Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.10.2007, 00:59:16
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Mariana, daca tu ai plecat pentru ca aici nu mai aveai nici o posibilitate de a-i intretine pe cei mici este de inteles. Ca sa poti rezista, incearca sa nu te mai impovarezi gandindu-te la situatia in care esti, lucreaza acolo unde esti daca ti s-a oferit oportunitatea si vezi cum evolueaza situatia. Nu uita sa te rogi pentru tine si copii, pentru a-ti ajuta Dumnezeu in aceste momente grele.
VA MULTUMESC!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.10.2007, 17:04:18
alinafat78 alinafat78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2007
Mesaje: 33
Implicit

Mariana adica cum sa te judecam?? Numai o mama stie ce poate fi in sufletul ei cand isi lasa copiii si pleaca sa munceasca printre straini. Numai tu si Dumnezeu stii ce e in sufletul tau. Ceea ce pot face eu pt tine e sa te incurajez si sa iti scriu o rugaciune de care eu,desi sunt langa copilul meu, nu ma pot desparti. Cred ca este cea mai frumoase rugaciuni din cate exista. Poate o stii poate nu. Sa va fie de folos si sa te intorci sanatoasa la copiii tai si sa te bucuri de ei.
"Imparateasa mea cea preabuna si nadejdea mea,
Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoarea strainilor,
Bucuria celor mahniti, acoperirea celor necajiti,
vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul meu;
Ajuta-ma ca pe un neputincios, hraneste-ma ca pe un strain.
Necazul meu Il sti; dezleaga-l precum vrei, ca n-am ajutor afara de tine,
Nici alta folositoare grabnica, nici alta mangaietoare buna afara de tine,
Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor.
Amin."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.10.2007, 19:50:36
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariana_m.
DRAGII MEI, VA ROG SA-MI SPUNETI CE IMPRESII AVETI DESPRE O MAMA CARE-SI LASA COPII IN GRIJA ALTORA SI PLEACA IN STRAINATATE?
Maria, daca tu esti mama in cauza vreau sa iti spun ca:
Sunt casatorita de 16 ani, am doi copii mari si sanatosi. Dar..nu intodeauna viata mea a fost roz. A existat o perioada cand traiam de pe o zi pe alta. Sotul meu era plecat eu eram bolnava vai de capul meu si casnica. Multi bani se duceau pe rate si medicamente/doctori. Eram vai de capul meu. Dar NICIODATA, niciodata nu s-a intamplat sa Nu am ce manca. Mereu venea cate o "salvare". Am trait acest calvar 2 luni!Cu toate astea a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea! Simteam ca traiesc in sanul Maicii Domnului! Daca pleci vei castiga bani..dar iti vei pierde copii. Nu te teme nici nu privi in curtea vecinului. El are mobila noua tu nu! El are vila tu cocioaba! Nu te teme, lupta ptr copii! Au nevoie de mama nu de bani, sau numai de bani..
Iarta nu te judec dar iti vorbesc ca una care a trecut prin lipsuri.. oricum algerea iti apartine in totalitate.
jenica
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.10.2007, 19:55:42
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Mariana, ai sot?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.10.2007, 21:23:37
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Orice ai face Mariana, te rog, sa te rogi. Domnului nostru Iisus Hristos, Maicii Domnului, Sfintei Parascheva si Sfantului Stelian. Chiar daca va fi greu, cu rugaciunea te vei apara pe tine, pe copii si pe familie. Cat timp esti departe sa te rogi. Va fi greu pentru ca sufletul o sa`ti tremure in fiecare zi. In fiecare zi inima iti va plange, dar vei avea mangaiere de la Domnul. Prin fiecare rugaciune, greul nostru este luat de Dumnezeu. Cum? E o taina dar cei care au trecut prin greutati iti vor marturisi ca numai rugaciunea le`a salvat familia si le`a pastrat mintea intreaga.

Dumnezeu sa te aiba pe tine si pe copii tai in paza Sa. Sa trimita ingeri ocrotitori pentru copiii tai care sa`i pazesca de toate greutatile si ispitele vremurilor acestea. Sa`i pazeasca intregi, sanatosi, intr`u Dreapta Credinta si iubire de familie.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.10.2007, 23:14:50
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Draga mea, este dureros ca trebuie sa pleci de langa pruncii tai atat de micuti...oare nu mai exista nici o alternativa? Eu m-as gandi intr-o asemenea situatie la mai multe lucruri: oare va fi mai bine de copilasi sa fie lipsiti de mamica dar sa aiba tot ce le trebuie material? Vei putea face acest sacrificiu, stiind ca NIMENI inafara ta nu ii va putea educa asa cum iti doresti? Vei putea suferi departarea atata timp, caci se stie ca nu ii vei vedea mai mult de 6 luni, poate mai mult!
Oare nu mai exista nici o solutie sa fii alaturi de copii si sa le poti asigura strictul necesar? Esti o mamica singura, copilasii tai cu cine raman?
Este tare greu, daca nu mai ai alta solutie sfatul meu este sa nu se indeparteze rugaciunea de gura ta, si sa te intorci imediat ce poti langa copilasii tai, ca nu cumva sa pierzi si mai mult timp pretios din vietisoarele lor...
Acum as vrea sa-ti marturisesc: nu as putea sa plec din tara si sa-mi las fetita cu altcineva...sa fereasca Dumnezeu de situatii disperate!
Domnul sa va ocroteasca si pe tine si pe copilasi!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.10.2007, 23:24:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu propun sa ne rugam pentru ea ca in mare necaz se afla, inca noi o ducem bine! Si dupa cum bine a spus marilena, trebuie sa te rogi in tot timpul la Dumnezeu pentru copiii tai si pentru tine, pentru ca fara purtarea Lui de grija s-ar alege praful de noi. Chiar ma intristat sa aflu asa situatie, pentru ca intradevar acum copiii tai au mai mare nevoie de tine!!! Dar poate cu rugaciunile tale si ale noastre vor ajunge inaintea lui Dumnezeu prin mijlocirea Maicii Domnului, iar in acest fel se va ingriji El de toate cele pt. copii prin milostivirea Lui catre tine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.10.2007, 05:39:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:( eu nu am copii, dar daca as avea nu cred ca as putea sta multa vreme departe de ei. iar daca noi maturi fiind induram greu despartirea, ce-o fi in sufletelele copiilor tai, mariana, nici nu vreau sa ma gandesc. mai bine roaga-te la Dumnezeu sa iti deschida calea prin care puteti fi din nou impreuna.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.10.2007, 09:19:12
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Mariana, ai sot?
Da, am sot dar el nu se poate ocupa in totalitate de ei.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.10.2007, 09:52:18
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mariana, daca vrei vorbeste-ne putin (daca vrei) despre mama care trebuie sa plece. Poate are o situatie mai speciala, poate are nevoie de bani, poate are vreun copil bolnav..Dzeu stie.. Dar daca ne spui ce o/te framanta poate ajutam si noi cu cate ceva. Maica Domnului sa va acopere cu Sfantul Acoperamant!
cu drag jenica
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mama Ivanacristescu Intrebari utilizatori 3 29.08.2012 21:55:46
Tu, mama! Rodica50 Generalitati 20 08.03.2012 23:41:14
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
o mama ... cristiana21 Generalitati 23 01.11.2010 11:38:43