Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.07.2010, 02:04:01
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

In mesajul de mai sus pentru OmuBun se va citi

"Eu sint tot atit de “subiectiv” pe cit de "subiective" sint si Sfintele Scripturi,..."

in loc de

"Eu sint tot atit de “subiectiv” pe cit de subiective sint si “Sfintele Scripturi”,...".
  #42  
Vechi 01.07.2010, 15:54:59
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

@orthodoxia.i.thanatos,
daca am inteles eu bine, Omu Bun ti-a sugerat sa privesti mai adanc in interiorul sufletului tau ca sa-L descoperi pe Dumnezeu si nu sa faci cercetari prin care sa cauti eretici si vinovati. Daca te consideri in Adevar, ar trebui sa fii linistit, nu? Omu Bun mi se pare ca a sesizat o mare revolta si neliniste la tine si cred ca la asta s-a referit.
Sfanta Evanghelie este una singura, iar timpul este o notiune relativa. La Dumnezeu, "acum" inseamna altceva decat inseamna pentru noi. Sfanta Liturghie se savarseste in aparenta in timpuri diferite, in raport cu fusul orar. Si totusi, ea este randuita sa fie in acelasi timp liturgic cu cea din Ceruri. Dar daca pentru noi, intelegerea aceasta pare greu de patruns, dragostea fata de aproapele este simpla si clara. Ca sa te consideri mai in Adevar decat vrednicii de lauda ostenitori ai sfintelor noastre manastiri, este o incapatanare pe care nu pot s-o pun pe seama Duhului Sfant. E foarte bine ca cercetezi scrierile sfintilor parinti, dar ia aminte la ce gand de anima si daca esti stapanit de pace sau revolta impotriva aproapelui. Dreptatea este la Dumnezeu si El stie mai bine cum se cade in erezie. Cunoaste-te bine pe tine si vezi daca nu cumva ti se pare ca esti mai credincios decat altii. Daca raspunsul tau e "da", Dumnezeu sa te ierte si sa te intelepteasca. Amin.
  #43  
Vechi 01.07.2010, 17:37:50
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
@orthodoxia.i.thanatos,
daca am inteles eu bine, Omu Bun ti-a sugerat sa privesti mai adanc in interiorul sufletului tau ca sa-L descoperi pe Dumnezeu si nu sa faci cercetari prin care sa cauti eretici si vinovati. Daca te consideri in Adevar, ar trebui sa fii linistit, nu? Omu Bun mi se pare ca a sesizat o mare revolta si neliniste la tine si cred ca la asta s-a referit.
Sfanta Evanghelie este una singura, iar timpul este o notiune relativa. La Dumnezeu, "acum" inseamna altceva decat inseamna pentru noi. Sfanta Liturghie se savarseste in aparenta in timpuri diferite, in raport cu fusul orar. Si totusi, ea este randuita sa fie in acelasi timp liturgic cu cea din Ceruri. Dar daca pentru noi, intelegerea aceasta pare greu de patruns, dragostea fata de aproapele este simpla si clara. Ca sa te consideri mai in Adevar decat vrednicii de lauda ostenitori ai sfintelor noastre manastiri, este o incapatanare pe care nu pot s-o pun pe seama Duhului Sfant. E foarte bine ca cercetezi scrierile sfintilor parinti, dar ia aminte la ce gand de anima si daca esti stapanit de pace sau revolta impotriva aproapelui. Dreptatea este la Dumnezeu si El stie mai bine cum se cade in erezie. Cunoaste-te bine pe tine si vezi daca nu cumva ti se pare ca esti mai credincios decat altii. Daca raspunsul tau e "da", Dumnezeu sa te ierte si sa te intelepteasca. Amin.
Domnule Mosh-Neagu, va multumesc foarte mult pentru gindurile bune, dar, va rog sa ma credeti, n-ar trebui sa va preocupe persoana mea. Nu am fost si nu sint inspirat de ambitii sau sete de glorie (altfel poate as fi spus mai multe despre mine) si, fara sa exagerez, chiar nu contez ca individ in contextul celor care se discuta aici, dar, in acelasi timp, am pretentia ca sint coerent in exprimare si cred ca subiectele pe care le deschid sint de importanta vitala, mai ales pentru dumneavostra si toti aceia cu care va simtiti solidar. De aceea cred ca ar trebui sa va concentrati atentia doar asupra lor si va invit sa incepeti prin a raspunde intrebarilor mele care inca n-au primit raspuns, ceea ce eu zic ca ar fi trebuit sa va nelinisteasca mult mai mult decit starea mea spirituala, pentru ca va pune la indoiala chiar propria mintuire.

In ceea ce priveste timpul si Sfintele Liturghii (viata Bisericii, la modul general) eu va dau complet dreptate, dar as fi curios sa aflu cum justificati slujbele pe care le faceti, nu la diferenta de fus orar, ci chiar la 13 zile departare de slujbele care se tin dupa calendarul bisericesc, ca sa nu va mai intreb in al cui timp va situati astazi, de exemplu, cind ati ales sa nu urmati post de 42 de zile pentru Sfintii Apostoli ca sa puteti face sarbatorile fixe impreuna cu episcopul eretic de la Roma.

Si mai sint de acord cu dumneavoastra si cind subliniati importanta faptului de a fi credincios, dar la fel de important, cred eu, daca nu cumva chiar conditie principala este sa fii in dreapta credinta. De aceea socotesc ca si dumneavoastra ar trebui sa va cercetati atent prin raportare la Sfintele Scripturi, invatatura si exemplul Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe ca sa va tineti departe de erezie si de cei care o propovaduiesc, mai ales in zilele noastre cind multi lupi invatatori si chiar ierarhi pastoresc turmele.
  #44  
Vechi 01.07.2010, 18:32:11
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
“Episcopul sau presbiterul dacă ar boteza din nou pe cel ce are botezul cu adevărat sau dacă nu ar boteza pe cel spurcat de către eretici (cei fără credință adevărată) să se caterisească, ca unul care ia în râs crucea și moartea Domnului și nu deosebește preoții adevărați de preoții mincinoși.”
(Canonul XLVII Apostolic)

“Dacă vreun episcop, sau presbiter, sau diacon, va primi a doua hirotonie de la altcineva, să se caterisească și el, și cel ce l-a hirotonit, afară de cazul că ar dovedi că are hirotonia (întâia) de la eretici. Căci cei ce sunt botezați sau hirotoniți de unii ca aceștia nu este cu putință să fie nici credincioși, nici clerici.”
(Canonul LXVIII Apostolic)

“Ci voi sinteti ingusti, eretici si in neputinta de a primi Duhul Sfint.”
(Sf. Ilarie de Poitiers in “Despre Trinitate”, Cartea 9, Capitolul 35)

“[Duhul Sfint] nu poate fi primit de le eretici, dar poate fi obtinut de la preotii catolici [ortodocsi]”
(Papa Leo cel Mare in Scrisoarea 159)

“8. Despre botezul ereticilor
Ci aceia care au primit botezul de la eretici, nefiind botezati mai inainte, sa fie confirmati prin punerea miinilor numai cu invocarea Sfintului Duh din cauza ca aceia au primit o forma de botez incompleta, fara putere de sfintire.”
(Papa Leo cel Mare in Scrisoarea 159)

Intrebarea 18 – Cu privire la cei care vin din Africa sau Mauritania si nu stiu in care secta au fost botezati, ce se cuvine facut in situatia lor?

Raspuns – Acele persoane nu au indoieli in ceea ce priveste botezul lor, dar manifesta ignoranta cu privire la credinta celor care i-au botezat. De aceea si din cauza ca au primit forma de botez intr-un fel sau altul, nu trebuie botezati, ci sa fie adaugati catolicilor [ortodocsilor] prin punerea miinilor dupa invocarea puterii Sfintului Duh, ceea ce ei n-au putut primi de la eretici.”
(Papa Leo cel Mare in Scrisoarea 167)

“Si cum am putea spune ca botezul primit de la ei [eretici] nu este complet nefolositor si fara sens?”
(Sf. Vicentiu de Lerins in “Al 3-lea discurs impotriva ereticilor”)


Alte citate din Parinti ai Bisericii cu privire la botezul savairsit de eretici:

Rogatianus de Nova: Hristos a intemeiat Biserica, iar diavolul erezia. Cum atunci poate avea sinagoga lui Satan botezul lui Hristos?

Lucius de Membresa: Este scris, Dumnezeu nu il asculta pe pacatos. Cum atunci poate un eretic care este un pacatos sa fie ascultat in botez?

Victor de Assuri: Este scris, Dumnezeu este unu, Hristos este unu si Biserica este una. Cum atunci poate fi cineva botezat acolo unde nu este nici Dumnezeu, nici Hristos si nici Biserrica cea una?

Pusillus de Lambasba: Eu cred ca nu exista Har Mintuitor decit in Biserica Catolica [Ortodoxa]. Orice care nu tine de Biserica Catolica este o impostura.

Salvianus de Gazaufala: Este sigur ca ereticii nu au nimic, de aceea vin la noi, ca sa primeasca ceea ce nu au.

Victor de Octavum: Asa cum si voi stiti, am fost numit episcop nu de multa vreme si de aceea ma calauzesc dupa deciziile predecesorilor. Pentru aceasta cred ca cei care vin de la eretici trebuie fara indoiala sa fie botezati.

Liteus de Gamelli: Daca orbul il conduce pe orb, amindoi cad in sant. Si-atunci, fiindca se stie ca ereticii nu pot da lumina nimanui, din cauza ca ei insisi sint orbi, nici botezul lor nu este de vreun folos.

Junius de Neapolis: Eu n-o sa ma lepad de hotarirea pe care am luat-o odata, aceea ca trebuie sa-i botezam pe ereticii care vin la Biserica.

Iranaeus de Ululi: Daca Biserica nu botezeaza pe eretic pentru ca se zice ca acela a mai fost botezat odata, atunci aceasta este o erezie si mai mare.
Deci, dupa cum observi, nu exista Har Mintuitor in tainele savirsite de eretici. De asemenea, hula impotriva Duhului Sfint ar fi sa nu va facem macar Mirungerea, ca sa primiti ceea ce va lipseste cu desavirsire, atunci cind va lepadati de erezie si veniti la Biserica lui Hristos.
Dar ceea ce ai scris tu este din invatatura noastra ortodoxa,poti sa verifici...dar tu ne faci pe noi eretici...daca nu gresesc.

Hula impotriva Duhului Sfint este a nu recunoaste prezenta si lucrarea Duhului Sfint in martirii si sfintii inchisorilor ( Gafencu,Maxim,Oprisan,Voiculescu....) in moastele izvoritoare de mir ( vezi relatarea lui Danion...frate de al tau ),in viata si invataturile si cuvintele de folos ale duhovnicilor nostri,Arsenie Boca,Cleopa Ilie,Arsenie Papacioc,Paisie Olaru,Benedict Ghius...nenumarati altii,in viata Sfintilor nostri dupa 1924...Sfintul Siluan ( chiar te rog sa-i citesti cartile ),Sofronie,Lavrentie al Cernigov,Iosif de la muntele Athos,parintele Efrem si multi altii,in cei simpli care se spovedesc si impartasesc,tin posturi si se roaga,fac fapte de milostenie si nu la vedere....ba mai rau,spunind despre ei ca sint eretici...te asemeni fariseilor omoritori de Dumnezeu care spuneau ca Acesta scoate demonii din oameni cu puterea lui belzebut.
Cind vei merge la judecata ta particulara in fata lui Iisus Hristos Dumnezeu,si ti se vor arata toate acestea...crezi ca te mai poti apara cu interpretarea ta gresita a canoanelor ?...gindeste-te si tu la aceasta.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #45  
Vechi 01.07.2010, 18:42:24
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Nu exista indoiala ca in primele secole de crestinism se practica impartasirea deasa a mirenilor. La fel de adevarat este insa ca Traditia s-a schimbat incet, fara convulsii si prin consimtirea tacuta a tuturor Bisericilor locale. Stiind ca Duhul lui Dumnezeu nu a incetat sa lucreze in Biserica, zic ca nu ne ramine altceva de crezut decit ca impartasirea la fiecare Sfinta Slujba a servit un anumit scop intr-o anumita perioada istorica. Primele veacuri de crestinism au dat sute de mii, poate milioane de martiri, este perioada in care multi sfinti s-au oferit cu bucurie in inima sa moara pentru Credinta in Hristos, iar acelea erau vremuri cind era suficient sa recunosti ca esti crestin ca sa-ti pierzi viata, de cele mai multe ori in chinuri groaznice. De aceea ma gindesc ca Duhul Sfint ii tinea pe cei din Biserica foarte de aproape ca sa-i mingiie si sa-i intareasca in marturisirea lui Hristos, marturisire care adesea se platea cu viata. Mai tirziu, dupa oficializarea crestinismului ca religie in Imperiul Roman, majoritatea crestinilor nu au mai fost pusi niciodata in situatii atit de radicale ca sa-si marturiseasca si sa-si traiasca Credinta, ceea ce ar explica renuntarea in timp la impartasirea deasa si inasprirea pregatirii pentru impartasire.


Multumesc de raspuns,care a fost bine documentat.Poate ca ti-ai raspuns si tie,chiar fara sa vrei.Aici admiti ca schimbarea Traditiei ( daca este lenta si cu acceptul Bisericilor locale)...nu duce la plecarea Duhului Sfint si pierderea harului mintuitor....desi,pentru mine,aceasta de aici este cu mult mai rea decit schimbarea calendarului.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #46  
Vechi 01.07.2010, 20:34:30
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Dar ceea ce ai scris tu este din invatatura noastra ortodoxa,poti sa verifici...dar tu ne faci pe noi eretici...daca nu gresesc.

Hula impotriva Duhului Sfint este a nu recunoaste prezenta si lucrarea Duhului Sfint in martirii si sfintii inchisorilor ( Gafencu,Maxim,Oprisan,Voiculescu....) in moastele izvoritoare de mir ( vezi relatarea lui Danion...frate de al tau ),in viata si invataturile si cuvintele de folos ale duhovnicilor nostri,Arsenie Boca,Cleopa Ilie,Arsenie Papacioc,Paisie Olaru,Benedict Ghius...nenumarati altii,in viata Sfintilor nostri dupa 1924...Sfintul Siluan ( chiar te rog sa-i citesti cartile ),Sofronie,Lavrentie al Cernigov,Iosif de la muntele Athos,parintele Efrem si multi altii,in cei simpli care se spovedesc si impartasesc,tin posturi si se roaga,fac fapte de milostenie si nu la vedere....ba mai rau,spunind despre ei ca sint eretici...te asemeni fariseilor omoritori de Dumnezeu care spuneau ca Acesta scoate demonii din oameni cu puterea lui belzebut.
Cind vei merge la judecata ta particulara in fata lui Iisus Hristos Dumnezeu,si ti se vor arata toate acestea...crezi ca te mai poti apara cu interpretarea ta gresita a canoanelor ?...gindeste-te si tu la aceasta.
Cu atit mai mult ar trebui sa-ti dea de gindit daca sustii ca este si pentru voi dogma faptul ca nu exista Har Mintuitor in “tainele” savirsite de eretici.

Sinteti, fara nici un fel de dubiu, eretici din urmatoarele motive:
  • Ati schimbat Sfinta Traditie prin introducerea calendarului “indreptat” la 1924 punindu-va astfel sub anathema primului Sobor Ecumenic (Canonul I), anathema explicita cu privire la calendar pusa de sinodul pan-ortodox de la 1583 si hotarirea sinodului BOR de la 1903.
  • Ati produs schisma in Biserica prin impunerea noii Traditii.
  • Parte din Bisericile voastre locale au cazut in serghianism, erezie de care au ramas intinate pentru ca nu s-au pocait niciodata.
  • Toate Bisericile voastre locale marturisesc deschis ecumenismul, recunoscut ca fiind “erezia tuturor ereziilor” chiar de clerici si teologi de-ai vostri.

Toti cei pe care ii pomenesti, mai putin parintele Efrem, sint tot atit de “sfinti”si cucernici pentru mine cit sint si “sfintii” romano – catolicilor. Pentru noi, ortodocsii, nu exista sfinti in afara Bisericii lui Hristos.

Eu cred ca Sfintele Canoane nu sint pilde si nici texte mistice, ba chiar sint scrise cit se poate de limpede, de aceea nu prea vad cum cineva le-ar putea interpreta gresit. Tare mi-e teama ca pentru tine “interpretare corecta” inseamna a te face ca nu stii de ele. Daca, totusi, ma insel, atunci astept (inca) sa ma lamuresti din punct de vedere canonic:
  • Cine iti da dreptul sa schimbi sau sa adaugi la Sfintele Canoane?
  • Unde in Sfintele Scripturi si in invatatura Bisericii de pina la 1924 scrie ca poti sa stai intre eretici, sa te rogi si sa te cuminici cu ei (sau sa o faci “pina cind Sf. Ilie se va intoarce pe pamint”, “pina cind cinva ii ca condamna pe eretici de eretici”, “pina cind acei eretici se vor cuminica cu alti eretici” sau “atita timp cit nu te cuminici din acelasi pahar cu ereticii”)?
  • Unde in Sfintele Scripturi si in invatatura Bisericii de pina la 1924 scrie ca exista Har Mintuitor in “tainele” savirsite de ereticii pe care ii comemorati la slujba si cu care va impartasiti (ca sa fiu exact, pentru ca vad ca altfel, la modul general, nu ai obiectii)?
  #47  
Vechi 01.07.2010, 20:39:27
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Multumesc de raspuns,care a fost bine documentat.Poate ca ti-ai raspuns si tie,chiar fara sa vrei.Aici admiti ca schimbarea Traditiei ( daca este lenta si cu acceptul Bisericilor locale)...nu duce la plecarea Duhului Sfint si pierderea harului mintuitor....desi,pentru mine,aceasta de aici este cu mult mai rea decit schimbarea calendarului.
In cazul schimbarii Sfintei Traditii prin introducerea nelegiuita si silnica a calendarului “indreptat”, tranzitia nu a fost deloc lenta si in nici un caz nu a fost acceptata in constiinta Bisericii. Schimbarea s-a facut prin decizie sinodala cu implementare obligatorie la data convenita. Cei care au refuzat silnicia au fost supusi zeci de ani persecutiilor guvernelor care s-au succedat, la cererea si cu colaborarea inovatorilor. In toti acesti ani Biserica a dat sfinti care au murit sau suferit pentru Credinta.

Schimbarea de Traditie cu privire la cuminicarea mirenilor nu poate fi comparata cu schimbarea traditiei prin introducerea calendarului “revizuit”. Prima se refera la mirean si relatia sa cu Biserica si Dumnezeu, are un caracter particular, iar cea de-a doua se refera la viata intregii Biserici ca Trup al lui Hristos pe pamint. Adevarul lui Dumnezeu si Biserica au intotdeauna precedenta fata de indatoririle mireanului si grijile sale pentru mintuirea sufletului.
  #48  
Vechi 02.07.2010, 09:15:56
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

ortodoxio,esti grav bolnava.

Hula impotriva Duhului Sfint este sa nu-i recunosti prezenta sau lucrarea,ceea ce mie imi este evident la tine...Doamne iarta-ne.Sint convins ca nu stii ce este acela har si cum lucreaza...nici in viata ta,cu atit mai mult in a altora.

Sa-ti spun un secret.Cind sfintii din vechime acceptau sa fie facuti desfrinati,miniosi,iubitori de arginti,lenesi...si toate cele patimi...dar nu acceptau sa fie numiti eretici...de ce o faceau ? Simplu.Pentru ca eretic inseamna despartit de Domnul nostru Iisus Hristos Dumnezeu...dar din viata lor personala,de rugaciune,de nevointe...ei erau in permanenta comuniune cu Dumnezeu...ori vazindu-L fata la fata,ori auzindu-i cuvintele in minte,ori avind rugaciunea neincetata...Sfintul Siluan spune ca cei desavirsiti sint cei care nu spun nimic de la ei...ci doar ce le da Dumnezeu sa spuna.Intelegi ce inseamna aceste cuvinte ?...Probabil ca nu.
De asemenea,si cei mici,care merg la Biserica,se spovedesc si impartasesc cit de cit regulat,tin posturile si au viata de rugaciune,cit de mica...sint si ei in comuniune reala cu Dumnezeu...pe care Il cunosc si recunosc...chiar daca in mai rare momente.
Pe acestia,degeaba vii tu sau altii sa le spui ca sint eretici...ca asa buchisiti si intelegeti voi in litere si canoane...cum spunea parintele Arsenie Boca,din Biserica ortodoxa numai putregaiul cade.

Tot din viata duhovniceasca,din ce am citit si eu...in ceea ce judeci cu obstinenta la aproapele tau,in aceea cazi si tu.....100% garantat.Si este ceva bun, de la Dumnezeu,ca sa te smereasca si sa te fereasca pe viitor de pacatul cel groaznic al judecarii.

Daca cineva spune de altii ca sint curvari...mai devreme sau tirziu,va cadea si el in acest pacat.Daca altul spune de altii ca sint prosti,mai devreme sau mai tirziu va face si el prostii cu mult mai mari decit aceia.Daca unul tot repeta de altii ca sint eretici,cu siguranta va ajunge si el eretic,adica despartit de Hristos ...si tot asa.Eretic poti sa fii si in Biserica...adica despartit de Hristos si in final nemintuit...Doamne fereste.

PS.la noi in Biserica sint multi care se spovedesc si tin posturile,nu ne rugam si impartasim cu ereticii ( nu ne impartasim fara spovedanie ) Biserica este arhiplina duminica de duminica,intreaga Biserica cinta si da raspuns parintelui ( 99.99 % cinta antifoanele,heruvicul,fericirile,Tatal nostru,stiu Crezul si absolut toate raspunsurile )...asa ca despre ce vorbesti ? Copiii mici si adolescentii participa la scoala duminicala...au cateheze,participa la cercul de pictat icoane,invata rugaciuni,colinde...chiar si dansuri populare romanesti si multe altele.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #49  
Vechi 02.07.2010, 16:43:56
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
ortodoxio,esti grav bolnava.

Hula impotriva Duhului Sfint este sa nu-i recunosti prezenta sau lucrarea,ceea ce mie imi este evident la tine...Doamne iarta-ne.Sint convins ca nu stii ce este acela har si cum lucreaza...nici in viata ta,cu atit mai mult in a altora.

Sa-ti spun un secret.Cind sfintii din vechime acceptau sa fie facuti desfrinati,miniosi,iubitori de arginti,lenesi...si toate cele patimi...dar nu acceptau sa fie numiti eretici...de ce o faceau ? Simplu.Pentru ca eretic inseamna despartit de Domnul nostru Iisus Hristos Dumnezeu...dar din viata lor personala,de rugaciune,de nevointe...ei erau in permanenta comuniune cu Dumnezeu...ori vazindu-L fata la fata,ori auzindu-i cuvintele in minte,ori avind rugaciunea neincetata...Sfintul Siluan spune ca cei desavirsiti sint cei care nu spun nimic de la ei...ci doar ce le da Dumnezeu sa spuna.Intelegi ce inseamna aceste cuvinte ?...Probabil ca nu.
De asemenea,si cei mici,care merg la Biserica,se spovedesc si impartasesc cit de cit regulat,tin posturile si au viata de rugaciune,cit de mica...sint si ei in comuniune reala cu Dumnezeu...pe care Il cunosc si recunosc...chiar daca in mai rare momente.
Pe acestia,degeaba vii tu sau altii sa le spui ca sint eretici...ca asa buchisiti si intelegeti voi in litere si canoane...cum spunea parintele Arsenie Boca,din Biserica ortodoxa numai putregaiul cade.

Tot din viata duhovniceasca,din ce am citit si eu...in ceea ce judeci cu obstinenta la aproapele tau,in aceea cazi si tu.....100% garantat.Si este ceva bun, de la Dumnezeu,ca sa te smereasca si sa te fereasca pe viitor de pacatul cel groaznic al judecarii.

Daca cineva spune de altii ca sint curvari...mai devreme sau tirziu,va cadea si el in acest pacat.Daca altul spune de altii ca sint prosti,mai devreme sau mai tirziu va face si el prostii cu mult mai mari decit aceia.Daca unul tot repeta de altii ca sint eretici,cu siguranta va ajunge si el eretic,adica despartit de Hristos ...si tot asa.Eretic poti sa fii si in Biserica...adica despartit de Hristos si in final nemintuit...Doamne fereste.

PS.la noi in Biserica sint multi care se spovedesc si tin posturile,nu ne rugam si impartasim cu ereticii ( nu ne impartasim fara spovedanie ) Biserica este arhiplina duminica de duminica,intreaga Biserica cinta si da raspuns parintelui ( 99.99 % cinta antifoanele,heruvicul,fericirile,Tatal nostru,stiu Crezul si absolut toate raspunsurile )...asa ca despre ce vorbesti ? Copiii mici si adolescentii participa la scoala duminicala...au cateheze,participa la cercul de pictat icoane,invata rugaciuni,colinde...chiar si dansuri populare romanesti si multe altele.
Te credeam matur si cit de cit educat, dar constat cu neplacere ca nu poti sa dai decit raspunsuri din vintre. Tu esti ca si cel care isi zice crestineste “omu bun”, de dovedea existenta Harului Mintuitor in parasinagoga in primul rind senzorial, prin perceperea senzatiei de cald, insa, trebuie sa recunosc, esti oarecum capabil si sa prelucrezi informatie vizuala, “copii care se impartasesc, cinta si danseaza (inclusiv populare romanesti)”, “mireni care stiu mersul liturghiei, ceea ce-ti confirma prezenta Duhului Sfint la adunarile voastre religioase. Stau sa ma intreb daca chiar exista vreun maxim pina unde omul se poate prostitua intellectual pentru a-si acoperi viciile…

Daca “nu ne rugam si impartasim cu ereticii”, atunci impotriva a ce “anti-ecumenesti”, dupa cum te lauzi, sau, poate, avem o intelegere diferita a ecumenismului, care pentru tine o fi doar un current in iconografie?

Asa cum am intuit, “interpretarea corecta” a Sfintelor Canoane care nu-ti convin se realizeaza prin a te face ca ploua si a-ti tine gura intotdeauna inchisa. Sa stii ca ecumenistii au mai multa decenta decit voi, razboinicii-intru-cuvint, rezistentii inchipuiti, umblatorii pe “cararea imparateasca” sau cum v-o mai placea sa va chemati cei care ii combateti pe eretici cu propriile voastre erezii. Aceia au macar bunul simt sa-si argumenteze teologic ereziile, ca orice bun eretic, dar voi, daca se intimpla sa o faceti o data la o suta de ani, le dovediti “stiintific”, ca si Cleopa cu astronomia.

Vino-ti in fire, amice, viata adevarata nu e cea pe care o traiesti tu drogindu-te cu minciuni. Nu-ti trebuie decit un pic de curaj, si te indemn sa ti-l gasesti, pentru ca fricosii sint o categorie clar definita care nu-l vor vedea pe Dumnezeu.

Inca mai astept raspuns (si nu reactii emotive) la intrebarile mele, dar daca nu te simti in stare sa vii cu ceva constructiv, atunci mai bine abtine-te, poate, totusi, s-o gasi vreun alt "razboinic" cu mai multa aversiune pentru penibil.
  #50  
Vechi 02.07.2010, 17:06:41
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Adevaratul razboinic se lupta cu orgoliul sau nu cu al altora.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
cantece crestin-ortodoxe in araba si aramaica alexandra28again Muzica Bisericeasca 1 10.07.2008 12:34:00