Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.07.2016, 16:40:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Îți dai tu seama cîți au muncit să scoată pe piață imaginea aia? Plătiți excelent, că bugetul NASA e o cifră... astronomică!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.07.2016, 16:43:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Delirul mistic științifico-fantastic al big-bangului este alimentat de tot felul de teorii absurde.

1. Ei susțin că spațiul este atît de vast încît îți trebuie milioane sau miliarde de ani lumină ca să-l străbați. Privesc cerul cu telescoape ultra performante și măsoară radiația ce vine de la el și pe baza acestora emit tot felul de teorii științifice ''plauzibile''. (Un an lumină, 1a.l. este spațiul parcurs cu viteza luminii postulată de Einstein ca fiind viteza maximă din univers egală cu 3x10 la a 8 m pe s.)

2. Ei susțin că pe baza măsurătorilor radioactive cu izotopul C12 pot să dateze cît sunt de vechi obiectele arheologice, oasele, scheletele și aproape orice ajungînd la vîrste de milioane și miliarde de ani vechime în funcție de radiația măsurată.

La fel susțin ei despre frig și despre căldură că în soare sau în stele văzute ca sori mai mari sau mai mici sunt temperaturi de milioane sau miliarde de grade celsius dar frigul este numai pînă la 0K sau -256 grade celsius.

Considerînd drept bune și corecte aceste datări și măsurări radioactive sau observații cosmice ei înceracă să explice apariția vieții folosind big-bangul ca un fel de întîmplare, ca un hazard și ca o evoluție materialist-dialectică și științifică.

Sunt doar teorii absurde și speculații aiuritoare, nimic nu este adevărat decît ne învîrtim ca proștii în capcana unor halucinații delirante mistico-științifico-fantastice... de parcă am visa ca fiind reale tot felul de scorniceli ale minților unor oameni... numiți de știință.


Defapt nu există miloane și miliarde de ani nici ca datări și nici ca distanțe astronomice în ani lumină.

Creația este mică, bună și frumoasă și are dimensiunile aproximative
Și noi, cei mari, avem nevoie de povești. Atît de complicate încît o viață întreagă de ascultat în fiecare seară nu ne-ar ajunge să le înțelegem pe deplin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.07.2016, 16:49:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si mai esti si student la aeronautica sau ceva de genul, rusine!
La aaaaaaaaeronautică?

Stai să caut problema cu avioanele de luptă care pot zbura foarte repede mult timp pe pilot automat la înălțime constantă fără să se înalțe spre cer.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.07.2016, 16:51:01
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La aaaaaaaaeronautică?

Stai să caut problema cu avioanele de luptă care pot zbura foarte repede mult timp pe pilot automat la înălțime constantă fără să se înalțe spre cer.
Draga, forta care tine avionul in aer este dependenta de directia in care actioneaza forta gravitatiei. De aceea se pasteaza altitudinea constanta.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.07.2016, 16:51:45
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La aaaaaaaaeronautică?

Stai să caut problema cu avioanele de luptă care pot zbura foarte repede mult timp pe pilot automat la înălțime constantă fără să se înalțe spre cer.
Am eu alta :
Un boieng 737-800 zboara cu 280 KIAS la o alt de FL350.
Intrebare: Se poate cobora de la acea inaltime cu acea viteza astfel incat
motoarele sa fie la limita inferioara N1 ? Daca da, de ce daca nu de ce ?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.07.2016, 17:02:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Draga, forta care tine avionul in aer este dependenta de directia in care actioneaza forta gravitatiei. De aceea se pasteaza altitudinea constanta.
Uite și enunțul exact. Nu te grăbi, poți să întrebi un profesor dacă nu ești sigur.

https://www.youtube.com/watch?v=QYXTL9quoUM
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.07.2016, 17:14:01
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
BIne in geometria ta poti sa ai si 0.5D la tine sfera poate sa fie un orice vrei
tu.

Bre aici vorbim de chestii reale, lasa-ne.
Zise Copăcel care credea în poze colorate cu galaxii și în desene animate și în filmele SF prezentate la Animal Planet sau la National Geografic ca niște documentare ''științifice''... și dădea și probleme cu avioane de hîrtie deducînd el că dacă avioanele aflate la înălțime mai mare consumă mai puțin atunci e clar: pămîntul e sferic.


Eu te las să crezi ce vrei, nu te oblig, dar am și eu ca tine tot dreptul să mărturisesc Adevărul în care cred:

Pămînt plat și mări plate și Soarele și Luna semisferice făcute de Dumnezeu prin Cuvânt!

Last edited by Trimisul; 14.07.2016 at 17:18:34.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 14.07.2016, 17:29:34
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Draga, forta care tine avionul in aer este dependenta de directia in care actioneaza forta gravitatiei. De aceea se pasteaza altitudinea constanta.
Considerînd că odată cu creșterea vitezei masa se strînge în centrul de greutate e clar că aberezi!

Cu cît ai viteză mai mare masa ta se vede concentrată în centrul de greutate.

Așa merg titirezele și giroscoapele și orice... se elimină dependența invocată de tine, deci avioanele, a căror direcție este controlată exclusiv de aripiile ce se lovesc de masele de aer ar trebui să-și modifice traiectoria rectilinie în una curbilinie din timp în timp.

Deci nu ține vrăjeala asta speculativă pseudo-științifică pe post de explicație!

Păi fii cinstit și respectă demonstrațiile și nu forța lucrurile după cum îți convine ca să iasă cum vrei.

Deci orice avion pus pe pilot automat păstrează aceiași direcție rectilinie pe care o poți observa că este rectilinie din pricina că nu modifici eleroanele, profundorul și flapsurile ci stau în aceiași poziție. Cu cît ai mai mare viteză cu atît poziția lor este mai aproape de deschiderea 0 zero deci e clar că e numai funcție de greutatea din centrul de greutate și de lovirea maselor de aer ca să mențină înălțimea cnstantă și să nu basculeze spre pămînt și nu are nimic cu traiectoria curbilinie. Deci în mod normal cum g este constant și masele de aer sunt cam la fel rezultă clar că avionul mergînd drept ar trebui defapt să se înalțe doar din pricina că pămîntul ar fi sferic.


Dar ce ne încurcăm noi cu avioanele, păi pe o sferă dacă te ridici vezi toate din jur cu cît sunt mai departe le vezi în mod clar din ce în ce mai jos și asta nu se întîmplă deci nu ne aflăm pe o sferă. Apoi cu cît te ridici ar trebui să vezi cercuri tot mai mari și lucrurile de la extremități ar trebui să le vezi nu de sus ci din direcție tangentă, adică ar trebui să vezi munții cei mai înalți că ies din cercul sferei din moment ce se află pe o direcție perpendiculară față de direcția pe care tu te-ai înălțat.

Last edited by Trimisul; 14.07.2016 at 17:41:31.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.07.2016, 19:30:27
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Uite și enunțul exact. Nu te grăbi, poți să întrebi un profesor dacă nu ești sigur.

https://www.youtube.com/watch?v=QYXTL9quoUM
Cu cat altitudinea este mai mare, cu atat este acceleratia gravitationala mai mica. Asta inseamna ca aerul este mai putin dens, deci, daca nu schimbi nimic in timpul zborului, si avionul urca un pic, o sa intalneasca aer mai putin dens, deci o sa coboare inapoi la nivelul initial.

Scuze, nu pot intreba un profesor, e vara.

Last edited by abaaaabbbb63; 14.07.2016 at 19:34:11.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.07.2016, 10:23:54
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
1. Așa cum am mai spus, cubul cu latura de 50.000km sau sfera cu raza de 35.350km ar cuprinde toată creația, tot ceea ce există, tot ceea ce numesc oamenii de știință univers. În ea, în orice direcție mergi ajungi de unde ai plecat de parcă liniile drepte ar avea capetele lipite fără să fie cercuri. Asta este o consecință a finității creației: mergi drept și ajungi de unde ai plecat și așa constați marginea, limita, prin dimensiunea finită a liniei drepte pe care ai mers.
Acum am inteles cum sta treaba. Spatiul insusi e finit. Dar nu are o margine sa iesi din el, ci orice dreapta are capetele lipite formand un fel de bucla spatiala. Nu spun ca dreptele ar fi rotunde, pentru ca dreptele sunt drepte, adica ele sunt multimi de puncte care au proprietatea ca poti sa mergi de la unul la altul fara sa schimbi directia, luand-o deci pe drumul cel mai scurt.

Acum am inteles cum sta treaba. Doar ca eu numeam curbura pozitiva tocmai proprietatea unei drepte intr-un spatiu de a forma o bucla.

Mi-ati raspuns frumos la intrebarea a doua. Ce nu pricep eu acum sunt trei lucruri:

1. De ce are luna faze?
2. De ce in timpul eclipselor luna are o culoare rosiatica?
3. De ce atunci cand la noi e zi, in Australia sau prin alte parti e noapte?

Si pentru ca topicul acesta este despre Big Bang si nasterea Universului, ati putea sa-mi raspundeti mai in detaliu la intrebarea cum a aparut lumea aceasta a dumneavoastra in care dreptele formeaza bucle? Ca tot am auzit ca a fost facuta prin Cuvant. Vreau si eu o explicatie mai detaliata, un scenariu al creatiei de exemplu explicat pe secunde, inclusiv cu modul in care spatiul a dobandit aceasta geometrie interesanta.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote
Răspunde