Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2011, 12:52:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile

http://www.crestinortodox.ro/liturgica/viata-liturgica/se-citesc-molitfele-sfantului-vasile-ziua-sfantului-128036.html

Drept sa spun acest articol m-a pus serios pe ganduri.
Si vin din nou si intreb. Cine este Teodor Danalache? Este teolog?
Pentru ca explicatiile de acolo mi se par plauzibile, corecte.
Ma tot gandesc daca sa-i indic articolul preotului meu. De asta intreb daca autorul este teolog.
Estre totusi un subiect profund.
Eu nu stiu cum fac preotii. Sincer nu stiu.
Este perioada de sarbatori, fara post.
Si totusi preotii postesc? Si se pregatesc asa cum se cere?
Preotii nu mananca de revelion? Nimic? Ma indoiesc, dar nu stiu sigur.
Si totusi multi citesc pe 1 ianuarie aceste molifte. S
Unii scriau aici ca se intampla nu stiu ce minunatii daca nu se respecta regulile.
Eu n-am auzit.
De ce nu in alta zi din posturi?
Nu stiu, nu putem verifica preotii. Ei ar trebui sa asculte toti de mai marii lor.
Scrie undeva cum a lasat insusi Sf. Vasile regula?


Iata un lucru greu de digerat pentru un crestin.
Inca o data: stie cineva cine este dl. Danalache? Este teolog, preot? Doar atat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 31.12.2011 at 12:54:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2011, 13:04:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Preotii nu mananca de revelion? Nimic? Ma indoiesc, dar nu stiu sigur.
Nu mananca sigur pentru ca savarsesc Sf Liturghie si se impartasesc.
Dar pana la urma fiecare isi asuma ceea ce face. E la fel ca si la Sf Taine: acestea nu "au efect" datorita vredniciei preotului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2011, 13:22:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/liturgica/viata-liturgica/se-citesc-molitfele-sfantului-vasile-ziua-sfantului-128036.html

Drept sa spun acest articol m-a pus serios pe ganduri.
Si vin din nou si intreb. Cine este Teodor Danalache? Este teolog?
Pentru ca explicatiile de acolo mi se par plauzibile, corecte.
Ma tot gandesc daca sa-i indic articolul preotului meu. De asta intreb daca autorul este teolog.
Estre totusi un subiect profund.
Eu nu stiu cum fac preotii. Sincer nu stiu.
Este perioada de sarbatori, fara post.
Si totusi preotii postesc? Si se pregatesc asa cum se cere?
Preotii nu mananca de revelion? Nimic? Ma indoiesc, dar nu stiu sigur.
Si totusi multi citesc pe 1 ianuarie aceste molifte. S
Unii scriau aici ca se intampla nu stiu ce minunatii daca nu se respecta regulile.
Eu n-am auzit.
De ce nu in alta zi din posturi?
Nu stiu, nu putem verifica preotii. Ei ar trebui sa asculte toti de mai marii lor.
Scrie undeva cum a lasat insusi Sf. Vasile regula?


Iata un lucru greu de digerat pentru un crestin.
Inca o data: stie cineva cine este dl. Danalache? Este teolog, preot? Doar atat.
Articolul de pe site a fost scris pentru a evidenția Hotărârea nr 360 din 17 feb 2011 privind rânduiala liturgică unitară în B.O.R pentru slujba ce se oficiază în noaptea de la trecerea dintre ani.

Pentru mai multe lămuriri la secțiunea "Biserica ortodoxă și mas-media" pe topicul "Noutăți de la centrul de presă Basilica" Cristi a postat integral conținutul acestui articol din lege .

Preoții cunosc de la erarhiii și eparhii lor cum vor sluji în noaptea de la cumpăna dintre ani și la Liturghia din ziua de prăznuire a Sfântului Vasile cel Mare.

Articolul îl putea scrie oricine dacă nu informează greșit pe cititori, Publicarea lui este aprobată de către admin-ul sitului care șie cine sunt acei care scriu și verifică cele scrise.
Totuși dacă doești atât de mult să cunoști cine este acet domn scrie-i administratorului.
LA MULȚI ANI îți doresc, să ai pace în suflet, sănătate și bunăstare spirituală și materială.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2011, 14:35:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Revelionul acesta este o situație specială pentru noi toți și pentru mine personal.

Pentru noi toți, deoarece 1 ianuarie cade în sfântă zi de Duminică, zi de obligație. Pentru mine personal, fiindcă este hramul bisericii mele, Sf Vasile cel Mare de pe str. Polonă. La cumpăna dintre ani va fi miezonoptică. Iar dimineața de 1, la ora 11, începe Sf Liturghie arhierească de hram, după care se lasă cu agapă frățească. Adică trebuie să fiu alături de cei din parohia mea la rău, și la bine nu ? Nu-i așa că ar însemna să fiu cam tolomac, pentru ca exact de hram să lipsesc ?

Sfinte Vasile, mare ierarh și învățător al Bisericii, ajută-mă să fiu prezent la masa la care tu ești, acum și, mai ales, în veci !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2011, 14:53:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Mai intii despre tipic si rinduiala din BOR privind conditiile necesare pt. slujire (din partea preotilor) si mai apoi despre cine are dreptul moral sa scrie articole si daca avem dreptul si competenta de a judeca ceva scris ca si articol.

De asemenea , precizez pt. a nu stiu cita oara ca eu nu fac parte dintre userii care obisnuiesc sa linguseasca, sa blagosloveasca cu fatarnicie sau facind uz de falsa smerenie si credinta sa ma port cu ,,manusi" ca sa nu se supere cumva vreun frate pe mine !
Rostul meu , aici, este sa am marea grija de a scrie ceea ce este in primul rind adevarat si mai apoi si corect.
Ca exista frati care nu suporta adevarul ... asta este numai problema lor ! Daca cineva pune o intrebare , se presupune ca trebuie sa aibe educatia si credinta necesara sa accepte un raspuns corect chiar daca acesta nu este cel pe care il astepta premeditat !

Deci :
Legea zilnica de vietuire a oricarui crestin este calendarul ortodox si oficial al BOR. Cind este perioada de post , se va minca astfel iar cind este hart , de frupt .
Preotii nu fac exceptie de la hotarirea sf. Sinod pt. perioadele de post sau de frupt. Adica , atunci cind nu este perioada de post nici ei nu tin post dar vor savirsi sf. Liturghie si se vor impartasi , aceasta deoarece ei sunt slujitori ai altarelor , asta este meseria lor, ei sunt unsii Domnului si pt. aceasta vor proceda astfel .
Mirenii insa , care vor sa se impartaseasca in zile de frupt vor trebui insa sa tina citeva zile de post deoarece lor le este necesara o perioada de pregatire deosebita (preotii , fiind slujitorii Domnului sunt in aceasta stare pregatita mereu) pt. unirea cu Hristos in Sf.Taine.
In noaptea de anul nou , pina la ora 24 , preotul ca si mireanul poate minca . Ca sa poata savirsi Sf. Liturghie nu are voie sa mai manince dupa aceasta ora . Daca a mincat ceva sau a baut o lacrima de orice atunci s-a zis cu savirsirea slujbei.
Citirea Molitvelor Sf. Vasile pe I ianuarie se face cu scop principal , in cinstea zilei sfintului si nu pentru exorcizare(asta poate fi doar intimplatoare) . In al doilea rind , savirsirea acestor molitve atunci se face la ,,ordin" , la porunca arhireasca (preotul este sub ascultare si nu o face cu de la sine hotarire in scop de exorcizare) si cu ingaduinta (binecuvintare) motiv pt. care nu sunt necesare pregatiri speciale de post sau rugaciune altele decit cele pe care le face in mod normal in pregatirea pt. slujire fiecare preot.
Ca atare, in ziua de 31 dec. fiecare preot va minca si va gusta bautura ca in orice zi de hart , fara petrecere cu dansuri si cintari lumesti/dezmatate (acestea pot tulbura cugetul si atunci se vine in contradictie cu indicatiile din liturghier privitoare la pregatirea trupeasca si duhovniceasca inainte de savirsirea Sf. Liturghii) pina la ora 24 dupa care petrecerea ar trebui sa inceteze si preotul sa intre in reculegere , rugaciune preliturgica si somn.
Acestea sunt obligatiile minime impuse preotilor, dar de la acestea fiecare se poate infrina si mai mult , dupa puteri si dupa rivna.
Preotul este deosebit (sau mai corect , ar trebui sa fie deosebit !) fata de mirenii de rind privind distractiile, petrecerile si serbarile lumesti . Petrecerile si serbarile lui si ale familiei lui sunt cele duhovnicesti si nu lumea . Chiar daca traieste in lume , el nu mai este din lume , ci slujitorul ales al lui Hristos . Pt. aceasta fiecare tinar trebuie sa stie f. bine ce face cind cere sa i se dea hirotonia, sa stie la ce jug se inhama (cu toate aparentele grele Hristos ne marturiseste : luati jugul meu caci este bun (usor) si urmati-m mie !), sa stie ca viata lui va fi jertfa si nici o data nu va mai trebui sa se compare cu mirenii de rind sau sa rivneasca la placerile lor, si de asemenea sa fie convins atunci cind isi alege mireasa ca aceasta va voi sa traiasca ca si el .
Ca exemplu, am prieteni preoti tineri (pina in 40 de ani) casatoriti cu farmaciste, doctorite,economiste,profesoare, chiar si de religie, dar care nu vor sa urmeze preotul in trairea lor : ele merg la mare sa faca plaja dezgolindu-se cit mai mult cica sa le prinda soarele cit mai bine, la solar, la chefuri pe la colege sau in excursii organizate de scoala , merg la munte si la mare in discoteci, sunt inebunite dupa rock, sunt pasionate de hot-couture, coafura, machiaj, bijuterii, lifting facial, lipoabsortie estetica,tratamente cosmetice si anticelulita, nascind un copil sau cel mult doi (cum or face asta.... ia ghici ?)... toate acestea marturisind : ce treaba am eu cu preotia lui ? nu eu sunt preotul ! El da, sa se nevoiasca ca asta a dorit !

Iata deci ce deslegari si ingradiri poate avea un preot , asa , doar in citeva exemple ! Ele sunt insa mult mai multe . Fiecare este insa liber sa se nevoiasca cit de mult doreste sau , dupa multele exemple cotidiene, sa se inlumeasca pina aproape a fi strain de preotie .

Despre noi si articole :
Daca cineva scrie un articol ar trebui sa intelegem ca fara a fi nevoie sa-si posteze curiculum vitae alaturat are totusi dreptate in ceea ce spune vehiculind in proportie de 95% (ceea ce inseamna f. mult !) adevaruri si aceste adevaruri sunt corect plasate in circumstanta ca substanta si sens . Girul acestor articolisti il da insasi acceptul adminului (si aici intelegem pe toti cei ce supravegheaza un forum de acest gen) pt. a fi publice .
Daca ajungem sa ne indoim si de articolisti atunci suntem aproape in situatia de a fi nevoie sa umblam cu buletinul in mina pt. a sti in permanenta cine suntem , deoarece am ajuns sa ne indoin si de noi insine !

In schimb , cei ce posteaza pe forum , adica fara girul adminului, ar trebui sa aibe grija ce postaeaza . Spun ca ar trebui deoarece tot in 95% din situatii se posteaza toate draciile de te crucesti citind .
Oricum , un asemnea forum este o lume absolut deosebita de realitatea obiectiva . Adica , daca in realitate poti preveni prostiile si erorile ca si minciunile intentionate , rautatile si stratagemele oricarui interlocutor prin celelalte elemente ale limbajului non-verbal (gestica , mimica, intonatie , atitudine trupesca , vestimentatie, viteza de exprimare , categorismul si franchetea atitudinii , etc) in proportie mare, de peste 50%, aici nu ai cum . Interlocutorul fiind , de regula un anonim, el isi permite orice ... si unde nu mai pui ca foloseste si circumstante agravante : il loveste evlavia exact cind nu trebuie, falsa iubire a aproapelui, ignorarea adevarului si a dreptatii in pofida stiintei sau a evidentei , neprincipialitatea si corectitudinea informatiilor vehiculate, s.a.m.d..

Asadar , acesta este forumul . Cine vrea sa stie teologie cu adevarat , sa stie in Cine si in ce crede, pune mina pe carte . Cine vrea sa invete sa traiasca in duh si adevar cauta duhovnici imbunatatiti si nu doar purtatori de rasa . Iar ceilalti ... liberi la birfa ! Pardon, la socializare !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 31.12.2011 at 15:00:38.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2011, 18:32:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In concluzie:

1. Exista un ordin nou al Sinodului (cel scris mai sus de Cristiboss) conforma caruia nu este bine totusi sa se citeasca aceste molifte pe 1 ianuarie.
2. Ce fac preotii si cum se pregatesc nu stim noi si nu ne priveste.
Dar: din ceea ce scrie Zaharia aici ma nedumereste tot mai rau.
Adica in perioada de frupt preotii se impartasesc fara a tine post?
Iar mirenii sunt mai vrednici si mai cu mot si trebuie sa tina cat mai mult post si in frupt.
Pe urma nu inteleg cum este cu postul asta de numai pana la ora 24:00. Eu stiam ca la impartasanie te duci cu burta goala de cu seara si pana o primesti, fara apa, fara mancat, fara medicament. Asa am invatat.
Vad ca este prost. (seara fiind max. ora 20:00h).
Atunci sa ne revizuim atitudinea si sa mancam pana la ora 24:00h.
Eu nu pricep cum este cu postul in saptamana asat de harti, cu Craciun si revelion. Mancam, dar nu mancam, num ai pana la o ora. Ori e post, ori nu e.

Care este explicatia asta cu ora 24:00h?

3. Nu este vorba sa umblam cu buletinul in mana.
Adminul da gir oricui scrie ceva frumos si corect. Si eu as putea sa scriu articole, dar n-as indrazni. Iar daca as scrie langa nume ca sunt un simplu laic si scriu ceea ce pricep eu si imi place.

Si Zaharia: te inseli daca tu crezi ca adminul stie ce scriem noi. Ceea ce contravine dispare urgent si autorul este banat.
Si mesajul de mai sus a fost completat prompt si multumesc. Nu pusesem linkul la articolul cu pricina.
Si nu e chiar asa: nu ne putem lua chiar asa dupa oricine care scrie ceva.

4. Nu stiu de ce ma tot batjocoreste Zaharia la fiecare mesaj. Eu am scris doar ca mi s-a parut interesant si corect articolul. Si nu vad ce atata secretomanie. Ce e rau sa scrie cine este: medic, profesor, preot, teolog etc.
Nu i se intampla nimic.
Si avem dreptul sa judecam orice pe lumea asta. Parca aveam liberul arbitru chiar si in credinta...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 31.12.2011 at 18:34:46.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2011, 20:47:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In concluzie:

1. Exista un ordin nou al Sinodului (cel scris mai sus de Cristiboss) conforma caruia nu este bine totusi sa se citeasca aceste molifte pe 1 ianuarie.
2. Ce fac preotii si cum se pregatesc nu stim noi si nu ne priveste.
Dar: din ceea ce scrie Zaharia aici ma nedumereste tot mai rau.
Adica in perioada de frupt preotii se impartasesc fara a tine post?
Iar mirenii sunt mai vrednici si mai cu mot si trebuie sa tina cat mai mult post si in frupt.
Pe urma nu inteleg cum este cu postul asta de numai pana la ora 24:00. Eu stiam ca la impartasanie te duci cu burta goala de cu seara si pana o primesti, fara apa, fara mancat, fara medicament. Asa am invatat.
Vad ca este prost. (seara fiind max. ora 20:00h).
Atunci sa ne revizuim atitudinea si sa mancam pana la ora 24:00h.
Eu nu pricep cum este cu postul in saptamana asat de harti, cu Craciun si revelion. Mancam, dar nu mancam, num ai pana la o ora. Ori e post, ori nu e.

Care este explicatia asta cu ora 24:00h?

3. Nu este vorba sa umblam cu buletinul in mana.
Adminul da gir oricui scrie ceva frumos si corect. Si eu as putea sa scriu articole, dar n-as indrazni. Iar daca as scrie langa nume ca sunt un simplu laic si scriu ceea ce pricep eu si imi place.

Si Zaharia: te inseli daca tu crezi ca adminul stie ce scriem noi. Ceea ce contravine dispare urgent si autorul este banat.
Si mesajul de mai sus a fost completat prompt si multumesc. Nu pusesem linkul la articolul cu pricina.
Si nu e chiar asa: nu ne putem lua chiar asa dupa oricine care scrie ceva.

4. Nu stiu de ce ma tot batjocoreste Zaharia la fiecare mesaj. Eu am scris doar ca mi s-a parut interesant si corect articolul. Si nu vad ce atata secretomanie. Ce e rau sa scrie cine este: medic, profesor, preot, teolog etc.
Nu i se intampla nimic.
Si avem dreptul sa judecam orice pe lumea asta. Parca aveam liberul arbitru chiar si in credinta...
Asa ai apucat sa intelegi de la inceput cum ca te-as batjocori si acum asa ti se pare de fiecare data orice as scrie . Eu nu tin neaparat sa te conving ca vorbesc f. serios (critic si apreciez toate lucrurile la fel de serios si cred ca si in aceiasi masura) si ca nici pe departe nu te batjocoresc dar daca tu vrei sa-ti duci supararea asta in spate , atunci du-o cit voiesti tu . Este grea ... dar daca asa voiesti , eu nu am ce sa-ti fac !

Nu ai prea inteles mare lucru din ce am scris , pt. ca felul tau este de a te lasa f. greu convinsa de ceva .
Spuneai ca tu sti ca pt. impartasanie trebuie sa fi nemincat de cu seara , da ?
Ei, pt. a fi impartasit , deci retine aspectul , particularitatea corecta, nu trebuie sa fi mincat in ziua in care te impartasesti (impartasirea poate fi dimineata, la prins, sau seara). Cum se socoteste existenta unei zile in ziua de astazi , adica de cind pina cind tine o zi , ca sa sti in care maninci si in care nu .
Exista 2 moduri de a masura timul :
- ori ti ziua astronomica (adica de la ora 0.00 si pina al ora 24.00) asa cum tine si biserica in mod curent (biserica este integrata in societate si astfel tine aproape in totalitate rigorile societatii : ceasul, legislatia, invatamintul, calendaru,etc) si cum tine dealtfel toata oemnirea ;
- ori ti ziua liturgica , adica ziua incepe odata cu caderea serii si a vecerniei si dureaza pina in ziua cealalta la vecernie . acest mod de a masura timpul este extrem de rar intilnit si cu predominenta in viata monahala .

Asadar , daca ti ziua astronomica , atunci este clar ca poti minca (dar nu te poti imbuiba cu mincare si bautura, pt. ca nu este recomandabil) in ziua anterioara impartasaniei pina la ora 24.00 a acestei zile, ca pina aici tine . De ce sa nu maninci de la lasarea serii ? Asa doar ca precautie ? Pai atunci poate ar fi potrivit ca sa fim si mai precauti si sa nu mincam nimic mai inainte cu 2 zile de impartasanie, nu ? Nu este insa obligatoriu ca toti care ne imparatasim sa mincam pina la ora 24.00 (asa cum ai inteles tu) ci fiecare face cum crede de cuviinta , dupa nevoi si dupa zelul de infrinare !
Deci corect, in ziua anterioara impartasaniei poti minca pina la ora 24.00 pt. ca in ziua urmatoare (care incepe dupa ora 24.00) sa ne putem impartasi .

Iti recomand sa urmaresti inca o data care este procedura de a publica articole. Cu timpul te vei lamuri si vei crede !

Sigur, avem liberul arbitru de a judeca si de a face judecati morale (ale faptelor oamenilor si ale lor insisi) pt. a putea deosebi astfel binele de rau , frumosul de urit (pina nu ii spui uritului pe nume nu ai de unde sa sti cum sa il deosebesti de frumos iar dupa ce ai deprins aceasta facultate mintala apoi ve sti sigur ca uritul nu este tot una cu frumosul !) si a intelege astfel viata .
Sunt totusi situatii in care sistemul critic propriu este mai putin vigilent fata de ceva bazindu-ne pe anumite asigurari subintelese sau dovedite despre calitatea buna a acestor ceva. Pt. asta am insinuat ca articolele postate pot fi luate de bune in proportie de 95%.
Nu stiu de ce nu ai inteles asa postarea mea ?

In orice caz sa nu uiti ca indiferent de taria mesajelor mele (taria si modul de exprimare cu care le sustin) nu am ca scop batjocorirea vreunui user . Nu acesta este scopul meu aici pe forum !
Eu am treaba cu adevarurile care se vehiculeaza pe aici pe forum(ca ce sa ne facem cu minciunile ? de acestea suntem satui sau ar trebui sa fim satui cu totii) , cu inselarile despre care nici nu banuim ca am fi in ele si despre stratagemele de la inceput gindite si puse in joc pt. situatiile in care nu suntem adulati sau lingusiti sau macar incuviintati asa cum ne dorim noi !
Cinstea si dreptatea trebuie sa fie trasaturile de baza ale oricarui om si nu ambitiile , orgoliile, fronda si emotivitatea calculata ... iar dupa ce am deprins bine a fi cinstiti si a vorbi numai adevarurile care se cad apoi putem trece si la invatarea iubirii aproapelui . Daca ne priponim in iubire de la inceput (din mindrie desigur) raminem saraci ca isvorul secat traind falsa impresie ca ce iubitori de aproapele si nejudecatori ai lui mai suntem noi .
Asadar , acesta este un indemn fratesc la luciditate si reconsiderare... desigur daca si doresti !

Si chiar si asa socotindu-ma , iti doresc un an nou mai bun , cu belsug si spor binecuvintat in toate lucrurile bune , cu pace si bucurie multa in sinul familiei tale !
La multi ani !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 31.12.2011 at 21:10:34.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.12.2011, 21:22:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Stai putin ca aici este neintelegerea:

- mie mi s-a spus, cu multi ani in urma, cand am fost invatata cum sa postesc, ca la primirea Sf. Impartasanii nu ai voie sa ai nimic in stomac.
Nici apa, nici altceva.
Si atunci te opresti mai devreme de la mancat.

Ce spui tu, cu celelalte variante ar fi asa.
a. Ziua normala - tine de la 24 vineri pana la 24 sambata, de ex.
Acum te intreb, ca iar nu pricep: se tine si sambata si duminica pentru impartasanie (in perioada de frupt), sau nu.
Daca da, atunci tii pana la duminica ora 24:00 (adica spre luni).
Daca tii numai sambata, atunci este cum spui tu, pana sambata la ora 24:00h.

b. Ziua liturgica - asemenea, numai ca in loc de ora 24:00. este cum spuneam eu, ora de terminare a vecerniei (20:00 h). Si atunci de la, sau pana ora aia tii postul.

Acum in perioadele de post lung, nici nu mai conteaza, ca trebuie sa tii tot timpul. Eu cu asta sunt obisnuita, ma impartasesc in posturi, caci in rest nu stiu cum sa fac cu postul.

Deci inca o data cum se tine in perioade de frupt? Plus ca de fapt se spune ca sambata si duminica nu sunt zile de post, dar atunci cum te duci duminica sa te impartasesti? Dar de fapt, se spune, daca ne luam dupa unii monahi, sa tii toata saptamana (si in frupt), si duminica dupa impartasanie si tot asa.
Deci tii sambata si duminica sau nu? Sau numai sambata, sau cum faci?

Si cum faci in saptamana intre Craciun si 1 ianuarie. Vad lume care se impartaseste la fiecare slujba. Deci deduc eu ca au dezlegare, sau nu mananca niciodata de dulce.
Si atunci cum se face?
Preotii pot face cum vor ei, adica sa tina mereu (mai ales daca nu au familie), sau daca nu, nu stiu. Nu pricep. Ca in saptamana asta sunt 4 zile de slujba cel putin: 2 Craciun, Sf. Stefan, daca mai pica o duminica intre si 1 ianuarie.
Ori mananca, ori nu mananca.
Si oamenii la fel.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.01.2012, 00:29:23
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Reluam explicatia :
- cind suntem in post totul este de inteles . adaugam ca se poate minca (fara sa si fie obligatoriu) pina la ora 23.59 a zilei anterioare zilei de impartasanie . Nu conteaza cit de plin sau de gol este stomacul (se apreciaza in mod stiintific fiziologic ca un stomac sanatos incarcat normal cu mincare si nu giftuit se goleste in 3 ore de la sevirea mesei) ci conteaza zilele, adica sa nu se manince in ziua impartasirii.
- in zilele de dulce lucrurile difera de la preoti la mireni : preotii nu postesc deloc dar savirsesc sf. liturghie mincind asa de dulce si evident se impartasesc cu sfintele taine slujite de insusi. Mirenii tin post , indiferent ca este hart sau post, pt. a se putea impartasi .

De la aceste conditii exista derogari sau din contra, severitate sporita : preotul poate deslega , pe proprie raspundere impartasirea mirenilor fara sa posteasca atunci cind nu este in post , dar asemenea pogoraminte sunt extrem, extrem de rare.
De asemenea se poate practica o rigoare sporita , in sensul in care preotul mirean isi alege ca regim de viata alimentar pe cel vegetarian si atunci indiferent daca suntem in post sau in hart el se gaseste mereu in post si deci nici o problema , sa zic asa, cu impartasirea . La fel pot fi si mireni in post continuu (regim vegetarian sau poate naturist).
Un alt aspect de rigoare sporita : unii preoti impartasesc mirenii in hart doar cu 3 zile de post (toate tinute inainte de impartasanie: de exemplu , joi, vineri si simbata iar duminica dupa impartasanie se va minca de dulce ), altii cu 5 zile , iar calugarii cer 7 zile . Fiecare vor raspunde inaintea lui Dumnezeu pt. deslegarile care le fac si nu au temei canonic, adica pt. ca desleaga ceea ce nu este de deslegat dindu-se mai bun ca Hristos si ca sfintii parinti. Asemenea comportament , in ziua de astazi, este hemoragic ca sa zic asa . Cu toate ca atunci cind s-au legiferat sfintele canoane lumea avea credina mult mai mare si erau mult mai rigurosi cu viata lor in Hristos canoanele date au fost in forma in care o vedem astazi , adica pretentioase.
Dar astazi, cind credinta este mult de tot delasata , moralitatea pierduta iar viata in duh si adevar extrem de greu de vazut , deci astazi noi nu mai vrem sa facem nici spiritul canoanelor (si nu litera lor) dara-mi-te ceva mai strict. Si atunci credeti ca in aceste conditii preotii procedeaza bine deslegind cu usurinta si ca multi dintre noi ne vom mintui ? Eu ma indoiesc cu mare aplecare . A crede ca Hristos este numai bunatate si iertare este o mare inselare . El este cel putin la fel si Drept Judecator. Si-apoi , fereasca sfintul de cel care intra la judecata cu EL ca usor nu ii va fi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 01.01.2012 at 00:37:22.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.01.2012, 02:37:02
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce oti fi luat prea in serios articolul acela, fratilor si surorilor?
Priviti ce simpatic scrie acolo, in final, pentru descretirea fruntii (ca prea e serioasa tema):

"fara o autentica traire crestineasca din partea celui demonizat "

Teribila afirmatie!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 17:25:47
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 21:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 18:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 14:16:52