerAvalo9 Generalitati 26 28.12.2009 15:23:53
Impresii de la mitingul de protest contra statului politienesc! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 7 02.02.2009 17:04:58
S-a nascut Coalitia Impotriva Statului Politienesc. tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2009 19:19:08