Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.07.2011, 18:01:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
http://www.mirem.ro/pdfuri/molitf.pdf
LA pag 312 e rugaciunea citita de preot,nu e nicio inventie si total gresita asemanarea cu deschisul cartii.
Daca citeai cu atentie poate ai vazut ca am intrebat daca nu cumva a confundat molifta cu spovedania.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.07.2011, 18:03:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
deci pacatele au fost sau nu iertate?
le mai spun inca o data la spovedanie sau cum?
...
Doar cele marturisite in fata preotului, la spovedania facuta "ca la carte", sunt cu certitudine iertate, sau poate mai bine zis dezlegate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.07.2011, 00:31:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Aceea a fost rugaciunea de dezlegare, premergatoare spovedaniei. Deci nu te-ai spovedit...

La spovedanie, fiecare credincios se asaza in genunchi, sub patrafirul preotului si incepe sa spuna pacatele: am furat, am barfit, nu m-am rugat, am mintit etc... dupa ce, in prealabil,a cugetat la cele ce a facut.
Parintele il poate intreba, ii poate da sfaturi... la sfarsit, spune o rugaciune de dezlegare (alta) a pacatelor marturisite...
Poate iti va folosi: http://www.laurentiudumitru.ro/carti.php?id=1&cap=23
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.07.2011, 00:50:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nop, le incurci, vezi pag. 75.

Aia e o rugaciune pentru dezlegarea pacatelor, ceva la modul general, nu un substitut pentru spovedanie si preotul ar fi trebuit sa precizeze asta, dupa cum se vede oamenii pot fi pusi in incurcatura..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.07.2011, 02:02:23
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit ?

Deci pana la urma ce s-a citit? Rugaciune de dezlegare a pacatelor sau nu? Nu-i prea clara discutia asta pentru mine.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.07.2011, 07:33:05
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

care este diferenta intre dezlegare si iertare ?

Ce este dezlegarea? probabil este un fel de iertare dar cu diferenta ca partea pentru care viata iti va da sa ispasesti este mai mare, nu stiu.
Este adevarat ca noi nu putem simti in interior daca am fost iertati complet (daca mai avem de ispasit in viitor sau nu) insa putem simti intrucitva starea interioara care poate refelecta dezlegarea de efectele greselilor si ale incercarilor nereusite. Macar si in timp daca nu imediat.

Si apoi ar trebui sa ne iertam si noi insine prin incetarea de a ne tot invinovati si deasemenea sa cerem iertare si lui Dumnezeu sau unui sfint mijlocitor.
Sa zicem ca esti pustnic si stai acolo in padure 10 ani si maninci numai ierburi fara spovedanie, fara malsu, fara impartasanie fara nimic si totusi atingi prin binecuvintare o adinca sfintenie in ciuda faptului ca mai ai si incercari din care nu toate reusite. Asta ce inseamna?
Inseamna ca Dumnezeu poate binecuvinta si ierta prin orice rugaciune si ca ne iarta chiar si cind nu ne rugam: uneori cerem si nu ni se da, alteori nu cerem si ni se da -de aceea este valabila atitudinea "Faca-se voia Ta".

Fiindca Dumnezeu ne este parinte si stie ce avem nevoie si cind anume.
Faptul ca sintem incercati ne ajuta sa ne vedem limitele si prin incercarile reusite sa sa dobindim reflexe iar incercarile nereusite sa ne ajute sa ne dam seama sau sa ne aduca aminte ca avem nevoie de cizelarea caracterului.
Deci poate important este sa avem si nazuinta pentru imbunatatirea caracterului, pentru sfintire, desavirsire.

Last edited by Mihai36; 11.07.2011 at 07:35:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 18:22:26
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 14:43:05
Rugaciunea de la Spovedanie scomanescu Intrebari utilizatori 0 18.03.2011 23:03:47
Spovedanie mirc Generalitati 29 28.04.2010 16:07:32
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 22:28:11