Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2007, 14:38:09
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

ma gandeam sa ne prezentam toti mandria zonei. sa zicem o manastire dintr-un loc. si sa ne intalnim toti intr-un weekend. sa facem schimb de experienta. nu stiu. incerc si eu oceanul cu degetul. spuneti-mi daca e o idee buna sau din contra...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2007, 14:42:13
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

chiar daca nu faceti o propunere, dati-va cu parerea despre aceasta idee...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2007, 15:12:01
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)m-am gandit si eu la asta sa ne prezentam fiecare orasul (ca la o lectie de geografie),sa prezentam o Biserica in care ne place sa ascultam slujba..dar m-am temut ca voi fi ridiculizata..mie mi se pare o idee excelenta.In Bucuresti sunt multe schituri,manastiri si Biserici..mie personal imi place f.mult Biserica Stavropoleos,o Biserica care a fost han,veche,construita de arh.I.Mincu la 1724 si demolata in !*71,apoi iar reconstruita,aici slujeste par.Iustin Marchis( acelasi arh a aconstruit si Scoala Centrala a carei absolventa sunt),stilul Bisericii este neo romanesc.Hramul Bisericii:Sf,Arhangheli Mihail si Gaviil...se afla in Biserica Sf.moaste spre a fi cinstite de credinciosi:particele ale Sf.Haralambie,Sf.Teodor Stratilat..se canta intr-adevar dumnezeieste aici,in Biserica este multa liniste,duh de pace rugaciune...semiintuneric,doar icoanele ne privesc incremenite in timp.Alaturi de manastire este un mic muzeu,in care se afla icoane f,vechi,fresce salvate din biserici daramate,asezate ca intr-o mica bisericuta,cu iconostas,naos,pronaos...o atmosfera f.placuta..maicile sunt instruite,absolvente de litere si arte plastice..poti vorbi ore in sir cu ele...poti pierde timpul intr-un mod placut.Stiu ca nu se percep taxe prea mari,nasul fiind insa obligat sa cumpere pentru fin o icoana pictata in atelierele bisericii..e o traditie frumoasa zic eu.E atat de placut aici!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2007, 15:13:30
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..am vrut sa spun arhitect Ion Mincu..m-am grabit
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2007, 15:48:58
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Mi-as dori sa postam cate ceva despre locurile unde vietuim, cu atat mai mult despre Bisericile si Manastirile din zona.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2007, 15:56:16
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..eu plec numai cu copiii si sotul oriunde..asa incat prefer sa vizitam singuri alte locuri..cu copiii nu este usor sa te aventurezi cu cortul,cu sacul de dormit...oricum voi scrieti despre locurile dragi voua...sa stiu pe unde mai hoinarim si noi in vacanta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2007, 16:25:56
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

imi place f mult ideea ,dar vorba lui urzicuta sunt si persoane cu copii care nu putem merge cu ei dupa noi dar intr-un weekend mai stii?imi place f mult ideea.am sa ma gandesc si eu la o man din orasul meu si sa va spun ,dar momentan credinciosii de la noi se duc la man dervent din ostrov jud constanta ,n-am fost niciodata dar lumea mereu se duce acolo .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2007, 16:26:18
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate asa scapam de "paranoia" de a ne mai suspecta unii pe altii, poate vom deveni mai responsabili si de mes trimise pe privat, vom inceta sa "santajam", intelegand ca ce avem in gusa avem si in capusa:D Eu una sunt jenica si aici si acasa:p va astept cu drag pe toti cei ce veti binevoi sa vizitati manastirile din Vrancea. Ma pot lauda cu sfinte moaste la m-rea Brazi, cu cinstita icoana facatoare de minuni a Maicutei Domnului (tare draga inimii mele) la m-rea Dalhauti, si mai am..dar astept si alte "dezvaluiri"..ca iar imi dau adresa si incep sa primesc "bucurii" de prin net:) Sa nu sariti ca nu am unde sa va cazez, daca vreti sa veniti vb urzicutei veniti cu cortul fratilor:D eu si fam mea vom fi doar ghizi in rest suntem oameni simpli:rolleyes:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.08.2007, 16:29:08
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca Adminul ne invata sa postam fotografii, am o multime de la manastirile din zona.
jenica- Vrancea:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.08.2007, 16:29:18
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Mi-as dori sa postam cate ceva despre locurile unde vietuim, cu atat mai mult despre Bisericile si Manastirile din zona.
pai nu va opreste nimeni.
ne spunem parerea si apoi descriem locul care ni se pare, personal, reprezentativ pentru zona.
spun bucovina si, cu totii, va inchipuiti athosul romanesc, cu salba de manastiri si biserici... voronet, sucevita, humor, arbore, moldovita, dragomirna, putna...
insa din toate aceste pietre pretioase o sa ma opresc la cea inspre care se duc pasii mei in fiecare duminica, de vreo 2 ani incoace... SIHASTRIA PUTNEI.
un loc binecuvantat, sub obladuirea Maicii Domnului. biserica reconstruita pe ruinele unui asezamant monahal mentionat de istorici inca inainte de putna mare, are hramul Buneivestiri. biserica noua, ce se ridica acum, are hramul Izvorul Tamaduirii. iar paraclisul din cimitirul manastirii are hramul Sf. Serafim de Sarov.
la 4 km de putna mare, iti iese in cale un asezamant ca din basme... locurile sunt de o frumusete tulburatoare (in sensul bun al cuvantului). oamenii vin din toate colturile tarii pentru ca au auzit de puterea cuvantului staretului Arh. Nectarie Clinci, de predicile Pr. Damaschin, de spiritualitatea Pr. Antonie (Bunicul cum il alintam cei apropiati), de maturitatea, intelepciunea si verticalitatea Protos. Leontie (duhovnicul meu) si de ceilalti pana la 40 de membri ai obstii... unul si unul. fiecare monah in parte are personalitatea sa, insa, cunoscandu-i indeaproape, te folosesti de cuvintele fiecaruia... Pr. Vartolomeu, Andrei, Atanasie, Teofil, Iosif, Nicolae, Dimitrie, Ioanichie, Dositei, Paisie, Mihail si ceilalti, pana la ultimul frate.
de curand a fost editat un album foto de catre fotograful Dragos Lumpan. daca dati un search pe google o sa vedeti si imagini.
una peste alta, va invit sa descoperiti rugaciunea impreuna cu monahii sihastriei putnei. va invit sa va incarcati bateriile asa cum o fac eu saptamanal.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locuri in care ne intalnim, cu totii, cu Dumnezeu: 1.Ostra Brama Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 0 12.09.2012 23:32:32
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Ierihon: Cel mai vechi oras din lume viorel67 Intrebari utilizatori 0 02.11.2010 22:11:00
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44