Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.01.2008, 04:57:58
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Nu, biserica dezleaga la divort. Dupa cum stiu eu, oamenii au voie sa se casatoreasca de trei ori. Si din cate stiu eu de la preoti, este mai bine sa te desparti cand inca mai este loc de bunaziua, decat sa ajungi sa il urasti pe celalt, este mai bine sa te desparti si fie sa traiesti in linistea ta, sau daca nu poti sa iti gasesti pe altcineva cu care te intelegi si poti trai bine.
:( din pacate am si eu pe cineva apropiat care trece prin asa ceva, dar nu vede o solutie in divort... si asta nu pentru ca ar fi f. credincioasa, ci cred ca mai degraba din comoditate (partaj, etc.) si teama de singuratate completa.
Inseamna a problema nu e asa de serioasa la cunostinta ta. Cand nu mai poti trai langa cineva, te desparti fara sa stai mult pe ganduri, e o problema de viata si de moarte.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.01.2008, 10:15:42
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

buna, da nu mai poti trai cu acea persoana,clar. e cazul meu, dar bine a fost ca el e in strainatate si eu aici cu copilul. nu as putea trai in aceeasi casa cu el.ca de aceea am si divortat nu? dar ar fi vrut sa vina aici cand venea in tara,adica sa stea cu mione in casa!!!!!:dozingoff:dar eu am facut partaj si am castigat 75% din apt, i-am dat partea ce i se cuvenea,si acum e bine.bineinteles ca m-a hartuit prin tribunale niste ani,dar macar nu mai imi vine in casa...suferinta e mare ca,nimeni nu vrea sa treaca prin asa ceva.dar asta a fost.nu e usor,si intotdeauna mi-am dorit o familie adevarata, dar nu a fost sa fie.???
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.01.2008, 16:19:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca la liceu ar trebui sa se includa in programa un curs despre viata, despre problemele ei si cum trebuie rezolvate. Am fost incantata sa citesc Omiliile Sf. Vasile. Desi sunt vechi de 1300 ani, el ne vorbeste pe inteles si ne explica fara dubiu cum se rezolva problemele, aratandu-ne ca vina e impartita. Atat cel care proneste o cearta, cat si cel care o continua, sunt vinovati si trebuie sa-si schimbe atitudinea. In afara de "Omilii si Cuvantari" ale Sf. Vasile, mai sunt si alti autori care au tratat aceste probleme, comune noua tuturor.
Scrierile Sfintilor, intrucat au fost scrise cu ajutorul Sfantului Duh, fiecare cuvant isi are rostul lui, nu sunt fara cuvinte de prisos, la fel ca in Scripturi, dar spuse pe intelesul fiecaruia. Iata deci un material foarte bun de studiu si spre exemplificare puteti citi Omilia despre "manie", postata la "Pocainta".
Ma intreb cam de cate neplaceri, necazuri, dezamagiri, certuri, divorturi ar fi scutiti oamenii, daca ar sti ce atitudine sa ia fata cu mania, si daca nu i-ar da curs.
Deci, celor, care se complac in a accepta mania, pentru ca nu vor sa isi vada partea lor de vina, ii sfatuiesc sa citeasca Cmilia X si sa-si ia la cercetat atitudinea. Nu de alta, dar cel care nu a invatat nimic din ce i s-a intamplat, va repeta aceeasi greseala pana va invata lectia. Vorbesc si eu ca "Stan-Patitu".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.01.2008, 16:37:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cred ca la liceu ar trebui sa se includa in programa un curs despre viata, despre problemele ei si cum trebuie rezolvate. Am fost incantata sa citesc Omiliile Sf. Vasile. Desi sunt vechi de 1300 ani, el ne vorbeste pe inteles si ne explica fara dubiu cum se rezolva problemele, aratandu-ne ca vina e impartita. Atat cel care proneste o cearta, cat si cel care o continua, sunt vinovati si trebuie sa-si schimbe atitudinea. In afara de "Omilii si Cuvantari" ale Sf. Vasile, mai sunt si alti autori care au tratat aceste probleme, comune noua tuturor.
Scrierile Sfintilor, intrucat au fost scrise cu ajutorul Sfantului Duh, fiecare cuvant isi are rostul lui, nu sunt fara cuvinte de prisos, la fel ca in Scripturi, dar spuse pe intelesul fiecaruia. Iata deci un material foarte bun de studiu si spre exemplificare puteti citi Omilia despre "manie", postata la "Pocainta".
Ma intreb cam de cate neplaceri, necazuri, dezamagiri, certuri, divorturi ar fi scutiti oamenii, daca ar sti ce atitudine sa ia fata cu mania, si daca nu i-ar da curs.
Deci, celor, care se complac in a accepta mania, pentru ca nu vor sa isi vada partea lor de vina, ii sfatuiesc sa citeasca Cmilia X si sa-si ia la cercetat atitudinea. Nu de alta, dar cel care nu a invatat nimic din ce i s-a intamplat, va repeta aceeasi greseala pana va invata lectia. Vorbesc si eu ca "Stan-Patitu".
Iubirea de sine, mandria , este generatoarea multor pacate ale noastre, inclusiv mania, pe care ai zugravit-o excelent din SF.Parinti. Odata inlaturata iubirea de sine, mandria, dispar multe din patimile noastre. Toate se leaga ca intr o veriga perfecta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.01.2008, 18:23:02
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fyr
cum traiesc altii impreuna daca ei deja au divortat?
Cu frica de Dumnezeu:D:D:D Cel putin asa ar trebui, zic si io!
:cool:
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.01.2008, 20:34:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ma intreb cam de cate neplaceri, necazuri, dezamagiri, certuri, divorturi ar fi scutiti oamenii, daca ar sti ce atitudine sa ia fata cu mania, si daca nu i-ar da curs.
Deci, celor, care se complac in a accepta mania, pentru ca nu vor sa isi vada partea lor de vina, ii sfatuiesc sa citeasca Cmilia X si sa-si ia la cercetat atitudinea.
da, dar ce te faci daca persoanele astea nu stau pe forumuri ca noi si in general nu citesc lucrari de genul celei recomandate (si nici alta literatura), nici la biserica nu merg decat din An in Paste, cum se spune...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.01.2008, 20:36:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Inseamna a problema nu e asa de serioasa la cunostinta ta. Cand nu mai poti trai langa cineva, te desparti fara sa stai mult pe ganduri, e o problema de viata si de moarte.
problema este f. serioasa, dar cand ai o varsta nu te mai desparti asa usor... poate si teama de "gura lumii"...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.01.2008, 21:00:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Citat:
În prealabil postat de fyr
cum traiesc altii impreuna daca ei deja au divortat?
Cu frica de Dumnezeu:D:D:D Cel putin asa ar trebui, zic si io!
:cool:
sa nu vorbim de dragul vorbelor
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.01.2008, 21:22:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancah
Ma intreb cam de cate neplaceri, necazuri, dezamagiri, certuri, divorturi ar fi scutiti oamenii, daca ar sti ce atitudine sa ia fata cu mania, si daca nu i-ar da curs.
Deci, celor, care se complac in a accepta mania, pentru ca nu vor sa isi vada partea lor de vina, ii sfatuiesc sa citeasca Cmilia X si sa-si ia la cercetat atitudinea.
da, dar ce te faci daca persoanele astea nu stau pe forumuri ca noi si in general nu citesc lucrari de genul celei recomandate (si nici alta literatura), nici la biserica nu merg decat din An in Paste, cum se spune...
Tocmai de aceea ziceam ca ar trebui ca scoala sa pregateasca tineri pentru viata, caci nu divortezi daca nu stii chimie sau filozofie, dar nestiind cum sa faci fata maniei, de exemplu, e cam greu de trecut far urmari peste hopurile vietii.
Iar ceilalti se vor ghida dupa popria lor ratiune si dupa cum vezi...nu prea iese bine. Numarul de divorturi este in crestere.
Chiar daca nu citim, vom putea primi ajutorul lui Dumnezeu doar prin simplul fapt ca ne rugam si ne gandim la El. Caile Domnului nebanuite sunt.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.01.2008, 21:23:52
mariana_m. mariana_m. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de alynnna
Citat:
În prealabil postat de fyr
cum traiesc altii impreuna daca ei deja au divortat?
Cu frica de Dumnezeu:D:D:D Cel putin asa ar trebui, zic si io!
:cool:
sa nu vorbim de dragul vorbelor
depinde, poate asa s-au inteles pt o perioada...nu stiu...da-ne mai multe detalii
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 14:47:22
Divort... culianul Nunta 51 09.08.2011 18:02:50
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Divort mai usor fllorina Stiri, actualitati, anunturi 9 12.09.2008 18:28:24
Divort nemtesc Laurentiu Generalitati 1 31.03.2007 12:52:07