Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2007, 22:13:27
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

DRAGII MEI, VA ROG SA-MI SPUNETI CE IMPRESII AVETI DESPRE O MAMA CARE-SI LASA COPII IN GRIJA ALTORA SI PLEACA IN STRAINATATE?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2007, 22:16:58
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Depinde.......foarte multe o fac tot pentru copii,sa le ofere un viitor mai bun.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2007, 22:21:08
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vai de sufletul ei...sa fi nevoita sa faci asa ceva!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2007, 22:22:53
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ce varsta au copiii?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2007, 23:11:56
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Ce varsta au copiii?
CIPRIAN 2 ANI SI IUSTINA 9ANI IAR EU SUNT MAMA LOR...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2007, 23:14:03
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
vai de sufletul ei...sa fi nevoita sa faci asa ceva!
DA... SUFLETESTE SUNT DISTRUSA..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2007, 23:28:29
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariana_m.

CIPRIAN 2 ANI SI IUSTINA 9ANI IAR EU SUNT MAMA LOR...
Banuiam eu. Trist...:(
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.10.2007, 23:40:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Mariana, daca tu ai plecat pentru ca aici nu mai aveai nici o posibilitate de a-i intretine pe cei mici este de inteles. Ca sa poti rezista, incearca sa nu te mai impovarezi gandindu-te la situatia in care esti, lucreaza acolo unde esti daca ti s-a oferit oportunitatea si vezi cum evolueaza situatia. Nu uita sa te rogi pentru tine si copii, pentru a-ti ajuta Dumnezeu in aceste momente grele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2007, 00:36:22
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

in primul rand sa-i lasi in grija Maicii Domnului,apoi a altora.suferinta e mare si de o parte si de alta,sunt copiii care inteleg si li se explica sunt copii care nu inteleg carora li se spun munciuni,sunt pacaliti amagiti ca vine repede mama.Iti spun doar ca am in clasa 2 eleve ale caror mame lucra in Italia.Una are painti seriosi,harnici,onesti au lasat-o pe fetita in grija bunicii care se ocupa bine de ea,fetita este constiincioasa are o rel.sincera si buna cu parintii,intelege situatia nu e marcata de eveniment..uneori mi se destainuie ca e trista,dar de fapt tristetea nu e deprimare e un sentiment trecator pe care cu un simplu tel si un te iubesc se rezolva...si am o eleva ai carei aprinti nu se mai inteleg de la departarea prea mare,mama o minte intr-una ca se intoarce ba miine ba poimaine,fetita e f.dezorientata,bunica ii spune ca mama nu este buna de nimic ca nu se mai intoarce,tatal o ameninta pe mama care a uitat sa mai vina in fata fetitei...nimeni nu se ocupa de fetita cum trebuie..nu sunt oameni seriosi..copilul sufera si se rasfrange implicit asupra sit.scolare toata situatia.Ba mai mult pare sA NICI nu se intereseze de copil,nu o cauta la telefon,uita sa-si onoreze promisiunile..Nimeni nu condamna pe nimeni dar daca un parinte pleaca trebuie mult tact in rel cu un copil,sa se asigure ca il lasa pe maini bune,ca nu-i lipseste material nimic,sa patreze elatia vie cu copilul,sa fie sincer.Greu.Este o mica suferinta oricum nu este o trauma pentru copilul care intelege ca parintele pleaca fortat de imprejurari,ca ei sa supravietuiasca..mai sunt si parinti care pleaca de moft..ca nevastei nu-i ajung banii sa-si ia parfumuri,persane si mai stiu eu ce mobila,sa schimbe casa cu una mai mare..aici este sacrificat copilul intr-un mod nejustificat.Copilul este prima prioritate si nu mobila,toalele etc.Adica copilul este mai fericit si mai senin daca mananca cereale ieftine si nu nesquik dar o are pe mama alaturi.Nu stiu daca m-am exprimat pe intelesul tuturor oricum intentia mea nu este aceea de a te incrimina Mariana.Sa te ajute Dumnezeu sa te intorci mai repede.numai cand ma gandesc ma cutremur cat de greu iti poate fi mai ales tie dar si lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2007, 00:57:19
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
in primul rand sa-i lasi in grija Maicii Domnului,apoi a altora.suferinta e mare si de o parte si de alta,sunt copiii care inteleg si li se explica sunt copii care nu inteleg carora li se spun munciuni,sunt pacaliti amagiti ca vine repede mama.Iti spun doar ca am in clasa 2 eleve ale caror mame lucra in Italia.Una are painti seriosi,harnici,onesti au lasat-o pe fetita in grija bunicii care se ocupa bine de ea,fetita este constiincioasa are o rel.sincera si buna cu parintii,intelege situatia nu e marcata de eveniment..uneori mi se destainuie ca e trista,dar de fapt tristetea nu e deprimare e un sentiment trecator pe care cu un simplu tel si un te iubesc se rezolva...si am o eleva ai carei aprinti nu se mai inteleg de la departarea prea mare,mama o minte intr-una ca se intoarce ba miine ba poimaine,fetita e f.dezorientata,bunica ii spune ca mama nu este buna de nimic ca nu se mai intoarce,tatal o ameninta pe mama care a uitat sa mai vina in fata fetitei...nimeni nu se ocupa de fetita cum trebuie..nu sunt oameni seriosi..copilul sufera si se rasfrange implicit asupra sit.scolare toata situatia.Ba mai mult pare sA NICI nu se intereseze de copil,nu o cauta la telefon,uita sa-si onoreze promisiunile..Nimeni nu condamna pe nimeni dar daca un parinte pleaca trebuie mult tact in rel cu un copil,sa se asigure ca il lasa pe maini bune,ca nu-i lipseste material nimic,sa patreze elatia vie cu copilul,sa fie sincer.Greu.Este o mica suferinta oricum nu este o trauma pentru copilul care intelege ca parintele pleaca fortat de imprejurari,ca ei sa supravietuiasca..mai sunt si parinti care pleaca de moft..ca nevastei nu-i ajung banii sa-si ia parfumuri,persane si mai stiu eu ce mobila,sa schimbe casa cu una mai mare..aici este sacrificat copilul intr-un mod nejustificat.Copilul este prima prioritate si nu mobila,toalele etc.Adica copilul este mai fericit si mai senin daca mananca cereale ieftine si nu nesquik dar o are pe mama alaturi.Nu stiu daca m-am exprimat pe intelesul tuturor oricum intentia mea nu este aceea de a te incrimina Mariana.Sa te ajute Dumnezeu sa te intorci mai repede.numai cand ma gandesc ma cutremur cat de greu iti poate fi mai ales tie dar si lor.
VA MULTUMESC PT CA NU MA JUDECATI. RUGATI-VA SI PT MINE PACATOASA!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mama Ivanacristescu Intrebari utilizatori 3 29.08.2012 21:55:46
Tu, mama! Rodica50 Generalitati 20 08.03.2012 23:41:14
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
o mama ... cristiana21 Generalitati 23 01.11.2010 11:38:43