Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.10.2007, 12:24:50
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

cand o ajutam ma puneam in situatia ei si imi ziceam ca daca as fi fost si eu in situatia ei si mie mi-ar fi placut sa-i pese cineva de problema mea asa fac eu cand dau ceva
nu ma chinue gandul ca am ajutat-o
poate ma asteptam la mai mult bun simt din partea ei
si nu prea am cercetat situatia ei materiala acum daca stau si ma gandesc ......daca au bani de tigari si bautura inseamna ca mi-a fost mila de cine nu trebuie
oricum nu mai vreau sa vorbesc despre ea, ca nu vreau sa mai adaug barfa si vorbirea de rau pe lista pacatelor
vroiam sa-i arat lui wolf daca ierti tot timpul ceilelti s-ar putea sa nu aprecieze gestul
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.10.2007, 16:16:34
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
...
Oare nu zicea Sf. Apostol Pavel ca cine nu munceste sa nici nu manance? ...
Cine nu vrea sa munceasca sa nici nu manance
Ca poate unii ar vrea, dar nu pot saracii.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.10.2007, 16:21:11
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

daca cineva "ne ataca" pe noi, sa nu ne surprinda, noi ne-am adus situatia aceasta asupra noastra, nu altcineva, deci nu se pune problema sa "intoarcem obrazul" ci doar schimbarea gandirii noastre ar trebui sa ne preocupe...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.10.2007, 17:50:39
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntunOM
daca cineva "ne ataca" pe noi, sa nu ne surprinda, noi ne-am adus situatia aceasta asupra noastra, nu altcineva, deci nu se pune problema sa "intoarcem obrazul" ci doar schimbarea gandirii noastre ar trebui sa ne preocupe...
daca cineva "ne ataca" pe noi, sa nu ne surprinda, noi ne-am adus situatia aceasta asupra noastra, nu altcineva, deci se cuvine sa intoarcem si obrazul celalalt.:)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.10.2007, 17:56:19
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

In scrierile Sfintilor Parinti sunt doua pilde referitor la asta care spune tot!

1) Un talhar vestit se pocaieste in sfarsit si ajunge apoi chiar calugar. Pe acest fost talhar, acum calugar incepator in ale duhovniciei il trimite staretul cu calul dupa lemne, dar in drum intalneste alti hoti care-i ia calul si-l si bate, ca el si-a zis ca trebuie sa indure, calugar fiind, ca asa a facut si Iisus!
A doua zi, ii da alt cal staretul ca sa merga la lemne, dar si pe acesta il ia hotii.
Staretul se amaraste cand il vede iar batut si fara cal dar nu indrazneste sa-i spuna nimic calugarului fost talhar, in schimb ii da biblia cu credinta in Dumnezeu ca o sa gaseasca el insusi raspunsul la dilema in care era. Si toata noaptea cauta fostul talhar raspunsul. Si cand ajunge la Moise se lumineaza de-odata! -Ma de Moise asta imi place!, ca a uite ce bine a zis "Dinte pt dinte si ochi pt ochi". Bucuros ca a gasit raspunsul adoarme!
A treia ii da staretul alt cal si pleaca la lemne. Pleaca voios..! Si pe drum vin hotii sa-l fure iar pe "fraierul" de calugar. Insa de data asta ii aranjeaza el bine si le ia caii si mai inainte furat inapoi. Si astfel dupa o zi de munca il vede staretul ca vine incarcat si cu lemne si cu toti caii inapoi. Bucuros ca-l vede cu ele venind il intreaba cea facut! La care calugarul ii spune -Parinte daca imi spuneati ca inaintea mea a trait un Moise nu-mi mai furau hotii caii? Sfatul lui l-am urmat! Dinte pt dinte... !Auzind, staretul se minuneaza si dadu slava lui Dumnezeu ...

2) Un calugar ramasese singur in manastire, singur sa ingrijesca de biserica! Biserica cu hramul Sf. Nicolae! Toti ceilalti erau plecati cu treburi. Si la un moment dat trebui si el musai sa paraseasca pt oarece timp manastirea. Si pentru ca nu avea pe cine sa lase in loc, ii spune Sf Nicolae din icoana sa aibe el grija de biserica pana se intoarce. Pleaca si el, dar chiar in lipsa lui vin hotii, incarca pe magari toate odoarele si fug. Dupa ceva vreme se intoarce calugarul si vede biserica goala. Se tanguieste, si-i spune Sf Nicolae, Da bine Sfinte, eu ti-am aprins atat amar de vreme cadela inainte si n-am cartit niciodata cand a fost nevoie sa fac ceva pt tine si tu n-ai fost nici macar cateva ore in stare sa pazesti Biserica inlocul meu. Icoana ta de acum o dau pe trepte afara, si nici candela nu ti-o mai aprind pana cand nu apar cele furate inapoi. Lucru pe care il si face. Iar pe inserat apar hotii cu magari si cu tot ce furasera cerandu-i iertare calugarului, etc etc (mai sus e data pilda asta).

Deci, in concluzie: daca hotul nu ajunse sa poata trai dupa invatatura lui Hrisos, a aplicat pilda din vremea lui Moise, daca la nivel asta se afla. Iar celalalt calugar, mai desavarsit, cu traire, credinta a fost in stare sa urmeze pilda lui Iisus.

Amin!


Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.10.2007, 19:48:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Chiar si in morala crestina exista expresia legitima aparare, chiar daca ni se pare ca suna a cazuistica. Prin legitima aparare, in sens moral si juridic, intelegem apararea vietii si integritatii trupesti impotriva oricarei violente si atac nedrept din afara, dat prin surprindere.
Pentru ca apararea sa fie "legitima", sunt necesare anumite conditii:
1.atacul sa fie total nedrept, cel putin din punct de vedere material
2.atacul sa fie dat prin surprindere
3.intrebuintarea fortei sa nu depaseasca limitele unei aparari juste si lipsita de vina
4.scopul apararii sa fie exclusiv respingerea atacului nedrept si sa nu aiba caracterul razbunarii
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.10.2007, 23:36:27
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wolf
Oriunde am cautat despre acestea, am gasit ca nu e bine sa judeci tu si sa iti faci singur dreptate. Dar daca esti atacat?Pana unde vei rabda ocara celuilalt?

Daca intoarcem si celalalt obraz si ne e si acela "scuipat", ce vom face? Trebuie sa iertam de 77 ori cate 7, nu?

Dar atunci inseamna ca nu ne putem apara? Ca nu putem cere dreptul nostru? De ce sa ne lasam loviti, daca nimeni altul nu ia masuri? Tot asa, ce se va intampla cu noi, ca societate?
Pana unde trebuie sa ramanem pasivi? Trebuie sa suportam pana si bataia ?
Din Patericul Egiptean: "Prima data fugi, a doua oara fugi, dar a treia oara fa-te sabie!"
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.10.2007, 23:47:42
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariana_m.
Citat:
În prealabil postat de wolf
Oriunde am cautat despre acestea, am gasit ca nu e bine sa judeci tu si sa iti faci singur dreptate. Dar daca esti atacat?Pana unde vei rabda ocara celuilalt?

Daca intoarcem si celalalt obraz si ne e si acela "scuipat", ce vom face? Trebuie sa iertam de 77 ori cate 7, nu?

Dar atunci inseamna ca nu ne putem apara? Ca nu putem cere dreptul nostru? De ce sa ne lasam loviti, daca nimeni altul nu ia masuri? Tot asa, ce se va intampla cu noi, ca societate?
Pana unde trebuie sa ramanem pasivi? Trebuie sa suportam pana si bataia ?
Din Patericul Egiptean: "Prima data fugi, a doua oara fugi, dar a treia oara fa-te sabie!"
Cineva il intreaba pe pr Cleopa: Parinte, ce sa fac daca un hot vine si vrea sa-mi dea foc la casa, sa-mi necinsteasca sotia..., la care Pr. ìi raspunde: Fa si tu ce face lupoaica, cand vine cineva sa-i ia puii!! (ca doar n-o sa-i spuna hotului: hai, vino si ia ce vrei, necinsteste-o pe mama, sotia, da-mi foc la casa... ca doar trebuie sa iert de 70 de ori cate 7, nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare din Dreptul Bisericesc skicolour Intrebari utilizatori 5 04.05.2012 17:20:08
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Dreptul la sinucidere moriane Morala Crestina 194 26.09.2011 21:50:33
Dreptul la libertate-mihail florin ionut12 Generalitati 5 13.10.2010 16:57:35
Dreptul si teologia Casiana Generalitati 29 28.07.2009 19:47:00