Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.12.2007, 16:22:29
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Citat:
În prealabil postat de veilur
Nu, iertarea este sansa ce o dai celuilalt de a-i atrage atentia sa nu mai greseasca, cerandu-ne iertare de la cineva, noi intr-un fel il mustram, dar indirect, fara ca el sa-si dea seama. El vazand ca tie iti pare rau ca s-a intimplat asa, poate data viitoare isi va aminit si nu va mai face aceeasi greseala.
Cred ca asta face mereu jenica prin acele mii de iertari;)
Adevaratul crestin nu-si cere iertare ca sa te mustre ci CHIAR ISI CERE SINCER IERTARE!,... si asta face Jenica, deci este gresit ce spui. Pe de alta parte ce se intimpla cu noi in sufletul nostru este ca INVATAM de la ei, cei ca Jenica, sa ne cerem si noi iertare cu SINCERITATE, DIN TOATA INIMA, CU LACRIMI IN OCHI, uitindu-ne ADINC in ochii celui caruia i-am gresit, un lucru ff greu de facut, MAI ALES INTRE PRIETENI SI SOTI!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.12.2007, 17:27:50
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Am citit tot ce s-a scris pana acum si doresc sa va povestesc ceva: in urma cu 4-5 ani, daca nu si mai bine, la biserica unde mergeam eu a venit o cunostinta de-a parintelui, un baiat care isi cumparase o masina f scumpa. Cum baiatul venea de departe, parintele l-a intrebat ba de una, ba de alta. El avea duhovnic pe parintele Arsenie Papacioc. Preoteasa, poate putin invidioasa a dorit sa stie care era parerea duhovnicului, daca era deacord sa conduca o masina asa de scumpa, daca l-a sfatuit el sa o cumpere, etc. si l-a intrebat: ce parere are pr. Arsenie ? iar baiatul i-a raspuns: parintele a spus ca nu conteaza masina, doar conducatorul sa fie smerit. Asa ca.....smereniea fratilor e sfinta.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.12.2007, 18:43:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Preoteasa, poate putin invidioasa a dorit sa stie care era parerea duhovnicului, daca era deacord sa conduca o masina asa de scumpa, daca l-a sfatuit el sa o cumpere, etc. si l-a intrebat: ce parere are pr. Arsenie ? iar baiatul i-a raspuns: parintele a spus ca nu conteaza masina, doar conducatorul sa fie smerit. Asa ca.....smereniea fratilor e sfinta.
Acest post mi-a adus zambetul pe buze, preoteasa saraca era cuprinsa de un gram de invidie sau poate ceva mai mult :), dar asta trece prin evitarea "judecatii de aproapele". Sunt de acord cu ce a spus paintele Arsenie Papacioc, asa ca sa nu cautam prima oara la starea materiala, ci la sufletul omului, iar daca vedem ca nu este credincios sa nu il judecam nici asa, ;)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.12.2007, 20:58:26
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Ei da, de ce ar cumpara cineva masina super scumpa, super luxoasa daca nu ca sa fie admirat? :D O masina mai putin scumpa e la fel de buna, dar nu sare in ochi chiar asa... spuneti voi sa nu judecam, dar un crestin adevarat, la fel cum nu se imbraca cu cele mai aurite haine care se gasesc, nici nu isi ia o masina foarte scumpa, chiar daca isi permite.
Acum din nou, n-as vrea sa judec, dar stiu un parinte care si-a luat o masina foarte scumpa si de teren, un fel de Jeep cred, in fine, masina faina. Problema este ca parintele sta si slujeste in oras, rar ar avea nevoie de o masina de teren :D Daca ar trebui sa urce muntele prin noroi si ar avea o droaie de copii..da. Dar cand conduce numai pe asfalt si are doar un copil.... Poate iarna cand ninge...in rest...:D In fine, da, ceea ce conteaza e sufletul omului si nu ce masina conduce. Dar totusi, de ce sa smintesti pe altii si sa dai ocazii de barfa cand nu trebuie?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.12.2007, 20:58:29
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Ei da, de ce ar cumpara cineva masina super scumpa, super luxoasa daca nu ca sa fie admirat? :D O masina mai putin scumpa e la fel de buna, dar nu sare in ochi chiar asa... spuneti voi sa nu judecam, dar un crestin adevarat, la fel cum nu se imbraca cu cele mai aurite haine care se gasesc, nici nu isi ia o masina foarte scumpa, chiar daca isi permite.
Acum din nou, n-as vrea sa judec, dar stiu un parinte care si-a luat o masina foarte scumpa si de teren, un fel de Jeep cred, in fine, masina faina. Problema este ca parintele sta si slujeste in oras, rar ar avea nevoie de o masina de teren :D Daca ar trebui sa urce muntele prin noroi si ar avea o droaie de copii..da. Dar cand conduce numai pe asfalt si are doar un copil.... Poate iarna cand ninge...in rest...:D In fine, da, ceea ce conteaza e sufletul omului si nu ce masina conduce. Dar totusi, de ce sa smintesti pe altii si sa dai ocazii de barfa cand nu trebuie?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.12.2007, 21:20:46
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu stie nimeni de ce parintele acela are o masina de teren, ci numai Dumnezeu. Am citit un articol in ziarul Catavencu de pe luna noiembrie, cum ca un preot ajuta multi copii abandonati, multe fete care fac scoala cu ajutroul lui, multe femei gravide izgonite de soti. El intretine si le are grija, facand mai multe case din banii pe care ii capata din mila oamenilor, ca sa poata sa ii adaposteasca. Am fost foarte impresionat de acest parinte care este in tara noastra. Ziaristul care a redactat articolul din ziar a spus asa: "Ca sa ai doua sute de copii, nu este nevoie sa ai 10 de neveste cum avea sultanul in haremul lui" :D
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.12.2007, 21:23:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Ei da, de ce ar cumpara cineva masina super scumpa, super luxoasa daca nu ca sa fie admirat? :D O masina mai putin scumpa e la fel de buna, dar nu sare in ochi chiar asa... spuneti voi sa nu judecam, dar un crestin adevarat, la fel cum nu se imbraca cu cele mai aurite haine care se gasesc, nici nu isi ia o masina foarte scumpa, chiar daca isi permite.
Acum din nou, n-as vrea sa judec, dar stiu un parinte care si-a luat o masina foarte scumpa si de teren, un fel de Jeep cred, in fine, masina faina. Problema este ca parintele sta si slujeste in oras, rar ar avea nevoie de o masina de teren :D Daca ar trebui sa urce muntele prin noroi si ar avea o droaie de copii..da. Dar cand conduce numai pe asfalt si are doar un copil.... Poate iarna cand ninge...in rest...:D In fine, da, ceea ce conteaza e sufletul omului si nu ce masina conduce. Dar totusi, de ce sa smintesti pe altii si sa dai ocazii de barfa cand nu trebuie?
Mandria, bat-o vina ! Iubirea de sine este foarte periculoasa, de la ea, multe pleaca-n rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.12.2007, 21:31:47
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Ei da, de ce ar cumpara cineva masina super scumpa, super luxoasa daca nu ca sa fie admirat? :D O masina mai putin scumpa e la fel de buna, dar nu sare in ochi chiar asa... spuneti voi sa nu judecam, dar un crestin adevarat, la fel cum nu se imbraca cu cele mai aurite haine care se gasesc, nici nu isi ia o masina foarte scumpa, chiar daca isi permite.
Acum din nou, n-as vrea sa judec, dar stiu un parinte care si-a luat o masina foarte scumpa si de teren, un fel de Jeep cred, in fine, masina faina. Problema este ca parintele sta si slujeste in oras, rar ar avea nevoie de o masina de teren :D Daca ar trebui sa urce muntele prin noroi si ar avea o droaie de copii..da. Dar cand conduce numai pe asfalt si are doar un copil.... Poate iarna cand ninge...in rest...:D In fine, da, ceea ce conteaza e sufletul omului si nu ce masina conduce. Dar totusi, de ce sa smintesti pe altii si sa dai ocazii de barfa cand nu trebuie?
Mandria, bat-o vina ! Iubirea de sine este foarte periculoasa, de la ea, multe pleaca-n rau.
Problema suntem noi, cei care barfim, nu ceilalti... daca si-ar vedea fiecare de patratica lui, ce bine ar fi!!!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.12.2007, 03:42:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de calator
nu am inteles de ce sa fie o rusine sa fii pe acelasi forum cu cineva care prefera calitatea
Imi este mie rusine de mine, ca nu stiu sa ma ridic la nivelul vostru. Nu ma imbrac cu haine de firma, Nu traisesc in lux, Nu am parfumuri scumpe, ba mai mult imi amintesc de perioada cand zaceam prin spitale si ma multumeam cu un colt de paine mucegaita, ai mei fiind prea departe sa vina la mine zilnic. Asa ca imi e mie rusine de mine ca indraznesc sa ma amestesc cu oamneii inalti ca voi.Desconsiderati-ma ca sunt un om simplu care a mancat paine mucegaita... Da nu e pacat sa ai lucruri de calitate dar e pacat sa desconsideri pe cei ce Nu isi permit sa si le cumpere!! Toti suntem romani chiar daca acum tarim in occident. Eu sunt fericita in simplitatea mea judecati-ma..eu tot fericita raman..
Jenica ai ramas asa cum esti.
Dar nu inteleg ce lagatura are topicul asta cu ortodoxia noastra?
Tare e bine cind nu uita omul de unde a plecat.
Cred ca ati retinut ca eu sint de vreo 20 ani pe aici si nu pun baza pe lux si pe lucruri scumpe si tare fericita sint cu cele de calitate asa si asa.
Asta inseamna ca voi de pe aici tineti mai mult la trup si nu la suflet.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.12.2007, 03:43:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
vi s-a intamplat sa folositi produse/servicii de o anume calitate, in mod constant, si sa nu mai puteti folosi altele de calitate inferioara?
Scuze dar unde e lagatura cu ortodoxia aici?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In ce calitate postam pe acest forum? (Sondaj) sophia Biserica Ortodoxa Romana 30 31.05.2010 16:38:09
Dependenta de calculator irinarb Generalitati 40 08.06.2009 14:46:37
Dependenta MARIUS_DANIEL Generalitati 10 08.11.2007 23:08:49
Dependenta si lipsa de concentrare dorina_ro Generalitati 8 15.02.2007 03:50:10