Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.10.2007, 18:06:23
wolf wolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 8
Implicit

Oriunde am cautat despre acestea, am gasit ca nu e bine sa judeci tu si sa iti faci singur dreptate. Dar daca esti atacat?Pana unde vei rabda ocara celuilalt?

Daca intoarcem si celalalt obraz si ne e si acela "scuipat", ce vom face? Trebuie sa iertam de 77 ori cate 7, nu?

Dar atunci inseamna ca nu ne putem apara? Ca nu putem cere dreptul nostru? De ce sa ne lasam loviti, daca nimeni altul nu ia masuri? Tot asa, ce se va intampla cu noi, ca societate?
Pana unde trebuie sa ramanem pasivi? Trebuie sa suportam pana si bataia ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2007, 18:19:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

de 70 de ori cate 7 (pe zi :) ) ca cifrele au o frumoasa insemnatate:

7 reprezinta taina dar shi dragostea dintre Dumnezeu shi om

iar 10 reprezinta poruncile shi legile de la Dumnezeu...

m-a luminat shi pe mine cineva pe alt fir de discutzii...

poi intre timp te mai shtergi pe obraji... dar de cele mai multe ori doar ni se pare ca suntem scuipatzi... ca defapt primim o infima parte din ceea ce am fi meritat...
altfel de ce ar scuipa? uneori o mai primeshti din invidie...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2007, 18:34:43
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Wolf, situatiile descrise de tine sunt prea generale. Fiecare "incident " se discuta separat si si se ia atitudine crestina in functie de problema.
Spune daca vrei care este problema ta particulara si poate o rezolvam aici, poate nu....
Greseala pe acest forum este ca vorbim prea mult la modul general si in termeni definitivi, absolut
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2007, 18:42:15
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wolf
Oriunde am cautat despre acestea, am gasit ca nu e bine sa judeci tu si sa iti faci singur dreptate. Dar daca esti atacat?Pana unde vei rabda ocara celuilalt?

Daca intoarcem si celalalt obraz si ne e si acela "scuipat", ce vom face? Trebuie sa iertam de 77 ori cate 7, nu?

Dar atunci inseamna ca nu ne putem apara? Ca nu putem cere dreptul nostru? De ce sa ne lasam loviti, daca nimeni altul nu ia masuri? Tot asa, ce se va intampla cu noi, ca societate?
Pana unde trebuie sa ramanem pasivi? Trebuie sa suportam pana si bataia ?
Citeste vietile sfintilor si ceea ce ti se pare "absurd" acum vei intelege! Spune pr Arsenie Papacioc, cea mai mare greseala a noastra este ca ne multumim cu putin. Avem exemple dar spunem ca "e ptr. sfinti" sau " au fost alte vremuri". GRESIT! TOTI trebuie sa tindem spre sfintenie. Andrei are dreptate, gresim ca vb la general! Un sfat dat mie Nu intodeauna este bun si ptr celalat. Fiecare primeste/face in functie de capacitatea de jertfa a fiecaruia. Daca e sa iti raspund, e corect de 70 de ori cate 7 as spune deschis si raspicat DA!! de trei ori DA!! dar...vezi eu nu fac...nu intodeauna reusesc sa intorc obrazul.. De aceea iti recomand vietile sfintilor. Citeste-le si nu vei mai simti nevoia sa iti pui aceste intrebari. Sau daca o vei face totusi..iti vei aminti de suferientele lor si macar vei incerca sa "intelegi" de ce trebuie sa rabzi..chiar si bataia.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2007, 19:19:02
wolf wolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 8
Implicit

Cum putem intoarce acel obraz, fara a dovedi lasitate?

Veti spune ca prin credinta. Mania nu e crestineasca, dar dreptatea? Nu credeti ca oamenii ar trebui sa nazuiasca spre o lume mai buna, mai dreapta?

Veti spune ca daca a crede ar fi o lege, atunci nu ar fi credinta adevarata. Si ca dreptatea ar trebui sa inceapa de la noi, de la fiecare in parte.

Si poate nu v-ati insela...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2007, 19:38:01
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hallo lupule,
este vorba de un cerc al raului care trebuie intrerupt. Daca nu raspunzi cercul este intrerupt si binele devine predominant. Daca raspunzi amplifici raul. Se declansaza o reactie in lant care poate lua forme grotesti de violenta.
Desigur cel care "pierde" esti tu si batut si scuipat si crezut las, dar asta este doar aparent o pierdere de fapt ai oprit RAUL de la bun inceput si doar pentru prosti si mindrii esti un las. Pentru multi altii esti un erou. Citi pot intoarce efectiv obrazul?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2007, 20:06:04
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Wolf, ai folosit niste termeni pe care incerc sa ti`i detaliez putin intr`o viziune ortodoxa:
- lasitate: ai folosit un terment gresit pentru smerenie. Daca intorci obrazul este smerit. De ce fac diferenta asta? Pentru ca un om care este smerit intoarce obrazul cu de la sine putere. El spune cam asa: daca tu nu postesti atunci voi posti eu pentru tine. Daca tu nu te abtii de la rau, atunci am sa ma abtin eu de la acesta. Lasitatea este un termen folosit pentru cei care refuza competitia. Si lasitatea este rea si este un pacat. Smerenia nu este lasitate. Eu am curaj sa fac competitie dar nu fug ci urmez o alta cale, o cale fara pacat.
- mania nu este crestineasca. Este gresit! Mania este crestineasca, este chiar o virtute dupa cum spun Sf Parinti. Insa ea a fost data omului ca si capacitate de a lupta contra raului. Ce este raul? Nu pot pune mana pe el dar sigur nu e omul care iti da o palma. Raul este vrajmasul (adica dracul) care mana persoana respectiva sa`ti dea o palma. Cu mania tu trebuie sa taberi cu curaj si fara lasitate pentru lupta cu vrajmasul. Dar atentie! Nu cu omul. Si cu dracul te lupti spunand adevarul, facand binele, fiind smerit etc.
- dreptatea nu trebuie sa o faca toti ca sa o fac si eu. Eu trebuie sa fac dreptatea incepand cu mine. Cu aproapele. Si continuund cat pto.
- a crede chiar este o lege. Dar trebuie si traita. Cand crezi pai atunci daca iei o palma tu vei vedea imediat ca Dumnezeu a permis asta. De ce? Aici daca vei cauta raspunsul il vei gasi. Multi loviti ai soartei dupa ce s`au intrebat de ce au patit ce au patit au gasit raspunsul odata cu gasirea Lui Dumnezeu.

Raspunsul deci:
Poti intoarce celalalt obraz prin credinta pentru smerenia care terbuie dobandita de noi. Mania insa impotriva vrajmasului trebuie distilata intr`o iubire de dusman care sa aprinda carbuni incinsi pe fruntea acestuia (a dracului si nu a omului). Odata cu infrangerea vrajmasului (vei ramane surprins sa vezi ca dupa o palma primita si un obraz intors cel ce te`a lovit va ramane fara drac si se va terzi!) cel ce te`a lovit va vedea greseala sa si odata cu ea se va realiza insasi dreptatea de care vorbeai.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2007, 20:13:07
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wolf
Cum putem intoarce acel obraz, fara a dovedi lasitate?
Uite de exemplu un incident care s-a intimplat la Londra care i-a lasat pe muuuulti masca. In nu stiu ce suburbie a Londrei Musulmanii extremisti erau in toiul unor speech-uri cu tenta extremista,...ca uite ce ne fac englezii, e dicriminare, ne portretizeaza ca fiind asa si pe dincolo, deci retorica de incitare la violenta....si incredibil locuitorii acelui cartier le-au iesit "in intimpinare" cu tavi pline de bauturi racoritoare, cafea, prajituri, biscuiti, cu... "piine si sare" urindu-le welcome, adica bine ati venit in comunitatea noastra, la care astia au ramas blocati si dintr-o data le-a pierit avintul de razbunare... dupa care le-au multumit ...si au plecat care incotro deci exact ce spune si Marius cu intreruperea cercului violentei prin actiunile noastre surprinzatoare........vezi aici vre-o urma de lasitate....si exemplele pot continua
...:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2007, 20:17:07
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wolf
Nu credeti ca oamenii ar trebui sa nazuiasca spre o lume mai buna, mai dreapta?
Ba da, asta si incearca crestinul toata viata, insa este incredibil de greu deoarece sa nu uitam ca satana este "ceremonymayster" aici pe pamint deci este aproape imposibil sa treci de el
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.10.2007, 20:47:50
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Crestinii pot merge la razboi,ptr multi este un titlu de onoare,dar nu pot raspunde unei jigniri.Nu e un pic cam ciudat?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare din Dreptul Bisericesc skicolour Intrebari utilizatori 5 04.05.2012 17:20:08
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Dreptul la sinucidere moriane Morala Crestina 194 26.09.2011 21:50:33
Dreptul la libertate-mihail florin ionut12 Generalitati 5 13.10.2010 16:57:35
Dreptul si teologia Casiana Generalitati 29 28.07.2009 19:47:00