Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2010, 03:42:48
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu am inteles ceva din pateric poate ma ajuta cineva

acesta e un pasaj:A auzit avva Antonie despre un calugar mai tanar, care a facut pe cale un semn ca acesta,
adica vazand el pe oarecari batrani calatorind si slabind pe cale, a poruncit unor asini salbatici
de au venit si au purtat pe batrani pana cand au ajuns la Antonie. Deci batranii au vestit
acestea lui avva Antonie. Si a zis lor: mi se pare ca acest calugar este o corabie plina de
bunatati, dar nu stiu de va ajunge la liman. Si dupa oarecare vreme avva Antonie incepe
deodata sa planga si sa-si smulga perii si sa se tanguiasca. Ii zic lui ucenicii: de ce plangi,
avvo? Iar batranul a zis: mare stalp al Bisericii a cazut acum. Si zicea despre calugarul cel mai
tanar. Ci mergeti, zicea el, pana la dansul si vedeti ceea ce s-a facut. Deci s-au dus ucenicii si
l-au aflat pe calugar sezand pe rogojina si plangand pacatul pe care il facuse. Iar el vazand pe
ucenicii batranului, le-a zis: ziceti batranului ca sa roage pe Dumnezeu sa-mi dea numai zece
zile si nadajduiesc ca voi da raspuns, adica ma voi pocai. Si dupa cinci zile a murit.


ce facuse acel calugar?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2010, 10:30:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Nu cred ca are vreo importanta ce pacat savarsise.
Oricum, povestirea este ciudata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2010, 10:47:22
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Eu as incerca sa citesc astfel:
Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
A auzit avva Antonie despre un calugar mai tanar, care, vazand el pe oarecari batrani calatorind si slabind pe cale, a poruncit unor asini salbatici de au venit si au purtat pe batrani pana cand au ajuns la Antonie.

Deci batranii au vestit acestea lui avva Antonie. Si a zis lor: mi se pare ca acest calugar este o corabie plina de bunatati (calitati), dar nu stiu de va ajunge la liman (in marea ispitelor).
(Se pare ca acel calugar cazuse in inselare, din pricina mandriei care l-a ispitit cu ideea ca poate si el face ceea ce vazuse la avva Antonie, crezand despre el insusi ca ajunsese la aceeasi masura duhovnicesca cu batranul sau parinte.)

Si dupa oarecare vreme avva Antonie incepe deodata sa planga si sa-si smulga perii si sa se tanguiasca.
Ii zic lui ucenicii: de ce plangi, avvo?
Iar batranul a zis: mare stalp al Bisericii a cazut acum. (Si zicea despre calugarul cel mai tanar.) Ci mergeti, zicea el, pana la dansul si vedeti ceea ce s-a facut.

Deci s-au dus ucenicii si l-au aflat pe calugar sezand pe rogojina si plangand pacatul pe care il facuse.

Iar el vazand pe ucenicii batranului, le-a zis: ziceti batranului ca sa roage pe Dumnezeu sa-mi dea numai zece zile si nadajduiesc ca voi da raspuns, adica ma voi pocai.

Si (insa) dupa cinci zile a murit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.07.2010, 10:57:09
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Salut Annajanette

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
acesta e un pasaj:A auzit avva Antonie despre un calugar mai tanar, care a facut pe cale un semn ca acesta,
adica vazand el pe oarecari batrani calatorind si slabind pe cale, a poruncit unor asini salbatici
de au venit si au purtat pe batrani pana cand au ajuns la Antonie. Deci batranii au vestit
acestea lui avva Antonie. Si a zis lor: mi se pare ca acest calugar este o corabie plina de
bunatati, dar nu stiu de va ajunge la liman. Si dupa oarecare vreme avva Antonie incepe
deodata sa planga si sa-si smulga perii si sa se tanguiasca. Ii zic lui ucenicii: de ce plangi,
avvo? Iar batranul a zis: mare stalp al Bisericii a cazut acum. Si zicea despre calugarul cel mai
tanar. Ci mergeti, zicea el, pana la dansul si vedeti ceea ce s-a facut. Deci s-au dus ucenicii si
l-au aflat pe calugar sezand pe rogojina si plangand pacatul pe care il facuse. Iar el vazand pe
ucenicii batranului, le-a zis: ziceti batranului ca sa roage pe Dumnezeu sa-mi dea numai zece
zile si nadajduiesc ca voi da raspuns, adica ma voi pocai. Si dupa cinci zile a murit.


ce facuse acel calugar?
Uitati-va pe aceste 2 linkuri.Primul este despre Antonie cel Mare http://www.crestinortodox.ro/stiri/c...lor-75139.html
In al doilea link cred ca se face vorbire chiar de scena pe care o analizati dvs. http://www.crestinortodox.ro/dogmati...esc-69146.html
Nu stiu daca este util sa va concentrati pe identificarea exacta a pacatului respectiv.Eu am sentimentul ca mesajul este altul dar mai bine cititi in acele doua linkuri de pe site.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.07.2010, 10:58:11
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
acesta e un pasaj:A auzit avva Antonie despre un calugar mai tanar, care a facut pe cale un semn ca acesta,
adica vazand el pe oarecari batrani calatorind si slabind pe cale, a poruncit unor asini salbatici
de au venit si au purtat pe batrani pana cand au ajuns la Antonie. Deci batranii au vestit
acestea lui avva Antonie. Si a zis lor: mi se pare ca acest calugar este o corabie plina de
bunatati, dar nu stiu de va ajunge la liman. Si dupa oarecare vreme avva Antonie incepe
deodata sa planga si sa-si smulga perii si sa se tanguiasca. Ii zic lui ucenicii: de ce plangi,
avvo? Iar batranul a zis: mare stalp al Bisericii a cazut acum. Si zicea despre calugarul cel mai
tanar. Ci mergeti, zicea el, pana la dansul si vedeti ceea ce s-a facut. Deci s-au dus ucenicii si
l-au aflat pe calugar sezand pe rogojina si plangand pacatul pe care il facuse. Iar el vazand pe
ucenicii batranului, le-a zis: ziceti batranului ca sa roage pe Dumnezeu sa-mi dea numai zece
zile si nadajduiesc ca voi da raspuns, adica ma voi pocai. Si dupa cinci zile a murit.


ce facuse acel calugar?
Asa cum spuneau colegii cred ca nu pacatul in sine este important, ci restul.
As mai completa la cele spuse de carmina ca (PROBABIL) nu este de ajuns sa-ti plangi pacatul ci si sa nu-l mai repeti - asta inseamna pocainta. Presupun ca pocainta acelui calugar nu era deplina de aceea nu i s-a acordat timpul cerut. Nici un crestin nu ar trebui sa calculeze timpul care il are la dispozitie ci sa inceapa pocainta in momentul de fata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.07.2010, 13:50:11
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
acesta e un pasaj:A auzit avva Antonie despre un calugar mai tanar, care a facut pe cale un semn ca acesta,
adica vazand el pe oarecari batrani calatorind si slabind pe cale, a poruncit unor asini salbatici
de au venit si au purtat pe batrani pana cand au ajuns la Antonie. Deci batranii au vestit
acestea lui avva Antonie. Si a zis lor: mi se pare ca acest calugar este o corabie plina de
bunatati, dar nu stiu de va ajunge la liman. Si dupa oarecare vreme avva Antonie incepe
deodata sa planga si sa-si smulga perii si sa se tanguiasca. Ii zic lui ucenicii: de ce plangi,
avvo? Iar batranul a zis: mare stalp al Bisericii a cazut acum. Si zicea despre calugarul cel mai
tanar. Ci mergeti, zicea el, pana la dansul si vedeti ceea ce s-a facut. Deci s-au dus ucenicii si
l-au aflat pe calugar sezand pe rogojina si plangand pacatul pe care il facuse. Iar el vazand pe
ucenicii batranului, le-a zis: ziceti batranului ca sa roage pe Dumnezeu sa-mi dea numai zece
zile si nadajduiesc ca voi da raspuns, adica ma voi pocai. Si dupa cinci zile a murit.


ce facuse acel calugar?

annajanette draga

Intamplarile din pateric pot fi intelese pe mai multe nivele.
Sa-ti zic ce am inteles eu din pilda asta, dar asta nu inseamna neaparat ca ar fi o interpretare exhaustiva care nu mai lasa loc de alte invataminte.

Din exces de zel si lipsa de dreapta socotinta, calugarul cel tanar, chiar daca era plin de virtuti, s-a gandit sa le ofere calugarilor batrani si obositi o cale mai usoara, netinand cont ca Dumnezeu poate ii punea pe acestia la incercare pt. ca doar la capatul drumului plin de incercari, efort, oboseala, nevointa batranii ar fi aflat virtutile pregatite de El pentru acei calugari.

Daca acestia ar fi parcurs drumul pana la capat fara ajutorul asinilor salbatici, pusi la dispozitie de cel tanar, daca s-ar fi nevoit prin osteneala, atunci ar fi primit acel dar asezat la capatul ostenelii.
Adica, s-ar parea ca ii zadarnicise vreun plan de-al lui Dumnezeu.

Sa-ti zic si o poveste despre un fluture, pe care poti s-o pui in paralel si poate asa se dezvaluie mai multe sensuri.

A fost odata un cocon de fluture. Un om s-a oprit in fata lui si timp de cateva ore l-a tot observat indelung cum se chinuia sa iasa din cocon printr-o mica gaurica.
Dupa multe incercari se parea ca fluturele a abandonat, si gaura ramasese la fel de mica.
Parea ca fluturele a facut tot ce putea si nu mai era in stare de nimic altceva.
Atunci omul a decis sa ajute fluturele: a luat un obiect cu varf ascutit si a deschis coconul.
Fluturele a iesit imediat. Insa corpul fluturelui era slab si anemic; aripile sale erau putin dezvoltate si aproape ca nu se miscau.

Omul a continuat sa-l observe crezand ca dintr-un moment in altul aripile fluturelui se vor deschide si vor putea suporta greutatea fluturelui pentru ca acesta sa poata zbura.
Acest lucru nu s-a intamplat!
Fluturele si-a trait restul vietii tarandu-se pe pamant cu corpul sau slab si cu aripile chircite.
Nu a putut zbura niciodata!

Ceea ce omul, prin gestul sau de bunatate si prin intentia sa de a ajuta, nu a inteles, este ca trecerea prin gaura stramta a coconului era efortul necesar pentru ca fluturele sa trimita lichidul din corpul sau catre aripile sale pentru a putea zbura. Era chinul prin care viata il punea sa treaca pentru a putea creste si pentru a se dezvolta.

Si cam asta se intampla si la oameni, Dumnezeu ne da greutati in viata tocmai pentru ca prin ele sa devenim puternici.


repet - pilda mai poate avea si alte invataminte
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2010, 14:16:32
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile pt Delia31

Foarte frumoasa si interesanta povestea despre acel om si acel fluture.Annajanette>sa te uiti putin si pe acest link
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ric-68611.html

Last edited by Scotianul; 13.07.2010 at 14:35:00.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2010, 20:56:49
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
annajanette draga

Intamplarile din pateric pot fi intelese pe mai multe nivele.
Sa-ti zic ce am inteles eu din pilda asta, dar asta nu inseamna neaparat ca ar fi o interpretare exhaustiva care nu mai lasa loc de alte invataminte.

Din exces de zel si lipsa de dreapta socotinta, calugarul cel tanar, chiar daca era plin de virtuti, s-a gandit sa le ofere calugarilor batrani si obositi o cale mai usoara, netinand cont ca Dumnezeu poate ii punea pe acestia la incercare pt. ca doar la capatul drumului plin de incercari, efort, oboseala, nevointa batranii ar fi aflat virtutile pregatite de El pentru acei calugari.

Daca acestia ar fi parcurs drumul pana la capat fara ajutorul asinilor salbatici, pusi la dispozitie de cel tanar, daca s-ar fi nevoit prin osteneala, atunci ar fi primit acel dar asezat la capatul ostenelii.
Adica, s-ar parea ca ii zadarnicise vreun plan de-al lui Dumnezeu.

Sa-ti zic si o poveste despre un fluture, pe care poti s-o pui in paralel si poate asa se dezvaluie mai multe sensuri.

A fost odata un cocon de fluture. Un om s-a oprit in fata lui si timp de cateva ore l-a tot observat indelung cum se chinuia sa iasa din cocon printr-o mica gaurica.
Dupa multe incercari se parea ca fluturele a abandonat, si gaura ramasese la fel de mica.
Parea ca fluturele a facut tot ce putea si nu mai era in stare de nimic altceva.
Atunci omul a decis sa ajute fluturele: a luat un obiect cu varf ascutit si a deschis coconul.
Fluturele a iesit imediat. Insa corpul fluturelui era slab si anemic; aripile sale erau putin dezvoltate si aproape ca nu se miscau.

Omul a continuat sa-l observe crezand ca dintr-un moment in altul aripile fluturelui se vor deschide si vor putea suporta greutatea fluturelui pentru ca acesta sa poata zbura.
Acest lucru nu s-a intamplat!
Fluturele si-a trait restul vietii tarandu-se pe pamant cu corpul sau slab si cu aripile chircite.
Nu a putut zbura niciodata!

Ceea ce omul, prin gestul sau de bunatate si prin intentia sa de a ajuta, nu a inteles, este ca trecerea prin gaura stramta a coconului era efortul necesar pentru ca fluturele sa trimita lichidul din corpul sau catre aripile sale pentru a putea zbura. Era chinul prin care viata il punea sa treaca pentru a putea creste si pentru a se dezvolta.

Si cam asta se intampla si la oameni, Dumnezeu ne da greutati in viata tocmai pentru ca prin ele sa devenim puternici.


repet - pilda mai poate avea si alte invataminte

Foarte buna talcuirea. Dar asa cum a intuit Delia in ultima fraza, mai exista ceva.
Calugarul, spune povestea, a PORUNCIT unor asini SALBATICI. Ce inseamna asta?
Ca si-a folosit puteri peste cele normale. El era stalp al Bisericii, spune avva Antonie,
deci avea puteri deosebite si NU TREBUIA sa si le foloseasca IN FATA altora. E lipsa
de smerenie, chiar daca poate fi considerata fapta buna. Fapta buna trebuie facuta
CU SMERENIE.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.07.2010, 20:57:31
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc ,la toti dragii mei, eram curioasa ce facuse acel calugar ca sa nu fac si eu sa invat din ce gresesc altii, ca am facut atatea si am trecut prin boli grele ca mi-e frica si de umbra mea acum
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.07.2010, 03:20:38
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Si eu cred ca a fost vb de mandrie.
Nu ca a poruncit asinilor salbatici era pacatul de care vorbea, dar trada o mandrie care avea sa il astepte.
Abia dupa un timp a cazut, deci poate, zic, nu stiu, s-a mandrit ca el a facut minunea sau ca e sfant mare.

Iar Dumnezeu l-a mustrat asa tare tocmai pt ca primise mult, dar a fost nerecunoscator prin mandrie.

Asta e interpretare personala.
Eu tind sa cred ca a fost vb de mandrie.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 14.07.2010 at 03:26:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 16:08:55
vreau sa emigrez in SUA sau Australia, ma poate ajuta cineva? jefferson Generalitati 32 18.12.2010 17:11:50
Ma poate ajuta cineva? irodion Generalitati 5 05.05.2010 13:46:46
poate ma ajuta cineva cu o informatie lenus Muzica Bisericeasca 2 02.10.2008 18:14:09