Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.10.2007, 14:25:03
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)eu voi fi in rugaciune la sfanta liturghie alaturi de voi.Pe 15,adica luni voi veni la Iasi sa ma inchin cuvioasei Parascheva si voi ramane mai multe zile pentru ca am de facut cursuri de promovare pentru gradul 2 in preotie.Poate ne intalnim.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.10.2007, 14:31:43
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)Mare, MARE bucurie, parintele nostru drag si bun:)
Pentru Anita:
Draga mea, eu nu stiu exact cum se vor pomeni acolo la Sfanta, dar spre ex. la Sihastria, se strang mii de pomelnice. Ele sunt impartite la mai multi parinti/calugari care au in ascultare sa le pomeneasca pe TOT parcursul Sfintei Liturghii. Fiind fff multe nu pot fi pomenite de un singur parinte (cel slujitor). Probabil asa se procedeaza si la Sfanta in aceasta zi cand cu siguranta se vor strange mii si mii de pomelnice/acatiste. Daca intrebarea era cat vor fi pomenite cele pe care le voi duce eu..va rog sa ma lasati sa tin taina aceasta infima jertfa pe care cu ajutorul rugaciunilor voastre o voi face.:) Cele cu perioada mai mare de pomenire (daca dai o suma de bani mai insemnata) vor fi pomenite pe putin 40 de zile:) Sper ca ai inteles, poate ma ajuta si parintele cu o completare daca am gresit pe undeva.
cu dragsote frateasca jenica
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.10.2007, 23:02:19
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
ma gandeam sa ne prezentam toti mandria zonei. sa zicem o manastire dintr-un loc. si sa ne intalnim toti intr-un weekend. sa facem schimb de experienta. nu stiu. incerc si eu oceanul cu degetul. spuneti-mi daca e o idee buna sau din contra...
SF MANASTIRE "PETRU VODA", COM POIANA TEIULUI, JUD NEAMT, STARET PR IUSTIN PIRVU. ESTE UN LOC FOARTE PLACUT FAM. MELE,AICI SE FAC SF SLUJBE CA LA MUNTELE ATHOS IAR PRIVELISTEA ESTE NEMAIPOMENITA. VIZITATI-O MACAR O DATA. CU SIGURANTA VA VETI MAI INTOARCE!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.10.2007, 15:05:05
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

am inceput acest topic si vreau sa-mi cer iertare de la voi ca nu l-am dus pana la sfarsit. intentiile noastre, ale tuturor, sunt, fara indoiala, de laudat. pacat ca raman la stadiul de intentii. si aici imi insusesc vina deoarece ar trebui cineva sa gestioneze aceste discutii si sa le duca spre stadiul de realizare. intru foarte rar in ultimul timp. am crezut ca se va abandona ideea. insa vad ca mai prinde la unii dintre noi.
ma bucur ca exista initiative ca ale jenicai, care preia pomelnice de la voi. chiar sper ca intr-o zi sa va intalniti, cat de putini, intr-un loc comun, in care sa va impartasiti experientele si trairile. tocmai ce m-am intors din sfantul munte. cuvintele sunt de prisos. si cred ca cei dintre voi care au avut sansa sa ajunga acolo stiu despre ce vorbesc. mi-ar placea sa va intalnesc intr-o zi si sa vorbim ca si cum ne-am cunoaste de-o viata. sa simtim duhul fiecaruia dintre noi si bucuria impartasirii simtirilor noastre, a celor care suntem aproape de biserica.
iertati-ma ca nu pot sa-mi asum gestionarea acestui topic si sper sa fie cineva dintre voi hotarat sa-l duca mai departe.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 31.10.2008, 23:48:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

La Galati,ce-ati putea vedea?Sincer,nici eu nu prea stiu,sau nu sunt sigura ca poate sa existe un program incarcat de sens si satisfactie in priviinta vizionarii unor locuri sfinte,pentru ca nu prea sunt...nu din cele "mult laudate".
Este Manastirea Tudor Vladimirescu,care este foarte mare si are hramul Adormirii Maicii Domnului,deci a trecut.Dar este o manastire tare ingrijita si plina de flori.Am pe undeva poze recente,dar nu-mi sunt la indemana.
Am auzit inca din copilarie de Manastirea Adam,si spre rusinea mea nu am vizitat-o,aproape in fiecare weekend imi propun,dar apare altceva.
Cat eram copil(pana la 14 ani) cantam la Biserica care tinea loc de Catedrala,cat timp aceasta era in reconditionari,si stiu ca se aflau acolo Moastele Sf.Tamaduitor Pantelimon.Am inteles ca nu mai sunt acolo...nu stiu daca au fost mutate la Catedrala de drept.
Nu stiu,initiativa ar fi buna,eu sunt genul care deschid usa casei larg pentru cine are nevoie,insa,pe lumea aceasta exista si tot felul de ciudati,trebuie sa existe o oaresce reticienta cand vine vorba de o persoana necunoscuta,mai ales cand sunt si copii in jur.Poate doar daca se formeaza o oarecare prietenie cu o persoana sau mai multe de pe forum,poate sa apara si aceasta incredere de apropiere.Personal,nu sunt genul(sunt cam speriata de bombe).
Pe 1 decembrie,Sfantul Andrei,la Galati se organizeaza sarbatorile orasului,care incep de pe 30 nov,au,de asemenea loc si manifestatii religioase in oras...de care aud la televizor,abia.In perioada aceia,de regula este post.
Nu stiu de ce m-am apucat sa scriu aici,caci vad ca nu am deschis vre-o cale concreta de incurajare a "pelerinajului" prin orasul din care facem parte,totusi,daca ne desclestam de atata crispare si anonimat,poate vom reusi sa ne si vedem careva,cumva.Eu nu prea ma pot deplasa,decat daca o iau pe soramea ca sofer si daca-l priponesc pe baiatul meu cel neastamparat.
P.S.Acum nu mai este de cort!,e clar!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.11.2008, 20:46:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ca sa te intilnesti cu cineva de pe forumu asta, tre' s-ai si-o doza de curaj si sa n-ai frica de neprevazut...de ce credeti ca multi sunt rezervati in privinta asta? Din cauza nesigurantei!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.11.2008, 20:53:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Ca sa te intilnesti cu cineva de pe forumu asta, tre' s-ai si-o doza de curaj si sa n-ai frica de neprevazut...de ce credeti ca multi sunt rezervati in privinta asta? Din cauza nesigurantei!
Nesigurantei ? ? ? Ce este sigur in asta lume Stefane ? Sigure sunt doar patimele noastre , in rest gandurile si mintea patimasa ne creaza nesiguranta, deznadejdia, uitarea, ura, tinerea de minte a raului , a supararii fata de cel de langa noi. Nu crezi ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.11.2008, 21:04:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nesigurantei ? ? ? Ce este sigur in asta lume Stefane ? Sigure sunt doar patimele noastre , in rest gandurile si mintea patimasa ne creaza nesiguranta, deznadejdia, uitarea, ura, tinerea de minte a raului , a supararii fata de cel de langa noi. Nu crezi ?
Vorba din Psalmi "Ce poate sa-mi faca mie omul", este atat de adevarata, mai adevarata ca oricand. De nadajduim in Domnul, ori este adevarat, ori e declarativ ? Si atunci iti spun apasat: NIMIC NU E FARA VOIA LUI IN LUMEA ASTA ! ! ! Nesiguranta e venita de la diavol Stefane. Lasa-l in pace si atunci nu i se va permite mai mult decat trebuie si putem duce, dar cu o simpla si sigura conditie: SA CREDEM CU ADEVARAT IN DUMNEZEU ! EL E STRAJA SI APARAREA NOASTRA INTRU TOATE CE SANT SI CE VA SA VINA.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.11.2008, 21:44:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E atat de frumos ca ne intalnim in duh. Cand intru pe acest forum imi inchipui ca toti forumistii se afla de fata cu mine intr-o biserica si stau cu privirile atintite spre pamant si cu mintea la rugaciune.

Curiozitatea prea mare de a afla mai multe unii despre altii nu stiu daca ne poate aduce roade duhovnicesti. Eu zic sa nu fortam nota, caci nu noi ca persoane fizice suntem importanti , ci Dumezeu. Si mai ales relatia noastra cu El.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.11.2008, 21:56:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E atat de frumos ca ne intalnim in duh. Cand intru pe acest forum imi inchipui ca toti forumistii se afla de fata cu mine intr-o biserica si stau cu privirile atintite spre pamant si cu mintea la rugaciune.

Curiozitatea prea mare de a afla mai multe unii despre altii nu stiu daca ne poate aduce roade duhovnicesti. Eu zic sa nu fortam nota, caci nu noi ca persoane fizice suntem importanti , ci Dumezeu. Si mai ales relatia noastra cu El.
Excelent spus ! Persoana fizica , azi este, maine se va ofili ca iarba, te uiti si nu mai e . Dar relatia noastra, a sufletului nostru cu Dumnezeu, va dainui o vesnicie. Cel putin asta nadajduim si pentru asta trebuie sa trudim neancetat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locuri in care ne intalnim, cu totii, cu Dumnezeu: 1.Ostra Brama Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 0 12.09.2012 23:32:32
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Ierihon: Cel mai vechi oras din lume viorel67 Intrebari utilizatori 0 02.11.2010 22:11:00
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44